HDP Hangi Halkın Kardeşi?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: HDP Hangi Halkın Kardeşi?

Mesajgönderen hardman+ » 08 Haz 2015 02:44

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Ben kimden ne diye helallik isteyecek mişim? Kendi adıma hiç bir yanlış yapmadım. Ben bu topraklarda yaşayan, bu ülkenin her şerefli vatandaşının hakkını sonuna kadar savunurum. Dağdan inin siyaset yapın derken o silahıda orda bırakın demektir bu. Adam devleti tehdit ediyosa ağzını yüzünü sikeceksin. sen kim oluyon be amın oğlu diyeceksin.

Kürt milliyetçiliği yapınca özgürlükçü, biz Türk milliyetçiliği yapınca nedense faşist oluyoruz. Hiç bir zaman siz-biz yapmadım. Bir olma taraftarıyım, biz aynı toprakların çocuklarıyız. Asırlardır beraber yaşıyoruz.

Daha geçen gün forumda ki Çerkes arkadaşla tartışırken "Pardon ama siz yıllardır ABD' nin neresini emcikliyorsunuz ;) ." tepkisini aldım. Ulan ne zaman siz biz yaptım. Ben ne yaptım size? Artık sikicem ikiyüzlülüğünü. Bunu ben yapsam kafamı ezerler. Faşist damgası anlıma kazınır. Her zaman aynı tepkiyi almaktan bıktım bıktım bıktım. Ben hiç bir halka düşman falan değilim. En yakın arkadaşlarımın arasında 2 gürcü, 1 abaza, 3 laz var. Irkçı damgasından bıktım ya. Ben ırkçı olsam ilk Abazalara düşman olurum, emin olun. Şuan oturduğumuz mahalleye bile sokmamışlar zamanında dedemleri. Ali kıran baş kesenleri onlarmış. Az çektirmemişler. (genelleme yapıyosun diyeni sikerim, hepsi değil, çete olarak Abaza çeteleri bunlar). Şuan için gayet delikanlı, vatanını seven insanlar. Samimiyetle söylüyorum en ufak nefret duymuyorum.

Evet, sonuna kadar Milliyetçiyim. Irkçı damgasını vuracaksanız vurun. İkiyüzlü olmaktan iyidir. Nasıl ki ailemi birinci plana alıyorsam. Kendi halkımıda birinci plana alırım. Onlar benim milletim, bana en yakın insanlar.

Kimse kusura bakmasın ama ben asla helal etmem hakkımı. Asla. Bebek katilinin heykelini dikecek adama hakkımı helal etmem.

50 sefer dedim ki bu ülkenin 90 yıllık hatasını gelip bana fatura etmeyin. 90 yıllık hatayı Türklere fatura etmeyin. Nasıl ki ben dağa çıkanların hatalarını Kürt halkına fatura etmiyosam sizlerde şu ikiyüzlüğü bırakın. Kürt halkına haksız baskı yapanı, dilini konuşturmayanı getirin önce ben sikeyim. Yeter yav yeter.

Tek derdim şu inanın tek derdim; meclise çıkardığınız barış elçisi, şerefsiz bi terörist olmasın.

Herkesten hesap sorulsun. Bunun Türkü Kürtü yok. iki taraftanda hesap sorulsun. şu şerefsizler gerekirse asılsın. Kurtulalım. Mutlu mutlu yaşayalım

+1

Resim

Hee diyeceksiniz ki hdp ile kürtlerin ne alakası var şimdi. Her kürt hdp'yi mi destekliyo falan dersiniz. Görünen köy klavuz istemez. "Senin Devletin" diyorsa işte orada duracaksın. Bu demek oluyor ki senin devletini tanımıyorum. Ben örneğin Almanya'da, Fransa'da, Amerika'da vs. yaşasam oradakilerle senin devletin şöyle yaptı, şöyle yapıyor, senin devletin böyleydi şöyleydi demem kesinlikle. Orda yaşıyorsam orasıda benim devletimdir. Ülkemizde yaşayan kürtler diğer ülkelerde yaşayan etnik kökenlerden çok farklı. Bunu demek istemem ama kürt diyince terörist damgası yerler. Çok kürt gördüm. Banada birşey bilmiyon, çocuk gibi konuşuyon, cahil, bilgisiz falan demeyin. İyi bulduğum kürtlerde var. Ama çoğunluk nasılsa ona göre konuşuyorum. Bende bazı şeylere kızarım ama elime silah alıp dağa çıkmak geçmiyor içimden. Çok değişik insanlar var. Komünistleri falan var. Ben antikomünistim hacı. Devlete karşı gelen, istemeyen bir oluşumu elbette istemeyecem.
hardman+

Mesajgönderen bir adem » 08 Haz 2015 02:45

facebook
twitter
gplus

devletin ile birlikte tabuların da yıkılır inşallah kardeşim. başından aşağı yıkılır inşallah. allaha emanet olun.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen hardman+ » 08 Haz 2015 02:51

facebook
twitter
gplus

bir adem yazdı:devletin ile birlikte tabuların da yıkılır inşallah kardeşim. başından aşağı yıkılır inşallah. allaha emanet olun.

Devlet yıkılınca ne olacak? Mutlu mesut yaşayacak mısın?
hardman+

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 08 Haz 2015 02:58

facebook
twitter
gplus

marvin yazdı:
bir adem yazdı:bir milliyetçilik başka millete zulüm ve rahatsızlık değilse hepsi meşrudur hatta biraz gereklidir tabi, aksi takdirde kültürü korumak zor olur.

tabi ki vatanımızı, milletimizi seviyoruz. direkt "vatan" baz alındığında eminim kürtler de türkler kadar vatanını seviyor. benim ettiğim laflar onları kendi vatanlarında "misafir" gibi lanse etmeye çalışan insanımsılara.

:)
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen hardman+ » 08 Haz 2015 03:23

facebook
twitter
gplus

marvin yazdı:
bir adem yazdı:bir milliyetçilik başka millete zulüm ve rahatsızlık değilse hepsi meşrudur hatta biraz gereklidir tabi, aksi takdirde kültürü korumak zor olur.

tabi ki vatanımızı, milletimizi seviyoruz. direkt "vatan" baz alındığında eminim kürtler de türkler kadar vatanını seviyor. benim ettiğim laflar onları kendi vatanlarında "misafir" gibi lanse etmeye çalışan insanımsılara.

Herkes misafir dostum şu hayatta. Birbirine saygı göstererek geçireceksin hayatını. Vatanını seven kendi askerine kurşun sıkmaz. Ulan ülke bölünecek adam bana kürtleri savunuyo la. Sen doğuda ne oluyor biliyor musun? Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hangi Kürt seni, beni, diğerlerini senin onları düşündüğün gibi düşünüyor. Hiç siklemiyorlar bile. Gelmişin kürtleri savunuyorsun.Bu ülkede en başa bela tipler kürtlerdir. İnsanımsı diyorsun ya bende kürtlere insan demiyorum. Kürtler olmasa bu ülke daha yaşanabilir bir yer olurdu.
hardman+

Mesajgönderen salihcyilmaz » 08 Haz 2015 10:30

facebook
twitter
gplus

Normalde pek yazmam böyle konulara ama;
Yowzah duygularima tercüman olmussun, tesekkürler...
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen marvin » 08 Haz 2015 10:46

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:
marvin yazdı:

:)

hardman+ yazdı:
marvin yazdı:

Herkes misafir dostum şu hayatta. Birbirine saygı göstererek geçireceksin hayatını. Vatanını seven kendi askerine kurşun sıkmaz. Ulan ülke bölünecek adam bana kürtleri savunuyo la. Sen doğuda ne oluyor biliyor musun? Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hangi Kürt seni, beni, diğerlerini senin onları düşündüğün gibi düşünüyor. Hiç siklemiyorlar bile. Gelmişin kürtleri savunuyorsun.Bu ülkede en başa bela tipler kürtlerdir. İnsanımsı diyorsun ya bende kürtlere insan demiyorum. Kürtler olmasa bu ülke daha yaşanabilir bir yer olurdu.

:) :)
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Mesajgönderen hardman+ » 08 Haz 2015 13:08

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:Fetihci atalariniz terörist sayılmıyor sanirim hmm..
Kürtlere bayagi giydirmissin hardman . Üzgünüm sen irkci fasistin tekisin.(bak yowzaha demiyorum çünkü o dengeyi "onlarla birlikte yasayalim zarar vermedikleri sürece "diyerek saglamis.. ama sen ırkçı fasistin tekisin. Ulan etrafımda zibilyon tane tanidigim iyi tertemiz kürt kökenli insanalr var. Sen neye dayanarak hepsi Zararlı hepsi gitsin diyorsun lan ? Gezide başımızdan aşağı su döken türk bir kadındı. Her Mac sonu ateşten yeni cikardigi tandır ekmegi bizimle paylasan kürt bir teyzeydi. Buradan sunu anlamani umuyorum, kürt türk laz. Ispanyol diye bakma artik olaya, iyi insan kötü insan diye
bak.sen diyarbakirda dogsan suan biji apo diyordun büyük ihtimalle.biraz sartlari degerlendir.ayrıca bu insanlar terörist dogmuyor. Ulkece özeleştiri yapmaliyiz.

Hdp ye vermedim

Beni 2 dakikada faşist yaptınız :lol: Ya dostum senin yaşadığın ildeki kürtlerle doğudaki kürtler farklı. Mesela benim yaşadığım ildede kürtler var. İyiler öyle pkk'yı desteklemezler ya akp yada chp'ye oy verirler. Bunlara zaten lafım yok benim. Şehit cenazesine elinde Türk bayrağıyla katılmış kürt arkadaşım var benim. İşin garip tarafı bu kürt arkadaş dediğim kişi ve bunun gibiler de benim eleştirdiğim, kötülediğim kürtleri sevmezler. Benim anlatmak istediğim nokta bu. Böyle arkadaşım gibi kürtler azınlık. Çoğunluk kastederek konuşuyorum. Bu övdüğüm kürtlerde alınmıyor merak etme sen ;)
hardman+

Mesajgönderen hardman+ » 08 Haz 2015 13:17

facebook
twitter
gplus

usescrt yazdı:o zaman bütün kürtler defolsun gitisn bu ülkeden tarzı cümleler kurma. ben senin kurdugun cümlelere bakarak konusuyorum

Orda haklısın. Sinirlenince ne dediğimi bilmiyorum.
hardman+

Mesajgönderen lmia » 09 Haz 2015 01:27

facebook
twitter
gplus

Biraz konuşuldukça herkes gerçek kimliğini ortaya çıkarmış. PKKlıyım diyin açık açık, PKKyı savunun, mertce tartışın valla kabulüm. Ama kaçak güreşmeyin. Ben PKKnın yaptıklarını sayınca susup, sanki hiç sizinle alakası yokmuş gibi o kısımları geçip, o aşamalarda "insan olmak en önemlisi, önemli olan sevgi, kalbimiz temiz olmadıktan sonra gerisinini önemi yok" demeyin.
Ben açık fikirli bir insanım. Kürt düşmanlığım kesinlikle yok. Herhangi bir ırka, herhangi bir millete düşmanlık kadar aptalca bir şey olamaz zaten. Ama madem konu açıldı, buradaki bütün hdp'yi destekleyen şuana kadar yorum atanlar özellikle, gelsin bu konuşmaya katılsın. Eğer amacınız gerçekten insanlara bişeyler anlatmaksa zaten katılır, konuşursunuz. Ama amacınız sadece hdp propogandası yapmaksa böyle bir tartışmaya katılmazsınız. Çünkü size fayda sağlamaz.
Ben "neymiş bu meselenin aslı" diye soran, öğrenmek isteyen birisiyim. Sorularımı soracağım.
Ancak tartışacak, cevap verecek kişiler dürüst olsun. Bi kere biz eziliyoruz, mazlum halk ayaklarını bi bırakarak tartışılmalı bu konu. Her sıkışınca, "ben hede hödölüyüm 924694 tarihinde bize katliam yapıldı, şöyle oldu, böyle oldu" diyip, "önemli olan insan olmak"la devam eden cümleler kurmasın artık. Bunun iki sebebi var. Birincisi; Çünkü bu sahte. Ne sahte? Gerçekten o dönem zorluklar çekmiş, haksızlığa uğramış nice insan olabilir. Zaten bunları konuşucaz. Sahte dediğim bu değil. Ben hiçbir milletin, hiçbir insanın böyle zulüm görmesini istemem. Sahte olan, bugünki yapılan, ya sıkışınca ya da insanlara olayı başka türlü göstermek için, bu geçmişteki haksızlıkların arkadasına saklanmak. Bu kafayla hareket edilse, yıllarca köle olmuş zencilerin yerli amerikan halkına neler yapması lazım. Ya da bizim misal yunanistana, başka işgalci ülkelere neler yapmamız lazım. Örnekler çoğalır. Kimse kendini acındırmaya çalışmadan, haksızlık görüyoruz eziliyoruz diyip başka olayların arkasına saklanmadan konuşsun. İkinci sebebi; hayır ezilmiyorsunuz. Ezilen olmuşsa da, haksızlığa uğrayan olmuşsa da bu siz değilsiniz. Bunlar öncekiler. Siz artık saldırıyor, öldürüyor, bomba patlatıyor, savaşıyorsunuz. Savaşını haklı görebilirsin, ama hem savaşıp hem öldürüp hem de hala "eziliyoruz, masumuz" ayağına yatamazsın. Çünkü senin de masumluğun çoktan bitti. O yüzden ağlamadan, acındırmadan tartışılsın bu konu. Savaşınızı, davanızı savunun, haklı gördüğünüz yanlarını, öldürmek için haklı sebeplerinizi söyleyin, ama bütün bunları yaparken, yapanı desteklerken, eziliyoruz, masumuz edebiyatı yapmayın.
Renginizi belli ederek tartışın arkadaşlar. Kaçak güreşmeyin. Zamanında bize haksızlık yapıldı, bizde karşılığında meydanlarda bomba patlattık, sivil kadın çocuk demeden öldürdük, karakollara saldırdık, otobüs ambulans yaktık diyin. Ve haklı gördüğünüz yanınızı savunun. Ama hem pkkyı destekleyip, hem de pkknın yaptığı şeylerden beriymiş gibi konuşmayın. Hümanizm ayağı yapmayın. Mert bi şekilde konuşun.

Şimdi sormak istediğim şeylere geçiyorum. Umarım gerçekten samimi bi şekilde tartışılır bu konu. Çünkü benim niyetim bu.

Soru 1) Faili meçhuller falan deniyor, neler yapıldı, bu insanlar neler çekti vs deniyor. Bu konularla ilgili neler biliyorsunuz bana anlatacak, beni aydınlatacak biri var mı? Ben bir dersim olayını biliyorum, onu da alıp "devlet faşistlik yapıyor"a bağlamak çok sığ. Hele o dönemde. Her kesimin zarar gördüğü, sancılı bir süreçte kalkıpta bunu böyle yorumlayan, tarihi canının istediği gibi algılamak istiyodur, kendini şişirmeye yer arıyodur. Ama dersim olayı üzerindeen gitmeyelim. O da gerekirse uzun uzun konuşulur. Benim bilmediğim diğer konulardan bahsedin. Bu faili meçhuller neymiş, kimler ne çekmiş bunu birileri anlatırsa, sevinirim.

Soru 2) Bir toplumun, bir şahsın, zulüm görmesi, zulüm etmesini meşrulaştırır mı? Ya da bunu haklı yapar mı? III Vlad'ı tanıyorsunuzdur. Daha çok kazıklı voyvoda olarak bilinir gerçi. Adamın neler yaptığını biliyosunuz. 23 binden fazla Türk ve Bulgar'ı öldürüyor. Ek olarak. 20.000 Osmanlı savaş esirini kazığa geçirerek öldürüyor. Kanlarını fıçılara dolduruyor falan. Şimdi bu adamı kalkıp savunur musunuz? Hayatı boyunca eziyet çekmiş birisi. Bir aralar epey işkence görüyor ve kafayı yarı yarıya sıyırıyor. Başka mevzular da oluyor ve en son kardeşini kaybettiğinde böyle birine dönüşüyor. Adamın suçu değil aslında pek çok şey. Böyle bir hayat gelmiş onu bulmuş. Ama haksızlığa da uğramış olsa, böyle bi canavara dönüşmek onun suçu olmasa da, o gün yaşasam, voyvodo'yu öldürürdüm. Desteklemezdim. Bu hikayeyi kafanızda bişeyler canlansın, sadece önyargılarla pkkyı düşünmeyin diye anlattım. Soru baştaki soru. Bir toplumun, bir şahsın, zulüm görmesi, zulüm etmesini meşrulaştırır mı? Kürt halkına haksızlık yapılması, pkknın yaptığı terörü meşrulaştırır mı? Ezilen, azınlık tek toplum Kürtler değil. her ezilen eline silah alıp dağa çıkmamış. Zenciler dağa çıkmamış, çinlilerden çeken japonlar dağa çıkmamış, irlandalılar veya iskoçlar dağa çıkmamış. Kürt halkı okuyup eğitim alıp sözünü dinlettirecek seviyeye gelip, fikirlerle savaş verebilirdi. Cemaat bile o kadar öğrenciyi yetiştirip üst mevkilere sokuyor. Kürtlerde aynı şekilde birleştirici, eğitim seviyesini artıran, farkındalık yaratan bir topluluk olmayı seçebilirlerdi. PKK'nın silaha başvurması bir TERCİHtir. Ve Kürt halkının gördüğü haksızlık, PKK'nın yaptığı hiçbir eylemi meşrulaştırmaz. Eline silah almayı, karakollara saldırmayı hadi geçtim. Otobüse ambulansa saldırmak nedir? Camı çerçeveyi indirmek nedir? Çoluğu çocuğu polisin önüne atmak nedir? Esnafa saldırmak camını çerçevesini indirmek nedir? Ulan ne hümanizmi ne insanlığı meydanda yürüme yolunun ortasında bomba patlatmak nedir? Çocuk katilliği mi insanlık? Çocuk katilliği mi hak hukuk? Bu mu insanlık? İnsan silaha sarılacaksa bile böyle yapmaz.
En son lmia tarafından 09 Haz 2015 01:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hıı akpli olduğumdan avatarımda subliminal veriyorum
Kullanıcı avatarı
lmia

ÖncekiSonraki

Dön Siyaset Politika