Forumda Düzensizlik

Forum hakkında görüşlerimizi, isteklerimizi ve şikayetlerimizi bu bölümde paylaşabiliriz

Forumda Düzensizlik

Mesajgönderen Kynetsu » 01 May 2014 12:40

facebook
twitter
gplus

Merhaba, Bu forumda hem konuları kritik hemde bir düzen eksiği görüyorum.Aynı konular tekrar tekrar tartışılıyor fakat tam tartışma denemez daha çok geyik muhabbet.Böyle konular bir yerde başlıklar altında toplansa başka yerde daha güncel olaylar tartışılsa sanki daha iyi olur gibime geliyor.Aklına birşey takılan biri gelip konu açıyor o kadar tartışılmış aslında o konu daha önceden ama onlardada daha çok geyik muhabbet yapılmış dediğim gibi bence 2 si birbirinden ayrılmalı biyerde konular sabit ve gerçekten o konuyu iyi kritik eden kişiler tarafından yazılmalı ki bi işe yarasın ,diğer yerde daha güncel problemler yeni fikirler konuşululabilir.Baya oldu göreli tam hatırlamıyorum ama biri futbol,din ,psikanaliz gibi bir başlık açmıştı geyik demek istersen bunlardan bahsediyorum.
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Re: Forumda Düzensizlik

Mesajgönderen kullanıcı adı » 01 May 2014 14:25

facebook
twitter
gplus

Evet güzel bir fikir. Ancak uygulanması zor gibi. Komple forumu ciddi, muhabbet diye bölmekten bahsediyorum. Tabi akla daha pratik bir yöntem gelirse başka. Ama mesela muhabbete yakın bir uslup kullanılsa bile bu boş muhabbet olmuyor. Konu hakkında konuşuluyor ve çoğu zaman çok güzel tespitler oluyor. Kimisi gayet ciddi, bir makale yazarmışcasına tespitini yaparken öteki daha doğal bir dille yapıyor. Kimi makale gidi yazanı anlıyor, kimi ondan sıkılıp okumuyor bile. Kimi sohbet havasında yazılan o yazıyı yakın bulup olayı idrak ediyor, kimi sohbet havasındakini sevmiyor daha resmi birşeyler arıyor. Tamamen seçim ve uslup meselesi yani. Ayrıca bir konu birden fazla bir yerde tartışılsa da genelde (bir kaç dinle ilgili mesele hariç) aynı konuyu farklı açılardan ele alıyor arkadaşlar. O da güzel oluyor yani. Farklı noktalardan giriyoruz konuya. Ve tüm konuları birleştirmek bence kötü olurdu. Tekrar tekrar başlık açalım aynı konuyu tartışalım demiyorum tabi ama bir konuyu ben farklı bir yönden ele alıp yeni bir konu açmak istiyorsam, bunu yapmak yerine tartışılmış bir konuya yazmam kötü olurdu bence. Forum sonuçta burası, yerimiz bol, açalım konumuzu gitsin :D
Bir de: Eğer ciddi bir üslup kullanılmışsa üyeler de o ayarda gidiyor genelde. Uslup daha bir serbestse o şekilde konuşuluyor. herkesin kendi seçtiği metod. Bence ikisinin de ayrı tadı var. Neden birini diğerine tercih edelim ya da bunları bölelim ki? :D isteyen hangisini istiyorsa o üslupla yapsın tespitini. Öyle değil mi?
Kullanıcı avatarı
kullanıcı adı

Mesajgönderen Kynetsu » 01 May 2014 21:16

facebook
twitter
gplus

Ben 2 sininde farklı tatlar verdiğine katılabilirim.Fakat biri ciddi ciddi yazarken diğerinin geyik yapması ,yada tam tersi bunların karışması hoş olmuyor.Bu şekilde forumu yararlı görmediğim için uzun süredir girmiyordum aynı şeyler tartışılıp duruyor hemde üzerinde çok düşünülmemiş bir şekilde.Bir konuyu farklı açıdan değerlendirmek için farklı başlığa gerek yok aslında mesela imtihan diye bir başlık açıldığında imtihanı farklı açılardan değerlendiren yazılar olsa birşeyler öğrenebiliriz.Ufkumuz açılır :D
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen kullanıcı adı » 01 May 2014 21:34

facebook
twitter
gplus

Kynetsu yazdı:Ben 2 sininde farklı tatlar verdiğine katılabilirim.Fakat biri ciddi ciddi yazarken diğerinin geyik yapması ,yada tam tersi bunların karışması hoş olmuyor.Bu şekilde forumu yararlı görmediğim için uzun süredir girmiyordum aynı şeyler tartışılıp duruyor hemde üzerinde çok düşünülmemiş bir şekilde.Bir konuyu farklı açıdan değerlendirmek için farklı başlığa gerek yok aslında mesela imtihan diye bir başlık açıldığında imtihanı farklı açılardan değerlendiren yazılar olsa birşeyler öğrenebiliriz.Ufkumuz açılır :D

O zaman da mesela konuya bakıyorum 9 sayfa yazı var, herkes birşeyler demiş biryerlerden gidiyor olay, giresim gelmiyor :D Şimdi bir konu için 3-4 başlık açılmış diye karışık düzensiz diyoruz ama o zaman çok çok daha karışık gelir bana. Sayfalarca yazı sayfalarca mesaj. 2 ay sonra o konuyla ilgili-yakın bir tespitimi yazacaksam gidip o konuyu hortlatmam da gerekiyor. Ne öyle sanki forumda yer yokmuş gibi :D Forumun zaten amacı budur. Tek başlıkta herşeyi sığdırmaya çalışmaz, olabildiğince mikro düzeyde konuları ele alırsın. Zaten kategorize edilmiştir forum. Forumun aktif kitlesinin dinamiklerine göre yer yer aynı konular da konuşulabilir, aynı konu farklı şekilde de ele alınabilir. Forumun aktif kitlesi değişebilir veya yeni gelenler bazı "önceden açılmış" konularla ilgili farklı tespitler yapabilirler. Her durumda, tamamen konu açmak üzerine kurulmuş forum kültürünü, tek bir başlığa toplamak kötü olur gii geliyor bana. Adam konu açacak bir tespiti var, gelip "bu konuşulmuştu siliyoruz konunu git şuraya yaz" demek de ayrı bir sıkıntı. Öyle foruma yazı mı yazılır :D Buna benzer olaylar yaşanmış ve konu sahipleri "o konuyu başka bir yönden ele aldıklarını, açılan konuyla birebir aynı olmadığını" söylemişti. Kendi fikirlerini bile temellendirerek ifade etmişse, o bile konuyla aynı olmadığını gösteriyor.
Benim düşüncelerim bunlar. Bence yeterince kategorize edilmiş zaten. Ciddi konuşma şartı getirmek çok gereksiz geliyor. Bir şey yapılacaksa kategori çalışması yapılmalı. Mesela her bölüme "makaleler" diye bölüm açılıp sadece ciddi yazılar konabilir ve buraya yazan üyelerden gerekli akademik dilin kullanılması, günlük sohbet dilinin tercih edilmemesi rica edilir. Bu şekilde bir çalışma senin gibi düşünen üyelerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
kullanıcı adı

Mesajgönderen Kynetsu » 01 May 2014 21:57

facebook
twitter
gplus

kullanıcı adı yazdı:Benim düşüncelerim bunlar. Bence yeterince kategorize edilmiş zaten. Ciddi konuşma şartı getirmek çok gereksiz geliyor. Bir şey yapılacaksa kategori çalışması yapılmalı. Mesela her bölüme "makaleler" diye bölüm açılıp sadece ciddi yazılar konabilir ve buraya yazan üyelerden gerekli akademik dilin kullanılması, günlük sohbet dilinin tercih edilmemesi rica edilir. Bu şekilde bir çalışma senin gibi düşünen üyelerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır diye düşünüyorum.

Aynen aslında deminden beri söylemek istediğim şey buydu çok güzel anlatmışsın.
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen eskimo » 02 May 2014 00:30

facebook
twitter
gplus

eleştiriler okundu, değerlendirelim bakalım.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Dön Forum Hakkında ve Şikayet Bölümü