Doctor'dan Finansal İpuçları

Kahvemizi yudumlarken ciddi konulardan bir nebze uzaklaşıp kültür-sanat, teknoloji, ilişkiler gibi hayata dair konuları konuşuyor, öneri alıyoruz

Re: Doctor'dan Finansal İpuçları

Mesajgönderen DoctorIsBack » 13 Nis 2021 14:42

facebook
twitter
gplus

Yoksul Şövalye yazdı:
hoşbulduk teşekkür ederim :)

Fiyat değişimleri inanılmaz seviyelerde gerçekten insan inanamıyor. Ve o kadar hızlı değişiyor ki artık çoğu kişiye erteleme alışkanlığını bıraktırdı :twisted:
tavsiyeler için teşekkür ederim. fonları ciddi olarak düşüneceğim inşallah. Mevduat hesabını risksiz oluşundan ''kötünün iyisi'' olarak düşünmüştüm.

Kuyumcularda makas çok fazla ama bazı ekonomistler fiziken altın almayı öneriyorlar. Sebepleriyse bi takım komplo teorileri ki bu foruma da pek yabancı değil böyle konular :twisted:

Geçen hafta Cumhurbaşkanı "faizi ve enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz" dedi. Faizi düşürürse zaten otomatik olarak enflasyon daha da yükselecek. Yani Türk Lirası, mevduat hesapları ve bono/tahvil getirileri için gelecek iyi gözükmüyor. Kesinlikle güvensiz görüyorum :twisted:

Fiziki altın konusunda şunu söyleyebilirim; evet fiziki altında makas yüksek ve güvende tutmak zor. Eğer herhangi bir bankada altın hesabı açarsan hem düşük makaslardan faydalanabilirsin hem de yanılmıyorsam 100 bin TL'ye kadar devlet güvencesi var. Bence banka hesabında olması hem daha pratik, daha ucuz ve daha güvenli.
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen DoctorIsBack » 14 Nis 2021 15:01

facebook
twitter
gplus

21- Piyasaların Altın Kuralı: Piyasalardan 1-2 adım önde olun, fakat asla 4-5 adım önde olmayın.

Çok zeki olabilirsiniz, ileri görüşlü olabilirsiniz ve olacakları çok önceden tahmin edebilirsiniz fakat dünyanın geneli basit ve yüzeyseldir. Dolayısıyla aslında piyasalar da basit ve yüzeyseldir. Çok itibar ettiğimiz JP Morgan bile 2008 Emlak Balonunu son ana kadar göremiyor, Lehman Brothers ise herkesten daha geç uyanıp tamamen batıyor. Çünkü bu kurumların analistleri de, CEO'ları da genellikle deha veya çok ileri görüşlü falan değil. Sadece eğitilmiş zekalara sahipler. Bizden çok farklı falan değiller.

Şimdi bu anlattıklarım çok geç kalanlar. Bir de çok erken davranan zekilerin durumuna bakalım. Mesela Michael Burry. Michael Burry gerçekten zeki ve öngörü sahibi bir adam, hatta geçtiğimiz aylarda Tesla hisselerinin de düşüşünü öngördü ve Tesla, 880 dolardan 563 dolara kadar geriledi. Bu adam 2008 krizini de 2006'da öngörmüştü ve emlak sektörüne karşı "short" yani satış pozisyonunu açmıştı. Evet, yanılmadı ve krizden çok kazanç eldi etti fakat 2006 yılından 2008 yılına kadar müthiş zararlara katlanması gerekti. Böyle milyon dolarlık zararlarda 2 yıl boyunca beklemek gerçekten hem maddi hem de manevi olarak çok yıpratıcı. İki sene boyunca iş arkadaşları tarafından maruz kaldığı baskının tarifi yok. Zaten çoğu Trader onun yerinde olsaydı analizinden şüphe eder ve zararı kabullenip çıkardı o pozisyondan. Michael Burry sonunda kazansa da, erken davranmanın bedelini de ödemiştir. Benzer bir olay efsane Trader Jim Rogers'ın da başına geliyor. O da 675 dolardan işlem gören Ons Altına karşı "short" pozisyon alıyor fakat kar etmeden önce 800 dolara gidişini izlemek zorunda kalıyor.

Wall Street'te bir söz vardır: "Wall Street'in mezarlığı erken davranan Traderlar ile doludur."

Şahsen ben de buna benzer hatalar yaptım, hatta daha bir hafta önce GBP/USD paritesinde yaptım. AstraZeneca haberleri sonrası düşüşü tutmaya çalıştım. Sonuç: Zararımı daha yeni çıkarıyorum.

Öngörü sahibi olmak iyidir fakat düşen bir fiyatı tutmaya çalışmayın, yükselen bir fiyatın önünde durmaya çalışmayın. Bekleyin ve sadece bekleyin. Sizin yönünüzde hareket etmeye başladığını anladığınız anda giriş yapın. Yani aslında ilk reaksiyonu büyük abilerin vermesini bekleyin. Kahramanlık yapmaya çalışmayın, yancı olun :twisted:
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Mesajgönderen DoctorIsBack » 23 Nis 2021 00:24

facebook
twitter
gplus

22- Ve Reklamlar... :twisted:

Forex (Döviz alım-satımı) analizlerim hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız vereceğim linkten yorumlarıma ve tartışmalarıma göz atabilirsiniz:

https://www.forexfactory.com/nordling00

"Güzel ama İngiliççe" diyen arkadaşlar olursa sorsunlar takıldıkları yeri ben cevaplarım :)
I make my own luck.
Kullanıcı avatarı
DoctorIsBack

Önceki

Dön VekilSiz Kahve