Doctor'dan Finansal İpuçları

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: Doctor'dan Finansal İpuçları

Mesajgönderen DoctorIsBack » 17 Mar 2021 20:03

facebook
twitter
gplus

19. Halka ilk kez arz edilen hisselere ilgi büyüktür. Talepler yüksek olur dolayısıyla ilk birkaç hafta yükselme eğiliminde olurlar. İlerleyen zamanlarda gerçek değerlerine tekrar düşerler o ilginin kaybolması ile. Şahsen halka arzları hep merakla takip ederim ve bu durumdan yararlanmaya çalışırım.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen DoctorIsBack » 22 Mar 2021 02:52

facebook
twitter
gplus

20- An itibariyle sadece " :) "
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 29 Mar 2021 02:38

facebook
twitter
gplus

DoctorIsBack yazdı:20- An itibariyle sadece " :) "

Noldu la battın mı :twisted:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen DoctorIsBack » 29 Mar 2021 21:15

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:
DoctorIsBack yazdı:20- An itibariyle sadece " :) "

Noldu la battın mı :twisted:

Akıllı bir yatırımcı krizleri kendi lehine kullanır, ben de öyle yaptım :twisted:

Benim cebim açısından çok karlı oldu, iki günde sermayemi %10 arttırdım, sonra da hazır beğendiğim hisseler düşmüşken onlara da yatırım yapıp yine yaklaşık %10 kazandım :twisted:

Zaten bu reform muhabbetlerine inancım yoktu, Naci Ağbal'ın gidici olduğunu tahmin ediyordum. Çoktan ona göre yatırımları ayarlamıştım hazır dolar düşükken. Kalıcı faiz yükseltemez bu hükümet. Bunu yapamayacak olmalarının temel iki sebebi var:

1. Oy kaybedilir çünkü faiz yükseltmek her ne kadar paranın değerini artırsa da ekonomik daralmaya neden olur. Bu da daha az üretim, daha az tüketim ve daha yüksek işsizlik rakamları demek. Zaten bu yüzden yüksek faiz uygulamasını "acı reçete" olarak adlandırırlar. Müthiş bir tepki çeker halktan.

Aslında doğru bir uygulamaydı. Var olan kredi balonunu yok edebilecek bir uygulama. Zaten para arzı, yani krediler üretimden daha fazla olduğu için "enflasyon" kavramı ortaya çıkıyor. Evet halkı inim inim inletir ama bir bedel ödemeden ekonomik toparlanma yaşanması mümkün değil. Yarın hangi hükümet gelse bu reçeteyi uygulamak zorundadır. Şu an bu uygulamadan vazgeçilmesi sadece acı sonu erteler ve yarayı daha da derinleştirir.

2. İnanç. Bu hükümetin hocası hepimizin bildiği üzere Necmettin Erbakan. Erbakan'ın ekonomi anlayışını gördüyseniz faizin olmadığı ve ayrıca Sosyalizme yakın bir İslami ekonomi modeli sunduğunu görürsünüz. Bu modelin çok kritik bir defosu var. Enflasyon. Faizin olmadığı bir ekonomik sistemde enflasyonun düşmanı yoktur. Tek şansınız var o da üretim ile para arzını dengelemek. Bu da faiz artırmaya kıyasla çok ama çok zor bir yol. Mesela içinde bulunduğumuz COVID-19 salgını nedeniyle üretim mecburen yavaşlamak zorunda. Bu yavaşlamadan dolayı sizin de para arzını kesmeniz gerekiyor eğer enflasyon istemiyorsanız. Yani kredi vermemeniz gerekiyor. Oysa zor durumdaki esnafa ve üreticiye tamamen krediyi kesmek yerine, yüksek faizli kredi verme yoluna gitsen zor da olsa çarklar dönecek. Hatta daha iyisi, imkanın varsa (şu an büyük ekonomiler böyle yapıyor) faiz düşürüp bolca kredi vermek bu sıkıntılı ortamda. Pandemiden sonra faiz artıracaklar büyük ihtimalle ve daha kolay bir şekilde bu sıkıntıyı atlatacaklar. Bizim şimdilik böyle bir imkanımız olmadığı için bunu göze alamıyoruz tabii.

Faizin nasıl etki yarattığının en basit özeti:

https://bpcdn.co/images/2010/12/interes ... r-cuts.png

Tamamen Erbakan'ın sistemine geçersek bu ve bunun gibi çok derin sorunlar olacak. Erdoğan'ın isteği de tıpkı hocasıyla aynı zaten. Faizin olmadığı, İslami bir ekonomi. Er ya da geç bu konuda bir adım atacaktır. Eğer öyle bir ekonomi modeline geçersek, tek çare altın ya da gümüş standardının uygulanması olur. Bu da uluslararası ticaret ve altın, gümüş tedariği konusunda nasıl sıkıntılar yaratacaktır kim bilir. Bu standart 1900'lerin başında çoğu ülkede uygulandı fakat terk edildi. Sanırım biz 100 yıl geriden gelmeden, aynı sıkıntıları ve acıları yaşamadan akıllanmayacağız.

Uzun lafın kısası ben yine durumu lehime kullandım fakat kovan için kötü olan arı için de kötüdür. Ben bugün kazandım fakat yarın bir gün ülke içinde çekeceğim diğer ekonomik sıkıntılar bu kazancı bana unutturacaktır :twisted:

Ağlanacak halimize gülüyoruz...
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Yoksul Şövalye » 04 Nis 2021 16:26

facebook
twitter
gplus

Uzun senelerden sonra herkese merhabalar :) Forum aklıma geldi bir bakayım dedim ve yine eskisi gibi güzel bir içerikle karşılaştım :)

Nick değiştirilemiyor sanırım :twisted: böyle devam edeyim :D

Ben hem gündelik işler dolayısıyla hem de hesapları, piyasayı sürekli kontrol etmekten hoşlanmadığım için uzun vadeli yatırımlarla ilgileniyorum. Çok azını (dengeli) fonlara, birazını altına, birazını da dövize bıraktım. Belli bir miktar tl de var bunları da mevduat hesabına atmayı düşünüyorum ama faiz haram mıdır konusu bir süredir kafamda olduğundan öylece duruyor. Enflasyon atlındaki faiz riba olmaz diye düşünüyorum ama tam sinmedi halen içime
döviz ve altında banka makasları gerçekten sıkıntı veriyor
borsalar hakkında hep birileri, domino taşı gibi devrileceğini söylüyor; tamamen kulaktan dolmayım bu konuda :D

Neyse güzel paylaşım, teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Yoksul Şövalye

Mesajgönderen DoctorIsBack » 04 Nis 2021 22:17

facebook
twitter
gplus

Yoksul Şövalye yazdı:Uzun senelerden sonra herkese merhabalar :) Forum aklıma geldi bir bakayım dedim ve yine eskisi gibi güzel bir içerikle karşılaştım :)

Ben hem gündelik işler dolayısıyla hem de hesapları, piyasayı sürekli kontrol etmekten hoşlanmadığım için uzun vadeli yatırımlarla ilgileniyorum. Çok azını (dengeli) fonlara, birazını altına, birazını da dövize bıraktım. Belli bir miktar tl de var bunları da mevduat hesabına atmayı düşünüyorum ama faiz haram mıdır konusu bir süredir kafamda olduğundan öylece duruyor. Enflasyon atlındaki faiz riba olmaz diye düşünüyorum ama tam sinmedi halen içime
borsalar hakkında hep birileri, domino taşı gibi devrileceğini söylüyor; tamamen kulaktan dolmayım bu konuda :D

Güzel yorumların için teşekkürler, hoş geldin dostum :)

Faiz haram mıdır helal midir bunun kararını vermek bana düşmez ama enflasyondan daha düşük bir faizin işine yarayacağını sanmıyorum zaten :twisted: Yatırım tavsiyesi vermek gibi olmasın fakat enflasyondan daha düşük getiriye sahip olan her şey zarardır. Mevduata o yüzden pek sıcak bakmıyorum. Hangi fonları aldın bilemiyorum ama fonun içeriğine, sektörlere çok dikkat et. Bazı sektörler yıllardır kazandırmıyor. Bu tarz sektörleri ve hisselerini baypas etmek ve hatta karlı olanları bulmak için önerim BIST Endekslerine göz atman. Bu endekslerin 5-10 yıllık grafiklerine şöyle bir bak, aklına yatan sektörlerden hisse almayı düşünebilirsin.

Borsanın çöküşü ile ilgili teorileri de şöyle açıklayayım, evet Türkiye'nin çok ciddi ekonomik sıkıntıları var ve mutlaka batan veya piyasadan çekilen şirketler olacaktır. Çünkü dövizin ve ÜFE'nin bu kadar hareketli ve öngörülemez olması şirketlerin yurtdışından hammade, malzeme siparişlerini ve yurtiçi satışlarını olumsuz etkiliyor. Stabil bir ekonomi yok. Bu yüzden şirketler riskli fakat mutlaka durumu iyi idare edebilecek ve hatta bu durumdan faydalanabilecek şirketler de olacaktır. 500 hissenin arasında iyi olanlar da var. Mesela "değer hisseleri" yüksek enflasyon döneminde genellikle artışa geçer. Tavsiyem, bilanço okuman ve bilançolarda borcu gelirine göre çok büyük olan, nakit sorunu çeken şirketleri elemen. Ayrıca en az borsaya yatırdığın kadar dövizin veya altının da olsun. Riski bu şekilde böl. Geleceği hiçbirimiz bilemeyiz fakat her koşula göre esneklik gösterebilen portföyler oluşturmak bizim elimizde :twisted:
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 06 Nis 2021 15:51

facebook
twitter
gplus

Merhaba Yoksul Şövalyeee, hoşgeldin
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Yoksul Şövalye » 10 Nis 2021 16:08

facebook
twitter
gplus

DoctorIsBack yazdı:
Yoksul Şövalye yazdı:Uzun senelerden sonra herkese merhabalar :) Forum aklıma geldi bir bakayım dedim ve yine eskisi gibi güzel bir içerikle karşılaştım :)

Güzel yorumların için teşekkürler, hoş geldin dostum :)

Faiz haram mıdır helal midir bunun kararını vermek bana düşmez ama enflasyondan daha düşük bir faizin işine yarayacağını sanmıyorum zaten :twisted: Yatırım tavsiyesi vermek gibi olmasın fakat enflasyondan daha düşük getiriye sahip olan her şey zarardır. Mevduata o yüzden pek sıcak bakmıyorum. Hangi fonları aldın bilemiyorum ama fonun içeriğine, sektörlere çok dikkat et. Bazı sektörler yıllardır kazandırmıyor. Bu tarz sektörleri ve hisselerini baypas etmek ve hatta karlı olanları bulmak için önerim BIST Endekslerine göz atman. Bu endekslerin 5-10 yıllık grafiklerine şöyle bir bak, aklına yatan sektörlerden hisse almayı düşünebilirsin.

Borsanın çöküşü ile ilgili teorileri de şöyle açıklayayım, evet Türkiye'nin çok ciddi ekonomik sıkıntıları var ve mutlaka batan veya piyasadan çekilen şirketler olacaktır. Çünkü dövizin ve ÜFE'nin bu kadar hareketli ve öngörülemez olması şirketlerin yurtdışından hammade, malzeme siparişlerini ve yurtiçi satışlarını olumsuz etkiliyor. Stabil bir ekonomi yok. Bu yüzden şirketler riskli fakat mutlaka durumu iyi idare edebilecek ve hatta bu durumdan faydalanabilecek şirketler de olacaktır. 500 hissenin arasında iyi olanlar da var. Mesela "değer hisseleri" yüksek enflasyon döneminde genellikle artışa geçer. Tavsiyem, bilanço okuman ve bilançolarda borcu gelirine göre çok büyük olan, nakit sorunu çeken şirketleri elemen. Ayrıca en az borsaya yatırdığın kadar dövizin veya altının da olsun. Riski bu şekilde böl. Geleceği hiçbirimiz bilemeyiz fakat her koşula göre esneklik gösterebilen portföyler oluşturmak bizim elimizde :twisted:

hoşbulduk teşekkür ederim :)

Fiyat değişimleri inanılmaz seviyelerde gerçekten insan inanamıyor. Ve o kadar hızlı değişiyor ki artık çoğu kişiye erteleme alışkanlığını bıraktırdı :twisted:
tavsiyeler için teşekkür ederim. fonları ciddi olarak düşüneceğim inşallah. Mevduat hesabını risksiz oluşundan ''kötünün iyisi'' olarak düşünmüştüm.

Kuyumcularda makas çok fazla ama bazı ekonomistler fiziken altın almayı öneriyorlar. Sebepleriyse bi takım komplo teorileri ki bu foruma da pek yabancı değil böyle konular :twisted:
Kullanıcı avatarı
Yoksul Şövalye

Mesajgönderen Yoksul Şövalye » 10 Nis 2021 16:10

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Merhaba Yoksul Şövalyeee, hoşgeldin

Hoşbulduk Sahra merhaba :) seni görmek çok güzel. Dİğer arkadaşlarımız da buralarda olsa keşke. Yeni DÜnya Düzeni başlığına yazılacak çok şeyler var :D
Kullanıcı avatarı
Yoksul Şövalye

Mesajgönderen Sahra » 10 Nis 2021 18:20

facebook
twitter
gplus

Yoksul Şövalye yazdı:
Sahra yazdı:Merhaba Yoksul Şövalyeee, hoşgeldin

Hoşbulduk Sahra merhaba :) seni görmek çok güzel. Dİğer arkadaşlarımız da buralarda olsa keşke. Yeni DÜnya Düzeni başlığına yazılacak çok şeyler var :D

Yaz bence. Çünkü birçok kişi arada sırada gelip bakıyor, pek fazla yeni bir şey görmediği için gidiyor. Herkes geldiği zaman bir şeyler yazsa forum belki eski günlerine geri döner :D
Kullanıcı avatarı
Sahra

ÖncekiSonraki

Dön VekilSiz Kahve