Hangi Parti Kaç Kadın Aday Gösterdi?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Hangi Parti Kaç Kadın Aday Gösterdi?

Mesajgönderen hello » 08 Nis 2015 03:10

facebook
twitter
gplus

HDP'yi gerçekten kutluyorum. Düşüncelerine ister katılın ister katılmayın ama arkadaş bu hareket kadar kadına değer veren bir siyasi oluşum daha ne gördüm nede duydum. Ayrıca CHP gibi bir partinin bu kadar az kadın aday göstermesine de baya şaşırdım.

Meclis'teki partilerin milletvekili aday listelerinde kadınların ağırlığı göze çarpıyor. HDP 268, CHP 103, AK Parti 99, MHP 58 kadın aday gösterdi.

Meclis'teki dört siyasi parti; AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin 7 Haziran milletvekili aday listelerindeki kadın sayısında artış söz konusu. Birinci sıradan aday gösterilen kadınların sayısı; AK Parti'de 3, CHP’de 14, MHP’de 2, HDP’de 25 oldu. CHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de birinci sıra milletvekili adayları kadınlardan oluştu.

2011 genel seçimlerinde 75 kadın aday gösteren ve bunlardan 45'ini Meclis'e sokan AK Parti'nin bu kez 99 kadın adayı var. AK Parti, sıraları göz önünde tutulduğunda bu kadın adayların 50'den fazlasını Meclis'e sokmayı hedefliyor.

CHP'nin hedefi 40

Ana muhalefet partisi CHP'nin listesindeki ilk sıralar, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce duyurduğu gibi kadınlara ayrılmış durumda. 2011'de Meclis'e 19 kadın milletvekili seçilen CHP'nin 7 Haziran için 103 kadın adayı var.

Kadın aday sayılarının en fazla olduğu 5 seçim bölgesi şöyle: İstanbul 3. bölgede 8, İstanbul 2. bölgede 7, İstanbul 1. bölgede 6, Ankara 1. bölgede 5 ve Bursa’da 5. Aday listesini kamuoyuna duyuran CHP Sözcüsü Haluk Koç, bu milletvekillerinden 40'ının Meclis'e girebilecek sıralardan gösterildiğini söyledi.

MHP'li kadın vekil sayısında büyük değişim beklenmiyor

Meclis'te 3 kadın milletvekili olan MHP ise 58 kadın aday gösterdi. MHP 2011'deki yüzde 13'lük oy oranını korursa, ilk sıralardan yeniden aday olan mevcut kadın milletvekilleri Meral Akşener, Zühal Topçu ve Ruhsar Demirel'e Osmaniye 3. sıradan aday olan Elif Loğoğlu da eklenebilir.

MHP'nin oy oranında kayda değer bir artış görülürse kadın vekil sayısı da artabilir.

HDP barajı geçerse aritmetik değişiyor

HDP'nin mevcut 1'i bağımsız 10 kadın milletvekili var, 2015 genel seçimi için 268 kadın aday gösterdi.

Yani HDP’nin kadın aday sayısı diğer üç partinin toplam aday sayısından fazla. Bu adaylardan 18'i milletvekili çıkabilecek sıralardan. Tabii bunun için öncelikle HDP'nin yüzde 10 seçim barajını aşması gerekiyor.

TBMM'nin 24. döneminde kadın milletvekili sayısı, 50'den 78'e ulaşmıştı.

http://onedio.com/haber/hangi-parti-kac ... di--485841
Heyhat böcek, heyhat! Burada ne öyle güzel bir gök, ne de öyle güvenli bir korunak var. Sen o kirli çiş kabında, bense bok, çiş, kan, ter, kusmuk, pranga ve zincirler içinde debeleniyorum.
hello

Re: Hangi Parti Kaç Kadın Aday Gösterdi?

Mesajgönderen Mecruh » 08 Nis 2015 12:31

facebook
twitter
gplus

Hdp'yi ben de kutluyorum bu kadar kadın milletvekili adayı çıkarmak büyük iş. Ama inşallah hiçbiri meclise giremez.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen hello » 08 Nis 2015 12:49

facebook
twitter
gplus

Ay Mecruh olumlu bişey yazdın diye olumsuz bişeyde yazmak zorunda değilsin kurtul bu gafletten. Niye girmesinler ha? Hırsızların, milletin a** koycaz diyenlere milyar dolarlık ihaleler verenlerin, aday olayımda bakalım ben ne kadar çalabilirim diye düşünenlerin, daha bu yaz şahit olduğum iktidar milletvekillerinden KPSS sorularını 20 bin liraya satanların yani kısacası full hırsızlıklarıyla anılan bu adamlar meclise girsinde HDP'mi meclise girmesin?
Heyhat böcek, heyhat! Burada ne öyle güzel bir gök, ne de öyle güvenli bir korunak var. Sen o kirli çiş kabında, bense bok, çiş, kan, ter, kusmuk, pranga ve zincirler içinde debeleniyorum.
hello

Mesajgönderen Sahra » 08 Nis 2015 13:02

facebook
twitter
gplus

Evet terör destekçileri meclise girmesin. Aklı başında Kürtler girsin
Hırsızlar, satıcılar, halkı ayrıştırıcılar da girmesin
Her boka muhalefet olanlar da girmesin
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen bir adem » 08 Nis 2015 13:34

facebook
twitter
gplus

Direk meclise girilmesin bu millet bence saltanati hak ediyor geri donmeliyiz
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen saricizmelimehmetaga » 08 Nis 2015 19:29

facebook
twitter
gplus

hello yazdı:HDP'yi gerçekten kutluyorum. Düşüncelerine ister katılın ister katılmayın ama arkadaş bu hareket kadar kadına değer veren bir siyasi oluşum daha ne gördüm nede duydum. Ayrıca CHP gibi bir partinin bu kadar az kadın aday göstermesine de baya şaşırdım.

Meclis'teki partilerin milletvekili aday listelerinde kadınların ağırlığı göze çarpıyor. HDP 268, CHP 103, AK Parti 99, MHP 58 kadın aday gösterdi.

Göstermelik kadın adaylardan çok kimin, nerede, ne kadar kazanma şansı var onu tartışalım derim. Ve birde gösterilen kadın adayların işlevlerine.
saricizmelimehmetaga

Mesajgönderen eskimo » 08 Nis 2015 20:23

facebook
twitter
gplus

bkz: Hakan Şükür
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Mecruh » 08 Nis 2015 20:42

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:En önemli noktalardan biride LGBT aday gösteren tek parti olması.

Yakışır. Önemli detay bu. (Hey Allah'ım ya...)

cowboyfromhell yazdı:Şunu da ekliyim Kürt hareketinde en başından beri kadınların çok önemli bir yeri olmuştur.

Ne kürt hareketi arkadaş başıboş batıl her türlü sol harekette kadınlar önemli yerde. Neden?

Çünkü başıboş bir baltaya sap olmamış erkekleri bu şekilde harekete çekebilirler.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Mecruh » 08 Nis 2015 20:59

facebook
twitter
gplus

Kürt hareketi dediğin sol örgüt mü yoksa faşist bir örgüt mü?

Ha faşist ha komünist, benim gözümde ikiside şeytanca batıl yoldur.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen Mecruh » 08 Nis 2015 21:33

facebook
twitter
gplus

Tabii, bu sol örgütler öyle onurludur ki(!), girip devletinin savcısının odasında onu rehin alıp sonra da katlederler. Küçücük çocuğu yetim bırakırlar.

Kullanıcı avatarı
Mecruh

Sonraki

Dön Siyaset Politika