...

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: Üniversite Sınavına Hazırlık

Mesajgönderen YaşarUsta » 10 Ağu 2014 01:53

facebook
twitter
gplus

Skywalker yazdı:İnşallah, gerçekten gönlümüze göre olur. Böyle üniversite sınavına gireceğim gün yaklaştıkça bir tuhaf oluyorum. Geriye kalan 60-70 senelik hayatımı belirleyecek 1 soru bile.

Skywalker yazdı: Hedeflerim şöyle:

(Bu yazdıklarımı en olumlusunu düşünerek yazıyorum, lütfen gülmeyin :) )

Hedefim Boğaziçi ya da İstanbul Üniversitesi. Taban puanlara bakınca İÜ daha yakın gözüküyor. Siyaset Bilimi istiyorum, Siyaset Bilimi olmazsa Tarih istiyorum.

Eğer siyasetten mezun olursam tekrar sınavlara girip (ya da nasıl oluyorsa) bu sefer tarih bölümünü okumak istiyorum. Yani tarih bölümü kesin iki durumda da olacak. Şu an dil geliştiriyorum, üniversiteyi bitirene kadar Almanca-Arapça-İngilizce'yi sökmüş olmak istiyorum. Profesyonel olarak değil elbette, sadece bana yeteni kadarıyla. Zaten zaman ilerledikçe daha da gelişir.

Aklımda akademik kariyer yapmak var. Akademik kariyer sırasında da beni insanlara tanıtacak işlerle meşgul olmaya çalışacağım. Dernek faaliyetleri olur, sosyal faaliyetler olur, siyasi ya da tarihi alanda çalışmalar olur, vs. vs. Ha bu arada 30 yaşından önce de aklımda mutlaka Fas'dan Hindistan'a bir Ortadoğu gezisi yapmak var. İslamiyet'in içinde oluşan bug'ları yerinde görüp sosyolojik alanda tespitler yapıp bunların çözümlerini aramaya çalışacağım. (Aslında çözümün asıl kaynağı belli ama insanlar okumak yerine duvara asıyor, o da ayrı bi konu.) Ayrıca Ortadoğu gezisi sırasında eğer imkanım olursa bir sosyoloji ve ilahiyat grubunu da yanımda mutlaka götürmek istiyorum. O sırada yapılacak gözlemlere göre bir tespit kitabı yazdırmak da aklımda var.

Şu Ortadoğu gezisi olayı aklımda kesin var, ne olursa olsun fikrim değişmez (İnşallah).

35-40 yaşına geldiğimde de siyasete direk olarak atılacağım. Artık milletvekili mi olur, vali mi olur, bakanlıkta çalışılan bir makam mı olur yoksa başka bir makam mı olur bilmiyorum. Ama 35-40'ımdan önce siyasette pek olmam, olursam da aktif olmam. Her şeyin bir zamanı var.

Kendimce istediğim, henüz kimseyle paylaşmadığım şeyler de var tabi aklımda. Bunları say say bitmez. :) Sadece sıradan bir hayatım olsun istemiyorum ve bunun için elimden geleni yapacağım, onu söyliyeyim. Yani sıradan bir şekilde dünyaya gel, okula git, mezun ol, işe başla, evlen, çocuk yap, yaşlan, öl tarzı bir hayatım olursa yaşamama gerek olduğunu düşünmüyorum. Hem Dünya'ya faydalı olacak, hem İslamiyet'e faydalı olacak, (şimdi Ateist arkadaşlar gelip "İslam'a faydalıysa Dünya'ya zararlıdır XD" tarzı bir yorum yapmasın, kafanızı keserim :P ) hem de beni sıradanlıktan kurtarak bir hayat planlıyorum.

Böyle hedefleri olan bir insanı engelleyebilecek bir soru anasından doğmadı daha rahat ol. ;)
Bilimin ayrı, felsefenin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz; fakat yanlış bilim, yanlış felsefe ve yanlış din anlayışları olabilir.

Dünyaya en önemli borçlarımızdan birisi, İslam ile müslümanların farkını anlatmaktır.

Caner Taslaman
Kullanıcı avatarı
YaşarUsta

Mesajgönderen turaniv » 10 Ağu 2014 01:59

facebook
twitter
gplus

http://www.youtube.com/watch?v=FldzdWhN4lA

Sky şu videoyu izlemeni tavsiye ediyoruum.
Resim
Kullanıcı avatarı
turaniv

Mesajgönderen Skywalker » 10 Ağu 2014 02:07

facebook
twitter
gplus

Kynetsu yazdı:Şöyle düşün zaten geriye kalan 60-70 yıllık hayatım bok gibi olucak bir sınavda batırmışım çok mu ? sitress yapmazsın o zaman.(beklentiyi sıfırlama yöntemi)

Hahaha :D Yok ya beklentiyi sıfırlama bana göre değil, gözüm hep yükseklerde benim :) Çakılmamak için de nefsimle mücadele ediyorum, orası da var. Hayaller sağlam temeller üzerine inşa edilmeli.

YaşarUsta yazdı:Böyle hedefleri olan bir insanı engelleyebilecek bir soru anasından doğmadı daha rahat ol. ;)

Eyvallah :)

turaniv yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=FldzdWhN4lA

Sky şu videoyu izlemeni tavsiye ediyoruum.

Eyvallah, yarın dinç bir kafayla izleyeceğim. Yer imlerine kaydettim.
Skywalker

Mesajgönderen Sahra » 10 Ağu 2014 13:49

facebook
twitter
gplus

Skywalker yazdı: Böyle üniversite sınavına gireceğim gün yaklaştıkça bir tuhaf oluyorum. Geriye kalan 60-70 senelik hayatımı belirleyecek 1 soru bile.

Bizim dershanede her sınavda benden başarılı olan bir kız vardı. Sınav günü heyecan yaptı, ben ise çok rahattım. Kız benden düşük aldı. Rahat olmak sandığından daha çok işe yarıyor.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen eskimo » 10 Ağu 2014 15:20

facebook
twitter
gplus

üniversiteyi kafanızda çok büyütmeyin, hayatınızı belirleyecek olan sizsiniz, üniversite değil.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Skywalker » 10 Ağu 2014 16:01

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:Ygs ye fazla kasma.Hiç çalışma demiyorum ama ygs ye çok zaman harcarsan asla harcadığın zamanın karşılığını almıyacaksın.Bunu kesin olarak söylüyorum bak tecrübeliyim ben :) Ygs genelde yorum ve mantık işidir.Lys ye çalışmaya başla şimdiden çok işine yarar.Özellikle edebiyatı ye bitir.Her yıl çıkan banko isimler vardır onlara iyi çalış.Tm isen en çok puan edebiyat verir sana.Matematik lys de full ezber zaten.Şimdiden kolay gelsin.

Aynen, zaten sınava girmiş olan birçok kişi aynı yorumu yapıyor. :) Peki ne zamana kadar YGS'ye vakit ayırmam uygun olur? Yani Ekim mi, Kasım mı, Aralık mı? Her ne olursa olsun 1 ay önceden çalışmayı bırakın diyorlar.

Sahra yazdı:Bizim dershanede her sınavda benden başarılı olan bir kız vardı. Sınav günü heyecan yaptı, ben ise çok rahattım. Kız benden düşük aldı. Rahat olmak sandığından daha çok işe yarıyor.

Ben biraz evhamlı biriyim ya. Ama kendimi mutlaka rahatlatmam gerek.

eskimo yazdı:üniversiteyi kafanızda çok büyütmeyin, hayatınızı belirleyecek olan sizsiniz, üniversite değil.

Ama şimdi bir Boğaziçi mezunu olmak var bir de başka bir yerden mazun olmak var :)
Skywalker

Mesajgönderen eskimo » 10 Ağu 2014 16:04

facebook
twitter
gplus

fark etmez, olay sende bitiyor nihayetinde.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Sahra » 10 Ağu 2014 16:13

facebook
twitter
gplus

Sky, üniversitenin pek önemi yok. İnsanlar neler bildiğine, ürettiklerine bakar, üniversitenin etiketine değil. Ben mesela Ankara Ü. mezunuyum ama bi bok bilmiyorum mesleğime dair, çünkü mesleğimi seviyorum. Ama daha az itibar gören bir üniversitede okuyan ve mesleğini seven (hatta üni. okumamış biri) benden daha çok bilgisayar bilgisine sahiptir :D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Önceki

Dön VekilSiz Kahve