pkk'ya silah bırakma çağrısı.

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

pkk'ya silah bırakma çağrısı.

Mesajgönderen yazyagmuru » 28 Şub 2015 14:18

facebook
twitter
gplus

öcalan'ın pkk'ya çağrısını, hükumet ve bdp ortak basın açıklaması ile duyurdu.
1984 yılında şemdinli ve eruh saldırıları ile başlayan ve 10.000 lerce insanımızın ölmesi ya da yaralanması ile sonuçlanan silahlı mücadele dönemi sona ermek üzere.
bundan sonra kanlı provokasyon denemeleri olabilecektir. demokratik siyaset halkların kardeşliğini pekiştirecek yegane yoldur.

dikkat ederseniz süreç sonunda herhengi bir statü vurgulaması yapılmamamıştır. pkk kabul etmese dahi, bu çağrı ile barış yönünde büyük bir adım atılmıştır. Allah yardımcımız olsun.

bu da 10 maddelik mutabakat:
HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hem gerçek bir demokrasinin hem de büyük barışın temel omurgasını teşkil edecek olgusal başlıkları şöyle sıraladı:

1. Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği,

2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması,

3. Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri,

4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar,

5. Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları,

6. Çözüm sürecinde demokrasi-güvenlik ilişkisinin kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması,

7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri,

8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi,

9. Demokratik Cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması,

10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleşleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Re: pkk'ya silah bırakma çağrısı.

Mesajgönderen bir adem » 28 Şub 2015 15:10

facebook
twitter
gplus

Hayırlısı olsun inşallah taraflar yine siyasi emellerini barış hedefinin önüne gecirmezler
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen Sahra » 28 Şub 2015 17:29

facebook
twitter
gplus

Adamın soyadı bile "Öcalan". Öç alma peşindeler. Ben böyle şeylerin samimiyetine inanmıyorum. İstediklerini alıp aynen devam ederler sonra.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 28 Şub 2015 18:27

facebook
twitter
gplus

Bence Kürt sorununun çözümü için Kürt tarafının muhattapı değişmeli. Eli kanlı bir örgüt liderinin samimiyetine asla güvenmiyorum.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen luebraln » 28 Şub 2015 19:13

facebook
twitter
gplus

her yıl nevruzda gündeme gelecek sanırım -_- geçen senenin haber başlıkları hala duruyo güya silah bırakmışlardı...
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen hello » 28 Şub 2015 20:53

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Bence Kürt sorununun çözümü için Kürt tarafının muhattapı değişmeli. Eli kanlı bir örgüt liderinin samimiyetine asla güvenmiyorum.

e arkadaş sende kimle görüşecekler başka bir siyasi oluşum mu var yada bu sorunu dile getiren başka bi topluluk mu var. Mhpeyle mi görüşsünler :)
Heyhat böcek, heyhat! Burada ne öyle güzel bir gök, ne de öyle güvenli bir korunak var. Sen o kirli çiş kabında, bense bok, çiş, kan, ter, kusmuk, pranga ve zincirler içinde debeleniyorum.
hello

Mesajgönderen hello » 28 Şub 2015 21:02

facebook
twitter
gplus

Silah bırakmak hoş bir şey sonunda barış gelecek ama bu sadece türkiye topraklarında olmalı yoksa şuan şengal rojava vs. gibi kürt yerleşmelerinin hepsi daiş canilerinin istilası altında olurdu. Şu an türkiyede böyle birşey söz konusu deil ama güneydeki halk pkk sayesinde topraklarını bu canilerden koruyabiliyorlar. Ezidi kırımını engelleyenler silah bırakarak ordaki insanları savunmasız mı bırakırlar. Pkk nin elindeki silah kürtlerin garantisi durumunda. Bu denli tehditlerin barbarların olduğu coğrafyada pkk silah bırakır mı acaba. Tabi bu yazdıklarım sınırın güney kısmı içindi
Heyhat böcek, heyhat! Burada ne öyle güzel bir gök, ne de öyle güvenli bir korunak var. Sen o kirli çiş kabında, bense bok, çiş, kan, ter, kusmuk, pranga ve zincirler içinde debeleniyorum.
hello

Mesajgönderen yazyagmuru » 28 Şub 2015 22:00

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:
9. Demokratik Cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması,

Benim en önem verdiğim vurgu bu maddede. daha önce yazmıştım. "kürt kardeşlerimiz, vatanımızı ortak vatanları kbul etmedikçe, yani aidiyet olmadıkça barış gerçekleşmeyecektir."
madde 9'da ortak vatan vurgusu var. son derece önemsiyorum bunu. barış sürecinin başarılması ortadoğu halklarına, bunun yanında balkanlardan kafkasya'ya, asya'dan afrika'ya halklar için büyük bir umut olacaktır.tek engel küresel emperyalist sermaye ve maşaları.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen seyyah » 01 Mar 2015 03:12

facebook
twitter
gplus

aynı tas aynı hamam
Artık korkun kalmadı, özgürsün..
Kullanıcı avatarı
seyyah

Mesajgönderen hardman » 01 Mar 2015 05:33

facebook
twitter
gplus

Pkk silah bırakmayacak ve geri çekilmeyecek. Başkanlık sistemi ve iç güvenlik paketi bunları iyi analiz edin. Başkanlık sistemi demek aynı zamanda eyalet sistemi demek. Kürt özerk bölgesi kurulacak. Tabi buna ülkücüler ve milliyetçiler karşı çıkacak bu duruma. Milliyetçi vatansever halkı susturmak içinse iç güvenlik paketini çıkaracaklar. rte diyor ne yaparsanız yapın iç güvenlik paketi çıkacak diye. İç güvenlik paketi aslında sıkıyönetim ilanıdır. Her şey yavaş yavaş oluyor. Bakıp göreceğiz. Ama ben Türkiye'nin geleceğini parlak görmüyorum. Sadece bu açıdan değil birçok açıdan.
Kullanıcı avatarı
hardman

Sonraki

Dön Siyaset Politika