Yeni neslin siyasi örgütlenme zamanı gelmedi mi?

Siyaset ve Politika üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Yeni neslin siyasi örgütlenme zamanı gelmedi mi?

Mesajgönderen ars » 11 Tem 2015 04:06

facebook
twitter
gplus

90 kuşağını apolitik diye yaftaladığımız dönemde Gezi'de karşılaştığımız durum bize yeni neslin hiç boş olmadığını gösterdi. Sonuçlarını ve içeriğini daha uzun dönem tartışacağımız Gezi'nin yanında şimdi seçme ve seçilme yaşına ulaşmış/ulaşmakta olan darbe görmemiş neslin isteklerini ve vizyonunu paylaşan bir siyasi örgütlenmenin (bir sonuç olmayarak parti) zamanı gelmedi mi?

Bundan yaklaşık bir yıl önce bir kaç twitter trollünün aralarında oluşturduğu Ortayol Partisi'nin vizyon & misyon olarak yeni neslin ihtiyaçlarına cevap verecek bir çizgi yarattığını söyleyebiliriz, tabi ki daha üzerine düşülmesi gereken konular var.

Resim

Şaka bir yana "orantısız mizah" ve globalleşmenin artık alışılageldik siyaseti yok etmesi an meselesi, fakat bu ne kadar kontrollü olursa o kadar kaosa mahal bırakmaz.

Öncelikli olarak artık partilerin vizyonlarına oy verilmesi gerektiği konusunda bir kamuoyu oluşturulmalı ve "yiyor ama çalışıyor" mentalitesinin yine kamuoyu ile bertaraf edilmesi gerekiyor.

Uzun lafın kısası ülke de alışıldık siyasetin sürdürülebilirliğinin kalmadığı apaçık ortadadır. Yozlaşmış kurumların ve felakete sürükleyen devlet politikalarının gelecek nesillerin hayatlarını karartmaması için hareketlenmenin zamanı gelmedi mi?
ars

Re: Yeni neslin siyasi örgütlenme zamanı gelmedi mi?

Mesajgönderen Kamenev » 18 Tem 2015 19:50

facebook
twitter
gplus

Yeni nesil derken 17-18 yaşındaki gençlerden bahsediyosun sanırım. Çoğu genç hatta çoğu insan geziye popülist oldukları için destek verdi. Konuyla hiç alakası olmayan, okumayan insanlar sırf diğer insanlar tarafından beğenilmek takdir edilmek amacıyla bu tür eylemlere destek veriyor. Gezi eylemine katılanlara neden bu eyleme destek veriyosunuz diye sorsan ancak "kem küm" ederler. Malesef gençlerimiz cahil ve okumuyor tek dertleri tüketmek, toplum tarafından beğenilmek, eğlenmek vs.. İstisnalar var mı? Tabii ki var ama bunlar çok azınlıktalar. Şahsen ben böyle düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Kamenev

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 18 Tem 2015 22:43

facebook
twitter
gplus

Kamenev yazdı:Yeni nesil derken 17-18 yaşındaki gençlerden bahsediyosun sanırım. Çoğu genç hatta çoğu insan geziye popülist oldukları için destek verdi. Konuyla hiç alakası olmayan, okumayan insanlar sırf diğer insanlar tarafından beğenilmek takdir edilmek amacıyla bu tür eylemlere destek veriyor. Gezi eylemine katılanlara neden bu eyleme destek veriyosunuz diye sorsan ancak "kem küm" ederler. Malesef gençlerimiz cahil ve okumuyor tek dertleri tüketmek, toplum tarafından beğenilmek, eğlenmek vs.. İstisnalar var mı? Tabii ki var ama bunlar çok azınlıktalar. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Şimdiki gençlik önceki yılların gençliğinden çok daha iyi.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Kamenev » 18 Tem 2015 23:00

facebook
twitter
gplus

Eğer bir gençlik ne kadar anti akpci ise o kadar iyidir diye düşünüyosunuz haklısınız.
Ben günümüz gençliğinde anti akpcilikten başka bir vasıf göremiyorum.
Kullanıcı avatarı
Kamenev

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 18 Tem 2015 23:23

facebook
twitter
gplus

O sizin probleminiz.Belkide bakış açınızı yada bulunduğunuz ortamları değiştirerek bu işe başlıyabilirsiniz.Olay dönemin siyasi iktidarıyla alakalı değil.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Think Tank » 29 Ağu 2015 23:33

facebook
twitter
gplus

Sosyal devlet mi? Hani şu insanların zengin olmalarını kabahat gibi kabul edip onlardan yığınla vergi alıp o parayla hiç alakalarının bile olmadığı insanların ihtiyaçlarının karşılandığı sistemden mi söz ediyorsunuz? Bu sistemi en çok savunan İskandinav ülkeleri bile pes etti çünkü buna artık kaynak yetiştiremeyeceklerini, yetiştirseler bile bir anla ifade etmeyeceğini öğrendiler.

Ben şahsen vergilerimle elalemin çoluğunun çocuğunun bu şekilde beslenmesini asla istemem, benden alınan vergi benim için harcanmayacaksa bunun haraçtan ne farkı kalır?

Milton Friedman'ın dediği gibi "Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur"
Think Tank

Mesajgönderen greenfurtsever » 30 Ağu 2015 02:30

facebook
twitter
gplus

Think Tank yazdı:Sosyal devlet mi? Hani şu insanların zengin olmalarını kabahat gibi kabul edip onlardan yığınla vergi alıp o parayla hiç alakalarının bile olmadığı insanların ihtiyaçlarının karşılandığı sistemden mi söz ediyorsunuz? Bu sistemi en çok savunan İskandinav ülkeleri bile pes etti çünkü buna artık kaynak yetiştiremeyeceklerini, yetiştirseler bile bir anla ifade etmeyeceğini öğrendiler.

Ben şahsen vergilerimle elalemin çoluğunun çocuğunun bu şekilde beslenmesini asla istemem, benden alınan vergi benim için harcanmayacaksa bunun haraçtan ne farkı kalır?

Milton Friedman'ın dediği gibi "Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur"

Devlet değil de sen,Kendin beslediğin sürece (Balık tutmayı öğrettiğin sürece) vermemeni sonuna kadar desteklerim..

(Konu dışı konuştuğum için özür dilerim)
Belki eskilerden uğrayanlar olur, bir iki lafın beline bardak çekmek isterse diye şuraya bir sosyal medya hesap linki bırakayım.

https://www.instagram.com/erdemr10ur/

“Biz, hepimiz kendi basit menfaatlerimizi hakikat sanan gafilleriz"
Kullanıcı avatarı
greenfurtsever

Mesajgönderen Nate RIVER » 06 Eyl 2015 22:30

facebook
twitter
gplus

Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Nate RIVER » 06 Eyl 2015 22:35

facebook
twitter
gplus

Kamenev yazdı:Yeni nesil derken 17-18 yaşındaki gençlerden bahsediyosun sanırım. Çoğu genç hatta çoğu insan geziye popülist oldukları için destek verdi. Konuyla hiç alakası olmayan, okumayan insanlar sırf diğer insanlar tarafından beğenilmek takdir edilmek amacıyla bu tür eylemlere destek veriyor. Gezi eylemine katılanlara neden bu eyleme destek veriyosunuz diye sorsan ancak "kem küm" ederler. Malesef gençlerimiz cahil ve okumuyor tek dertleri tüketmek, toplum tarafından beğenilmek, eğlenmek vs.. İstisnalar var mı? Tabii ki var ama bunlar çok azınlıktalar. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

+1

Leonardo da vinci yazdı:Şimdiki gençlik önceki yılların gençliğinden çok daha iyi.

Bence genel olarak gençler her zaman aptaldı, hala da öyleler.

Kamenev yazdı:Eğer bir gençlik ne kadar anti akpci ise o kadar iyidir diye düşünüyosunuz haklısınız.

Tam olarak öyle değil, tamam anti akpci ama sadece bununla olmaz. Faaliyete geçilmediği sürece düşünceler işlevsizdir.

Kamenev yazdı:Ben günümüz gençliğinde anti akpcilikten başka bir vasıf göremiyorum.

Anti akpcilerin tamamına yakını öyle evet, bordo klavyeliler.

-Skywalker- yazdı:Günlük yaşantıda AKP'nin ötesini görebilen genç sayısı yok denecek kadar az. Önümüzde 100 duvar varsa AKP bu duvarlardan sadece ilki. Fakat gençler AKP duvarını yıkmakla iş bitecek zannediyor. Gençlerimiz AKP duvarından sonrasındaki duvarlara güç yetirebilecek kadar tecrübe ve bilgi donanımına sahip değil, üstelik bunun farkında da değiller.

+1

Devrimden sonra ülkenin nasıl ayakta kalacağını da planlamazsanız devrim gerçekleşse bile ülke doğrulamaz.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Dön Siyaset Politika