Forumda Moderatör olmasin

Forum hakkında görüşlerimizi, isteklerimizi ve şikayetlerimizi bu bölümde paylaşabiliriz

Re: Forumda Moderatör olmasin

Mesajgönderen ceci » 30 Haz 2014 16:48

facebook
twitter
gplus

eli yüzü düzgün her yerde olduğu gibi vekilsizmeclis'te de bir düzen, nizam, intizamın olması elzem bir durumdur.. "forumda moderatör olmasın" demek dolaylı yoldan "isteyen istediğini yapsın" demekle neredeyse eşdeğer. Salih biliyorum böyle bir niyetin yok ama eğer burada adına moderatör veya admin dediğimiz herhangi birileri olmazsa burası gittikçe çekilmez ve bayağı bir hal alacaktır.. gönül ister ki herkes kendi otokontrol sistemini kendisi geliştirsin ama ufak bir takım önlemlerinde arka planda hali hazır olması gerekiyor.. bunlarda moderatörlerdir.. normal şartlarda moderatörlük yetkileri olan üyeler ekstrem, olağandışı durumlar harici senin benim gibi normal üyeler.. bahsi geçen moderatörleri savunma gibi bir misyonum yok, kaldi ki onlar gayet iyi kendilerini savunabilirler.. evet yanlışları olmuştur ama önemli olan yanlışlardan dönmek ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamaktır.. bu konuda kimse moderatörleri suçlayamaz..

doğrudan aleni bir şekilde herhangi bir üyeye yapılan hakaretin bir yaptırımı, ve bu yaptırımı uygulayacak kişiler olmalıdır.. bu konu tamamen eskimo'nun tasarrufundadır ve istediği kişilere yetki vermiştir.. forumda görev alan yöneticileri beğenmeyebilirsin ama kalkıp tabiri caiz ise pire için yorgan yakmak ta doğru bir davranış değildir..

hali hazırda yöneticilik görevini üstlenen üyeleri elbette istemeyebilirsin, veya görevlerini layıkıyla yapmıyorlar diyebilirsin, bu bir üye olarak senin doğal hakkın. ama yöntemin yanlış. sana akıl vermek gibi bir gayem yok, kanımca en doğrusu eskimo'ya pm ile meramını anlatmak, vekilsizmecliste yöneticilerin olmasını istemiyorum dersin veya mevcut yöneticilerden memnun değilim dersin, eskimo'da gerekli açıklamayı yapar sana. hatta kendisi anket açıp forumda moderatörlerin olmasını istiyor musunuz diye üyelere görüş sorar..

forumda bir ara küfür mevzusu konuşuldu, o zaman Buğra'yı bende eleştirmiştim, üyenin rızası ve bilgisi olmadan mesajının tek bir harfini bile değiştirirse yine eleştiririm. eskimo olsun yine fark etmez onuda eleştiririm. ama amacımız üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? ilk önce buna bir açıklık getirmeliyiz..

aslında ufak birkaç madde ile gayet rahat bir şekilde devam edecek bir hususu gerek biz üyelerin, gerekse moderatörlerin hataları neticesinde iyice içinden çıkılmaz bir halini alıyor.. şunu da söyleyeyim, moderatörlerin ne kadar kabahati varsa en az onlar kadar biz üyelerinde kabahati var..

üyeler diğer üyelere karşı alenen şahsını, şerefini, haysiyetini, namusunu doğrudan hedef alan söz ve eylemlerinden ötürü 1. uyarı yapılmalı ve ilgili mesaj silinmeli. aynı durum devam ediyorsa 15 gün uzaklaştırma almalı, 3. defa benzer eylem yapılıyorsa süresiz uzaklaştırma ile karşı karşıya kalmalı..

üyelere değilde halk tarafından bilinen, tanınan, forumda seveni olan, siyasetçi, sporcu, sanatçı, teolog vb. gibi şahıslara doğrudan, aleni bir şekilde küfür edilip ilgili mesajına uyarı geldiği zaman bahsi geçen üye uygun bir dille uyarılmalı ve yazdığı mesajın içeriğine bakılarak silinip silinmeyeceğine karar verilmeli. 2. defa aynı eylemi yaptığı zaman tekrar uyarılmalı ve mesajı aleni küfürler içeriyorsa şikayete bakılmadan doğrudan silinmeli. 3. defa aynı eylemi işlediği zaman 7 gün uzaklaştırma almalı..

aslında olması gereken kanımca bunun gibi küçük birkaç kuraldır.. keskin hatlarla belirlenmiş, herkesin rahatlıkla anlayabileceği ufak bir kaç kural ile çok rahatlıkla bu tatsız durumların üstesinden gelebiliriz.
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen Sahra » 30 Haz 2014 16:55

facebook
twitter
gplus

Ceci'nin dediğine katılıyorum, keskin hatlar içeren kurallar konmalı. Bunu defalarca söyledim ama nedense "yeterli sayıda uyarı alanlar banlanacaktır" gibisinden bir ifade koymakla yetindi eskimo. Moderatörler ne kadar objektif olmaya çalışırsa çalışsın insan psikolojisi, beynin karmaşıklığı gibi sebeplerle verilen her karar biraz olsun subjektiflik içerir. Uyarı gerektiren durumlara karar vermek bile birçok zaman subjektiflik içeriyorken, "yeterli sayı"ya karar vermek subjektifliği iyice artırıyor.

Daha net, daha rakamlara dayalı kurallar gerekli.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Adm » 30 Haz 2014 17:04

facebook
twitter
gplus

Benim şahsi görüşüm moderatörlerin olması yönünde, ceci'ninde söylediği gibi cezaların hafifletilmesi işleri oldukça kolaylaştıracaktır. Diğer bir konu ise mesajların forumdan ne olursa olsun silinmemesi, gerekli durumlarda sansürlenmesi daha yararlı olacaktır. Zaten bir mesaj neden silinir onuda anlayabilmiş değilim :mrblue: .
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen Rasih X » 30 Haz 2014 17:08

facebook
twitter
gplus

dalga geçiyorum tabi çünkü kutuplaşma konusundaki evhamın yersiz. ben forumda kurallar yahut modlar olmasın demiyorum. diyorum ki emanet ehline verilsin; kutuplaşma mefhumunu idrak edememiş olanlara değil. ayrıca ben rasih'e dedim ehe mehe size demedim falan olmadı skywalker'ım haydi selametle.
Rasih X

Mesajgönderen Adm » 30 Haz 2014 17:14

facebook
twitter
gplus

Rasih X yazdı:sky goş kutuplaşma var

Sky arkadaş seninle dalga geçmiş ama kutuplaşmayalım diye diye forum benzer görüşte insanlardan oluşur hale gelmiş. Farklı düşünen çok az insan var. Açılan konuların tamamı sadece okunuyor ve üzerine ekleme yapılıyor. Bir çok konuda adam akıllı tartışma olmuyor. Hepimiz benzer kutuplarda bir araya geldik farklı düşünen insanlar gelseler bile kısa sürede soğuyorlar.

Not: Sky bunları sana yazmadım, forumun genel hali ne yazık ki bu :roll:
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen eskimo » 30 Haz 2014 20:16

facebook
twitter
gplus

Selamlar,

"Forumda moderatör olmasın" ile "Katı, net çizgileri olan kurallar konsun" arasında gidip geliyoruz gördüğüm kadarıyla :)
Her iki tarafın da isteneni vermeyeceğini, varsa sorunları çözmeyeceğini düşünüyorum. Asıl yapmamız gereken hatalarımızı düzeltmek hep birlikte.
Eğer üyeler basit bazı kurallara uyarlarsa otomatik olarak zaten moderatörlerin varlığından çok da haberdar olmayız. Ama şu anda bir kontrol mekanızması olması gerekiyor. Aksi bir durumda bir süre sonra hiç birimiz buraya girmeyiz net söyleyeyim size.

Kurallar yeterli ve anlaşılır seviyede kanımca, moderatörler de bu kurallara uygun hareket etmeye çalışıyor. Hataları vardır, onları da söylenmesi kadar doğal bir durum yok ama biraz fazla mı üzerine gidiyoruz diye düşünmüyor değilim. Eğer moderatörler de mesaj silme veya uyarılarda aşırıya kaçıyor veya haksızlık yapıyor ise, bunları da düzeltmemiz gerekir elbette.

Tüm yazılan eleştirileri değerlendireceğiz merak edilmesin ;)
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Sahra » 30 Haz 2014 20:22

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:Eğer üyeler basit bazı kurallara uyarlarsa otomatik olarak zaten moderatörlerin varlığından çok da haberdar olmayız

Ama bu bir ütopya eskimo =) Zaten böyle bir dünya olmadığı için moderatör diye bir şey var.

Moderatörlerin bence de bazı hataları oldu ama fazla üzerlerine gidiliyor bence de. Fakat bunun sebeplerinden biri de cezaların hala net olmaması. Üyelerce yapılmaması gerekenler net, ama cezalar net değil. Mesela moderatörlerin hiç uyarı vermeden birini banlaması diye bir şey var mı ceza sistemimizde? Varsa, hangi durumlarda uyarı vermeden banlayabilirler? Eğer yoksa, kaç uyarıdan sonra banlayabilirler?
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen eliaa » 30 Haz 2014 20:28

facebook
twitter
gplus

Modlarin uzerine cok gidilmesinin sebebi su an yaptigin seyi yapmayi ertelemen eskimo. Evet hatalar yapiliyordu es geciyorduk lakin artik somut bir adim gormeyi bekledik ama sende bekledin. Bizde kendi kendimize cozmeye calistik
Kullanıcı avatarı
eliaa

Mesajgönderen eskimo » 30 Haz 2014 20:41

facebook
twitter
gplus

Banlama (yasaklama) konusunda bir yeni sistem deneyebiliriz bu konuda konuştuk aslında. Sizlerle de buradan paylaşalım sonra yazarız kurallara. Bence bu bazı hataları da düzeltme için iyi bir yol olabilir.

Bir üyeye sebebi ne olursa olsun bir yasaklama getirilecekse ilk seferin bu 15 günlük bir yasaklama olacak. 15 gün sonunda otomatik olarak yasağı kalkacak bu üyenin. Bir sonraki gelişinde tutumu düzelmişse paylaşıma devam edebilir olacak.

Bunun dışında foruma gelip bana özel mesaj ile "tutumunu değiştireceğini" ve hata yaptığını belirten üyelerin de yasaklarını kaldırabileceğimizi söylemek istiyorum. Rus botlara bu konuda malesef yardımcı olamayacağız ama ;)
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Sahra » 30 Haz 2014 20:51

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:Banlama (yasaklama) konusunda bir yeni sistem deneyebiliriz bu konuda konuştuk aslında. Sizlerle de buradan paylaşalım sonra yazarız kurallara. Bence bu bazı hataları da düzeltme için iyi bir yol olabilir.

Bir üyeye sebebi ne olursa olsun bir yasaklama getirilecekse ilk seferin bu 15 günlük bir yasaklama olacak. 15 gün sonunda otomatik olarak yasağı kalkacak bu üyenin. Bir sonraki gelişinde tutumu düzelmişse paylaşıma devam edebilir olacak.

Bunun dışında foruma gelip bana özel mesaj ile "tutumunu değiştireceğini" ve hata yaptığını belirten üyelerin de yasaklarını kaldırabileceğimizi söylemek istiyorum. Rus botlara bu konuda malesef yardımcı olamayacağız ama ;)

Bence böylesi gayet güzel olacaktır. Ama 15 günlük yasak için gerekçelerin ne olduğu da kurallar bölümünde açıkça yazılsın ki, sonra vay efendim şu kişi niye banlandı denmesin =)
Kullanıcı avatarı
Sahra

ÖncekiSonraki

Dön Forum Hakkında ve Şikayet Bölümü