Karşıyaka tribünlerinden geziye destek

27 Mayıs 2013 Pazartesi günü Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp önce İstanbul geneline ve beraberinde Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa ve Kocaeli şeklinde Türkiye'nin birçok iline yayılan eylem ve olaylarda yaşananları, gerçekleri, arşiv kayıtlarını, fikir ve görüşleri paylaşıyoruz

Re: Karşıyaka tribünlerinden geziye destek

Mesajgönderen ceci » 16 Eyl 2013 15:50

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:
ceci yazdı:Memleketin bu hale gelmesinde iktidarın ne kadar kabahati varsa en az muhalefetin de o kadar kabahati vardır.!

Muhalefette "kabahat" varsa o da, beceriksizlik, vizyonsuzluk, tembellik vs.. gibi anlamlarda var olabilir. Evet şu anda tüm muhalefette böyle bir durum var. Ama "suç ve adaletsizlik" anlamında kabahatten bahsediyorsak tek sorumlu her zaman iktidardır. Bu iktidar yada başkası fark etmez.

Şöyle söyliyim örnekle:

Bir restoran düşünelim. Garson geliyor müşterilere bağırıyor, tokat atıyor, yemeklerini de veriyor ama. Burada "kabahat" garsonda. Bunu restorandaki yönetime şikayet ediyorsun ve yönetim de "Garson" haklı, siz de adam gibi yemek yiyin diyor. Şimdi bu durumda "Garson" ile birlikte yönetimde kabahatlı yada suçlu olur. Yandaki restoranda yemekler o kadar kötü ki, biz de ona kızıyoruz, "sen de kabahatlisin, düzgün yemek yapsan, yemek yerken tokat yemek zorunda kalmayacağız" diyoruz.

Bu noktada "muhalefet" bir şeylerin daha iyi gitmesi için demokrasilerde olmazsa olmaz unsurdur. Sistemi eleştirir, daha iyiye doğru baskılar. Ama bu kadar. Her zaman her yerde en baş sorumluluk, bir işin yöneticisindedir. Bir yönetici iyi değil diye, yönetici olamayan kişiyi eş miktarda sorumlu tutamayız. Yönetici olamayan ve pısırık bir adaya beceriksiz, vizyonsuz, akılsız her şey diyebiliriz ama yöneten kişinin yaptıklarının sorumluluğunu ona veremeyiz. Ben şahsen muhalefeti eleştiriyorum elbette, ama sorumluluk açısından benden daha fazla sorumlu veya kabahatli görmüyorum, ben ne kadar hatalıysam onlar da o kadar hatalıdır. Yani iktidar dışında sorumluluk, halktadır...

yahu eskimo o kadar hukukumuz var şu forumda, ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur umarım. elbette ki ortada bir saçma sapan iş varsa öncelikle işin müsebbibi o işin başındakiler olmalı. ben kalkıp muhalefet kötü, çok kötü, iktidar eh işte demiyorum ki.. benim üzüldüğüm nokta, hadi iktidardakiler böyle, değiştiremeyiz kafa yapılarını (değiştirmeye hakkımız da yok gerçi) madem elde bir tek demokratik sistemde muhalefet partileri kalıyor, ee onlarda bir zahmet gerçek anlamda muhalefet yapsınlar la.. üzüldüğüm nokta, ne yazık ki muhalefette aynı oyunlara bilerek veya bilmeyerek alet oluyor çoğu zaman.. tabi bu dediklerimden hiç kimse muhalefeti 1. suçlu gördüğümü zannetmesin..
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen eskimo » 16 Eyl 2013 16:07

facebook
twitter
gplus

ceci ayıp ediyorsun seni yanlış anlamıyorum elbette ama yanlış anlaşılma olmasın diye vurgulamak istiyorum bazı şeyleri.

bu arada teklif için her zaman olur seve seve :)
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen ceci » 16 Eyl 2013 16:28

facebook
twitter
gplus

Taksim gezi parkında ilk günlerde ağaçları korumak adına günlerce parkta nöbet tutan çadırlarda kalan insanları tenzih ederim. zira eğer o vakitler istanbulda olsaydım emin olun gezi parkında bende olurdum. çünkü istanbulu seven taksimi seven her insan o parkın ne demek olduğunu ne kadar önemli olduğunu bilir. her açıdan, zaten her taraf amk beton yığınlarıyla doldu, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar park kaldı istanbulda, insanların can damarı, ferahlamak ve güzel vakit geçirmek için çok az park kaldı, bari onlara dokunulmasın amk..

İlk müdahale anını, zamanını ve yöntemini eminim aklı başında her insan gibi hiç birimiz onaylamıyor. aşırı ve orantısız güç belkide olayların bu derece tırmanmasına yol açtı. daha bürokratik yöntemlerle ve hümanist açıdan değerlendirselerdi gezi parkını bu noktaya gelmezdi..

Toplumun bir kesiminde gezi olaylarına kadar haklı veya haksız, doğru veya yanlış birikmiş bir öfke, kabullenemezlik, hoşnutsuzluk vardı ülkeye yönetenlere karşı. hayatında tek aksiyonu pc başında caunter oynamak olan okumuş genç, Türkiye'nin geleceği insanlar ve plaza insanları bir çok yönden haklı sebeplerle gösterilere katıldı. ama ne zaman provokatörler devreye girip ortalığın amına koyduğu zaman ister istemez amacından sapmıştı gösteriler..

Hem hükümet hemde göstericiler belli bir eşiği atlamışlardı. artık geriye dönüş yoktu. İktidar tarafından ele aldığımızda "durursam düşerim" ve "taviz beni küçük gösterir" gibi ipe sapa gelmez düşünceler içerisindeydiler. Bu noktada şunu söylemeliyim; Dünya üzerindeki tüm siyasal sistemler ve güçler, her daim kendi mevcudiyetini devam ettirme ve koruma içgüdüsündedirler. dolayısıyla iktidarın gezi karşısında takındığı bu tavır her ne kadar hoşumuza gitmese de, (burası önemli) sistem kendisini koruma moduna almıştı..! bu her ülkede böyledir. her açıdan en mükemmel ülke olarak görülen! en iyi demokrasi olduğu sanılan! amk amerakasında bile daha dün occupy wall street eyleminde mevcut sistem kendine bir tehdit unsuru olarak gördüğü eyleme karşı bizdekinden çok daha acımasız davranmış ve yanılmıyorsam kısa sürede 18 kişi hayatını kaybetmişti. ameriakn hükümetinin olaylara karşı takındığı olabildiğince sert tutum eylemlerin büyümesini engellemişti.. şunu söylüyorum dostlar. amk ideolojik siyasal sitemlerde her daim oluyor ve olacaktır bu tür tatsız olaylar. bunun için diyorum insanlar, genç insanlar, okumuş insanlar, mevcut durumu ve iktidari sevmeyen insanlar legal ve sahip olduğunuz temel hak ve hürriyetler çerçevesinde eylemlerde bulunmalısınız/bulunmalıyız.!

amk işte böyle konuşunca sağcısıda sevmiyor beni solcusuda :) hacılar sikmişim sağıda soluda, ben ne düşünüyorsam onu söylerim. yanlış veya doğru. en azından beni kalıplaştıramıyorlar, düşüncemi ve özgürlüğümü kısıtlayamıyorlar, varsın kimse sevmesin beni kızlar seviyorya o yeter :P :P

Sevgiler..
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen eskimo » 16 Eyl 2013 16:37

facebook
twitter
gplus

occupy wall street te kimse ölmedi, öncelikle onu söyliyim.
ayrıca occupy wall street gösterilerinin çoğu düzmece onu da ayrıca söyliyim.

Türkiye yaşanan protestolarda sınırı aşma, illegal eylem dediğimiz oran çok ama çok düşük. bunu çok net söylüyorum.
1000 de 1 oranında marjinalleşme ve provokasyon vardı, evet, ama o kadar. Ya hiç terör örgütü üyesi göz altına alınıp, yargılanmış mı şu ana kadar Gezi olaylarında bunu sorgulamamız lazım.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen ceci » 16 Eyl 2013 17:10

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:occupy wall street te kimse ölmedi, öncelikle onu söyliyim.
ayrıca occupy wall street gösterilerinin çoğu düzmece onu da ayrıca söyliyim.

Türkiye yaşanan protestolarda sınırı aşma, illegal eylem dediğimiz oran çok ama çok düşük. bunu çok net söylüyorum.
1000 de 1 oranında marjinalleşme ve provokasyon vardı, evet, ama o kadar. Ya hiç terör örgütü üyesi göz altına alınıp, yargılanmış mı şu ana kadar Gezi olaylarında bunu sorgulamamız lazım.

eskimo eğer abd ankara büyükelçisine inanıyorsan tabiki de #OWS de kimse ölmedi. ha unuttum pardon ya bu adamların her dediği doğru.! ırakta kimyasal silahta vardı. 11 eylülü mağarada yaşayan cahil müslümanlar düzenlemişti. hiroşimada amerika haklıydı. nasıl olmasınlar ki hiroşima bombası konusunda "deney büyük bir başarıya ulaştı." diyenlerin torunları şimdi dünyaya yön veriyorlar ve yalanlara devam ediyorlar.! neyse eskimo isteyen istediğine inanır. şahsen ben abd büyükelçisinin yazdığı ama ne hikmetse sonradan sildiği twite inanmam.

wikipedia gibi olabildiğince tarafsız gözüken sitenin başta ingilizce olmak üzere diğer edisyonlarını araştırın bakayım, sağlıklı bir veri elde edebilecekmisiniz. 11 eylülü tezgahlayanlar için #OWS eylemini sansürlemek ve kaç ölü olduğunu gizlemek çok zor olmasa gerek..
kendi basınımıza o kadar kızdık, nefret ettik olayları sağlıklı ve doğru bir şekilde vermiyorlar göstermiyorlar diye, şimdi nasıl olur da birleşik devletler kendi sistemine bir tehdit unsuru olarak gördüğü bir olaya karşı tarafsız kalabilir, gerçekleri çarpıtmayabilir?

http://en.wikipedia.org/wiki/Occupy_movement
hepimiz bakalım, 5.29 United States kısmında neler yazıyor, hangi bilgilere yer veriyor?

son olarak isteyen araştırabilir occupy wall street eyleminde kaç kişi öldüğünü, amk medyasında bir tane tarafsız ve sansürsüz haber yok bu konu ile ilgili, olanlarda başbakanın yalakası konumundaki bir avuç haberler.. ha onlarada inanmıyorum ya neyse..

eskimo sevgili B.... forumda adımı kullanma dediğin için eskimo diyorum. bir hukukumuz var seninle ve buna istinaden yazdım bunları. benim sana kırılmayacağımı biliyorsun. aynı şekilde senin de bana kırılmayacağını biliyorum. bu sebeple yazdım

Saygılar.. Sevgiler..
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Önceki

Dön Gezi Parkı Olayları