HDP Hangi Halkın Kardeşi?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: HDP Hangi Halkın Kardeşi?

Mesajgönderen hardman+ » 09 Haz 2015 13:53

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Bu arada madem istediğini aldı "özgürlük savaşcıları". Kaçak elektrik kullanan şerefsizler elektrik çalmayı bırakırlarsa memnun oluruz.

Yeri gelmişken bunu da söyleyeyim. Kaçak elektrik kullananada hakkımı helal etmiyorum.

+1
hardman+

Mesajgönderen luebraln » 09 Haz 2015 13:55

facebook
twitter
gplus

hardman+ yazdı:
Yowzah Anakata yazdı:Bu arada madem istediğini aldı "özgürlük savaşcıları". Kaçak elektrik kullanan şerefsizler elektrik çalmayı bırakırlarsa memnun oluruz.

Yeri gelmişken bunu da söyleyeyim. Kaçak elektrik kullananada hakkımı helal etmiyorum.

+1

+1
bu arada hdp vaatlerinden biri elektrik bedava yapacağız gibi bir şey di zaten kaçak kullanıyonuz *** demiştim.
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen lmia » 09 Haz 2015 19:32

facebook
twitter
gplus

cowboyfromhell yazdı:Ya sen taraflı kaynaklardan besleniyorsan ?

Eğer bir insan solcuysa,sosyalistse Kürt hareketini meşru görmek zorundadır. Aksi halde kendine ters düşmüş olur. Ama meşru görmek onun içine girmek değildir. Çünkü bizim mücadelemiz sınıf mücadelesi onların ulus mücadelesidir. Uzun süredir foruma girmiyordum bu gece biraz fikir alışverişi yapabildik sanırım. Uzun süre daha giremeyeceğim.

PKKyı melek gösteren, gün gibi ortada olan uyuşturucu kazancını bile kabullenemeyen biri olarak, bence taraflı kaynaktan bahsetmemelisin.

İşte bu kırmızıyla gösterdiğim mantık yüzünden birebir aynı cümleleri duyuyorum sizden. İlk biri söylemiş bunları. Sonra diğerleride aynılarını söylemeye başlamış. Çünkü onlara "PKK'ı meşru görmek zorundasın" şeklinde öğretmişler. Bu yüzden gerçekten tartışmak istesen bile, o ezberlettikler laflarda bi tık öteye gidemiyor. Ya faşistler diyerek saldıracak ya da biz eziliyoruz ayağı yapacak. Bunlardan birini yapamıyorlarsa sonuç hep aynı. Gelirler böyle ezberlettikleri lafları söylerler. Onun dışında hiçbir şeye cevap veremezler. Şöyle bir konuşmayı okuyun. "Hüdaparı öldürmeleri doğru bir şey o zaman?" sorusundan tutun da, iddiaa ettiği haksızlıkları (faili meçhuller vs) kimden duyduğuna-kaynağının delilinin ne olduğuna kadar birsürü soru sordum. Başta zaten soruyla başladım. Ama bunlara cevap gelmedi. Çünkü kalıp sözler, kalıp saldırılar dışında bir şey söyleyemiyorsunuz.
Üzgünüm ama hem haksızsınız, hem çok pis kandırılmışsınız, hem de başkalarını kandırmak için her türlü şeyi yapıyorsunuz. Zaten diğer söylediğin şeyde ne mantıklı ne samimi. Yukarıda pkkyı savunur yok pkk özgürleştirdi yok pkk şöyle iyi yok pkk böyle güzel, her türlü destekler ama iş "madem pkkyı destekliyosun o zaman pkk şunu şunu yaptı bu mu özgürlük bu mu insanlık bu inandığın dava?" gibi yerlere gelince ya ben pkklı değilim aslında biz destekleriz ama biz şöyleyiz. he canım he.

Evet sorularım ve teklifim hala geçerli. Gelsin birisi mertce tartışsın. 2 tane soruyla başladım bu sorulara açıklık getirerek başlayabilirsiniz. Gelin kaçak güreşmeden, "pkklı değilim ama" ayaklarını bırakarak açık açık fikirlerinizi söyleyerek tartışın. Öyle küfür etmeye saldırmaya gelince buralar hep pkklıydı. Şimdi de gelin eğriyi doğruyu konuşalım.
En son lmia tarafından 14 Tem 2015 01:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hıı akpli olduğumdan avatarımda subliminal veriyorum
Kullanıcı avatarı
lmia

Mesajgönderen luebraln » 09 Haz 2015 21:40

facebook
twitter
gplus

Resim
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen lmia » 11 Haz 2015 22:14

facebook
twitter
gplus

lmia yazdı:Evet sorularım ve teklifim hala geçerli. Gelsin birisi mertce tartışsın. 2 tane soruyla başladım bu sorulara açıklık getirerek başlayabilirsiniz. Gelin kaçak güreşmeden, "pkklı değilim ama" ayaklarını bırakarak açık açık fikirlerinizi söyleyerek tartışın. Öyle küfür etmeye saldırmaya gelince buralar hep pkklıydı. Şimdi de gelin eğriyi doğruyu konuşalım.

Ne oldu ezilen halk? ezberiniz mi bitti? Hardman'a faşist demeye gelince hepiniz saldırıyodunuz hönkürüyodunuz. 10 küsür mesajı olan hepsi de hdpyi savunmak için olan sözde HERZAMANKİ GİBİ "pkklı değilim" diyen hümanist kardeş? Milletin milliyetçiliğine küfreden kardeş? Gelip şurada mert bi şekilde konuşsanıza.

Kimse kusura bakmasın bunların ne bilgisi var ne de haklı bir davaları. Bunlar 3-5 cümle ezberlemiş, bir de eziliyoruz taktiğini ve faşist yaftası yapıştırma taktiğini öğrenmişler. Başka bi şey yok.
Kullanıcı avatarı
lmia

Mesajgönderen marvin » 11 Haz 2015 22:52

facebook
twitter
gplus

lmia yazdı:
lmia yazdı:Evet sorularım ve teklifim hala geçerli. Gelsin birisi mertce tartışsın. 2 tane soruyla başladım bu sorulara açıklık getirerek başlayabilirsiniz. Gelin kaçak güreşmeden, "pkklı değilim ama" ayaklarını bırakarak açık açık fikirlerinizi söyleyerek tartışın. Öyle küfür etmeye saldırmaya gelince buralar hep pkklıydı. Şimdi de gelin eğriyi doğruyu konuşalım.

Ne oldu ezilen halk? ezberiniz mi bitti? Hardman'a faşist demeye gelince hepiniz saldırıyodunuz hönkürüyodunuz. 10 küsür mesajı olan hepsi de hdpyi savunmak için olan sözde HERZAMANKİ GİBİ "pkklı değilim" diyen hümanist kardeş? Milletin milliyetçiliğine küfreden kardeş? Gelip şurada mert bi şekilde konuşsanıza.

Kimse kusura bakmasın bunların ne bilgisi var ne de haklı bir davaları. Bunlar 3-5 cümle ezberlemiş, bir de eziliyoruz taktiğini ve faşist yaftası yapıştırma taktiğini öğrenmişler. Başka bi şey yok.

aynı şeyleri tekrarlamanın hiçbir gereği yok. yazılacak olanlar yazıldı zaten. senin herhangi bir cevabın varsa yaz istediğin her şekilde tartışırım canım benim. hiçbir cevap vermeden tartışın falan filan cümleleri boş laf.

bu arada her türlü ırkçılığa, ayrım gözetmeye karşı çıkarım, karşı çıkacağım. kimin zoruna gider, kim memnun olur zerre sikimde değil.

kimse burada pkk'yı melek göstermeye çalışmıyor. bu halkın neden pkk'ya destek verdiğini anlamaya çalışıyoruz sadece. keşke biraz siz de anlamaya çalışsanız.

git bir esat oktay yıldıran'ları araştır, kontrgerilla hareketlerini araştır. bunlar bile yeterlidir neler yapıldığını anlaman için.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Mesajgönderen lmia » 11 Haz 2015 23:23

facebook
twitter
gplus

marvin yazdı:aynı şeyleri tekrarlamanın hiçbir gereği yok. yazılacak olanlar yazıldı zaten. senin herhangi bir cevabın varsa yaz istediğin her şekilde tartışırım canım benim. hiçbir cevap vermeden tartışın falan filan cümleleri boş laf.

Ben cevabımı da verdim sorularımı da sordum. Görmedin heralde. Bunlara verin cevabınızı oradan zaten tartışmanın seyri belli olur.

lmia yazdı:Biraz konuşuldukça herkes gerçek kimliğini ortaya çıkarmış. PKKlıyım diyin açık açık, PKKyı savunun, mertce tartışın valla kabulüm. Ama kaçak güreşmeyin. Ben PKKnın yaptıklarını sayınca susup, sanki hiç sizinle alakası yokmuş gibi o kısımları geçip, o aşamalarda "insan olmak en önemlisi, önemli olan sevgi, kalbimiz temiz olmadıktan sonra gerisinini önemi yok" demeyin.
Ben açık fikirli bir insanım. Kürt düşmanlığım kesinlikle yok. Herhangi bir ırka, herhangi bir millete düşmanlık kadar aptalca bir şey olamaz zaten. Ama madem konu açıldı, buradaki bütün hdp'yi destekleyen şuana kadar yorum atanlar özellikle, gelsin bu konuşmaya katılsın. Eğer amacınız gerçekten insanlara bişeyler anlatmaksa zaten katılır, konuşursunuz. Ama amacınız sadece hdp propogandası yapmaksa böyle bir tartışmaya katılmazsınız. Çünkü size fayda sağlamaz.
Ben "neymiş bu meselenin aslı" diye soran, öğrenmek isteyen birisiyim. Sorularımı soracağım.
Ancak tartışacak, cevap verecek kişiler dürüst olsun. Bi kere biz eziliyoruz, mazlum halk ayaklarını bi bırakarak tartışılmalı bu konu. Her sıkışınca, "ben hede hödölüyüm 924694 tarihinde bize katliam yapıldı, şöyle oldu, böyle oldu" diyip, "önemli olan insan olmak"la devam eden cümleler kurmasın artık. Bunun iki sebebi var. Birincisi; Çünkü bu sahte. Ne sahte? Gerçekten o dönem zorluklar çekmiş, haksızlığa uğramış nice insan olabilir. Zaten bunları konuşucaz. Sahte dediğim bu değil. Ben hiçbir milletin, hiçbir insanın böyle zulüm görmesini istemem. Sahte olan, bugünki yapılan, ya sıkışınca ya da insanlara olayı başka türlü göstermek için, bu geçmişteki haksızlıkların arkadasına saklanmak. Bu kafayla hareket edilse, yıllarca köle olmuş zencilerin yerli amerikan halkına neler yapması lazım. Ya da bizim misal yunanistana, başka işgalci ülkelere neler yapmamız lazım. Örnekler çoğalır. Kimse kendini acındırmaya çalışmadan, haksızlık görüyoruz eziliyoruz diyip başka olayların arkasına saklanmadan konuşsun. İkinci sebebi; hayır ezilmiyorsunuz. Ezilen olmuşsa da, haksızlığa uğrayan olmuşsa da bu siz değilsiniz. Bunlar öncekiler. Siz artık saldırıyor, öldürüyor, bomba patlatıyor, savaşıyorsunuz. Savaşını haklı görebilirsin, ama hem savaşıp hem öldürüp hem de hala "eziliyoruz, masumuz" ayağına yatamazsın. Çünkü senin de masumluğun çoktan bitti. O yüzden ağlamadan, acındırmadan tartışılsın bu konu. Savaşınızı, davanızı savunun, haklı gördüğünüz yanlarını, öldürmek için haklı sebeplerinizi söyleyin, ama bütün bunları yaparken, yapanı desteklerken, eziliyoruz, masumuz edebiyatı yapmayın.
Renginizi belli ederek tartışın arkadaşlar. Kaçak güreşmeyin. Zamanında bize haksızlık yapıldı, bizde karşılığında meydanlarda bomba patlattık, sivil kadın çocuk demeden öldürdük, karakollara saldırdık, otobüs ambulans yaktık diyin. Ve haklı gördüğünüz yanınızı savunun. Ama hem pkkyı destekleyip, hem de pkknın yaptığı şeylerden beriymiş gibi konuşmayın. Hümanizm ayağı yapmayın. Mert bi şekilde konuşun.

Şimdi sormak istediğim şeylere geçiyorum. Umarım gerçekten samimi bi şekilde tartışılır bu konu. Çünkü benim niyetim bu.

Soru 1) Faili meçhuller falan deniyor, neler yapıldı, bu insanlar neler çekti vs deniyor. Bu konularla ilgili neler biliyorsunuz bana anlatacak, beni aydınlatacak biri var mı? Ben bir dersim olayını biliyorum, onu da alıp "devlet faşistlik yapıyor"a bağlamak çok sığ. Hele o dönemde. Her kesimin zarar gördüğü, sancılı bir süreçte kalkıpta bunu böyle yorumlayan, tarihi canının istediği gibi algılamak istiyodur, kendini şişirmeye yer arıyodur. Ama dersim olayı üzerindeen gitmeyelim. O da gerekirse uzun uzun konuşulur. Benim bilmediğim diğer konulardan bahsedin. Bu faili meçhuller neymiş, kimler ne çekmiş bunu birileri anlatırsa, sevinirim.

Soru 2) Bir toplumun, bir şahsın, zulüm görmesi, zulüm etmesini meşrulaştırır mı? Ya da bunu haklı yapar mı? III Vlad'ı tanıyorsunuzdur. Daha çok kazıklı voyvoda olarak bilinir gerçi. Adamın neler yaptığını biliyosunuz. 23 binden fazla Türk ve Bulgar'ı öldürüyor. Ek olarak. 20.000 Osmanlı savaş esirini kazığa geçirerek öldürüyor. Kanlarını fıçılara dolduruyor falan. Şimdi bu adamı kalkıp savunur musunuz? Hayatı boyunca eziyet çekmiş birisi. Bir aralar epey işkence görüyor ve kafayı yarı yarıya sıyırıyor. Başka mevzular da oluyor ve en son kardeşini kaybettiğinde böyle birine dönüşüyor. Adamın suçu değil aslında pek çok şey. Böyle bir hayat gelmiş onu bulmuş. Ama haksızlığa da uğramış olsa, böyle bi canavara dönüşmek onun suçu olmasa da, o gün yaşasam, voyvodo'yu öldürürdüm. Desteklemezdim. Bu hikayeyi kafanızda bişeyler canlansın, sadece önyargılarla pkkyı düşünmeyin diye anlattım. Soru baştaki soru. Bir toplumun, bir şahsın, zulüm görmesi, zulüm etmesini meşrulaştırır mı? Kürt halkına haksızlık yapılması, pkknın yaptığı terörü meşrulaştırır mı? Ezilen, azınlık tek toplum Kürtler değil. her ezilen eline silah alıp dağa çıkmamış. Zenciler dağa çıkmamış, çinlilerden çeken japonlar dağa çıkmamış, irlandalılar veya iskoçlar dağa çıkmamış. Kürt halkı okuyup eğitim alıp sözünü dinlettirecek seviyeye gelip, fikirlerle savaş verebilirdi. Cemaat bile o kadar öğrenciyi yetiştirip üst mevkilere sokuyor. Kürtlerde aynı şekilde birleştirici, eğitim seviyesini artıran, farkındalık yaratan bir topluluk olmayı seçebilirlerdi. PKK'nın silaha başvurması bir TERCİHtir. Ve Kürt halkının gördüğü haksızlık, PKK'nın yaptığı hiçbir eylemi meşrulaştırmaz. Eline silah almayı, karakollara saldırmayı hadi geçtim. Otobüse ambulansa saldırmak nedir? Camı çerçeveyi indirmek nedir? Çoluğu çocuğu polisin önüne atmak nedir? Esnafa saldırmak camını çerçevesini indirmek nedir? Ulan ne hümanizmi ne insanlığı meydanda yürüme yolunun ortasında bomba patlatmak nedir? Çocuk katilliği mi insanlık? Çocuk katilliği mi hak hukuk? Bu mu insanlık? İnsan silaha sarılacaksa bile böyle yapmaz.
Kullanıcı avatarı
lmia

Mesajgönderen ilydaozl » 08 Tem 2015 18:59

facebook
twitter
gplus

HDP sadece Doğu'nun kardeşidir.
Ne kadar şirin, sempatik, kadın yanlısı da görünmeye çalışsa da 7 Haziran gecesi meclise girdiği an "sayın öcalan" dedi ve bitti.
"Yara derin açıldığında içeride çiçek yetiştiriyorsun."
ilydaozl

Önceki

Dön Siyaset Politika