AKP' nin oluşumu ve AKP' yi anlamak.

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

AKP' nin oluşumu ve AKP' yi anlamak.

Mesajgönderen ss_team » 13 Tem 2013 18:41

facebook
twitter
gplus

Öncelikle AKP li değilim, öle olsamda anlayış beklerim zatende. sadece ben anlıyorum bu adamları.

düşünsenize bu ülkede bi grup var ve ülkenin %50 si, ama azınlık muamelesi görüyo.
sakallı bi yere giremiyo. kapalı giremiyo. ibadet edemiyo. hal buki tek istedikleri. "amirim namazımı kılıp geliyorum" dediğinde soruştulma açılmaması.2002 den önceside bildiğin bu grup eziyet görüyo. Osmanlıya duyduğu özlem artıyo, Atatürk'ün kurduğu düzen giderek onun için işkenceye dönüyo. peki ne yüzünden. Baştakilerin "laikliği" götünden anlamasından. askerde eşi kapalı olanlar atılıyor. namaz kılarken görülenler atılıyor. mülakatlarda allah derseniz eleniyorsunuz. bi muhafazakar için bildiğin eziyet ama onlar şeriatta istemiyor. rahat yaşamak istiyor. o kadar daralmışlarki gelsin biri naparsın yapsında biz rahat yaşayalım diyor. sonra ordan biri çıkıyor bu azınlığa (gruba) istediklerini vaad ediyor. arkasına en vaiyi çeşit ülkeyi alıyor. başa geçiyor. ülkeyi çalıp çırpıyor belki ama grup bi nefes alıyor ilk defa ülkenin yarısı eşit muamele görüyor. sonra intikam zamanı geliyor. bu eskiden ezilen azınlık gibi geçinen çoğunluk artık insanları palayla koştura biliyor. polisler diğer grubu dövüp öldüre biliyor ve hiç bişey olmuyor. her yere kendi adamlarını yerleştiriyolar. neden peki. çünkü zamanında onlarda çekti ve intikam alıyorlar bir nevi. onları azınlık gibi gösterip zulmeden kesme zulm ediyorlar.

anlayacağınız bu ülke AKP yi kendi elleriyle üretti. zamanında biri çıkıp şu tutucu, muhafazakar kesme bi kulak verip onlarında gönlünü hoş tutsadı bu parti kurulmazdı bile. bunlar yaşanmazdı. ama bu ülke bunu hak ediyor. zamanında bir takım kişilerin hataları yüzünden bu olaylar oluyor. bunlar cumhuriyetten beri dışlanan grup . 80 yıl dışlandılar şimdi dua edinde 80 yıl onlarda diğer tarafa zulmetmesin.

ama şunu unutmayın. etme bulma dünyası...
Kullanıcı avatarı
ss_team

Re: AKP' nin oluşumu ve AKP' yi anlamak.

Mesajgönderen Gregor Samsa » 13 Tem 2013 19:15

facebook
twitter
gplus

Annem kapalı ve hiçbir yere alınmadığını, baskı gördüğünü AKP yada başka bir dönemde asla görmedim. Askeri alanda düğün organizasyonlarına, akraba ziyaretlerine de gittiğini gördüm. Ne kötü bir davranış ne de yasakla karşılaştı. Ama medyada hergün "başörtülü olduğu için dayak yedi.", "başörtülü oluğu için saldırdılar." haberleri dolaşıyor. Gezi parkının ilk günlerinde gördünüz medyanın tarafsızlığını. Çoğu servis ve çarpıtma haberler. Bu haberler kutuplaşma yaratmaktan ve Akp'ye oy kazandırmaktan başka bir şey yapmıyor. Günde 10 kadın dövülür ama hangisi başörtülüyse o haber yapılır. Burası böyle bir ülke.

Elbette bu yüzden mağdur olan vardır, ama bunu çözmek adaletin işidir ve bundan siyaset malzemesi çıkarmak bana doğru gelmiyor.

AKP gelmeden önce insanlarda dinci, şakirt, kemalist kavgası yoktu. Sağ sol kavgalarını ayrı tutuyorum onlar bütün dünya genelinde olan şeyler. Ülkemiz özelindeki ayrımcılığı körükleyen parti AKP'dir.
Gregor Samsa

Mesajgönderen Guthrath » 14 Tem 2013 00:01

facebook
twitter
gplus

Maalesef durum öyle.
Guthrath

Mesajgönderen ss_team » 14 Tem 2013 04:13

facebook
twitter
gplus

Gregor Samsa yazdı:Annem kapalı ve hiçbir yere alınmadığını, baskı gördüğünü AKP yada başka bir dönemde asla görmedim. Askeri alanda düğün organizasyonlarına, akraba ziyaretlerine de gittiğini gördüm. Ne kötü bir davranış ne de yasakla karşılaştı. Ama medyada hergün "başörtülü olduğu için dayak yedi.", "başörtülü oluğu için saldırdılar." haberleri dolaşıyor. Gezi parkının ilk günlerinde gördünüz medyanın tarafsızlığını. Çoğu servis ve çarpıtma haberler. Bu haberler kutuplaşma yaratmaktan ve Akp'ye oy kazandırmaktan başka bir şey yapmıyor. Günde 10 kadın dövülür ama hangisi başörtülüyse o haber yapılır. Burası böyle bir ülke.

Elbette bu yüzden mağdur olan vardır, ama bunu çözmek adaletin işidir ve bundan siyaset malzemesi çıkarmak bana doğru gelmiyor.

AKP gelmeden önce insanlarda dinci, şakirt, kemalist kavgası yoktu. Sağ sol kavgalarını ayrı tutuyorum onlar bütün dünya genelinde olan şeyler. Ülkemiz özelindeki ayrımcılığı körükleyen parti AKP'dir.

öncelikle 7-8 il gördüm ve onlarda en az 6 ay kaldım. bayada insan tanıdım.
eşi kapalı diye askerden atılanı, atılmamak için açılanını tanıyorum.
askerliğini yaparken Tanrımıza Hamdolsun. yerine Allah diyenler diskolarda damı yatmadı bilirim.
askerlik mülakatlarında içeri selamın aleyküm yada laf arasında İnşallah, maşallah, allah kullananlar gözümün önünde nası elendi gördüm.

okula kapalı gitmek için peruk takanları herkez biliyor.
cumaya gitmeye çalışan öğrenci memur vs. ne denli laf yediğindi sıkıntı çektiğini gitmeye çalışan anlar.
hele 5 vakit dahada zor. okulda namaz kılarken yakalanı, bura namaz yerimi diye azarlarlardı bu ülkede.
ve evet ayrımcılığı körükledi tabi körüklükcek adamlar 89 yıldır ayrılar ses çıkarınca suçlumu olcaklar.
ha AKP ye haklı demiyorum ama buna dur dencekti. bi muhafazar parti çıkıp bu kitleyi arkasına alıp kasıp kavuracaktı.
bak aldıda kavurdu. kavuruyor daha çok kavurur siz ayrımcılık olmadı sanın 89 yıldır.
yaşayınca anlarız varmı yokmu.
Kullanıcı avatarı
ss_team

Mesajgönderen teslim » 14 Tem 2013 04:27

facebook
twitter
gplus

Gregor Samsa yazdı:Annem kapalı ve hiçbir yere alınmadığını, baskı gördüğünü AKP yada başka bir dönemde asla görmedim. Askeri alanda düğün organizasyonlarına, akraba ziyaretlerine de gittiğini gördüm. Ne kötü bir davranış ne de yasakla karşılaştı. Ama medyada hergün "başörtülü olduğu için dayak yedi.", "başörtülü oluğu için saldırdılar." haberleri dolaşıyor. Gezi parkının ilk günlerinde gördünüz medyanın tarafsızlığını. Çoğu servis ve çarpıtma haberler. Bu haberler kutuplaşma yaratmaktan ve Akp'ye oy kazandırmaktan başka bir şey yapmıyor. Günde 10 kadın dövülür ama hangisi başörtülüyse o haber yapılır. Burası böyle bir ülke.

Yahu arkadaş ne desem ki şimdi ? Edep Ya Hu! mu desem yoksa ''Az izan be kardeşim'' mi?

Öncelikle AKPyi koruma amaçlı bir şey söylemediğim anlaşılsın.

1- Bu ülkede kapalılar cumhuriyetin her döneminde mazlum olmuşlardır. İster kabul et, ister etme. Gördüğümüze mi inanalım yoksa senin kusura bakma uyduruk hikayelerine mi ? Hiç burada yumuşak olamayacağım kusura bakmayın. Anneniz evde ve bu tarz girişimlerde bulunmadıysa tabi ki kimse bir şey demez. Zaten baskı da burda. Adam diyor ki 'git evinde tak başörtünü'.

2- Bu ülkede başörtülülere yapılan zulme eğer kimse karşı çıkamadıysa, bu siyasete de malzeme edilir. Siyasete neyi malzeme etmeyeceğiz kardeşim ? Dini sokma,başörtü sokma eee? Yahu biz biliyoruz bunların dini siyasete sokma deme sebeplerini. Cukkayı dolduramayacaklar din sokulursa. Sakın burdan Akpnin dini siyasete sokmasını onayladığımı çıkarma. Onlar dini sömürü yapıyorlar kimi zaman. Siyasete din sokmak ayrı, din üzerinden sömürü yapmak apayrı. Ben müslüman olarak büyümüşüm,zihin dünyamı Kuran eşliğinde oluşturmuşum ama sen diyorsun ki ''siyaset yapacaksan tüm zihin dünyanı kenara at öyle gel''. Yok öyle yağma.

3- AKP ayrımcılığı körüklüyor mu ayrı bir şey fakat ''ondan önce bunlar yoktu,Türkiye harika bir yerdi, darbe falan asla olmadı ileri demokrasi vardı, Atatürk hepimize özgürlük verdi, baban kimdi bilemezdin şerefsiz'' edebiyatı yapmak tarihten pay almamaktır. Azıcık samimiyet,azıcık vicdan.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen ss_team » 14 Tem 2013 04:56

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:

Yahu arkadaş ne desem ki şimdi ? Edep Ya Hu! mu desem yoksa ''Az izan be kardeşim'' mi?

1- Bu ülkede kapalılar cumhuriyetin her döneminde mazlum olmuşlardır. İster kabul et, ister etme. Gördüğümüze mi inanalım yoksa senin kusura bakma uyduruk hikayelerine mi ? Hiç burada yumuşak olamayacağım kusura bakmayın. Anneniz evde ve bu tarz girişimlerde bulunmadıysa tabi ki kimse bir şey demez. Zaten baskı da burda. Adam diyor ki 'git evinde tak başörtünü'.

2- Bu ülkede başörtülülere yapılan zulme eğer kimse karşı çıkamadıysa, bu siyasete de malzeme edilir. Siyasete neyi malzeme etmeyeceğiz kardeşim ? Dini sokma,başörtü sokma eee? Yahu biz biliyoruz bunların dini siyasete sokma deme sebeplerini. Cukkayı dolduramayacaklar din sokulursa. Sakın burdan Akpnin dini siyasete sokmasını onayladığımı çıkarma. Onlar dini sömürü yapıyorlar kimi zaman. Siyasete din sokmak ayrı, din üzerinden sömürü yapmak apayrı. Ben müslüman olarak büyümüşüm,zihin dünyamı Kuran eşliğinde oluşturmuşum ama sen diyorsun ki ''siyaset yapacaksan tüm zihin dünyanı kenara at öyle gel''. Yok öyle yağma.

3- AKP ayrımcılığı körüklüyor mu ayrı bir şey fakat ''ondan önce bunlar yoktu,Türkiye harika bir yerdi, darbe falan asla olmadı ileri demokrasi vardı, Atatürk hepimize özgürlük verdi, baban kimdi bilemezdin şerefsiz'' edebiyatı yapmak tarihten pay almamaktır. Azıcık samimiyet,azıcık vicdan.

seni ayakta alkışlıyorum arkadaşım. yazdıklarının altına imzamı çakıyorum.

bu ülkenenin %90 ı Sultan Vahdettin Han' ın savunmasını dahi okumadan vatan haini ilan etmiştir.
Kullanıcı avatarı
ss_team

Mesajgönderen Gregor Samsa » 14 Tem 2013 19:38

facebook
twitter
gplus

ss_team yazdı:
teslim yazdı:

seni ayakta alkışlıyorum arkadaşım. yazdıklarının altına imzamı çakıyorum.

bu ülkenenin %90 ı Sultan Vahdettin Han' ın savunmasını dahi okumadan vatan haini ilan etmiştir.

Türkiye harika bir yerdi demiyorum. Şöyle bir cümlem var: "Elbette bu yüzden mağdur olan vardır, ama bunu çözmek adaletin işidir ve bundan siyaset malzemesi çıkarmak bana doğru gelmiyor." AKP geldiğinde seçmenimizin değil Türkiye'nin partisiyiz dedi. Tüm ülkeyi kucaklıyoruz diyorlardı. Tayyip Erdoğan iktidara gelirken her bir cümlesi biri başörtülü kardeşim, Kürt kardeşim değildi. Yapması gereken görev halka hizmet. Üniversite'ye başörtüyle girme hakkını tanıdı. Bravo en tebrik ettiğim işleri budur. Ama bunu senelerdir dile getirmek ajitasyondan başka bir şey değil. Töre dizisi tadı vermeye başladı.

Eğer mesele haklıya hakkını vermekse neden Yiğit Bulut olmayan aklı ve bolca yalakalığıyla hayatımızda göremeyeceğimiz paralar kazanmaya başladı. Neden AKP destekçileri hızla terfi almaya başladı. Ben de Erdoğan'ı destekliyordum. Dolar 1 lira olmaya koşuyordu, türban serbestti her şey gülüstanlıktı. Gelirde genelde orta-alt sınıfta olan cemaat üyeleri nasıl parayı bulup gelirlerini tırmandırdılar. Meclis kapısından giren milletvekilleri zengin oldu; gemicikler, gökdelenler, apartman ve arsalar? Daha önce CHP şunları yaptı demek bunları meşrulaştırıyor mu? Başbakanın 50kg uyuşturucuyla yakalanan yiğeni içici olarak serbest bırakıldı. Hakim iç bakalım diyemedi ve demedi! Acaba gemicikler uyuşturucu ticaretiyle mi alınıyordu?

Biraz da siyasetle içiçe bir spordan bahsetmek istiyorum, tabii ki futbol. TT Arena inşaatına başlandı yıl 2007, genel seçim yılıdır. İnşaat bitti 2011 genel seçim yılıdır. Devletin parasıyla vatandaş kandırmak gibi karlı iş yok. Bu sene süperliğe çıkan takımlara bakın; biri Erdoğan'ın memleketi ve hepsi AKP kalesi. 3.liglerde gezen RTE'nin semti Kasımpaşa' bir takım şakirt işadamları desteğiyle hükümet karşıtı iki takımın yerine Avrupa kupalarına gidiyor. Neden şike olaylarında 2011 de karar verilmedi? Çünkü seçim vardı.

İnsanların acıma ve nefret duygularına değil de akıllarına yönelik siyaset yapsınlar. Böyle siyaset kimseye yaramıyor, insanlar arasındaki uçurum gitgide açılıyor. Şu yazdığımız forumun sloganı bile : KUTUPLAŞMIYORUZ, UZLAŞIYORUZ! Yani burada yazıp da AKP kutuplaştırmıyor demeyin. Açın ekşisözlük'ü 2000 yılına ve 2013 yılına ayrı ayrı bakın. AKP yüzünden Müslüman olduğumuz için küfür yer olduk. Ateist olan da inanmadığı için yiyor. Kimsede saygı kalmıyor.
Gregor Samsa

Mesajgönderen parafmax » 14 Tem 2013 21:52

facebook
twitter
gplus

Zıt kutuplar arası boşluk açılınca birbirlerine ihtiyaç duyarlar.

Mesela akp nin son zamanlarındaki tutumuda cumhuriyet gereksimine bizi yönlendirmiştir.

Bu bir karşılıklı dövüştür basit bir numaradır ama dış güçler hep bunu kullanır.

Sıcak olan yere soğuk hava verirsiniz hava ılıklaşır zaman geçtikçe üşümeye başlarsınız bu sefer sıcak havayı ararsınız

Sonra sıcak hava gelir ohh be içimiz ısındı dersiniz belli bi zaman sonra terlemeye başlarsınız bu seferde nerde bu sıcak hava diye arayışa geçersiniz bu böyle sürüp gider

Tıpkı aşırı milliyetçilikten sonra sosyalistliğe ihtiyaç duyulduğu gibi tıpkı aşırı özgürlüklerle milliyetçiliğe ihtiyaç duyduğunuz gibi.

Öncedende bu böyleydi sağcı - solcuydu şimdi kılıf değişti akp ci ve laikçi diye ülkeyi bölmeye çalışıyorlar.
Kullanıcı avatarı
parafmax

Mesajgönderen Gregor Samsa » 14 Tem 2013 21:57

facebook
twitter
gplus

Sol, sağ ve halk var. Sol gelir ülkeyi sömürebildiği kadar sömürür. Kaynakları ele geçirir. Sağ gelir aynısını yapar. Ülkedeki para, güç, kaynak hiçbir zaman halka kalmaz. Ya sağdadır ya soldadır. Devinim hep aynı.
Gregor Samsa

Mesajgönderen teslim » 15 Tem 2013 00:25

facebook
twitter
gplus

Gregor Samsa yazdı:
Türkiye harika bir yerdi demiyorum. Şöyle bir cümlem var: "Elbette bu yüzden mağdur olan vardır, ama bunu çözmek adaletin işidir ve bundan siyaset malzemesi çıkarmak bana doğru gelmiyor." AKP geldiğinde seçmenimizin değil Türkiye'nin partisiyiz dedi. Tüm ülkeyi kucaklıyoruz diyorlardı. Tayyip Erdoğan iktidara gelirken her bir cümlesi biri başörtülü kardeşim, Kürt kardeşim değildi. Yapması gereken görev halka hizmet. Üniversite'ye başörtüyle girme hakkını tanıdı. Bravo en tebrik ettiğim işleri budur. Ama bunu senelerdir dile getirmek ajitasyondan başka bir şey değil. Töre dizisi tadı vermeye başladı.

Eğer mesele haklıya hakkını vermekse neden Yiğit Bulut olmayan aklı ve bolca yalakalığıyla hayatımızda göremeyeceğimiz paralar kazanmaya başladı. Neden AKP destekçileri hızla terfi almaya başladı. Ben de Erdoğan'ı destekliyordum. Dolar 1 lira olmaya koşuyordu, türban serbestti her şey gülüstanlıktı. Gelirde genelde orta-alt sınıfta olan cemaat üyeleri nasıl parayı bulup gelirlerini tırmandırdılar. Meclis kapısından giren milletvekilleri zengin oldu; gemicikler, gökdelenler, apartman ve arsalar? Daha önce CHP şunları yaptı demek bunları meşrulaştırıyor mu? Başbakanın 50kg uyuşturucuyla yakalanan yiğeni içici olarak serbest bırakıldı. Hakim iç bakalım diyemedi ve demedi! Acaba gemicikler uyuşturucu ticaretiyle mi alınıyordu?

Biraz da siyasetle içiçe bir spordan bahsetmek istiyorum, tabii ki futbol. TT Arena inşaatına başlandı yıl 2007, genel seçim yılıdır. İnşaat bitti 2011 genel seçim yılıdır. Devletin parasıyla vatandaş kandırmak gibi karlı iş yok. Bu sene süperliğe çıkan takımlara bakın; biri Erdoğan'ın memleketi ve hepsi AKP kalesi. 3.liglerde gezen RTE'nin semti Kasımpaşa' bir takım şakirt işadamları desteğiyle hükümet karşıtı iki takımın yerine Avrupa kupalarına gidiyor. Neden şike olaylarında 2011 de karar verilmedi? Çünkü seçim vardı.

İnsanların acıma ve nefret duygularına değil de akıllarına yönelik siyaset yapsınlar. Böyle siyaset kimseye yaramıyor, insanlar arasındaki uçurum gitgide açılıyor. Şu yazdığımız forumun sloganı bile : KUTUPLAŞMIYORUZ, UZLAŞIYORUZ! Yani burada yazıp da AKP kutuplaştırmıyor demeyin. Açın ekşisözlük'ü 2000 yılına ve 2013 yılına ayrı ayrı bakın. AKP yüzünden Müslüman olduğumuz için küfür yer olduk. Ateist olan da inanmadığı için yiyor. Kimsede saygı kalmıyor.

Ben heralde derdimi izah edemedim. Yazdıklarının birçoğu doğru. AKPyi savunmuyorum zaten. Sadece Türkiyenin zaten varolan gerçeklerini sanki tek bir parti oluşturmuş gibi lanse etmek bana biraz insafsızca geliyor o kadar.

Ayrıca başörtüsü sorunu hala çözülmedi. Meclise girebiliyor mu başörtülü? İsviçrede 2-3 gün önce alınan kararla liselere dahi başörtüsüyle insanlar girebilecek. İsviçre kadar kendi halkımızın inancına saygı duyamıyor muyuz ?

90 yıldır bu ülkede Müslümanlara küfredildi,zulmedildi. Kürtlere de öyle. Çünkü devletimiz ideolojik devlet. Bu ülkede sağ partiler başta olsa da her zaman iktidarda resmi kemalist ideoloji vardır. Ders kitaplarına bakın anlarsınız. Yoksa AKP de CHP de beni pek fazla ilgilendirmiyor. Sen önce resmi ideoloji diye bir şey bırakmayacaksın ortada. Ondan sonra tartışırız AKPyi de CHPyi de.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Dön Siyaset Politika