Doctor'dan Finansal İpuçları

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: Doctor'dan Finansal İpuçları

Mesajgönderen DoctorIsBack » 03 Ara 2020 21:51

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Sırf boşuna yazmamış olman için şöyle bir bakacağım dedim, ilgimi çektiği için hepsini okudum :twisted: Aptala anlatır gibi anlatmışsın, sağolasın :twisted: Emre de bu ara borsa morsa işlerini düşünüyor. Faize asla bulaşmak istemiyoruz ama. Benim de kafa bu konulara hiç basmadığı için bir şeyin faize bulaşmadığından emin olamıyorum :twisted: Nası yapsak :D

Teşekkür ederim :D Aptala anlatır gibi anlatmaktan ziyade aslında finans konusu tamamen olmasa da çoğunlukla bu kadar basit bir konu. Uzmanların ve profesyonellerin bizler anlamayalım diye karmaşık bir hale getirdiğini düşünüyorum :twisted:

Faiz konusuna gelirsek aslında borsada faiz yok. Daha doğrusu hisse senetlerinde faiz yok. Borsanın mantığı aslında şirketlerin kendilerine finansman olacak iş ortakları aramasıdır. Bugün bir hisse aldığında aslında o şirkete ortak olmuş oluyorsun :) Şirket sana hissesini, yani bir parça ortaklığını veriyor karşılığında da senden bir miktar para alıyor böylece aslında birlikte iş yapmaya başlamış oluyorsunuz. Kazan - kazan ilişkisi :twisted:

Örneğin 10 liramı verip hissesini aldığım bir şirket benim 10 liram sayesinde yapmak istediği çalışmaya kaynak bulmuş oluyor. Benim bundan kazancım ise bu şirket kara geçtikçe bana kar payı dağıtıyor (temettü) ve ayrıca benim yatırdığım 10 lira, şirket değerlendiği için belki de 1 sene sonra 18 lira oluyor.

Faiz söz konusu olmadığı gibi hatta paran ülke ekonomisine katılmış oluyor. Finansman arayışı içinde olan şirketlere can suyu oluyor. Kar amacı güden bir dayanışma aslında :twisted:
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 03 Ara 2020 22:58

facebook
twitter
gplus

Ben de öyle düşünmüştüm :D Sağolasın. Sevgilinle durum nasıl? Erdal Bakkal'a geç, konun batmasın :twisted:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen DoctorIsBack » 04 Ara 2020 00:02

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Ben de öyle düşünmüştüm :D Sağolasın. Sevgilinle durum nasıl? Erdal Bakkal'a geç, konun batmasın :twisted:

Sorun değil başlık aktif kalmış olur :twisted:

Daha bir hafta önce tartışmıştık, daha doğrusu tartışmadık o bana patladı. Morali bozuktu tamam bunu anlayabilirim fakat moralinin bozuk olması demek etrafındaki insanlara kötü davranabileceğin anlamına gelmiyor. Ne zaman morali bozuk olsa iğneleyici, saygısızca konuşuyor. Neyse sonra birkaç gün konuşmadım. Özür diledi yaptığının yanlış olduğunu söyledi. Bugün daha birkaç saat önce aynı şeyi tekrar yaptı. Hep yapıyor. Açıkçası ben de artık bir şey söylemiyorum. Ne kadar sabırlı ve sakin bir şekilde kendimi açıklamaya çalıştıysam olmadı. Lafta beni çok seviyor ama lafla peynir gemisi yürümüyor.

Biz bu ilişkiden önce de yakın iki arkadaştık. Şahsen her şeyi konuşabildiğim, paylaşabildiğim çok yönlü ve zeki bir kız. Aslında yaş itibari ve kafa itibariyle de olgun biri. Ne olduysa biz sevgili olduktan sonra oldu. O zeki, olgun, çok yönlü ve entelektüel kızın içinden duygusal olarak dengesiz biri çıktı. Tanımıyor olsam neyse diyeceğim de 1.5 yıldır sevgiliyiz, ondan önce de 2 yıldır yakın iki arkadaştık. Birden ne değişti bilmiyorum.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 11 Ara 2020 13:49

facebook
twitter
gplus

Kimse pek değişmez. Değişse bile o zamana kadar saygıyı sevgiyi tüketeceksiniz. Şimdiden ayrılmanı öneririm.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen DoctorIsBack » 12 Ara 2020 16:05

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Kimse pek değişmez. Değişse bile o zamana kadar saygıyı sevgiyi tüketeceksiniz. Şimdiden ayrılmanı öneririm.

Zaten olay artık ayrılmaya gidiyor. Kimseye pek bir faydası kalmadı bu ilişkinin :cry:

Update: Ayrıldık :cry:
En son DoctorIsBack tarafından 20 Ara 2020 00:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen kerimkucuk95 » 13 Ara 2020 19:32

facebook
twitter
gplus

Çare Syriza

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
kerimkucuk95

Mesajgönderen DoctorIsBack » 14 Ara 2020 02:38

facebook
twitter
gplus

kerimkucuk95 yazdı:Çare Syriza

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam sen niye trollüyorsun ki başlığı :twisted:

Ayrıca Sol'dan finansal konulara çözüm gelmez. Sağ'dan da gelmez gerçi. İdeolojik değil ekonomik davranmak lazım. :twisted:
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen DoctorIsBack » 20 Ara 2020 02:02

facebook
twitter
gplus

13- Zenginlik tam olarak nedir? Zenginliğin kıstası, standardı nedir? Kime göre, neye göre? 1 milyon liranın / dolarının olması mı, 100 milyon mu yoksa 100 milyarının olması mı seni zengin yapar? Bunun tam net bir cevabı olmamakla birlikte, ünlü mühendis Buckminster Fuller zenginliğin ölçütünü "çalışmaya gerek duymadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek" olarak yorumlamıştır. Örneğin tek başınıza yaşadığınızı farz edelim ve ihtiyaçlarınızın (kira, faturalar, gıda, giyinme, internet, ısınma gibi) toplamda 3-4 bin liraya denk geldiğini varsayalım. Siz bu parayı eğer çalışmadan da elde edebiliyorsanız (kira geliri, temettü vb. pasif gelirler) zenginsiniz demektir bu konsepte göre. Bu kadarı sizi tatmin eder mi, Patek Philippe saat takmak mı zenginlik bilemem. Kişiye göre değişir fakat Buckminster Fuller bence mantıklı ve gerçekçi bir ölçü ortaya koymuş. Tatmin edici olmasa bile en azından sizi özgür kılar.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen Sahra » 20 Ara 2020 14:23

facebook
twitter
gplus

Ayrıldınız demek. Üzüntü durumun nedir? Bence iyi oldu iyi, zorlamanın anlamı yok saygı olmayan ilişkiyi.

O arkadaş tüm konulara garip yanıtlar yazıyor :twisted:

"Çalışmaya gerek duymadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek". Hayalim. Bence gayet tatmin edici :lol:
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen DoctorIsBack » 20 Ara 2020 17:52

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Ayrıldınız demek. Üzüntü durumun nedir? Bence iyi oldu iyi, zorlamanın anlamı yok saygı olmayan ilişkiyi.

O arkadaş tüm konulara garip yanıtlar yazıyor :twisted:

"Çalışmaya gerek duymadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek". Hayalim. Bence gayet tatmin edici :lol:

Duygularımı kontrol etmeye çalışıyorum çünkü üzüntüye kapılıp işi gücü boşlama, kendimi odama kapama gibi bir lüksüm yok. Motivasyonumu yüksek tutmam gerekiyor. Tabii ne yapsam da geceleri gözüme uyku girmiyor "neyse ölünce uyurum" diyorum içimden :twisted: Yanlış anlama intiharı falan düşünmüyorum :twisted:

Her ne kadar etkilenmemeye çalışsam da ağır geliyor tabii. Sadece kız arkadaşım değil çok sevdiğim bir dostumdu. Herkesten ve her şeyden çok ona güvenir ve inanırdım. Onunla sohbet etmek bile bambaşka bir zevkti. Bu kadar el üstünde tuttuğun, değer verdiğin birini kaybetmek kolay değil. Güvenim kırıldı ve artık kendimden başka güvenecek biri de göremiyorum. Bundan sonra zamanımı kendime ayıracağım, kaynaklarımı kendimi geliştirmeye harcayacağım çünkü başkasına manevi bir yatırım yapmak hayal kırıklığı. Umarım o da bensiz daha mutlu olur. Umarım hayatta ve ileride kuracağı ilişkilerde daha başarılı olur.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

ÖncekiSonraki

Dön VekilSiz Kahve