Edebi Alıntılar

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Edebi Alıntılar

Mesajgönderen Kynetsu » 11 Eyl 2014 20:16

facebook
twitter
gplus

Böyle bir kitaplardan alıntılayabileceğimiz şeyleri paylaşabileceğimiz bir başlık olsa güzel olur.Edebiyat platformunu pisletmek istemiyorum daha fazla :D
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Re: Alıntılar

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 11 Eyl 2014 20:25

facebook
twitter
gplus

O, her zaman Sherlock Holmes için “o kadın” olarak kaldı. Başka bir isimle ondan hiç bahsetmedi. Holmes’a göre hemcinslerinden daha üstündü hem de onları gölgede bırakacak kadar… Irene Adler’a aşk benzeri duygular beslediğini söyleyemeyeceğim çünkü onun duygusuz ve kusursuz aynı zamanda takdire şayan aklı, bu tür hislerle zıt düşüyordu.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Kynetsu » 11 Eyl 2014 20:40

facebook
twitter
gplus

Leonardo da vinci yazdı:O, her zaman Sherlock Holmes için “o kadın” olarak kaldı. Başka bir isimle ondan hiç bahsetmedi. Holmes’a göre hemcinslerinden daha üstündü hem de onları gölgede bırakacak kadar… Irene Adler’a aşk benzeri duygular beslediğini söyleyemeyeceğim çünkü onun duygusuz ve kusursuz aynı zamanda takdire şayan aklı, bu tür hislerle zıt düşüyordu.

Edebiyat platformunda yazdıklarınla başlığın içine ettin misillemesi mi bu :D
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen Kynetsu » 11 Eyl 2014 20:42

facebook
twitter
gplus

axrathomas yazdı:Bu başlık uygun sanki ; viewtopic.php?f=16&t=630&start=290

Onuda deneyecektim ama daha özdeyiş atasözü motto gibi şeyler paylaşılan yer gibi benim paylaşacaklarım 2-3 paragraf oluyor
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 11 Eyl 2014 21:29

facebook
twitter
gplus

Kynetsu yazdı:
Leonardo da vinci yazdı:O, her zaman Sherlock Holmes için “o kadın” olarak kaldı. Başka bir isimle ondan hiç bahsetmedi. Holmes’a göre hemcinslerinden daha üstündü hem de onları gölgede bırakacak kadar… Irene Adler’a aşk benzeri duygular beslediğini söyleyemeyeceğim çünkü onun duygusuz ve kusursuz aynı zamanda takdire şayan aklı, bu tür hislerle zıt düşüyordu.

Yok be.Benimde eksikliğini hissettiğim bir başlıktı.Dursun dursun iyi oldu ;)
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Kynetsu » 11 Eyl 2014 21:54

facebook
twitter
gplus

Leonardo da vinci yazdı:
Kynetsu yazdı:

Yok be.Benimde eksikliğini hissettiğim bir başlıktı.Dursun dursun iyi oldu ;)

Ben bunu sikayet bölümünde açtım ya , oraya paylaşım yapılacağını düşünmedim ondan öyle dedim. :)
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 11 Eyl 2014 22:29

facebook
twitter
gplus

Taşırlar başlığı diye düşünüyorum.Hazır görmüşken paylaşıyım dedim :D
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Re: Edebi Alıntılar

Mesajgönderen muhibbi » 19 Eyl 2014 09:05

facebook
twitter
gplus

Oylarınızla beni mahkum ettiniz, Atinalılar; ve eğer buna bir içerleme göstermiyorsam bunun nedenleri var. En başta bunu bekliyordum, ve beni asıl şaşırtan yalnızca oyların böyle yakın olması oldu; çünkü bana karşı olan çoğunluğun çok daha büyük olacağını düşünüyordum; ama şimdi, eğer otuz oy daha öte yana geçmiş olsaydı, aklanmış olacaktım. Üstelik şimdi bile Meletos'un suçlamasından kurtulmuş olduğumu düşünüyorum. Dahası, Anitus ve Likon'un yardımı olmasaydı, yasanın gerektirdiği gibi oyların beşte birini alamayacak olduğu açıktır, ki bu durumda kendisi bin drahmalık cezaya çarptırılacaktı.

Şimdi ceza olarak ölümü öneriyorsunuz. Kendi payıma ben ne önermeliyim, Atinalılar? Açıktır ki hakkım olanı. Ve hakkım nedir? Bütün yaşamım boyunca boş durmaya hiçbir anlam vermemiş olduğum için, ama insanların çoğunun kaygılandığı şeyleri, para kazanmayı, ev geçindirmeyi ve askeri görevleri, kamu toplantılarında konuşmayı, memurlukları, komploları, partileri gözardı ettiğim için katlanmam ya da ödemem gereken asıl karşılık nedir? Gerçekte bir politikacı olarak yaşamak için gereğinden öte dürüst olduğumu düşünerek, size ya da kendime hiçbir yararımın olamayacağı yerlere gitmedim; ama her birinize kişisel olarak en büyük iyilikte bulunabileceğim her yere gittim, ve aranızda herkesi kendisine bakması gerektiğine, kişisel çıkarların peşine düşmeden önce erdem ve bilgeliği araması gerektiğine, devletin çıkarlarıyla kaygılanmadan önce devletin kendisi ile kaygılanması gerektiğine inandırmaya, tüm eylemlerinde uyması gereken düzenin bu olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yolda davrandığım için neyi hak ediyorum? Hiç kuşkusuz iyi bir şey, ey Atinalılar, eğer gerçekte ne olması gerektiğinin hesabını yapacak olursam; ve bu ödül ona uygun düşecek birşey de olmalıdır. Size iyilik eden ve boş zamanı sizleri bilgilendirebilmek için isteyen yoksul birine uygun bir ödül ne olacaktır? Belediye binasında konuklanmasından daha uygun bir ödül olamaz, sevgili Atinalılar—bir ödül ki, onu Olimpia'da at ya da araba yarışını kazanan yurttaştan çok daha fazla hak etmiştir. Çünkü o size mutluluğun yalnızca görünüşünü verir, ama ben ise kendisini; çünkü yoksulluk içinde olan o değil ama benim. Ve eğer cezayı haklı olarak hesaplayacak olursam, karşılık budur: Belediye binasında konuklanmalıyım.
sokrates
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen Kynetsu » 19 Eyl 2014 16:10

facebook
twitter
gplus

Sultan Tarlacı yoluyla...Yazarı bilmiyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen thahdee » 20 Eyl 2014 14:09

facebook
twitter
gplus

Dostoyevski - Yeraltından Notlar

İnsanın yaratmayı, yol açmayı sevdiği su geçirmez bir gerçektir. Ama, sorarım size, neden bir yandan da yıkmaya , her şeyi darmadağın etmeye bayılır? Yanıtlar mısınız bu sorumu? Bu konuda birkaç sözüm daha var. Sakın insanoğlu hedefe ulaşmaktan, kurmakta olduğu yapıyı bitirmekten iç güdüsel bir ürküntü duyduğu için yıkmayı, bozup dağıtmayı seviyor olmasın?

----
Kim bilir, insanın yöneldiği tek hedef, hedefini elde etmek için harcadığı sürekli çabadır, başka bir deyişle yaşamın kendisidir.

----
Fakat bunlar tatlı düşlerden başka nedir ki? Lütfen söyler misiniz insanların gerçek çıkarlarını bilmemeleri yüzünden kötülük yaptıklarını kim ortaya attı, kim böyle akıllıca bir söz etti?

İskender Pala - Şah Sultan

Yanak ki ayna sayılırdı, seven orada kendini görürdü. Ayna temiz ve saf olunca suret ortaya daha net yansırdı. Yanak ki aşıkın kaderinin yazılı olduğu beyaz bir sayfa idi.

---
Sonra da bütün erişilmez sevgilerin büyüklük ve yücelikten kaynaklandığını anladım. Letafetten veya aşırı yakınlıktan sevgiler yeşerebiliyordu. Hatta bunlar gitgide aşka dönüşebiliyor ve erişilmezlik konumuna yükseliyorlardı.

---
Sevgi, güzel bir kokunun adı mıydı? Sevgiliye dair bir koku sevgiliden beklenen bir koku... Hani seher vakti saba rüzgarı eserken dimağı doldurması için içe çekilen o bahar kokusu gibi! Hani sevgilinin bulunduğu tarafa yönelip başını kaldırarak derin nefes alır gibi! Sevgilinin kendine özgü bir kokusu vardır ya hani! Hiç unutulmayan ve başka bir kokuyla karıştırılmayan bir koku! Bazen bir saç telinden bazen bizzat sevgili elinden gelip gönülleri sarhoş eder hani! Yalnızca burna değil, kalbe de giren bir kokudur ya o!

üşenmedim yazdım umarım doğru başlık :D
thahdee

Sonraki

Dön VekilSiz Kahve