Mehmet Ayvalıtaş Davası !

27 Mayıs 2013 Pazartesi günü Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp önce İstanbul geneline ve beraberinde Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa ve Kocaeli şeklinde Türkiye'nin birçok iline yayılan eylem ve olaylarda yaşananları, gerçekleri, arşiv kayıtlarını, fikir ve görüşleri paylaşıyoruz

Mehmet Ayvalıtaş Davası !

Mesajgönderen sarıcizmelimehmetaga » 05 Şub 2014 02:25

facebook
twitter
gplus

5 Şubat Kartal Adliyesinde görülecek olan dava saat 13:30 da başlayacaktır.

1-Mehmet Ayvalıtaş nasıl öldürüldü?

Gezi eylemlerine destek amacıyla 2 Haziran 2013 gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleştirilen protesto gösterisine katılan Mehmet Ayvalıtaş, yürüyüş yapan kalabalığın arasına dalan özel bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Olayda Ayvalıtaş’ın 17 yaşındaki kuzeni S.K. de ağır yaralandı.

2- Aracın Ayvalıtaş’ı görmemesi mümkün müydü?

BirGün’den Abdurrahman Uyan’a konuşan Mehmet’in ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş‘ın anlattıklarına göre, o gece çok kalabalık bir grup TEM otoyolunu kapatma eylemi yapıyordu. Bir şerit tamamen trafiğe kapatılmış, diğer şerit ise kapatılmak üzereydi. Etrafta yüksek sesle slogan atan ve el kol hareketleriyle araçları durduran insanlar vardı. Tam da o sırada iki araç kalabalığın içine daldı. Mehmet ezildi. Muharrem Ayvalıtaş’ın olayın tanıklarının anlatımlarına dayandırdığı bu ifadesi, aracın Mehmet’i ve ağır yaralanan kuzenini görmemiş olması ihtimalini ortadan kaldırıyor.

3- Ayvalıtaş’ı ezen aracı kullanan kişiye ne oldu?

Eylemcilerin arasına dalarak Mehmet Ayvalıştaş’ı ezen aracın sürücüsü 19 yaşındaki Mehmet Görkem Demirbaş, aracı durdurduktan sonra, linç edilme ihtimaline karşı mahallenin muhtarı tarafından olay yerinden kaçırıldı. Daha sonra karakola götürülen Demirbaş serbest bırakıldı.

4- Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara nasıl geçti?

Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümü, kayıtlara ‘trafik kazası’ olarak geçti.

5- Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin soruşturma nasıl yürütüldü?

Soruşturma dosyasında, polisin hazırladığı trafik kaza ve olay yeri tutanakları delil olarak yer aldı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Müfit Büyükçolpan olay yeri keşfi yapmadı, avukatların talep ettiği görgü tanıklarının dinlenmesini reddetti. İddianamede MOBESE kayıtlarına da yer verilmedi.

6- Sanıklar için ne kadar ceza istendi?

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede tutuksuz sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ile Cengiz Aktaş için ‘taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

7- Sanık Demirbaş’ın ailesi Ayvalıtaş ailesiyle temas kurdu mu?

Mehmet Ayvalıtaş’ı ezen aracı kullanan Mehmet Görkem Demirbaş’ın ailesi, Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesine, aracılar vasıtasıyla ‘bayram harçlığı’ teklif etti.

Anne Fadime Ayvalıtaş olayı söyle anlatmıştı: “Dün (önceki gün) eşimi arayıp çocuklarımızın öğrenim masraflarını karşılamak istemişler. Eşim sinirlenip kapatmış. Sonra da eve daha önceden de tanıdığımız bir partinin Ümraniye kadın kollarından bir kadını yolladılar. Bayram harçlığı vermek istediklerini söyledi. Onların vereceği ne olursa olsun oğluma değer biçemezler.”

8- Davanın ilk duruşmasında neler yaşandı?

Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması 21 Kasım 2013′te Kartal Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme, sanıkların tutuklanma talebini kabul etmedi, görevini kötüye kullanan kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma açılması talebi de reddedildi.

Kamuya açık bir davada duruşma salonunun kapısı içeriden kilitlendi. Çok sayıda avukat ve basın mensubu duruşma salonuna alınmazken, girmek isteyenlere polis biber gazıyla müdahale etti. Duruşma salonunda yine ‘beli silahlı’ polisler vardı.

9- Olaydan sonra Ayvalıtaş ailesi neler yaşadı?

Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş, oğlunu kaybetmiş olmanın acısına altı ay dayanabildi. 13 Aralık 2013 sabahı kalp krizi geçiren Ayvalıtaş, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay öncesinde anne Fadime Ayvalıtaş’ın ciddi bir rahatsızlığı olmadığını belirten baba Ali Ayvalıtaş, “21 Kasım’da görülen duruşmada mahkemenin katil zanlısını tutuklamaması eşimi çok üzdü. Eşim 2 Aralık’ta Ankara’daki Ethem Sarısülük davasında savcının uyumasını ise ‘Bizimle dalga geçiyorlar’ şeklinde yorumladı. Davalar hastalığı tetikledi” dedi.

46 yaşında hayatını kaybeden Fadime Ayvalıtaş binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Ayvalıtaş’ın cenazesini kadınlar omuzlarında taşıdı.

Baba Ali Ayvalıtaş da Ocak ayı başında by-pass ameliyatı geçirdi.

Resim
sarıcizmelimehmetaga
 

Re: Mehmet Ayvalıtaş Davası !

Mesajgönderen sarıcizmelimehmetaga » 05 Şub 2014 20:25

facebook
twitter
gplus

sarıcizmelimehmetaga
 

Re: Mehmet Ayvalıtaş Davası !

Mesajgönderen Devrez » 05 Şub 2014 20:51

facebook
twitter
gplus

Tem otoyolunu kapatma eylemi : )
Kullanıcı avatarı
Devrez
 
Mesajlar: 363
Kayıt: 01 Şub 2014 17:01
Konum: Defensive Tackle


Dön Gezi Parkı Olayları
cron