VekilSiz Meclis moderasyonundan şikayetler hk. mesaj

Forum hakkında görüşlerimizi, isteklerimizi ve şikayetlerimizi bu bölümde paylaşabiliriz

VekilSiz Meclis moderasyonundan şikayetler hk. mesaj

Mesajgönderen SiDRe » 18 Tem 2013 00:25

facebook
twitter
gplus

Merhaba herkese,

Bu forum amatör bir çabanın eseri olarak, çok kısa bir sürede, ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktı. Bu sebeple eksiklerin olması kaçınılmaz. Bu eksiklerin hepsini hızlı bir şekilde gidermemiz mümkün gözükmüyor; çünkü bizler de çalışan, işi gücü olan insanlarız ve gerçekten az kişiyiz. İnşallah uzun vadede, belki sizlerin de desteği ile, yavaş yavaş bunları çözmeye çalışacağız.

Forumu kurarken çıkış noktamız insanın "anlatarak" ve "anlayarak", karşısındakiyle hemfikir olmasa bile “anlaşabileceğine”, insan olmanın getirdiği ortak paydalarda birleşmenin mümkün olduğuna, dair inancımızdı. Bu sebeple insanların özgürce fikirlerini paylaşabilecekleri bir ortam yaratmak istedik. O yüzden sizden ricam kendi görüşünüze ters düşüyor, uymuyor diye her hoşunuza gitmeyen ileti hakkında “hakaret” gerekçesiyle şikayette bulunmamanız. Sadece ve sadece kişilere ve kutsallara (Allah, peygamberler vs.) “açıkça” hakarette bulunan iletileri şikayet edin.

“Din” kelimesi İslam’da insanın tuttuğu yol anlamına gelir. Ben de dini “insanın hayata bakarken taktığı gözlük” olarak tanımlıyorum. Yani din insanın hayatı algılayış, anlamlandırış ve ona göre davranış tarzıdır aslında. Bu tanım çerçevesinde “dinsiz” bir insandan söz etmek mümkün değil, ateist bile olsa; herkesin bir bakış açısı, hayatı anlamlandırış tarzı vardır hak ya da batıl. Benim de "tarafsız" olmam mümkün değil, forumda gerek “kendini tanıt” başlığı altında gerekse “din –felsefe” bölümü altında yazdıklarımdan anlayacağınız üzere inançlı bir insanım ve müslümanım; fakat her ne kadar tarafsız olmasam ve kendime ait bir fikrim-dünya görüşüm olsa ve hayatı da İslam gözlüğünün camının ardından anlamlandırsam da, ADİL olmaya çalışabilirim. Bu bağlamda, ateistin de, deistin de, agnostiğin de hakaret etmeden, kutsallara sövmeden kendi düşüncelerini özgürce dile getirme özgürlüğünün sonuna kadar arkasındayım. Sizlerden de, her din karşıtı iletiyi şikayette bulunmamanızı, bunun yerine, fikirlerin-düşüncelerin değişebileceğini hatırlayarak, varsa delillerinizle kendi fikrinizi savunacak şekilde o başlık altında aktif olmanızı rica ediyorum.

Vekilsiz meclisin sloganının “Ahlâk, bir cümlenin öznesi değişse bile o cümle ile ilgili fikrimizin değişmemesi dir” olduğunu unutmayalım ve kendi fikirlerimiz sansürlenmeye çalışıldığında neler hissettiğimizi hatırlamaya çalışalım.

Son olarak Müslüman üyelerden şu ayet üzerinde düşünmelerini de öneriyorum:
Zümer Suresi 18 Onlar ki, sözü dinler de en güzeline uyarlar. İşte bunlardır, Allah'ın kılavuzladıkları; işte bunlardır, akıl ve gönül sahipleri.

Sevgiler
SiDRe
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Re: VekilSiz Meclis moderasyonundan şikayetler hk. mesaj

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 18 Tem 2013 00:36

facebook
twitter
gplus

Önemli olan saygı. Fikirlerinimizin ters düşmesi çok normal. Ancak ön yargısız, karşılıklı saygıyla güzel bi forum oluşturduğumuzu düşünüyorum.
Tabii ki sabote edecekler o zamanda devreye moderatörler giriyor.

Bu arada sevdim lan burayı :)
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen voltairea » 18 Tem 2013 00:39

facebook
twitter
gplus

Teşekkürler SiDRe.
Konu kim ve hangi olay üzerinden açıldı bilmiyorum ama şu kısım ("her din karşıtı iletiyi şikayette bulunmamanızı, bunun yerine, fikirlerin-düşüncelerin değişebileceğini hatırlayarak, varsa delillerinizle kendi fikrinizi savunacak şekilde o başlık altında aktif olmanızı rica ediyorum") olay hakkında az çok bir tahmin yapmamı sağladı. Neyse. Önemli olan kişiler ve aralarında geçen tatsızlık değil, yönetimin verdiği karardır.

Yönetimin verdiği karar nedir?; "ateistin de, deistin de, agnostiğin de hakaret etmeden, kutsallara sövmeden kendi düşüncelerini özgürce dile getirme özgürlüğünün sonuna kadar arkasındayım."
İşte gereken duruş bu. Forumun amacı belli. Hangi inanışa ve fikre sahip olursa olsun, bu platformda özgürce, karşılıklı saygıyı kaybetmeden fikirleri konuşmak-tartışmak. Ben saygı göstermem diyen gitsin. Benim için bi sakıncası yok.
voltairea

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 18 Tem 2013 00:43

facebook
twitter
gplus

voltairea yazdı:Teşekkürler SiDRe.
Konu kim ve hangi olay üzerinden açıldı bilmiyorum ama şu kısım ("her din karşıtı iletiyi şikayette bulunmamanızı, bunun yerine, fikirlerin-düşüncelerin değişebileceğini hatırlayarak, varsa delillerinizle kendi fikrinizi savunacak şekilde o başlık altında aktif olmanızı rica ediyorum") olay hakkında az çok bir tahmin yapmamı sağladı. Neyse. Önemli olan kişiler ve aralarında geçen tatsızlık değil, yönetimin verdiği karardır.

Yönetimin verdiği karar nedir?; "ateistin de, deistin de, agnostiğin de hakaret etmeden, kutsallara sövmeden kendi düşüncelerini özgürce dile getirme özgürlüğünün sonuna kadar arkasındayım."
İşte gereken duruş bu. Forumun amacı belli. Hangi inanışa ve fikre sahip olursa olsun, bu platformda özgürce, karşılıklı saygıyı kaybetmeden fikirleri konuşmak-tartışmak. Ben saygı göstermem diyen gitsin. Benim için bi sakıncası yok.

Zaten bu işin özeti budur.
İnsanların inançlarına hakaret etmek kadar düşüncesiz bi hareket yok.
İnanç derken sadece dinlerden bahsetmiyorum ne olursa olsun düşünmek, fikir üretmek, inanmak her insanın en büyük hakkıdır.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen SiDRe » 18 Tem 2013 00:48

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Önemli olan saygı. Fikirlerinimizin ters düşmesi çok normal. Ancak ön yargısız, karşılıklı saygıyla güzel bi forum oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Şüphesiz.
Akşam şikayetler bölümündeki başlıkları görünce bunu yazma ihtiyacı hissettim. Eksiklerimiz var farkındayız ama dediğim gibi bizler de işi gücü olan gönüllüleriz ve harcayabildiğimiz vakit kısıtlı. Amatör bir oluşum şu an burası. Belki de o yüzden samimi bulunuyor ve yeni gelen üyeler tarafından benimseniyor, seviliyor zaten.

Kaosa neden olan başlığa da baktım. Başlığı açan arkadaş müslüman değil belli ki ama ben bir müslüman olarak "Muhammed'in Tanrısı" sözünün bir hakaret teşkil ettiğini düşünmüyorum. Adam inanmıyorsa, ancak böyle ifade edecek kendisini ne yapsın.. İşte burada karşıt görüşteki insanlara düşen (ki ben de bunlardan biriyim) kişisel savunma veya saldırıya geçmektense, tartışılan konu ile ilgili delilleri öne sürmek olmalı. Örnek verecek olursak az evvel ben de bu başlığa şöyle yazdım:

viewtopic.php?f=4&t=375&p=4424#p4424

Selamlar
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 18 Tem 2013 00:54

facebook
twitter
gplus

SiDRe yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:Önemli olan saygı. Fikirlerinimizin ters düşmesi çok normal. Ancak ön yargısız, karşılıklı saygıyla güzel bi forum oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Şüphesiz.
Akşam şikayetler bölümündeki başlıkları görünce bunu yazma ihtiyacı hissettim. Eksiklerimiz var farkındayız ama dediğim gibi bizler de işi gücü olan gönüllüleriz ve harcayabildiğimiz vakit kısıtlı. Amatör bir oluşum şu an burası. Belki de o yüzden samimi bulunuyor ve yeni gelen üyeler tarafından benimseniyor, seviliyor zaten.

Kaosa neden olan başlığa da baktım. Başlığı açan arkadaş müslüman değil belli ki ama ben bir müslüman olarak "Muhammed'in Tanrısı" sözünün bir hakaret teşkil ettiğini düşünmüyorum. Adam inanmıyorsa, ancak böyle ifade edecek kendisini ne yapsın.. İşte burada karşıt görüşteki insanlara düşen (ki ben de bunlardan biriyim) kişisel savunma veya saldırıya geçmektense, tartışılan konu ile ilgili delilleri öne sürmek olmalı. Örnek verecek olursak az evvel ben de bu başlığa şöyle yazdım:

http://www.vekilsizmeclis.com/viewtopic ... 4424#p4424

Selamlar

Kesinlikle. "Hazreti" kelimesinin sözlük anlamı Arapça'da sayın, sevgili, yüce. İnanmayan bi insanın zaten bunu yazması garip düşer.
Ancak tekrar belirtmek isterim insanların inançlarına yapılan saygısızlıkta karşı tarafın tepki göstermesinde bi gariplikte göremiyorum.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen eliaa » 18 Tem 2013 01:00

facebook
twitter
gplus

Açıklama güzel, fakat bir dinin peygamberine sokak arkadaşı gibi muamele etmek ne kadar doğru? hakaret etmese de bu saygısızlıktır bunu da göz önüne almışsınızdır umarım.
Kullanıcı avatarı
eliaa

Mesajgönderen voltairea » 18 Tem 2013 01:08

facebook
twitter
gplus

elifbajramovic yazdı:Açıklama güzel, fakat bir dinin peygamberine sokak arkadaşı gibi muamele etmek ne kadar doğru? hakaret etmese de bu saygısızlıktır bunu da göz önüne almışsınızdır umarım.

mesela ne demiş? Nasıl konuşmuş? Öğrenmek için soruyorum.
voltairea

Mesajgönderen eliaa » 18 Tem 2013 01:16

facebook
twitter
gplus

voltairea yazdı:
elifbajramovic yazdı:Açıklama güzel, fakat bir dinin peygamberine sokak arkadaşı gibi muamele etmek ne kadar doğru? hakaret etmese de bu saygısızlıktır bunu da göz önüne almışsınızdır umarım.

mesela ne demiş? Nasıl konuşmuş? Öğrenmek için soruyorum.

busketz yazdı: muhammedin zamanında da muhammedin tanrısı diyorlarmış, bende öyle diyorum. ne zaman bir başlık açsan sorum hariç herşeye cevap var. :lol:
Kullanıcı avatarı
eliaa

Mesajgönderen SiDRe » 18 Tem 2013 01:18

facebook
twitter
gplus

Sevgili arkadaşlar,

Peygamberlere sadece isimleriyle hitap etmek değil bir ateist açısından, müslümanlar açısından da hakaret değil zaten.

Bakın ayete:
Bakara Suresi 136 Şöyle deyin: "Allah'a, bize indirilene, İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, onun torunlarına indirilene, Mûsa'ya ve İsa'ya verilene ve diğer nebilere verilene inandık. Bunlar arasından hiç kimseyi ayırmayız. Biz yalnız O'na/Allah'a teslim olanlarız."

Allah "şöyle deyin" diye, ne denmesi gerektiğini tam olarak belirterek, müminlere sesleniyor ve burada peygamber isimlerinin başında herhangi bir sıfat, hazret vs. de yok. Muhammed peygamberin ismi burada yok diyebilirsiniz ama zaten hem bu ayetin devamında hem de başka ayetlerde Allah müminlere peygamberleri birbirinden ayırmamayı farz kıldığı için saygısızlık olur mu endişesi yaşamadan "Muhammed" diyebilirsiniz.

Selam

Not: Burası da din-felsefe forumuna dönmesin lütfen. Konu hakkında itirazı olan varsa "Din-felsefe" bölümüne başlık açsın, orada tartışalım.
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Sonraki

Dön Forum Hakkında ve Şikayet Bölümü