Koalisyon mu erken seçim mi?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Koalisyon mu erken seçim mi?

Mesajgönderen sosyopat kapital » 08 Haz 2015 00:36

facebook
twitter
gplus

Mevcut duruma göre akp 276 milletvekilini tek başına çıkartamadı. Hükümetin kurulabilmesi için 276 milletvekilini sağlayacak 2 veya 3 partinin koalisyon kurması gerekecek.

Olası koalisyonlar;

Akp-Chp: akp'nin yıllardır muhalefetinden beslendiği, sürekli salladığı chp ile koalisyon kuracağını sanmıyorum. Chp de hakeza ''hırsızlarla yolsuzlarla koalisyon yapmayız'' gibi bir kafaya sahip. Mevcut duruma göre bu ihtimale 2.90 veriyorum.

Akp-Mhp: akp duruma göre mhp'ye teklif götürebilir ama bahçeli bu konuda çok sert duruyor, koalisyon kurmayacak gibi. Ama bikaç saat önce de oktay vural ''parti içinde henüz karar verilmedi'' gibi bir açıklama yaptı. Mhp'ye yıllar sonra iktidar için güzel bir fırsat ancak bir taraftan da ekonomik kriz yaklaşıyor. FED faiz arttırımına gidecek yakında. Mhp hükümete ortak olup da krizden nasibini almak istemez haliyle. Böyle olursa akp çirkefe yatacak zaten ''bakın bunlar iktidara geldi kriz oldu'' diye. Mhp'nin kafası karışık şu anda bana kalırsa. Bu ihtimale 1.90 diyorum.

Akp-Chp-Mhp: Bu ihtimal akp-chp koalisyonuna göre daha yakın duruyor. Ancak 268 küsür milletvekili alan akp iktidara 1 değil de neden 2 parti dahil etsin? Duruma göre şekillenebilir yine de bu ihtimal. 2.65 veriyorum.

Akp-Hdp: Böyle bir koalisyon olursa artık ''biz aslında arkadaş değiliz, sevgiliyiz'' demek zorunda kalmış olacak akp ile hdp. Çok sert tepkilere sebep olur. Mhp bu durumu çok iyi kullanır. Ki mevcut durumda bile 2011 seçimine göre arttırdı oy oranını mhp. Olası bir kriz ve erken seçim durumunda mhp tek başına iktidar olur akp-hdp koalisyonu sonucunda. Zor bir ihtimal, akp o kadar da aptal değil. Buna da 4.50 veriyorum.

Chp-Mhp-Hdp: bu ihtimale kesinlikle yer vermiyorum. Mhp'nin ince çizgiyi aşacağını düşünmüyorum. Keza hdp de mhp ile koalisyon kuracak gibi durmuyor, ancak duruma göre kıvırabilirler. Sonuçta ülke yönetimi var yolun sonunda. Chp ikisiyle de ortaklık yapabilecek bir parti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde mhp ile ortak bir aday çıkarmıştı zaten. E bu seçimde de hdp'nin meclise girmesini destekler söylemlerde bulundular. Bu koalisyondaki problem mhp-hdp çatışması. Bu çatışma bu koalisyonu engeller diye düşünüyorum, çok zor. Oranı 17.00 bunun.

Bu olası koalisyonlardan biri kurulmazsa cumhurbaşkanı kararıyla erken seçime gidilecek. Siz ne diyorsunuz canlar?
Düşman eleştirilmez, düşmana karşı cephe alınır.

http://sosyopatkapital.blogspot.com.tr/
Kullanıcı avatarı
sosyopat kapital

Re: Koalisyon mu erken seçim mi?

Mesajgönderen bir adem » 08 Haz 2015 01:04

facebook
twitter
gplus

sırrı nın seçim öncesi bir lafı vardı, süreç mhp ile bile yürür gerekirse ama bunlarla yürümez diye. göreceğiz ne kadar sadık olacaklar sözlerine.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen huzurdoğada » 08 Haz 2015 02:03

facebook
twitter
gplus

Dışardan HDP destekli CHP-MHP koalisyonunun en iyisi olacağını düşünüyodum ama Bahçeli bu ihtimali yıktı gibi. Kaldı ki böyle birşey olursa RTE izin vermez hükümeti bu partilerin kurmasına ve AKP nin içinde olacağı bir koalisyonu diğer üç partinin de kabul etmesi mümkün olmadığından en yüksek ihtimal erken seçim. Erken seçimde de RTE yeniden iktidarı kazandırır AKP ye ne yazıkki.
"Bana sevgi değil,para değil,ün değil,hakikati verin.Zengin yemeklerin,şarabın ve dalkavukların bulunduğu sofrada oturdum,hakikat ve samimiyet yoktu;misafire hiç de iyi davranılmayan bu yerden aç ayrıldım"
Henry David Thoreau
Kullanıcı avatarı
huzurdoğada

Mesajgönderen yarfo » 08 Haz 2015 02:39

facebook
twitter
gplus

MHP'nin hamlesini mantıklı buldum eğer bu süreci iyi yönetir SP ve BBP'yi yanına alır küstürülmüş eski AKP'lileri de yanına çekerse % 25 leri
bulması ve AKP'yi %30 lara indirmesi mümkün. Gerçekten çok güclü bir konumda MHP ve Bahçeli bunun farkında. En kötü senaryoda bile
AKP referandum yeter sayısına 330'a bile ulaşamıyor 367 nerede. Kaldı ki adamlar 276'yı bulsalar öpüp başlarına koyacak vaziyetteler ki
şu an 260'lar. Ben gelecekten umutluyum ve Bahçeli'nin aldığı riske değer.
Resim
Kullanıcı avatarı
yarfo

Mesajgönderen Mecruh » 08 Haz 2015 06:50

facebook
twitter
gplus

Koalisyon olacaksa en hayırlı olanı ve milletce kabullenilir olanı AKP-MHP koalisyonudur
Ama bence erken seçim olur. Orası ayrı.

Hayırlısı olsun
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen sfu » 08 Haz 2015 22:36

facebook
twitter
gplus

Mhp hdp ile koalisyonu aklindan bile gecirmiyodur umarim yoksa bir defaya mahsus verdigim oy zehir zikkim olsun. En olasi sonuc secim gibi gozukuyor ve maalesef akp bu secimden istikrar ayagina guclenerek cikar.
sfu

Mesajgönderen huzurdoğada » 11 Haz 2015 05:17

facebook
twitter
gplus

Bahçeli nin seçimden sonraki duruşuna çok saygı duydum. Koalisyon yapmasa ve bu AKP yi tekrar iktidar yapsa bile saygı duyucam. Ama gider AKP yle koalisyon kurarsa bundan sonra bin tane oyum olsa bir tanesini atmam.
"Bana sevgi değil,para değil,ün değil,hakikati verin.Zengin yemeklerin,şarabın ve dalkavukların bulunduğu sofrada oturdum,hakikat ve samimiyet yoktu;misafire hiç de iyi davranılmayan bu yerden aç ayrıldım"
Henry David Thoreau
Kullanıcı avatarı
huzurdoğada

Mesajgönderen luebraln » 11 Haz 2015 10:55

facebook
twitter
gplus

Resim
Resim
Resim
Resim
"Ve budalalar, anlamadıklarını anlayamayacaklarını yok ederler..."Goethe
Kullanıcı avatarı
luebraln

Mesajgönderen Guts » 12 Haz 2015 20:23

facebook
twitter
gplus

Koalisyon normalde iyi bir Seçenek olurdu ama MHP'nin dar bakış açısı Yüzünden erken seçime mahkum gibiyiz. Adamlar resmen tüm yolları tıkadılar. Anlamıyorum sanki MHP sütten çıkmış ak kaşık. Tamam terör konusunda anlaşmayın, anlaşmanızı isteyende yok zaten. Ama sadece şu yolsuzluk vs gibi şeylere destek olsanız AKP'nşn tüm pisliklerini ortaya döküp arkasından erken seçim mi ne halt olacaksa olsa olmaz mı sanki? Ama yok işte bu devirde böyle gerçekleri değilde ideolojiyi esas alan partiler yarardan çok zarar veriyorlar. Gerçi her parti kendi tabanına oynar henüz halkımızda bu radikallikten kurtulamadıki bazıları hala 80'ler kafasıyla yaşıyor ama bu Tür partilerin kendilerini yenilemektedir başka çareleri yok yok olmamak için. Çünkü her ne kadar yobaz kesim epey fazla da olsa da Çağ'ın gidişatı açısından bu kesim zorunlu olarak erimektedir. Bundan yıllar önce partinin kurucusu olan bazılarının Mehdi bile dediği Erbakan'ın partisinin yerine Tayyibin Kurduğu partinin tutmasının temelinde de bu yatar, radikallikten çıkanlar paçayı yırtıyor
Guts

Mesajgönderen yazyagmuru » 15 Haz 2015 19:54

facebook
twitter
gplus

seçim sonucu ortaya çıkan siyasi tablo istikrarsızlığa/koalisyona işaret ediyor ve bu durumdan kimse memnun değil. şayet akp, çözüm süreci ile ilgili olarak mhp ile ortaklık halinde iken adım atılmayacağı garantisini verir ve mhp extrem taleplerde bulunmazsa akp-mhp koalisyonu söz konusu olabilir. diğer senaryoların hiçbiri gerçekçi değil. kısacası ya akp-mhp koalisyonu ya da erken seçim.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Sonraki

Dön Siyaset Politika