"Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Irkçı Bir Söylem Midir?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Irkçı Bir Söylem Midir?

Mesajgönderen Edebi » 21 Tem 2013 22:35

facebook
twitter
gplus

insanlar bir şey okurken anlamak için okusa keşke. laf cımbızlamak için değil.

iyi niyet önemli.
Zekadan yoksun olan adam, egosuna sarılır.
Kullanıcı avatarı
Edebi

Mesajgönderen padme » 21 Tem 2013 23:15

facebook
twitter
gplus

bence bunlar artık ufaktan ufaktan aşmamız gereken şeyler. bu söz "ne mutlu türk doğana" şeklinde olsaydı ırkçılık BEN BURDAYIM diye bağırır olurdu, ama bu söz gayet masum. her sabah minnacık bebelerin ezberden söylemesi gibi bi zorunluluk da olmamalı. söz kendi başına bir yerlerde sessizce okununca da gayet şık.
Koştum. Peşinde avaz çığlık bir çocuk sürüsü, deliler gibi koşan, yetişkin bir erkek. Ama umurumda bile değil. Yüzümü kamçılayan rüzgara karşı, dudaklarımda Pençer Vadisi kadar geniş bir tebessüm, koştum.
Koştum.
Kullanıcı avatarı
padme

Mesajgönderen athena » 22 Tem 2013 17:54

facebook
twitter
gplus

"Ne mutlu Türk'üm diyene" sözünde anlatılmak istenen Türk olduğunu söyleyen herkesin Türk olduğudur.
Düşünmek, ruhun kendi kendine konuşmasıdır
-Platon
Kullanıcı avatarı
athena

Mesajgönderen ayar necmi » 24 Tem 2013 17:12

facebook
twitter
gplus

Irkçı bir söylem değildir. Diğer ırklara karşı bir görüş veya fikir beslemez. pkk sempatizanları bunu çok sık kullanır duygu sömürüsü olarak: http://www.uludagsozluk.com/k/pkk-n%C4% ... lar%C4%B1/

Oysa pkk kürtlerin kurduğu ve yönlendirdiği bir hareket değildir. Tıpkı kurtuluş yıllarındaki gibi emperyal güdümlü kukla devlet hareketidir.

Reel politika "berkecan bu söze üzüldü" söylemleriyle yapılmaz. Türk'üm diyebilirsiniz böylece Türk olursunuz. Ama ne mutlu türk olanlara dememiştir. bu söz hep yarıda kesilmiştir bu sözün tamamı: "Türk demek türkçe demektir, ne mutlu türk'üm diyene"dir. Yani ne mutlu türkçe konuşana demektir. Türkçe'ye yeni geçildiği yıllarda insanları türkçe konuşmaya teşvik etmek için söylenmiştir.
ayar necmi

Mesajgönderen insanity » 25 Tem 2013 01:34

facebook
twitter
gplus

yanlız onu bunu bırakında bu mesele amma kafa karıştırmış ha :lol:
did i ever tell you the definition of insanity ?
Kullanıcı avatarı
insanity

Mesajgönderen VekilSizDeğilsiniz » 25 Tem 2013 01:52

facebook
twitter
gplus

insanity yazdı:yanlız onu bunu bırakında bu mesele amma kafa karıştırmış ha :lol:

athena yazdı:"Ne mutlu Türk'üm diyene" sözünde anlatılmak istenen Türk olduğunu söyleyen herkesin Türk olduğudur.

O kadar basit olsaydı bu kadar kafa karıştırmazdı işte.Bu ırkçı olduğunu düşünenlerin artniyeti mi yani? Ben de Türk'üm.Elhamdülillah pkk veyahut diğer beş para etmez aşırı güruhlarla da alakam yok.Ama neden Türk olduğum için ekstradan bir mutluluk duymalıyım ? Daha adımı doğru dürüst söyleyemezken o yaşlarda bunu her yerde görmeli,her yerde okumalı ve tekrarlamalıyım ?

Benim seçimim olsaydı Türk olmak,bu seçimimden dolayı bir mutluluk duyabilirdim.Ama Allah'ın takdiri,papua yeni gineli de gelebilirdik dünyaya.KENDİ TERCİHİM OLMAYAN BİR ŞEYLE NEDEN ÖVÜNÜP MUTLU OLAYIM? Bu başka kökenli insanları aşağılamak olur.Ben yalnızca atalarımın yaptığı doğru işlerden güç kuvvet ,yanlışlarından ders çıkarabilirim.Türklükle övüncüm,mutluluğum ancak bu şekilde olmalı.
Kullanıcı avatarı
VekilSizDeğilsiniz

Mesajgönderen insanity » 25 Tem 2013 02:49

facebook
twitter
gplus

VekilSizDeğilsiniz yazdı:
insanity yazdı:yanlız onu bunu bırakında bu mesele amma kafa karıştırmış ha :lol:

athena yazdı:"Ne mutlu Türk'üm diyene" sözünde anlatılmak istenen Türk olduğunu söyleyen herkesin Türk olduğudur.

O kadar basit olsaydı bu kadar kafa karıştırmazdı işte.Bu ırkçı olduğunu düşünenlerin artniyeti mi yani? Ben de Türk'üm.Elhamdülillah pkk veyahut diğer beş para etmez aşırı güruhlarla da alakam yok.Ama neden Türk olduğum için ekstradan bir mutluluk duymalıyım ? Daha adımı doğru dürüst söyleyemezken o yaşlarda bunu her yerde görmeli,her yerde okumalı ve tekrarlamalıyım ?

Benim seçimim olsaydı Türk olmak,bu seçimimden dolayı bir mutluluk duyabilirdim.Ama Allah'ın takdiri,papua yeni gineli de gelebilirdik dünyaya.KENDİ TERCİHİM OLMAYAN BİR ŞEYLE NEDEN ÖVÜNÜP MUTLU OLAYIM? Bu başka kökenli insanları aşağılamak olur.Ben yalnızca atalarımın yaptığı doğru işlerden güç kuvvet ,yanlışlarından ders çıkarabilirim.Türklükle övüncüm,mutluluğum ancak bu şekilde olmalı.

belki çok basit olduğu için kafa karıştırıyordur olamaz mı :lol: ayrıca bu mutluluk öyle bişey değil millet sevgisi vatan sevgisi ana baba sevgisi aşk falan bunlar zihne yerleşir her gün ''muohahah türküm lan ben '' diye zıplamana gerek yok.kaybedince anlarsın böyle şeylerin kıymetini varlıklarında aklına zaten yerleştiği için istesende sevinemezsin hatta aklına bile gelmez normaldir yani bu.Benim takıldığım şey 900 km sınırında pkk el kaide hizbullah öso bilmemne cirit atarken savaş varken türkiye savaşa çekiliyor bok çıkar bu bataklıktan yorumları yapılırken tsk nın 35.maddesinde tbmmnin kararlaştırdığı uluslararası her göreve asker gidecek gibi birşey yazıyorken sen ırkçımısın bu laf ırkçımı atatürk niye dedi demedi faşistmisin lütfen ziktiriniz beyfendi saf ırk kavramı falan yoktur kürt çocuğu niye okuyo bunu yok ben rahatsız oluyorum asker yaptı tayyipte yapar bu çapulcuların alayı ipne geçen başı kapalıya saldırmışlar veya bu gibi ifadelere bağımlı olmak bana garip geldi. ben ruh hastasıyım bu takılma durumunun kimseyle veya kimsenin art niyetiyle bi alakası yok insanlar istediğini konuşur kimse laf edemez dediğim gibi bana sadece garip geldi.Konuyla hiç alakası yok ama canım şunu eklemek istiyor hayat düzenli bir şekilde akııııp giderken bir an ( gün saat dakka saniye..) yeterlidir tüm hayatınızın acılı bir biçimde yön değişmesine ve o bir an sizi geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirmekle beraber size bazı şeylerin sizi aslında ne kadar ''mutlu'' ettiğini hatırlatır
did i ever tell you the definition of insanity ?
Kullanıcı avatarı
insanity

Mesajgönderen eskimo » 25 Tem 2013 11:39

facebook
twitter
gplus

"Ne Mutlu Türk'üm Diyene" söyleyen kişi ile bunu uygulayanlar veya bu sözü kullananlar farklı insanlar.
Bu açıdan sözü eleştirirken, uygulama veya kullanımı üzerinden eleştirmek çok doğru değil gibi geliyor bana.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Önceki

Dön Siyaset Politika