"Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Irkçı Bir Söylem Midir?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

"Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Irkçı Bir Söylem Midir?

Mesajgönderen Van Gogh » 12 Tem 2013 20:02

facebook
twitter
gplus

Bunun çok tartışması yapıldı. Kimi ırkçı, kimi değil dedi. Kimi de aslında baktığında ırkçı ama Atatürk'ün demek istediği o değil dedi. Ben kısa bir örnekle kendi görüşümü dile getirmek istiyorum.

Siz 7 yaşında Kürt asıllı birisiniz ve doğu illerinden birinde eğitim görüyorsunuz. Konuştuğunuz dil Kürtçe, ananız babanız bugüne kadar hep ben Kürt'üm demiş. Fakat okula başladığınızda bu iş değişiyor. Her sabah sizi "koğuş kalk" sistemiyle bir bahçeye toplayıp andımız adı altında size "Ne mutlu Türk'üm diyene" dedirtiyorlar. Kendi kendine diyorsun; hani ben Kürt'tüm. 7,8,9,10 yaş oluyor hala sen ne mutlu Türk'sün. Bir şeyleri fark ediyorsun, etrafta buna karşı çıkıp dağa çıkanlar var. tabii o küçük yaşta acaba Atatürk bunu ne anlamda dedi diye sormuyorsun. 11,12,13 yaşına geliyorsun hala ne mutlu Türk'sün. Sonra kendi kendine diyorsun ki bu ülkede benim etnik kimliğim unutturulmaya çalışılıyor, Kürt'lüğüm unutturulacak. Dağa çıkanlar böyle düşününce gözünüzde kahraman oluyor. Hala düşünmüyorsun Atatürk acaba ne demeye çalıştı diye. Çünkü size okulda bu öğretilmedi. 15,16,17 yaşına gelince artık ne mutlu Türk olmak istemiyorsun ve dağa çıkıyorsun.

İşte bu örnekteki sen için bu söz ırkçı bir söz. Çünkü kimseye okullarda bu sözün gerçek anlamı, milliyetçiliğin asıl yönü anlatılmıyor. Ben her sabah kalkıp Kürdistan diye bir ülkede okula gidip "Ne mutlu Kürt'üm diyene" desem bir süre sonra bende bir dakika kardeş ne oluyor derim. Düşünmem acaba ne demek istediler diye.

Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Çünkü bana çok basit gibi geliyor bu olay, bu kadar basit olmamalı.
Kullanıcı avatarı
Van Gogh

Re: "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Irkçı Bir Söylem Midir?

Mesajgönderen Asperger » 12 Tem 2013 20:15

facebook
twitter
gplus

Irkçılığın aksine, bu söz birleştirici özelliği olan bir sözdür. Herkesi aynı ilkeler doğrultusunda, vizyon ve misyon çemberinde toplamayı hedefler.
Kullanıcı avatarı
Asperger

Mesajgönderen Jin » 12 Tem 2013 21:04

facebook
twitter
gplus

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan herkes Türk sayılır.
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen kinotakao » 12 Tem 2013 21:05

facebook
twitter
gplus

Çok saçma. O zaman devletler filanda kalmasın herkes birleşsin :)
kinotakao.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
kinotakao

Mesajgönderen teslim » 12 Tem 2013 21:22

facebook
twitter
gplus

Hiç gevelemeye gerek yok. Irkçı bir söylem olduğu o dönem "öteki" kabul edilen kesimlere uygulanan politikalarla ispatlıdır.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen Jin » 12 Tem 2013 21:32

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:Hiç gevelemeye gerek yok. Irkçı bir söylem olduğu o dönem "öteki" kabul edilen kesimlere uygulanan politikalarla ispatlıdır.

Irkçılık ile hiçbir alakası yoktur.

Burası Türkiye.
Elbette ki Türk olduğumuzu milli marşlarımızda da gurur ile söyleyeceğiz.
Bundan rahatsız olunuyor ise, o halde ülkenin ismi de değiştirilmeli, Neverland falan yapılmalı.

Birçok ülkenin marşında buna benzer milliyetçi ifadeler vardır.
Örneğin; Alman milli marşında, ''Parla Alman vatanı!'' der.

Alman değilseniz, elbette ki Alman milli marşından rahatsız olabilirsiniz.
Türk değilseniz, elbette ki Türk milli marşından rahatsız olabilirsiniz.
Fakat bu sebeple, Türklüğümüzü arka plana atamayız.
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen Sahra » 12 Tem 2013 21:41

facebook
twitter
gplus

Bana Türk olmakla övünmek, Türklüğü bir ayrıcalık sanarak Türk olduğuma mutlu olmak saçma geliyor. Türk doğdum diye Türk olduğuma, Alman doğdum diye Alman olduğuma mı sevinmeliyim? Neden? :D Yine de insan kendisini karşılıksız seven annesini sever gibi seviyor vatanını, vatan insanı karşılıksız besliyor büyütüyor çünkü. Mesela savaşa karşı da olsan, ülkene saldırdıklarında savaşta kendi ülkenin tarafında duracağını bilirsin.

Özetle "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" lafını pek anlamlı bulmam, ama duymaktan da söylemekten de gocunmam. Bunu söylerken diğer ırklardan üstün olduğumu düşünmem çünkü.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen teslim » 12 Tem 2013 21:42

facebook
twitter
gplus

Jin yazdı:
teslim yazdı:Hiç gevelemeye gerek yok. Irkçı bir söylem olduğu o dönem "öteki" kabul edilen kesimlere uygulanan politikalarla ispatlıdır.

Irkçılık ile hiçbir alakası yoktur.

Burası Türkiye.
Elbette ki Türk olduğumuzu milli marşlarımızda da gurur ile söyleyeceğiz.
Bundan rahatsız olunuyor ise, o halde ülkenin ismi de değiştirilmeli, Neverland falan yapılmalı.

Birçok ülkenin marşında buna benzer milliyetçi ifadeler vardır.
Örneğin; Alman milli marşında, ''Parla Alman vatanı!'' der.

Alman değilseniz, elbette ki Alman milli marşından rahatsız olabilirsiniz.
Türk değilseniz, elbette ki Türk milli marşından rahatsız olabilirsiniz.
Fakat bu sebeple, Türklüğümüzü arka plana atamayız.

Siz Türksünü,ben Türküm peki Türk olmayan 15 milyon Kürt bu toprakların bireyi değiller mi ? Ki bu sözün söylenmesi eğer insanlar arasında gönüllülük esasına dayanan bir şey olsaydı elbette karşı olunmazdı fakat siz bunu Türk olan ya da olmayan herkese zorunlu olarak söyletiyorsunuz. Bu durumda da kusura bakmayın ırkçılıktan başka bir şey değildir bu. Ayrıca diğer devletlerde örnekleri olması yanlışınızı meşrulaştırmaz tam tersi kelle sayılarıyla haklılığını göstermeye çalışan kötü bir akla sahip olduğunuzu gösterir.

Zaten bana göre tüm ulus-devletler ırkçılık üzerine temellendirilmiştir. İster kabul edin ister etmeyin.

Ha bir de bizim milli marşımızda ırkçılık içeren bir şey yoktur. Akif'imiz sağolsun.

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen Jin » 12 Tem 2013 21:49

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:Bana Türk olmakla övünmek, Türklüğü bir ayrıcalık sanarak Türk olduğuma mutlu olmak saçma geliyor. Türk doğdum diye Türk olduğuma, Alman doğdum diye Alman olduğuma mı sevinmeliyim? Neden? :D Yine de insan kendisini karşılıksız seven annesini sever gibi seviyor vatanını, vatan insanı karşılıksız besliyor büyütüyor çünkü. Mesela savaşa karşı da olsan, ülkene saldırdıklarında savaşta kendi ülkenin tarafında duracağını bilirsin.

Özetle "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" lafını pek anlamlı bulmam, ama duymaktan da söylemekten de gocunmam. Bunu söylerken diğer ırklardan üstün olduğumu düşünmem çünkü.

Burada birinin birinden üstün olduğu anlatılmıyor.

''En ulu olan Türklerdir!'' gibi fanatik bir söz olsa idi, haklı olabilirdiniz.
Fakat, burada, Türk olduğumuzu gururla söyleyebileceğimizden bahsediliyor.
Yani, bir yanlışlık yok.

teslim yazdı:
Siz Türksünü,ben Türküm peki Türk olmayan 15 milyon Kürt bu toprakların bireyi değiller mi ? Ki bu sözün söylenmesi eğer insanlar arasında gönüllülük esasına dayanan bir şey olsaydı elbette karşı olunmazdı fakat siz bunu Türk olan ya da olmayan herkese zorunlu olarak söyletiyorsunuz. Bu durumda da kusura bakmayın ırkçılıktan başka bir şey değildir bu. Ayrıca diğer devletlerde örnekleri olması yanlışınızı meşrulaştırmaz tam tersi kelle sayılarıyla haklılığını göstermeye çalışan kötü bir akla sahip olduğunuzu gösterir.

Zaten bana göre tüm ulus-devletler ırkçılık üzerine temellendirilmiştir. İster kabul edin ister etmeyin.

Ha bir de bizim milli marşımızda ırkçılık içeren bir şey yoktur. Akif'imiz sağolsun.

Bundan rahatsız olan bir Kürt olduğunu sanmıyorum.

Eğer var ise, amaç Kürtlüğü falan değil, tamamen siyasi çatışmaları körüklemektir.
Kürt de, Türk de, Laz da, Çerkes de, Zaza da Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşıdır.
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen teslim » 12 Tem 2013 22:00

facebook
twitter
gplus

Jin yazdı:Bundan rahatsız olan bir Kürt olduğunu sanmıyorum.

Eğer var ise, amaç Kürtlüğü falan değil, tamamen siyasi çatışmaları körüklemektir.
Kürt de, Türk de, Laz da, Çerkes de, Zaza da Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşıdır.

Allah Alah hayretler içimdeyim. Bu rahatsız olmayan Kürtleri bi ben göremiyorum heralde. Ayrıca gördüğüm kadarıyla niyet okumayı seviyorsunuz. Yoksa amaçlarını bu kadar kesin nasıl bilebilirdiniz. Mesela bir Jön Kürtler grubu var araştırın. Acaba siyasi çatışmaları körüklemek isteyen bir oluşum mu kendi gözünüzle görün.

Son olarak son cümlenize katılıyorum fakat sizin de dediğiniz gibi tüm bu etnisiteler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır,Türk değil.

teslim

Sonraki

Dön Siyaset Politika