Dernek ve Kutsal Kitap Tefsiri

Forum hakkında görüşlerimizi, isteklerimizi ve şikayetlerimizi bu bölümde paylaşabiliriz

Dernek ve Kutsal Kitap Tefsiri

Mesajgönderen othello » 30 Eyl 2014 23:46

facebook
twitter
gplus

Forumda bir konuda konuşurken aklımıza VM Gayrimüslim Derneği fikri geldi. Tabi isim değişir isimlere takmayın. Bu dernek forumun üyeleri tarafından kurulmuş ilk "sosyal kulübü" olacak heralde. Bu kulüp için de bir tefsir fikrim var. Her gün bir ayet (kısa olduğunda iki ayet) tefsiri yapacağız. Kuranı hatmedeceğiz. Sadece Kuran değil İncil ve Tevrat'ı da. Ateist tefsir :D Bence ilginç ve orjinal bir şey ortaya çıkacak. Forumda farklı işler yapmak ve farklı fikirlere sahip aktif kişilerin sayısını artırmaya da yarıyabilir. Bana göre bu da bir zenginliktir :)

Katılımcılar:
Sahra
lmia
En son othello tarafından 01 Eki 2014 11:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
othello

Re: Dernek ve Kutsal Kitap Tefsiri

Mesajgönderen eskimo » 01 Eki 2014 00:41

facebook
twitter
gplus

sadece gayrimüslümler mi katılabilecek? :D
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen canq » 01 Eki 2014 00:42

facebook
twitter
gplus

Eskimo son açılan başlığı sabitler misin?

viewtopic.php?f=4&t=4103
canq

Mesajgönderen othello » 01 Eki 2014 00:48

facebook
twitter
gplus

Valla katılan 3-5 gayrimüslim olursa evet :D Ortak kurulan ya da sadece müslümanların veya sadece bir yaratıcının varlığına inananların kurduğu sosyal kulüpler de kurarız ileride :D Ama bu kulüp özellikle forumda felsefi ve inkarcı argümanlari genişletmede rol oynayacak. Bence ayrı bir hava katar :D
Kullanıcı avatarı
othello

Mesajgönderen eskimo » 01 Eki 2014 00:48

facebook
twitter
gplus

sabitlendi
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Tmaca » 01 Eki 2014 02:12

facebook
twitter
gplus

Bence bu tarz bir ayrıma gerek yok yani sonuçta kelimeler cümleler yorumlanacak. Objektif olacağını iddia edenlerle çalışın derim. İlla müslim-gayrimüslim ayrımına girilmesin bence. Müslümanların sadece doğruları , ateistlerin sadece yanlışları aramayacağı ve kendi inancını haklı çıkarmaya çalışmayacağı bir ekip oluşturulsun bence.
Kullanıcı avatarı
Tmaca

Mesajgönderen othello » 01 Eki 2014 10:53

facebook
twitter
gplus

Tmaca yazdı:Bence bu tarz bir ayrıma gerek yok yani sonuçta kelimeler cümleler yorumlanacak. Objektif olacağını iddia edenlerle çalışın derim. İlla müslim-gayrimüslim ayrımına girilmesin bence. Müslümanların sadece doğruları , ateistlerin sadece yanlışları aramayacağı ve kendi inancını haklı çıkarmaya çalışmayacağı bir ekip oluşturulsun bence.

Buna bir ayrım olarak bakmak yanlış olur aslında. Forumda müslüman çok. Kuran müslümanı da çok. Ve bu konulardaki fikirler, konular aşırı derecede ağırlıkta. Bu tarz bir çalışma ayrım değil, zenginlik olacaktır. Ortak hareket etmek elbette kulağa hoş geliyor. Ama bu uygulamada mümkün olmaz. Çünkü bir müslümananın kitaba bakışı ve ister istemez düşünürken bile bile devreye girecek inancı bellidir. Bir müslüman tarafsız bir kuran yorumu yapmak isterse ancak "samimiyetsiz" olarak bunu yapabilir. Çünkü inancı, imanı var. Bu yüzden zaten müslüman. Kuran'ı o şekilde yorumladığı için, Kurandan onu anladığı için müslüman. Ve böyle tefsiz zaten çok.
Ayrıca ateist tefsir yaparken amacı "hadi eksik kusur bulayım, hadi kötülüyeyim" olmayacak. Ateist adam gibi tarafsız bir şekilde yorumlayacak. Gerekirse eleştirecek. Zaten burada amaç, bir insanın kutsal kitapları okuduğunda vardığı sonuçları da göstermek. Yani madem bu kitaplar "hidayet veriyor ve pek çok hakikat içeriyor", her ayeti samimi bir şekilde okuyup, üzerinde düşünen, google a yazıp ayetle ilgili diğer tefsirler bakan, bütüncül düşünen ve en sonunda da kendi yorumunu yapan bir ateist, sonunda kutsal kitaplar için ne kanıya varacak?
Belki iman eder? Kuran hidayet vericiyse. Belki de söylendiği gibi hidayet vermiyordur...
Bu yüzden bence işin içinde müslümanlar da olursa anlamı kalmaz. İnanmayan ama kendini kapamamış, arayan araştıran düşünen sorgulayan "gayrimüslimler" yapmalı. Kuran'ı tefsir eden müslüman olmayacak, incili ve tevratı tefsir eden hıristiyan-musevi olmayacak. Müslümanlar da "eğer samimi olmayı başarabileceklerini düşünüyorlarsa" incili ve tevratı tefsir etsin. Ama o dinin inananı kendi kitabını tefsir etmesin. O zaten yapılmış bir şey.
Kullanıcı avatarı
othello

Mesajgönderen Sahra » 01 Eki 2014 10:56

facebook
twitter
gplus

Ben bu çalışmada yer almam :D Ayetlerin yorumlanması konusunda çok fazla ayrıma düşüyorum forumdaki inançsızlarla :D

Ama çok güzel olurdu böyle bir çalışma kendi açımdan. Bu vesileyle tüm kitabı okumuş, her ayetin tek tek üzerinde düşünmüş olurdum.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen othello » 01 Eki 2014 11:08

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Ben bu çalışmada yer almam :D Ayetlerin yorumlanması konusunda çok fazla ayrıma düşüyorum forumdaki inançsızlarla :D

Ama çok güzel olurdu böyle bir çalışma kendi açımdan. Bu vesileyle tüm kitabı okumuş, her ayetin tek tek üzerinde düşünmüş olurdum.

Ohoo herkes kendi ayetinden - suresinden sorumlu. Çok biliyorlarsa onlar da fikirlerini söyler, editlenir gereken yer. Zaten konu şeklinde açılacak. Başka yorumlar gelir, editlenmesi gereken editlenir. O sebebple sen böyle düşünme bu çalışmada yer al.

Hatta seni yazdım!
Resim

Evet başka çalışmada yer almak isteyen? :D
Kullanıcı avatarı
othello

Mesajgönderen lmia » 01 Eki 2014 11:11

facebook
twitter
gplus

Bence incil ve tevrat için de bu çalışma yapılacaksa çok iyi olur. Dediğin gibi bu bir zenginlik olacaktır. dunyadinleri.com'dan tüyo alınarak incelenecek pek çok din var. Bir taraftan böyle bir çalışmanın yapılması bence çok değerli bir proje. Beni de yaz :D
hıı akpli olduğumdan avatarımda subliminal veriyorum
Kullanıcı avatarı
lmia

Sonraki

Dön Forum Hakkında ve Şikayet Bölümü