mecruh'a bir soru?

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: mecruh'a bir soru?

Mesajgönderen Mecruh » 19 Mar 2015 17:39

facebook
twitter
gplus

möö... yazdı:Söz verdiğim için yorum yapmayacağım. hakkindaki dusuncem bende saklı mekruh.

Çok merak ettim ne düşündüğünü.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Adm » 19 Mar 2015 21:54

facebook
twitter
gplus

Pardon sadece meraktan soruyorum tuvalet kağıdının gidere atmak zararlı bir şeymi? Ben tuvalet kağıtları suda çözünüyor sanıyordum :mrblue:

Edit: Yazım yanlışı
En son Adm tarafından 20 Mar 2015 13:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen Mecruh » 20 Mar 2015 12:59

facebook
twitter
gplus

Adm yazdı:Pardon sadece meraktan soruyorum tuvalet kağıdının gidere atmak zararlı bir şeymi? Ben tuvalet kağıtları suda çöznüyor sanıyordum :mrblue:

Madem yeri geldi konu hakkında birkaç şey söyleyeyim iş dalga geçilmekle kalmasın.

Tuvalette temizlik (taharet) su ile de yapılır, kağıt ile de yapılır. Ancak en uygunu ikisi ile yani su ile temizlenip kağıt ile kurulanmakla olur. Tuvalet kağıdının gidere atılmasında bir sıkıntı yok, zaten bunun için üretilmiş bir ürün.

Kağıt ilim aracı olduğu için kutsal görünmüş ve geçmişte tuvalette kullanılmasına uygun bakılmamıştır. Geçmişte kağıt azlığından ve tuvalet için özel üretilmiş kağıtların olmamasından bu doğrudur. Ama bugünün şartlarında böyle bir zorunluluk yok.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen muhibbi » 20 Mar 2015 14:02

facebook
twitter
gplus

Burada fark edilmesi gereken ince bir espri var onu söylemek istiyorum sizlere.
egerki bir insan bir seye inanır bu inancını yitirmez bu yalda yoluna çıkan bütün zorluklara göğüs gererse amacina ulaşır.
inandığı ve savunduğu sey her neyse , savunduğu sey yanlış da olsa, insanların zararina dahi olsa fark etmez o kişi için. Çünkü bu yola baş koymuştur inanan kişi.
inandığı şeyi savunan insanı kim suclayabilir? Hic bir kimse tabi. Yalnız önemli bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir inanan ve inanmayan kişiler tarafından. Savundugum ve inandığım sey inanmadigim ve mücadele ettigim sey gerçekten dogrumu? bu soruyu her an kendine sormalidir savunucu ve itiraz ediciler.
Mecruh kardesimide ateşli bir savunucu olarak görüyorum. Şunu da düşmesini istiyorum. Inandigin şey de hiç kusur yok mu? Ayette yanlış yok ama uygulayıcı olan insanlar yanlış yapamaz mı? Yapar hemde öyle bir yapar ki aklın sasar. Evirir cevirir , bekler, allar pullar ama mutlaka savunduğu şeyi gerceklestirir tıpkı bu başlıkta benim yaptığım gibi.
inandığı sey yanlış dahi olsa isterse taraf bulabilir. ince bir sınır vardır doğru ile yanlış arasında. Insanlar sürü psikolojisi ile hareket eder malum kim savunduğu şeyi yeterince savunur, insanlara inancını gosterirse insanlar sorgulamaz aksine inandığı şeyi gerceklestirmesi için yardım ederler. İnanan kişi usanmaz. mesela. insanların kafasını karıştırmak için kaos ortamı yaratır.insanlari kuru gürültü ile korkutur. Mucadeleci ama inancina inanmayan, inanancina inanan kisiyede inanmayan insanları da kabuklarina cekilmeye zorlar. Bu vesile ile meydan kendisine kalır. :mrblue:
kusura bakmayın forum ahalisi kurgu bana göre iyi ama anlatimim kötü. umarım ne anlatmak istediğim anlaşılmıştır. :D
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen oyun.cu » 20 Mar 2015 14:08

facebook
twitter
gplus

möö... yazdı:Burada fark edilmesi gereken ince bir espri var onu söylemek istiyorum sizlere.
egerki bir insan bir seye inanır bu inancını yitirmez bu yalda yoluna çıkan bütün zorluklara göğüs gererse amacina ulaşır.
inandığı ve savunduğu sey her neyse , savunduğu sey yanlış da olsa, insanların zararina dahi olsa fark etmez o kişi için. Çünkü bu yola baş koymuştur inanan kişi.
inandığı şeyi savunan insanı kim suclayabilir? Hic bir kimse tabi. Yalnız önemli bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir inanan ve inanmayan kişiler tarafından. Savundugum ve inandığım sey inanmadigim ve mücadele ettigim sey gerçekten dogrumu? bu soruyu her an kendine sormalidir savunucu ve itiraz ediciler.
Mecruh kardesimide ateşli bir savunucu olarak görüyorum. Şunu da düşmesini istiyorum. Inandigin şey de hiç kusur yok mu? Ayette yanlış yok ama uygulayıcı olan insanlar yanlış yapamaz mı? Yapar hemde öyle bir yapar ki aklın sasar. Evirir cevirir , bekler, allar pullar ama mutlaka savunduğu şeyi gerceklestirir tıpkı bu başlıkta benim yaptığım gibi.
inandığı sey yanlış dahi olsa isterse taraf bulabilir. ince bir sınır vardır doğru ile yanlış arasında. Insanlar sürü psikolojisi ile hareket eder malum kim savunduğu şeyi yeterince savunur, insanlara inancını gosterirse insanlar sorgulamaz aksine inandığı şeyi gerceklestirmesi için yardım ederler. İnanan kişi usanmaz. mesela. insanların kafasını karıştırmak için kaos ortamı yaratır.insanlari kuru gürültü ile korkutur. Mucadeleci ama inancina inanmayan, inanancina inanan kisiyede inanmayan insanları da kabuklarina cekilmeye zorlar. Bu vesile ile meydan kendisine kalır. :mrblue:
kusura bakmayın forum ahalisi kurgu bana göre iyi ama anlatimim kötü. umarım ne anlatmak istediğim anlaşılmıştır. :D

Yanlışı insanlar yapar doğruyu söyleyen kişi de doğruyu mu söyler? Karşıda ki kişiye göre mi doğrusu oluşur?Yargılamak haklılığı göstermez. Mecruh dinin savunucusu konumuna koymuşsun ama dinin savunucusu değil inanmayı seçenlerden biridir. Dini insanlar savunmasın bir zahmet. Sende kendi açından dini savunuyorsun.
* Ben senin ve düşüncelerinin düşmanıyım. Fakat düşüncelerini özgürce açıklayabilmen için canımı feda etmeye hazırım*
Kullanıcı avatarı
oyun.cu

Mesajgönderen muhibbi » 20 Mar 2015 14:23

facebook
twitter
gplus

oyun.cu yazdı:
möö... yazdı:Burada fark edilmesi gereken ince bir espri var onu söylemek istiyorum sizlere.

Yanlışı insanlar yapar doğruyu söyleyen kişi de doğruyu mu söyler? Karşıda ki kişiye göre mi doğrusu oluşur?Yargılamak haklılığı göstermez. Mecruh dinin savunucusu konumuna koymuşsun ama dinin savunucusu değil inanmayı seçenlerden biridir. Dini insanlar savunmasın bir zahmet. Sende kendi açından dini savunuyorsun.

Mecruh'u din savunucusu olarak görmüyorum. inancını savunan bir insan olarak görüyorum.
yanlış anlattım sanırım
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen oyun.cu » 20 Mar 2015 14:34

facebook
twitter
gplus

möö... yazdı:Mecruh'u din savunucusu olarak görmüyorum. inancını savunan bir insan olarak görüyorum.
yanlış anlattım sanırım

aynı düşünüyorum ama yanlış anlattım. saldırı zarar verir çünkü karşıdakini savunmaya geçirirsin ve söylemeyeceği şeyleri bile söylemek zorunda bırakırsın. öğretmek istiyorsan öğrenmeyi bilmek gerekir.
ve her şey biter...
* Ben senin ve düşüncelerinin düşmanıyım. Fakat düşüncelerini özgürce açıklayabilmen için canımı feda etmeye hazırım*
Kullanıcı avatarı
oyun.cu

Önceki

Dön VekilSiz Kahve