...

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: Üniversite Sınavına Hazırlık

Mesajgönderen Adm » 29 Tem 2014 20:51

facebook
twitter
gplus

Devrez yazdı:Selam liseliler;

Yazın mat-1 i bitirmezseniz sene içinde çok büyük sıkıntılar çekeceksiniz. Yazın mat-1 bitmezse sene içine kalacak. Mat-2 nin çalışma süresi azalacak. Unutmayın mat-2 herşeydir. Geleceğinizi etkileyecek olan ders mat-2. Sayısalcı olmayan arkadaşlar ise hızlı okumayla ilgili dersler alsın veya internetten falan öğrensin. Kitapçılarda da bununla ilgili kitaplar var. Sayısalcılarda ilgilensin tabi bu işle ygs de türkçe büyük puan getiriyor. Sayısalcılara gelirsek. Siz de fiziği ezberlemeyin abicim. Kimyayı biyolojiyi ezberleyin ama fiziği ezberlemeyin. Sadece formülleri aklınıza kazıyın ve gerisini zekanıza bırakın. Dünyadaki olaylarla ilişkilendirin fiziği sadece ders olarak kalmasın.

Dersaneye gidiyorsanız o milyarlar vereceğiniz dersanenin size sadece soru çözümü saatleri içerisinde faydalı olacağını unutmayın. Gerisi boş beleş saatlerle geçecek. Ha bir de fem 5 adım kadar dandik bir kitap görmedim tavsiye etmem. Matematikteki en faydalı gördüğüm kitap karekök ün 5 ciltlik seti. Fen için de palme sanırım.

Ekol Hoca'ya dua etmeyi unutmayın.

Devrez ben 5 adımı yapıyorum şuan ama bırakayım mı, çok mu kötü dışarıdan çok afilli duruyor çünkü ?
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen salihcyilmaz » 29 Tem 2014 20:56

facebook
twitter
gplus

5 adim tekrar kitabidir. En son çözersin onu. Ygs ye 20 gün kala başlar seri bir şekilde bitirip eksiğini görürsün.
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen Skywalker » 29 Tem 2014 21:00

facebook
twitter
gplus

bir adem yazdı:yaz için bi programın olsun, bilgisayara fazla oturmamaya gayret et. en azından saatin belli olsun sınırlı olsun, eşit ağırlıksan işler çok daha kolay.

Yaz programım var ama derse sadece günde 2 saat ayırmıştım. Onu 4 yapacağım. Bilgisayar saatim ise gunde 1 saat.

Eşit ağırlığım ama Siyasal Bilimler istediğimden maalesef sayısal da öpecek beni.

Adm yazdı:Salihcyılmaz çok önemli bir noktaya değinmiş bu konuda bir rehber öğretmen ile konuşman çok daha yararlı olacaktır.

Okullar açılsın bi hele rehber öğretmen ile de konuşacağım. :)

Devrez yazdı:Selam liseliler;

Yazın mat-1 i bitirmezseniz sene içinde çok büyük sıkıntılar çekeceksiniz. Yazın mat-1 bitmezse sene içine kalacak. Mat-2 nin çalışma süresi azalacak. Unutmayın mat-2 herşeydir. Geleceğinizi etkileyecek olan ders mat-2. Sayısalcı olmayan arkadaşlar ise hızlı okumayla ilgili dersler alsın veya internetten falan öğrensin. Kitapçılarda da bununla ilgili kitaplar var. Sayısalcılarda ilgilensin tabi bu işle ygs de türkçe büyük puan getiriyor. Sayısalcılara gelirsek. Siz de fiziği ezberlemeyin abicim. Kimyayı biyolojiyi ezberleyin ama fiziği ezberlemeyin. Sadece formülleri aklınıza kazıyın ve gerisini zekanıza bırakın. Dünyadaki olaylarla ilişkilendirin fiziği sadece ders olarak kalmasın.

Dersaneye gidiyorsanız o milyarlar vereceğiniz dersanenin size sadece soru çözümü saatleri içerisinde faydalı olacağını unutmayın. Gerisi boş beleş saatlerle geçecek. Ha bir de fem 5 adım kadar dandik bir kitap görmedim tavsiye etmem. Matematikteki en faydalı gördüğüm kitap karekök ün 5 ciltlik seti. Fen için de palme sanırım.

Ekol Hoca'ya dua etmeyi unutmayın.

Sayısallar için Eyvallah, peki sözel dersler için tavsiyelerin nelerdir?

salihcyilmaz yazdı:skywalker skype'in varsa gel beş dakika çayimi iç :P

Skype yok ya maalesef Facebook ve Twitter var sadece :)

tornacı veysel yazdı:Şu bloğu kesinlikle tavsiye ederim:
http://www.azimliyazar.blogspot.com/

Eyvallah bilgisayara geçince bakacağım.
Skywalker

Mesajgönderen Skywalker » 30 Tem 2014 00:03

facebook
twitter
gplus

tornacı veysel yazdı:Şu bloğu kesinlikle tavsiye ederim:
http://www.azimliyazar.blogspot.com/

Blog harbi çok güzelmiş ellerin dert görmesin, çok işime yarayacak. Adam her şeyi düşünerek yazmış cidden.
Skywalker

Mesajgönderen Devrez » 30 Tem 2014 00:15

facebook
twitter
gplus

Sözelciler hep aynı hatayı yapıyor dostum sen de aynısını yapma. Dil bilgisine yüklendikçe yükleniyorlar sonra paragraf sorularında zamandan kaybedip diğerlerine vakit ayıramıyorlar. Önce paragraflar konusundaki tekniğini geliştir sonra ezbere başla. Skype varsa bana da ulaşabilirsiniz bildiğim her konuda yardım etmek isterim.
Kullanıcı avatarı
Devrez

Mesajgönderen Sofie » 30 Tem 2014 19:01

facebook
twitter
gplus

Merhaba Sky bir kaç şey ekleyeyim ben de.Matematik konusunda kötüyüm diyorsun fakat sana tavsiyem edebiyatı yaparım diyip mat2 yi fazla boşlama çünkü edebiyat yapabilmen bilgi oldugu kadar şansla da alakalı ,çok fazla ezbere atılacak şey var o da kolay bir iş değil, yani aklında kalanlara denk gelemezsen o kadar emek boşa gidiyor, matematikten iyi degilsin madem, artık girecegin seneye gelmişsin bütün konuları yalayıp yutmaya çalışmak yıpratıcı olur hem de istedigin verimi alamazsın , bence kendini test et makul miktarda konu belirle ve artık kusana kadar o konuların sorularını çöz.( Böyle yapan insanlar çok iyi sonuçlar aldılar bizzat şahit oldum , ben tembel biri oldugum için kendimi örnek veremiyorum :( ) yani sonuç olarak integralden gram anlamıyorsan oturup cebelleşme , onun yerine daha kolay konuların sorularını eritmeye vakit ayır . Mat 1 bana her zaman daha zor gelmiştir , neticede mat2 de ezberle hallolacak şeyler var ama mat 1 konularına benım kafam basmıyor , ama sen mat1 im iyi diyorsan ,lys de küçümsenmeyecek kadar soru cıkıyor , üzerine az biraz 2yi de eklersen (edebiyatı çok iyi tutmak şartıyla ) istedigin yere taşır seni bence.
Kaynak vermeden de geçmek istemedim bilgin vardır illaki ama Sonuç yayınlarını temelden başlayanlar için çok faydalı görüyorum ben , tavsiye ederim.
Bu arada hedefinde bir okul falan var mı veya bitirince yapmak istedigin meslek nedir merak ettim, istedigin bölüme yakın sayılırım ben de :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Sofie

Mesajgönderen Skywalker » 30 Tem 2014 20:15

facebook
twitter
gplus

@Devrez Maalesef Skype yok. :/

@Sofie Matematiğim aşırı rezalet. 8. sınıftan beri hiç matematik çalışmadım. Nefret ediyorum bu dersten. Hayallerime ulaşmamı engelleyecek sadece matematik var önümde.

Sonuç yayınları, bunu da yazdım tamamdır.

Hedeflerim şöyle:

(Bu yazdıklarımı en olumlusunu düşünerek yazıyorum, lütfen gülmeyin :) )

Hedefim Boğaziçi ya da İstanbul Üniversitesi. Taban puanlara bakınca İÜ daha yakın gözüküyor. Siyaset Bilimi istiyorum, Siyaset Bilimi olmazsa Tarih istiyorum.

Eğer siyasetten mezun olursam tekrar sınavlara girip (ya da nasıl oluyorsa) bu sefer tarih bölümünü okumak istiyorum. Yani tarih bölümü kesin iki durumda da olacak. Şu an dil geliştiriyorum, üniversiteyi bitirene kadar Almanca-Arapça-İngilizce'yi sökmüş olmak istiyorum. Profesyonel olarak değil elbette, sadece bana yeteni kadarıyla. Zaten zaman ilerledikçe daha da gelişir.

Aklımda akademik kariyer yapmak var. Akademik kariyer sırasında da beni insanlara tanıtacak işlerle meşgul olmaya çalışacağım. Dernek faaliyetleri olur, sosyal faaliyetler olur, siyasi ya da tarihi alanda çalışmalar olur, vs. vs. Ha bu arada 30 yaşından önce de aklımda mutlaka Fas'dan Hindistan'a bir Ortadoğu gezisi yapmak var. İslamiyet'in içinde oluşan bug'ları yerinde görüp sosyolojik alanda tespitler yapıp bunların çözümlerini aramaya çalışacağım. (Aslında çözümün asıl kaynağı belli ama insanlar okumak yerine duvara asıyor, o da ayrı bi konu.) Ayrıca Ortadoğu gezisi sırasında eğer imkanım olursa bir sosyoloji ve ilahiyat grubunu da yanımda mutlaka götürmek istiyorum. O sırada yapılacak gözlemlere göre bir tespit kitabı yazdırmak da aklımda var.

Şu Ortadoğu gezisi olayı aklımda kesin var, ne olursa olsun fikrim değişmez (İnşallah).

35-40 yaşına geldiğimde de siyasete direk olarak atılacağım. Artık milletvekili mi olur, vali mi olur, bakanlıkta çalışılan bir makam mı olur yoksa başka bir makam mı olur bilmiyorum. Ama 35-40'ımdan önce siyasette pek olmam, olursam da aktif olmam. Her şeyin bir zamanı var.

Kendimce istediğim, henüz kimseyle paylaşmadığım şeyler de var tabi aklımda. Bunları say say bitmez. :) Sadece sıradan bir hayatım olsun istemiyorum ve bunun için elimden geleni yapacağım, onu söyliyeyim. Yani sıradan bir şekilde dünyaya gel, okula git, mezun ol, işe başla, evlen, çocuk yap, yaşlan, öl tarzı bir hayatım olursa yaşamama gerek olduğunu düşünmüyorum. Hem Dünya'ya faydalı olacak, hem İslamiyet'e faydalı olacak, (şimdi Ateist arkadaşlar gelip "İslam'a faydalıysa Dünya'ya zararlıdır XD" tarzı bir yorum yapmasın, kafanızı keserim :P ) hem de beni sıradanlıktan kurtarak bir hayat planlıyorum.

Biliyorum Sofie soruyu sorup soracağına pişman oldun ama ne yapayım söylemişken tam söyleyeyim dedim :D Ama dediğim gibi bunlar sadece en olumlu durumda istediklerim. Hayat elbette bu kadar gelişi güzel değil.
Skywalker

Mesajgönderen augustus » 31 Tem 2014 00:20

facebook
twitter
gplus

sigaraya başlamalısın bence eğer içmiyosan qnq.
Neyse ciddi olarak, matematik ile aran kötüyse bile mat 1 yaparsın lan dert etme.
Annen 4 ekmek al dediğinde 75 kuruştan 3 lira oldugunu, 5 lira vermişlerse para üstünün 2 lira olduğunu hesaplayabiliyosan yeter.
Mat-1 bundan biraz hallice.
Paragraf için teknikler cart curt bana göre hikaye. En azından benim beynim o kadarına basmıyo. Hızlı okuyup ikinci kez dönmemekti benim amacım bi şekilde oturdu o.
Sistem hala aynıysa YGS için şimdiden başla konuları sınava yakın deneme çöz. Muhtemelen dershaneye gidersin okulla paralel olacağından iyi bi tekrar olur

ama önereceğim tek şey sigara.
niye diye SORMA qnq
başarılar
Gittiğin yerlerden
yer tut OPTİK BAŞKAN
Unutmayacağız seni
SON HOLİGANN!!
augustus

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 31 Tem 2014 00:36

facebook
twitter
gplus

Niye lan harbiden.Sigara çükü kaldırmıyor diyorlar olum uyma sen ;)
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Adm » 31 Tem 2014 00:48

facebook
twitter
gplus

Leonardo da vinci yazdı:Niye lan harbiden.Sigara çükü kaldırmıyor diyorlar olum uyma sen ;)

12. Sınıfta önceki yıl sigarayı ağzına sürmeyen insanların %90 gibi büyük bir kısmı ne yazık ki sigaraya başlıyor :cry:
Kullanıcı avatarı
Adm

ÖncekiSonraki

Dön VekilSiz Kahve