Güzellik vs Para için Evlenmek

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Güzellik vs Para için Evlenmek

Mesajgönderen kullanıcı adı » 04 Eyl 2014 00:53

facebook
twitter
gplus

Merhaba arkadaşlar nasılsınız? Gecenin bu saatinde bir konu üzerinde fikir alışverişi başlatmak istiyorum. Konu bir soru ile başlayacak ve devamında fikir belirten kişilerin düşüncelerine göre devam edecek. Özellikle benim bu konuda söylemek istediğim 2-3 paragraflık şey var. Ama adım adım konuşarak gidelim istiyorum.
Önerme şu: Bir kadınla güzelliği için evlenmek doğruysa, bir erkekle parası için evlenmekte doğrudur.
Bu konudaki fikirleriniz neler?

Not: Lütfen konuya kişilik-karakter ve başka ÇOK ÇOK önemli değer yargılarımızı karıştırmayalım. Evlilik için sadece güzelliği veya sadece parayı yeterli görmüyor olabiliriz elbette. Ama bu başlık altında sadece güzellik ve para kavramlarını kıyaslayalım. Tabi isteyen ek olarak kendi evlilik şartlarını - aradıklarını belirtebilir. Belki hayırlı bi kısmet çıkar... :D
Kullanıcı avatarı
kullanıcı adı

Re: Güzellik vs Para için Evlenmek

Mesajgönderen eskimo » 04 Eyl 2014 02:48

facebook
twitter
gplus

güzellik kıyasla geçicidir, para ise yine kıyasla ve ekstrem durumları katmazsak daha kalıcı olması olasıdır.
bu açıdan kıstas uzun vade ise para için evlenmek daha mantıklı olur.
ama uzun değil kısa veya orta vadeli düşünürsek, güzellik paranın önüne geçebilir :)

bu önermede sanırım ön plana çıkan şey, evliliğin "tek bir şeye" indirgenmesi.
bu durumda bu tek şey evliliği götürür inancı varsa kişi de, evet doğrudur.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen muhibbi » 04 Eyl 2014 09:05

facebook
twitter
gplus

yapılmak istenen evlilikten aşk bekleniyorsa para için yapılan evlilik evlenecek kişiye mutsuzluktan başka bir şey getirmez. evlenmemeli bu açıdan bakarsak
yapacağı evlilikte aşk benim için ikinci planda kalır, soyumun devamı daha önemli, neslimin devamında sağlıklı ve güzel çocuklar benim mutlu olmam için yeterli diyorsa kişi, bana göre yine yanlış bir tercih yapmış olacaktır, ki bedenen sağlıklı ve güzel olan nesli ruhen hastalıklı olma ihtimali var. başka bir açıda daha bakmak gerekirse güzel surete sahip olan insanlar pozitif bir ayrıcalık görüyorlar ki bu da artı bir durum neslini düşünen birey için.
kişi benim için aşk, güzellik önemli değil evlilik bir stratejidir hayatta yapmak istediğim ama maddi imkansızlıklardan dolayı yapamadığım hayallerim var bu hayallerimi parası olan ama güzel olmayan vede aşık olmadığım bir kadınla/erkekle evlenerek gerçekleştirebilirim, bu durum beni mutsuz etmez. o sebepten ben parası olan bir kadınla/erkekle evlenebilirim diyor olabilir, akılcı bir karar verebilir. bu kararın da artı ve eksileri vardır.
para için yapılan evliliği bu dünya için, aşk için yapılacak evliliği ise ahiret için önemli olduğunu düşünüyorum, biri dış dünyada bir şeyleri yapmanıza imkan verir diğeri yani aşk iç dünyanızda bir şeyler yaşamanıza imkan verir.
Kör bir adamın aklı gibi bir akıl lazım burada, ADAM HEM KÖR, HEM FAKİR, HEMDE ÇOCUĞU OLMUYOR VE BİR DİLEK DİLEME HAKKI VAR"Allah'ım çocuğumun elinden altın tasta su içtiğimi görmeyi nasip et" diyor ve bir dilekle üç ihtiyacını gideriyor. ;)
Bir türlü karar veremedim. iki şık arasında gidip geliyorum. üzgünüm sorduğun soruya net bir cevap veremiyorum. :(
bu arada hoş geldin @ kullanıcı adı :)
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen salihcyilmaz » 04 Eyl 2014 10:05

facebook
twitter
gplus

Theory of knowledge diye bir dersim vardi vaktiyle. Hocanin what is the truth, how do you know something is true? sorulari kafamda çinlamaya başliyor böyle durumlarda.

Harbiden evliliğin doğrusu yanlişi var midir ki?
Ya da önermenin tersinin değili (o ne lan) de doğru mudur?
Bir erkek ile parasi için evlenmek yanlişsa, bir kadinla güzelliği için evlenmek yanliş mi olur?
Bu iki olay cidden bağimli midir, yoksa bağimsiz midir?
gibi sorulara cevap bulmak gerekir ki bana kalirsa en önemli olan soru sonuncusudur. Yazdiğim 3 - 4 sorunun da ortak olarak işaret ettiği bir nokta var, hepsinin kesiştiği... Huzur. Insan huzura ulaşmak ister ki bunun da yolu ihtiyaçlarin giderilmesinden geçer.

Erkeğin kişisel huzuru için nelere ihtiyaci var?
Kadinin kişisel huzuru için nelere ihtiyaci var?

Biraz daha geleceğe gidelim. Evin üçüncü üyesi var olduğunda, aile huzuru nelere bağli olacak?

Ha bir de işe evrimsel açidan da bakmak lazim, savana zamanlarindan bize aktarilan nacizane genlerimiz... Nasil eş seçimi yapiyoruz ve neden?

Kafamda deli sorular...
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 04 Eyl 2014 14:27

facebook
twitter
gplus

Kişilerin doğruları ve yanlışları bireyden bireye değişiklik gösterebilir.Her insanın hayattaki beklentileri ve ihtiyaçları aynı değildir.Kimisi için aşk önceliktir kimisi için para kimisi içinde güzellik.Sırf parası var diye bir erkekle evlendi diye kadının mutsuz olucağı anlamına gelmiyor.Aynı seçenekler diğerleri içinde geçerli.Dediğim gibi insanın hayattaki ihtiyaç sıralaması ve hayat beklentileri önemli olan.Bazı bireyler için mutluluk beyaz ferrari iken bazıları için evli , mutlu ve çocuklu olmaktır bazıları içinse bir kadına bağlı kalmamaktır.Her iki tarafında kabulu doğrultusunda bu tür evlilikler bence gayet etiktir.Olması da mümkün olan şeylerdir.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen bir adem » 04 Eyl 2014 16:09

facebook
twitter
gplus

valla kendimize hayvan gibi bakıp şartlara göre yorumlayacaksak söylediğin şey aynen doğru. erkek güzel kadını arzuluyor evrimsel bişey bişeylerden, kadın da rahata almak istiyor kendini evrimsel bişey bişeylerden. fakat basit bir hayvan değiliz, en azından normal bireylerde evli olmayıştan kaynaklanan yalnızlık yaş ilerledikçe sorunlar yapıyor. sadece kişinin cinsel ihtiyaçları ya da ekonomik şartları değil, toplumsal baskılar da değil yalnızlık insanı yoruyor. evlilikte nihai amacı insanlar farklı yorumlayabilir fakat herkes farklı arayışlarla yöneliyor gibi geliyor bana.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen kullanıcı adı » 04 Eyl 2014 16:44

facebook
twitter
gplus

Benim bu başlıkta hedeflediğim nokta, sadece güzelliklerini yeterli görenler ve güzelliği para ile kıyaslamak. Maalesef, özellikle peşimizden gelen jenerasyonda tek başına güzelliğinin yeterli olduğunu düşünenler var. Ve bu yüzden kendilerini başka konularda geliştirmeye gerek duymuyorlar.
Hani "sarışınlar aptaldır" diye bir şehir efsanesi vardır ya, heh işte üzülerek söylüyorum ki bunun bir temeli var. Aslında sarışınlar aptal değil, saftır. Aptallık zeka ile alakalı bir şey. Sarışınlar küçüklükten beri "ihtiyaçları olan ilgiyi" gördükleri için, dikkat çekmek, ilgi görmek için, istedikleri ortamda kabul görmek için çeşitli hinliklere hokkabazlıklara gerek duymazlar. Bu da onları zaman içerisinde daha saf birisi yapar. Diğerleri kadar uyanık olmazlar. Biraz da güzel - yakışıklılarsa bunun kendilerine yeteceğini düşünüp kendilerini başka konularda geliştirmezler...
Ve sarışınlar aptaldır sözü doğar.
Bunu "tüm sarışınlar" için geçerlidir şeklinde lanse edemeyiz ama genellemeye vurduğunda böyle bir gerçek çıkıyor maalesef.

Şimdi tekrar güzel kadınlara dönelim. Hayatın doğal seçimine baktığımızda, genelde insanlar en az çabayla en yüksek kazancı sağlayacakları yolları seçerler. Daha kolay yoldan istediğin parayı elde etme seçeneğin varken, neden daha zor bir yolu seçip daha az parayı tercih edesin ki? Paranın da önemi ortada. Zaten her kadın öyle ya da böyle parayı düşünür. Para için evlenir demiyorum, ama parayı düşünür. Zaten bu yanlış değildir. Tamamen maddiyat üzerine kurulu bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle evlilik açısından düşündüğümüzde paranın gerekliliği anlaşılıyor.
O yüzden güzel bir kadın zengin bir adamla evlenebilir, modellik yapabilir. Bu açıdan baktığımızda en mantıklı olan bu gibi gözüküyor.

Şimdi asıl noktaya gelelim. Kişileştirme yaparak gidelim. Bir tarafta çok güzel, stil sahibi bir bayan var, bir tarafta da mesela yıllık geliri 1 milyon dolar olan usescrt var :D
Güzel bayan yüksek rezidanslarda oturmak, her yıl marmariste, viyana da, fransız sahillerinde tatil yapabilmek, rahat rahat alışverişe çıkabilmek, boğazda istediği zaman gidebileceği bir yalıya sahip olmak istiyor. Kısaca hayatın tadını çıkarmak istiyor. Hatta ileride çocukları için iyi bir eğitim, iyi olanaklar sağlamak istiyor.
Usescrt ise yıllık 1 milyon doların üzerindeki geliriyle bunu sağlayabilecek zenginlikte. Gerçi zenginlik görecelidir. Usescrt bu parayla Türkiye'de zengin kabul edilebilir, ama Newyork gibi büyük bir şehirde orta sınıf sayılacaktır. Hatta Türkiye'de bile çoğu iş adamının veya futbolcunun altında bir gelir. Biz yine de aç gözlülük yapmıyor, yıllık 1 milyon dolar geliri zengin sayıyoruz. Usescrt zengin, ama öyle çok zengin değil. Güzelliği, çok büyük bir zenginlikle değil, bu seviyede bir zenginlikle kıyaslayacağız.

Resim
Mark Zuckerberg'in eşi

Resim
Bill Gates'in eşi (bulabildiğim en genç hali)

Resim
Larry Page'in eşi

Resim
Sergey Brin'in eşi

Resim
Carlos Slim ve eşi. Bu adam şuan dünyanın en zengin adamı kabul ediliyor. Şu evlilik fotoğraflarına baksanıza:
Resim
Gençken de Soumaya Domit'ın ne olacağı belliymiş :D

Gördüğünüz gibi zengin insanların eşleri öyle aman aman güzellikte değil. Hatta belki kimimize göre hiç güzel bile değil. Elbette herkes dış görünüşe önem verir, bu zenginler de gidip en çirkin kızı almaya çalışmamışlar, kendilerine göre belli bir güzellikte olanı almışlar. Ama isterlerse rahatlıkla çok çok daha güzellerini bulabilecekleri ortada. Özellikle eşi çirkin olanları seçmedim :D Warren Buffett gibi isimleri takip edin, çok çok daha çirkinleri var :D Şu listeden takip edebilirsiniz: http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya ... zenginleri Yine senin seçtiklerin güzel olanlarmış diyeceksiniz :D Bu tarz bir kıyaslamayı çevrenizde zengin sayabileceğiniz insanlar için de yapabilirsiniz. Gençliğinde mankenlerle gezip tozan adamlar, bugün o mankenlerin yanından geçemeyecek dış güzellikteki insanlarla evli. İsteseler çok daha güzelini bulabilirlerdi ama bulmadılar. Elbette istisnalar olabilir. Benim tanıdığım bir tane var mesela. Ancak o da kendi aklı ve becerileriyle zengin olmuş birisi değil, babası sayesinde zengin.

Şimdi elindeki tek şeyi güzellik olan bayanlar, neden tercih edilmediğinizi anlatayım:

Zengin bir adam gözüyle bakarsak, sadece güzel bir kadınla evlenmek kötü fikirdir. Evlilik açısından düşündüğümüzde tek başına güzellik, para ile bile kıyaslanamaz. Çünkü sizin güzelliğiniz kaybolacak ama usescrt'nin parası iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. Hatta onun geliri yıldan yıla artabilirken, siz yıldan yıla güzelleşmeyeceksiniz, aksine kaybedeceksiniz. Bu sebeple para değer kazanan bir etkenken, sizin güzelliğiniz değer kaybeden bir etken. Hem de büyük bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, 10 yıl sonra değeriniz çok daha düşük olacak. Yani sizi satın almak iyi bir fikir değil, kiralamak daha doğru. Çünkü değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak mantıklısız.
Bu kulağa hoş gelmeyebilir ama aynı şey Usescrt için de geçerli olacaktı. O tüm parasını kaybetse, sen de onunla zaten parası için evlenmişsin, terk etmez miydin? Sen de güzelliğini kaybettiğinde benzeri bir şeyin olması normal.
Yıllık geliri 1 milyon doların üstünde olan insanlar aptal değil, sizin gibi sadece güzelliği olanlarla çıkarlar ama evlenmezler. Gerçek hayatta örnekler çok. Yılda 1 milyon doları siz de kazanabilirsiniz. Çok zor diye düşünmeyin. Yılda o parayı kazanmak, sizinle sırf güzelliğiniz için evlenecek "zengin bir aptal" bulmaktan daha kolay ;)

Buraya kadar ki kısım hep bir şeyleri tanımlama-açıklama kısmıydı. Şimdi genç bayanlara asıl söylemek istediğimi söyleyeyim: Satın almak, kiralamak gibi kelimeleri bilerek kullandım. Sakın alınmayın. Tek varlığı güzellik olan bayanlar, akıllı veya zengin insanların sizi tercih etmemesinin aslında bir önemi yok. Aynı şekilde orta gelirli veya yoksul bir akıllı da, uzun vadede düşündüğümüzde sizinle sadece çıkar, evlenmez. Ve bu da önemsiz. İnsanların öncelikleri farklıdır, sadece güzel olsun yeter diyip anı yaşamak isteyen ( :D ) elbette vardır. Konu bu değil. Ki böyle evlilikler maalesef yapılıyor da. Türkiye de 2013te boşanma sayısı 125 bin 305. ve %96sı geçimsizlikten boşanmış. Rakımın ciddiyetine bak. Yılda ortalama 636 bin kişi evleniyor. Ortalama evlenen her 6-7 kişiden biri boşanıyor demektir bu. Avrupadaki rakamlara sen bak, lütfen bak. Korkunç oranları gör. Dediğim gibi olay evlenmek değil. Önemli olan nokta güzelliğinizin "her şey" veya "tek başına yeteceğini" düşünmeniz. Hayır güzelliğiniz her şey değil, tek başına da yetmiyor. Parayla bile kıyaslandığında güzelliğiniz sönük kalıyor. Güzellik, kadındaki bedensel güzellik önce edebiyatta (rusların ve avrupanın bu konudaki çabasını gözardı edemem), sonra filmlerde-dizilerde göklere çıkarıldı ve o şekilde lanse edildi ama pratikte maalesef durum böyle olmuyor. Bu yüzden aşk ve evlilik arasında büyük farklar oluştu. Evlilik bir şehir müessesesine indirgenirken, aşk kadına tapılacak seviyede yükseğe çıkartıldı. Konusu sevgili olan her şey tutuldu ama konusu zevce olan ilgi bile çekmedi... Evliliği Cem Yılmaz'ın "evin var mı, araban var mı, sigortan var mı, neyine güveniyosun?" şeklinde betimlediği bir şey haline dönüştürmek ne kadar yanlışsa, evliliği güzelliğe indirgemekte o kadar yanlış. Güzeldi, beğendim evlendim diyor, evliliği buna indirgiyor. Evlenmiş olana saygım var, ama sözüm henüz evlenmeyene. Aşkı bu kadar göklere çıkarıp evliliği bu kadar ayaklar altına almamak gerek. Bunun için de yapılacaklar arasından birisi, güzel bayanların güzelliklerini bu kadar matah bir şey sanmamaları ve tek başına yeterli olduğunu düşünmemeleri. Güzellik onlar için iyi bir avantaj, hepimiz güzel insanları severiz, isteriz :D Ancak güzel bir bayan da çalışsın, tıp fakültesine, mühendislik fakültesine gitmek için çalışsın. Eğitimini tahsilini tamamlasın. Kendisini başka alanlarda geliştirsin. Güçlü bir kişiliğe sahip olsun. Mesela kimsenin arkasından konuşmamayı, yalan söylememeyi, laf taşımamayı ciddi ahlaksal kavramlar olarak alsın, bunlara önem versin ve çevresinde de bunu arasın. Güzelliğinin tek başına yeteceğini düşünmesin. Bu ona verilmiş bir nimet, bir avantaj. Kendi kazanmadığı bir avantaj. kadınların bu noktada birbirlerini uyarmaları ve dayanışma içerisinde olmaları gerek. Kendilerini bir obje olarak göstermeyi bırakmalılar. Toplumun temel yapı taşı olan aile, evlilik ile kurulur. Edebiyatın ve televizyonun neyi yüceltip alçalttığına bakmayın. Yozlaşmış toplumlar bize örnek olmamalı. Ekonomik olarak gelişmiş olabilirler ama aile ve toplumsal yaşantıları büyük bir hezeyanda. Evlilik ciddi bir meseledir. Hem şahıs, hem toplum, hem medeniyet, hem ülke için ciddi bir meseledir. İsteyen istediği şey için evlensin, saygı duyarım. Ama sizlere evliliği yukarıda bahsettiğim şekilde basite indirgememenizi tavsiye ediyorum. Aksi halde üzer, üzülürsünüz.
Kullanıcı avatarı
kullanıcı adı

Mesajgönderen Adm » 04 Eyl 2014 16:46

facebook
twitter
gplus

Kendime bitki gibi bakıp yorumlayasım geldi :) . Bu arada hoşgeldin kullanıcı adı.

Söylediğin tarzda evliliklerde genelde yaş farkı fazla oluyor. Zengin olan kadın/erkek genç ve güzel olan erkek/kadın ile evleniyor. Tam bu noktada evlilik bir ticaretmidir yoksa bir sosyal ilişkimi bunu sorguluyoruz. Şayet bu evlilikler ticaret olarak görülürse örnek verdiğin tarz bir evlilikte genç ve güzel olan resmen kendini satıyor. Sosyal ilişki kısmına gelirsek 50 yaşında bir adamla 18 yaşında bir kadının nasıl bir muhabbeti olabilir.
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen tornacı veysel » 04 Eyl 2014 17:27

facebook
twitter
gplus

İkisi de mantıklı bence. :D Ama vücut 10 kafa 0 olunca hiç çekilmiyor. Kafa 10 vücut 0 olursa en azından konuşacak bi şeyler olur.
tornacı veysel

Dön VekilSiz Kahve