Palalı esnaf...

27 Mayıs 2013 Pazartesi günü Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp önce İstanbul geneline ve beraberinde Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa ve Kocaeli şeklinde Türkiye'nin birçok iline yayılan eylem ve olaylarda yaşananları, gerçekleri, arşiv kayıtlarını, fikir ve görüşleri paylaşıyoruz

Palalı esnaf...

Mesajgönderen berindar » 10 Tem 2013 01:45

facebook
twitter
gplus

Konuya başlamaktansa direk giriorum haberiniz ola!

Bu hiç de iç açıcı olmayan tabloda benim dikkat çekmek istediim husus aslında esnafın, özellikle taksimdeki dükkanların sahiplerinin yaşadıklarıdır... eli palalı caninin özelinde oluşan ruh haline yorumlarım aşağıdadır...

Konuya mağdur edebiyatıyla yaklaşmıycam; hayır. Bunu yandaş medya fazlasıyla gezi eylemcilerini karalama siyaseti üzerinden yapıyor, görünen o ki yapmaya da devam edecek.

benim asıl tartışacağım konu "esnaf ne kadar haklı, ne kadar mağdur?" sorusu çerçevesinde olacaktır.

gerçek şu ki: Taksim'de esnaf zor durumda. Kışın işyerini zarzor çekip çeviren, her şeyi yaz aylarına bağlayan gezi esnafı, bu yaz olaylar sebebiyle gerçekten zor anlar yaşamaktadır... bunu söylerken küçük burjuva düşkünü olduum düşünülmesin... meseleye sınıfsal bakacaksak, zaten o işletmelerde bir çok insan da işçi olarak çalışıyor. onların da mağduriyeti söz konusu. Okuduum bir yorumda gördüüm "onlar da sistemin kölesi, sermayenin uşaı olmasınlar o zaman" şeklindeki yüzeysel anlayışı, bir çok kişi ne yazik ki paylaşıyor. Burada önemli olan, ülke ekonomisi, kapitalist zenginleşme arzusu diil; önemli olan birilerinin evine ekmek getirebilmesini içeren gayet insancıl bir durum. Bunu göz ardı eden herhangi bir yorum ya çok eksik ya çok dar görüşlü ya da hümanizmden yoksundur.

Taksim esnafı, örneğin kızılkayalar, ekmeini şimdiye kadar taksimi mekan bellemiş, hükümetin politikalarını beğenmeyen ve gezi olaylarında da alana çıkmış vatandaşlardan kazanmıştır ekseri. Bu husus da lök taşı gibi ortadadır. Eylemci "benim sayemde ekmek yiyosun, şimdi de destek ver" talebinde bulunmuştur haklı olarak. Halihazırda birçok esnaf da belediyenin baskıcı uygulamalarından bunaldıı için zaten gezideki eyleme, kendi isteiyle koşulsuz destek vermiştir. Destek vermeyenler ise olanlardan korkmuş ya da bizzat devlet mekanizmaları tarafından korkutulmuştur. Kızılkayalar apayrı bir örnektir ve gerei neyse insanlar bireysel kararlarıyla gerçekleştirir.

Burada önemli olan, direnişe destek olmuş birçok esnafın artık destek veremeyecek hale geldii gerçeidir. Ailesinin karnını doyuramayan, günü gelmiş senedini ödeyemeyen esnafın olayların uzamasına tepki duyması benim açımdan gayet insani bir durumdur. Hele ki, taksime kendi kararıyla gitmekle, taksimde zorunlu olarak bulunmak iki farklı ruh hali meydana getirecektir doğal olarak. hiç bir eylemci kendi ruh halini, esnafın da paylaşmasını bekleyemez. Böyle bir beklenti sistemi iyi okuyamamak olacaktır.

Çocuklarda çok sık görülen bir savunma mekanizmasıdır genelleme; her beyaz önlüklüyü doktor sanmak gibi. Bu açıdan bakıldıında eylemcilerin her dükkan sahibini eli palalı olarak algılaması doğru deildir.

Kaldı ki benim gözümde asıl sorumlular, devlet mekanizmasını düzgün işletemeyen, işletmeyen ya da tam tersi işleten yerel ve merkezi yöneticilerdir. Polis güçleri, gerekmedii halde orantısız güç kullanırsa ve olaylara şiddet bulaşırsa burada sorumlu şiddete maruz kalan diil, şiddeti tırmandıran, toplumu geren eylem ve söylemlerdir. Gezi direnişçisiyle esnafı karşı karşıya getirenler kendilerini bir adım geri çekip olayları manüpüle etmektedir. Palalının salıverilmesi bunun en uç örneidir... Gazdanadam festivalinde kadıkötdeki büfeler, seyyar balıkçılar ve tekel bayileri eyleme tepki göstermediyse bu polisin orada bulunmayışıyla, olayların tırmandırılmayışıyla açıklanabilir ancak. üstüne üstlük kadıköy esnafı muhtemelen o gün hayatındaki en büyük satışı yapmıştır. ben gözlerimle şahidim buna...

Sonuç olarak, tepki gösterilmesi gerekenler, ne sıkıntı çeken esnaf ne de eylemcilerin taksimdeki varlııdır... asıl sorumlu, esnafı eylemcilerle karşı karşıya getirenlerdir bana göre.

Unutmamak gerekir ki kimse devrimi başkası için yapmaz... Devrim kişinin kendisi içindir... kimse devrimini başkasına dayatamaz... dayatılan her devrimin sonu diktatörlüktür...
berindar

Re: Palalı esnaf...

Mesajgönderen marcoln » 12 Tem 2013 00:01

facebook
twitter
gplus

Peki, tüm bu nedenler eline palayı alıp sağa sola sallamasını, bir kadının sırtına tekme atmasını, bir adamın boğazını kanatmasını meşru kılar mı?
Başka insanların özgürlüklerini kısıtlıyorsa bu eylem, insanların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atıyorsa demokratik hak bunun neresindedir, demokrasi bu olaya ne kadar yakındır?

Bu soruları sormak saldırının çirkinliğini anlamamıza yardımcı oluyor sanırım
marcoln

Mesajgönderen yuruyenmarul » 12 Tem 2013 01:07

facebook
twitter
gplus

Bana kalırsa bu konuda yapılması gereken en iyi hamle, gazdanadam festivalinde olduğu gibi polisin müdahalesinin, kışkırtmasının olmadığı zamanlarda işletmecilerin zarardan çok, fazlaca bir kara geçtiklerini esnaflara anlatmaktır. Yani "böyle böyle, eğer polis olmasa, müdahale etmese, aslında bizim varlığımız sizin için ekonomik olarak harika bir şey." temalı konuşmalarla esnafa yakınlaşmaktır. Eğer gezi eylemlerine körü körüne karşı değilse, zaten örneklerle beraber bunu anlayamayacak bir esnafın olduğunu sanmıyorum.

Yine yeniden, ötekileştirme değil, kucak açma politikası güdülmesi lazım. "Yea esnaflar da ne diyor böyle." den ziyade, "Abicim böyle böyle, aslında suç bizde değil poliste." şeklinde esnafa da kucak açıp onların da anlamasını sağlamak herkes için daha olumlu sonuç verir.
yuruyenmarul

Mesajgönderen Maske » 12 Tem 2013 01:45

facebook
twitter
gplus

Eylemcilere yardımda bulunan esnafları görünce esnafın mağduriyeti tezi bana pek anlamlı gelmiyor. İnsanlar karar vermeli; hangi durumda mağduruz? Küçük bir kesim servetine servet katsın diye bu ülke insanlarının büyük çoğunluğu müthiş bir mağduriyet içerisinde.

Esnaf kişisi şunu cevaplamalı: hangi taraftaki mağduriyet daha erdemlidir? Yani; egemen, elit, burjuva kesimde olup 3-5 gün iş yapamayınca palayla sokağa dalmak mı erdemli bir mağduriyetin sonucudur? yoksa yıllardır sömürülen, kanları emilen, aç bırakılan, önemsenmeyen, iktidar kişilerinde her gün aşağılanan insanların arasında bir duruş gösterip değil 3-5 gün aylarca kepenk kapatmaya razı olmak mı erdemli bir mağduriyetin eylemidir?

Oto hırsızlığı, alıkoyma, tehdit suçlarından sabıkalı, narkotik suçtan hakkında iki tane işlem yapılan bir adam olan Sabri Çelebi bu suçları işlerken mağduriyet kelimesinin anlamını bilmiyor muydu?
Maske

Mesajgönderen marcoln » 12 Tem 2013 12:12

facebook
twitter
gplus

An itibari ile yurtdışına kaçtığını öğrendiğimiz şahıs. Artık iğrenmeye başladım bu tip durumlardan.

"Oto hırsızlığı, alıkoyma, tehdit suçlarından sabıkalı, narkotik suçtan hakkında iki tane işlem yapılan bir adam olan Sabri Çelebi kaçma şüphesi yok diye serbest bırakılmıştı.

Bu esnaf mı mağdur?
marcoln

Mesajgönderen Kaçan Otobüs » 12 Tem 2013 13:36

facebook
twitter
gplus

Taksimde gezi parkı eylemcilerine saldıran Sabri Çelebi gözaltına alınıp kaçma şüphesi olmadığı için serbest bırakılmıştı. Meğerse adam Fas' a gitmiş. 10 Temmuz Çarşamba günü 16:30 THY' nin uçağıyla Fas'ın Kazablanka şehrine gitmiş.
Kullanıcı avatarı
Kaçan Otobüs

Mesajgönderen can » 12 Tem 2013 16:21

facebook
twitter
gplus

devletin ( her hangi düşünce içinde de olsa devlet devletdir) polisine taş atan insanın yasal hakkımı kullanıyorum eylem yapıyorum lafına gizlenmesi nasıl salaklık ise. elinde palayla dolaşanda okadar salaklıktır. sizin eylem yapıyorum öyleyse polise molotof dahil herşeyi atarım zihniyetinizle aynıdır bu palayla dolaşmak...

zaten benim düşüncem bu pala mevzusuda bir kaç kişinin planlı oyunu abiler aslında ordaki esnaftan kimse elinde palayla dışarı çıkmadı. o orda ki bir esnaftı eline biraz para tutuşturup planlı bir şekilde esnaf eylemden bıktı oyunudur.

ayrıca polis orda olmasaydı sorun çıkmazdı konusuna gelince... polisin orda olması veya olmaması değil mesele. polisin içinde elbette pis insanlar art niyetli adamlar olduğu gibi eylemcilerin içinde de vardı bunu inkar etmeyiniz. molotof atana polis diyecek kadar cüretkar olan arkadaşlar var. Bu ne gönlü hoşluk ne bu palavradır yahu...

ben eylemleri mobese kameralarının çeşitli web sitelerinden takibini yaparak olayları izlediğimde her yer taş sopa doluydu polis olmasa kargaşa çıkmazdı demeyin polisin varlığını kullanarak sizleri kargaşaya ittiler bunu görmemezlik yapmayın artık.
Geçmiyor sıcak yaz günleri, Çok özledim YEŞİL-KIRMIZI tribünleri !
Kullanıcı avatarı
can

Mesajgönderen CagatayHan » 12 Tem 2013 23:25

facebook
twitter
gplus

Oteli sahibi esnaf mı olur mk? diye konuya yaklaşmak istiyorum. Ticaret yapamıyor batıyorsan, bunun suçu hakları arayan genç insanlar değildir. Madem o kadar sabit gelir istiyorsun girer kpss'ye memur olursun. İşlerinin kötü gitmesi kimseye elinde kesici aletlerle insanları kovalama hakkı vermez. Kendi milletine saldıran adamlar net olarak .... sıfatını hak eder.
En son CagatayHan tarafından 13 Tem 2013 00:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
CagatayHan

Mesajgönderen can » 12 Tem 2013 23:38

facebook
twitter
gplus

değiştirilmiştir.
En son can tarafından 13 Tem 2013 01:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Geçmiyor sıcak yaz günleri, Çok özledim YEŞİL-KIRMIZI tribünleri !
Kullanıcı avatarı
can

Mesajgönderen musterihadam » 13 Tem 2013 00:39

facebook
twitter
gplus

can yazdı:edebinle konuş koçum sen polise taş atarken o dediğin şey olmuyorsan o adam sana dalınca yada akp li gelip seni kovalayıncada o dediğin olmaz elaleme ana bacı laf edicek kadar haysiyetsiz biriysen yakında diğer babanı bulursun

eylemci + pasif direniş = polis + biber gazı
polis eylemciye saldırınca eylemci aktif direnişe geçiyor => eylemci + taş = polis + toma + biber gazı + vs vs vs

polis saldırısı bitmedikçe eylemcinin eylem süresi uzuyor, iki taraf da pes etmiyor

Sonucunda esnaf ekonomik anlamda kötüye gitmekten şikayetçi olmaya başlıyor. Buradaki suçlu eylemci mi, polis mi, ikisi mi, hiçbiri mi?

Esnaf eylemcilere karşı sivil polislerle ortaklığa girişiyor, gazdan kaçan gençlerin üzerine "odun" ile vuruyor, tekme tokat girişiyor, eylemcilerden birisi bu şekilde "ölüyor".
Esnaf eylemcilere karşı sokağa elinde "pala" ile çıkıyor, eylemcilere saldırıyor, polis sırtını sıvazlayıp gönderiyor, esnafın videosu medyaya düşünce esnaf mahkemeye çağırılıyor, esnaf adam öldürmeye teşebbüsten yargılanacağına serbest bırakılıyor, hemen ardından esnaf fas'a kaçıyor, 1 hafta sonra geleceğini belirten esnaf bir şeyleri oyalama planı içerisine giriyor.

Soru;
Yukarıdaki denkleme ve denklemin parçalarına göre kim senin cevap verdiğin şahısın "oç" sıfatına yakışan durumda oluyor?

Partici zihniyetiyle değil, vicdanın ile cevap vermen dileğiyle
Tanrısızlık tanrıya mahsus
Kullanıcı avatarı
musterihadam

Sonraki

Dön Gezi Parkı Olayları