Komünizm'e dair

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Komünizm'e dair

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 15 Tem 2013 20:01

facebook
twitter
gplus

Rocky Marlboro yazdı:Önümüze sunulan seçeneklerin dışına çıkamazsak, hep arada kalırız.

Biri çıkar, kapitalizmden ziyade komünizmi seçerim der.
Diğeri, komünizmi seçip dinimden olacağıma kapitalizmi seçerim der.

Şu bir gerçek, tüm ideolojiler kağıt üzerindeki gibi değil. Ancak kapitalizm kağıt üzerindeki gibi. Evet aga, kapitalizm sömürüdür; süsleyerek anlatsalar da budur!

Bu yüzden tüm insanlığın ortak düşmanı kapitalizmdir.

Şahsi fikrim de şudur ki; günümüz ideolojilerinden İslam'a en yakın olan sosyalizmdir. + İslam komün yapıyı savunur. Komünizmi M-L çizgisinden ayırırsak İslam'la ortak yönü çoktur. Bedr Savaşı'nı ve sonuçlarını, Maun suresini, kenz'i, infak'ı bilen adam İslam'la sosyalizm/komünizm arasında çok bağ bulur.

Kapitalizmle insanlık arasındaki tek bağ ise; kapitalizmin sürekli insanlığı beceriyor olmasıdır.

Hocam nasıl olur ? Tabi ki çoğu benzerlikleri var her ikisine de ama, İslam emeği yüceltir ama sermayeye karşı değildir.
Zekatını verdikten sonra istediğin kadar mal edinebilirsin. Örneğin Hz. Osman çok zengindi.
Tabi ki bunları seve seve İslam uğrunda çoğu kez feda etti ama yine ticareti yaptı ve yine çok zengin oldu.
Gönlünde sakladığını içtenlikle seslendirirsen, düşüncende yalnız olmadığını görürsün.
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 15 Tem 2013 20:06

facebook
twitter
gplus

ceci yazdı:Kominizm iyidir iyi..
en azından siktiğimin kapitalist düzeninden çok daha iyidir..
İslam'ın temel prensiplerinin ugulandığı sosyalist bir dünya idea'sı var kafamda..
sevgili romalılar şimdi sakın ha islam'da reform hade hödösü yaptığım düşünülmesin, bilakis arap şeyhleri 1, islami reformistler 2, bunları at etiyle döveceksin o derece..

Zaten Komünist sistem aslında Marks'ın ve Hegels'in öne sürdüğü bir sistem değildir. Ondan öncede bir çok düşünür böyle bir sistemi detaylandırmasa da, dillendirmiştir. Hatta Peygamber Efendimiz geldiği sırada İran'da buna benzer bir rejim henüz yıkılmıştı.

Ama insanlar aynen senin gibi savundu. Dediler ki: '' kapitalizmden iyidir''
Denize düşen milyonlarca insan, komünizme sarıldı.

İslam'da zaten mükemmel bir iktisadi çözüm getiriliyor. Yani İslami bir iktisadi hayat varken sosyalizme gerek yok.
Bununla ilgili kafanda sormak istediğin bir şey varsa yardım etmeyi çok isterim.

Örneğin: pazarda spekülasyonlardan, faizlerden, tarlaların ekiminden...
Gönlünde sakladığını içtenlikle seslendirirsen, düşüncende yalnız olmadığını görürsün.
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Mesajgönderen asdfghjk » 15 Tem 2013 20:52

facebook
twitter
gplus

Sikko "sonunda -izm olan tüm insan faaliyetlerinden kıllanacaksın" gibi bişey söylemişti. aynen katılıyorum.
Zira insanoğlu bencil bir varlıktır.Her ne kadar insana hizmet ediyo gibi görünse de kendi çıkarları ve menfaatleri için çalışır.
Tüm bu -izm ler belli bi topluluğun zayıf noktasından ortaya çıkmıştır.Çakalın biri çıkar ve insanları o zayıf noktalarını kullanarak arkasından sürükler sonuna da -izm ekler.Sonra da kendi çıkarlarını düşünür ve kendisine hizmet ettirir.
Ben tayyip in de aynen bu strajiyi uyguladığını düşünüyorum.
Kimin sözü Allah'ın sözünden daha doğru olabilir?(Nisa 87)
Kullanıcı avatarı
asdfghjk

Mesajgönderen @ucbinaltiyuzyir » 15 Tem 2013 21:51

facebook
twitter
gplus

asdfghjk yazdı:Sikko "sonunda -izm olan tüm insan faaliyetlerinden kıllanacaksın" gibi bişey söylemişti. aynen katılıyorum.
Zira insanoğlu bencil bir varlıktır.Her ne kadar insana hizmet ediyo gibi görünse de kendi çıkarları ve menfaatleri için çalışır.
Tüm bu -izm ler belli bi topluluğun zayıf noktasından ortaya çıkmıştır.Çakalın biri çıkar ve insanları o zayıf noktalarını kullanarak arkasından sürükler sonuna da -izm ekler.Sonra da kendi çıkarlarını düşünür ve kendisine hizmet ettirir.

Sikko ne demiş bilmiyorum ama Cemil Meriç bu konu hakkında güzel bir sözü var:

izm'ler idrakimize giydirilen deli gömlekleri. itibarları menşelerinden geliyor. hepsi de avrupalı. \\ bu ülke
Kullanıcı avatarı
@ucbinaltiyuzyir

Mesajgönderen asdfghjk » 15 Tem 2013 22:45

facebook
twitter
gplus

@ucbinaltiyuzyir yazdı:
asdfghjk yazdı:Sikko "sonunda -izm olan tüm insan faaliyetlerinden kıllanacaksın" gibi bişey söylemişti. aynen katılıyorum.

Sikko ne demiş bilmiyorum ama Cemil Meriç bu konu hakkında güzel bir sözü var:

izm'ler idrakimize giydirilen deli gömlekleri. itibarları menşelerinden geliyor. hepsi de avrupalı. \\ bu ülke

Doğru bi söz.Sonuç olarak komünizm de misyoner bi faaliyettir savunulacak bi tarafı yoktur.Anca bankerlerin cebine para doldurmuştur.
En son asdfghjk tarafından 16 Ağu 2013 16:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kimin sözü Allah'ın sözünden daha doğru olabilir?(Nisa 87)
Kullanıcı avatarı
asdfghjk

Mesajgönderen Rocky Marlboro » 16 Tem 2013 15:20

facebook
twitter
gplus

@ucbinaltiyuzyir yazdı:
Rocky Marlboro yazdı:Önümüze sunulan seçeneklerin dışına çıkamazsak, hep arada kalırız.

Biri çıkar, kapitalizmden ziyade komünizmi seçerim der.
Diğeri, komünizmi seçip dinimden olacağıma kapitalizmi seçerim der.

Şu bir gerçek, tüm ideolojiler kağıt üzerindeki gibi değil. Ancak kapitalizm kağıt üzerindeki gibi. Evet aga, kapitalizm sömürüdür; süsleyerek anlatsalar da budur!

Bu yüzden tüm insanlığın ortak düşmanı kapitalizmdir.

Şahsi fikrim de şudur ki; günümüz ideolojilerinden İslam'a en yakın olan sosyalizmdir. + İslam komün yapıyı savunur. Komünizmi M-L çizgisinden ayırırsak İslam'la ortak yönü çoktur. Bedr Savaşı'nı ve sonuçlarını, Maun suresini, kenz'i, infak'ı bilen adam İslam'la sosyalizm/komünizm arasında çok bağ bulur.

Kapitalizmle insanlık arasındaki tek bağ ise; kapitalizmin sürekli insanlığı beceriyor olmasıdır.

Hocam nasıl olur ? Tabi ki çoğu benzerlikleri var her ikisine de ama, İslam emeği yüceltir ama sermayeye karşı değildir.
Zekatını verdikten sonra istediğin kadar mal edinebilirsin. Örneğin Hz. Osman çok zengindi.
Tabi ki bunları seve seve İslam uğrunda çoğu kez feda etti ama yine ticareti yaptı ve yine çok zengin oldu.

İslam sermayeye karşıdır. Sermaye=Kenz=biriktirmek. Tevbe 34, 35'i okuyun.
Bugünkü zekat mantığı palavradır. 1/40'ı reddedin. İlla bir rakam koyacaksanız 21/40 oranını koyabilirsiniz. Çünkü Kur'an'dan bunu çıkartabilirim ama 1/40'ı çıkartmam mümkün değil.
İslam'ın temel mücadelesi zengin/fakir ayrımını yani sınıfları yıkmak ve adil düzen kurmaktır. Ömer bu konuda doğru bir örnek ama Osman değil. Başıma bir şey gelmeyecekse, ben Osman'ın yanında değil, Muaviye'nin ve Osman'ın yanlışlarını korkusuzca dile getirebilen Ebuzer'in yanında olmayı tercih ediyorum.
Mustafa Ernesto Zapata! / http://RockyMarlboro.blogspot.com

Küresel güçlere ve yerli işbirlikçilerine karşı ikinci milli mücadele.
Kullanıcı avatarı
Rocky Marlboro

Önceki

Dön Siyaset Politika