21 Haziran Abbasağa Parkı Forumu

Abbasağa parkı, Cihangir parkı, Yoğurtçu parkı gibi tüm park forumlarına ait faaliyet kayıtlarını, bilgileri ve fikir önerileri burada paylaşabiliriz

21 Haziran Abbasağa Parkı Forumu

Mesajgönderen eskimo » 30 Haz 2013 15:37

facebook
twitter
gplus

Abbasağa Parkı Forum Notlar/Kararlar (21 Haziran)

-Parti kurulup meclise girilmeli.(Buna karşıt görüş olarak partileşmek hareketi küçültür ve devrim, meclise oyla girerek olmaz dendi.)

-Seçim sistemi değişmeli.

-Seçim barajı düşürülmeli.-Barajın düşürülmesi için mevcut muhalefete(CHP, MHP, BDP) baskı yapılmalı.

-Siyasi partilerle anlaşarak kendi içimizden milletvekili çıkarmalı.

-Partilere değil kişilere oy vermeli.

-Dokunulmazlıklar kaldırılmalı.

-Boş oy kullanmamalı.

-Seçimlerde yapılan hukuksuzluklara karşı;

-Hane sayısının fazla gösterilmesi ile ilgili evlerimizi ve apartmanlarımızı iski ve imar müdürlüğünden kontrol ettirmeli.

-Seçim sandıklarına sahip çıkmalı.

-Direniş sivil kalmalı. Sivil anayasa hazırlanmalı. Bunun için çalışma grubu oluşturarak maddeleri az ve öz olan, ilkokullarda öğretilebilecek şekilde anayasa oluşturulmalı.

-Halk meclisi kurulmalı.

-7 ay sonra yapılacak olan seçimlerde istenilen sonucun alınamaması (AKP nin tekrar iktidar olması) durumunda yılmayarak direnişe devam edilmeli.

-Aramızdan lideler çıkartmalı.

-Şiddet değil ikna yöntemi kullanılmalı.

-Küfürlü söylemlerde bulunulmamalı. Kullanılmaması yönünde kampanya başlatılmalı.

-Gezi parkı eylemlerinde öne çıkan sevgi, saygı, sağduyu, mizah kültürleri hayatın her alanına taşınmalı. Çevremizdekileri bu yönde etkilemeli.

-Ruh ve beden sağlığına dikkat edilmeli.

-Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli, mahalle bakkallarından alışveriş yapılmalı, kredi kartı kullanımını en aza indirmeli.

-Sosyal medya paylaşımlarında boykot edilen şirketlerin isimlerini verirken neden boykot edildiğinin de belirtilmesi ve bu sayede seçme şansı verilebilmeli.

-İnsanlara forumların direnişin bir süreci olduğunu anlatmalı.

-Forumlarda birbirleriyle organize çalışacak sekreteryaların oluşturulmalı.

-Direnişçiler olarak devletin yaptığı asılsız suçlamaları bertaraf etmek için ekonomi öğrenmeli.(Bir kriz oluşur da ekonomi çökerse AKP iktidarının sonlanabileceği vurgulandı.)

-MIT yasası hakkında bilgi edinilmeli ve buna dikkat çekilmeli.

-TBMM gündemi takip edilmeli.

-Taş ve molotof vb attığı için Provakatör olarak adlandırılan insanları sahiplenmeli onların çatışmanın en önlerinde yer aldığını unutmamalı. (Taş atmanın yanlış olduğunu düşünenler ve forumlarda sadece polislere taş atmayan insanların bulunduğunu iddia edenler vardı.)

-Atatürk ile ilgili tabular yıkılmalı. (Bunun bir sivil direniş olduğu ve kimsenin askerleri olmadığımız belirtildi.)

-Gözlerini kaybeden direnişçiler için gözlerimize yara bandı çekerek meydanlara çıkıp pasif direnişte bulunulmalı.

-Sokak hayvanlarına yardım edilmeli.

-Devletin biber gazı alımı yaptığı şirketlere polisin uyguladığı orantısız gücü anlatacak mailler atılmalı.

En çok söylenenler:

-Örgütlenilmesi gerektiği

-Direnişin amacı ile ilgili mümkün olduğunca çevremizdekileri bilgilendirmemiz gerektiği

-Kendi iletişim araçlarımızın oluşturulması gerektiği. (Tv, gazete vb)

-Direnişin tekrar sokaklara taşınması gerektiği. Yürüyüş ve mitingler düzenlenmesi gerektiği.
” Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşen Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük ve Mustafa Sarı’ya, tüm yaralananlara ve tüm yurtta direnişe devam eden halkımıza selam olsun. ”

Abbasağa Park Meclisi

Parkta konuşulanları özetlemeye kel bir ağabeyimizin konuşmasıyla başlıyorum.

- Yoğurtçu Parkı’ndan geliyorum. Bazı parklar bazı parklardan daha ileri…

Gülüşmeler

Bizim ses sistemimiz var sizin yok! Bizim Devrim Marketimiz var sizin yok !

Moderatör araya giriyor.

Pardon ses sisteminiz varmış.

Öğrendik ki, siz masalar kurmuşsunuz bunu sizden gördük ve unutmayın ki gözünüzün gördüğü kadar kalabalık değilsiniz! Her yerdesiniz! Kadıköy’desiniz, İzmir’desiniz, Ankara’dasınız..

Bizim yaptığımız gibi diğer parklarla iletişimde olacak bir masa kurun.

Moderatör kulağına fısıldar.

Zaten siz her şeyi düşünmüşsünüz.

O zaman ses sistemi olmayan parklar var. Onlara ses sistemi…

Dinleyicilerden biri: BİZİM SAÇIMIZ VAR !

ve kendisinin de kahkalarıyla konuşması son buldu. Sevgilerimi iletiyorum. Buyrun foruma geçelim.

Yarım saat gecikmeli katıldığım Abbasağa Parkı forumunu kısa maddelerle sizlere özet geçiyorum.

Abbasağa Parkı 5 tane çalışma masası kurmuş durumda. Bunlar;

(Not alabildiğim kadarıyla masalar böyle. Ayrıntılı bilgiyi önümüzdeki günlerde paylaşacağım.)

1. İletişim / Medya / Sosyal Medya

2. Hayvan Hakları / Lojistik

3. Esnaf / Kadın Çalışma / Hukukçular

4. Eğitim / Kültür / Sanat / Öğrenci ve Gençler

5. İşsizler / İş Adamları / Girişimciler / Doktorlar / Sağlık Görevlileri

” Bugün birlikte bir ilk adımı atalım diyoruz. Abbasağa Park Meclisi’ni, bu meclisin altında yer alan çalışma gruplarını kurarak tüm dünyaya örnek olacak bir yapılanma oluşturalım diyoruz. Park meclisleri, kent meclislerine, onlar da ülke meclislerine dönüşebilir, direniş kendi temsilcilerini oluşturabilir diyoruz. Bugün bu konuyu konuşalım ve tüm fikirleri biraraya getiren bir uzlaşma zemini bulalım istiyoruz.”

Abbasağa Park Meclisi

Abbasağa Parkı’nın duyurusunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz: http://parklarbizim.blogspot.com/2013/0 ... cagrs.html

Sevgili arkadaşlar, kurulan masalardan diğer park forumlarının da haberdar olması çok önemli. Bütün parkların benzer masalar kurması ve masa çalışanlarının birbiriyle iletişime geçmesi durumunda parklar arası sağlanacak iletişim bir hayli artacaktır.

Adalet ve Kalkınma Partisi seçmeninin gözlerinin içine bak…

AKP seçmeniyle iletişim kurmak, onlarla konuşmak, onları ikna etmek, onları kazanmak için neler yapılabileceği forumun ana konularından biriydi.

- Parti kurmak yerine önce kendi medyamızı kuralım. Kendimizi halka anlatacak bir kanal lazım. Ben diş hekimiyim gelen hastalarımla her gün konuşuyorum. Fikirlerini alıyorum. Konuşmaktan kaçmıyorum. Burada ne olduğunu; siyah, beyaz, sarı değil gökkuşağının bütün renklerinin olduğunu anlatalım!

- Ben eğitmenim. Arkadaşlar eğitmekten bahsediyoruz size iki tane önerim olacak. Öncelikle eleştirmeden konuşun ve neye inanırsanız inanın alkol konusunu bir süre için örnek olarak vermemenizi öneriyorum. Yaklaşık 10 gündür 100 kişiyle röportaj yaptım Eyüp Sultan ve Tophane’de. Çok çok çok çok çok kızgınlar. İlk kez bir hükümet tarafından desteklendiklerini, korunduklarını düşünüyorlar. Bu yüzden en ufak bir değişiklik bile onları çok korkutuyor. Arkadaşlar, eğitim vermek önemli bir misyon ve bizi başarıya götürecek en önemli şey budur. Hepinizi eğitmen olarak görüyorum. Kendiniz örnek olursanız eğitirsiniz bunu unutmayın. Eleştirmeden, aşağılamadan, ben senden daha çok biliyorum demeden, öğretmen tavrıyla ‘bak şimdi’ demeden… Sorun! Soru Sorun! Ne düşündüklerini sorun. Ötekileştirme çok uzun yıllardır var bu ülkede. Yeniden tanışmamız lazım. Onurlandırın karşınızdakileri…
- Kaş göz yapmayın karşınızdakini dinlerken. Dinlediğinizi görsünler. Onların cümlesinin bittiği yerde, onların size söylediğini tekrarlayın. Şunu demek istiyorsun galiba diyerek yapın bunu. Sizin onu anladığınıza inandıktan sonra söyleyin ne söyleyecekseniz. Ben psikoloğum. Güven duygusunu oturtmanız çok önemli. Bu birinci adımınız olsun.
- BEN BIBER GAZINI OZLEDIM !

Kişisel Görüş: Eyvallah. AKP seçmenini ya da diğer bir ifadeyle, ikisi aynı değil çünkü, gezi hareketine kızanları kazanmak, bunun için çabalamak çok önemli bir adım ama bildiğiniz gibi AKP öyle ya da böyle sadece kentsel, iktisadi başarılar ile değil bir şekilde seçmeninin diline yaklaşmış, gönlünü kazanmış güçlü bir parti. Bu yüzden eğitilmesi gereken bir kesim var diye hareket edebiliriz; ancak unutulmamalı ki biz Başbakan’a laflarını geri aldırta aldırta öyle ya da böyle Taksim’e nefes aldırttık. Gezi Parkı’na nefes aldırttık! Bu bir başarıdır. Nefes aldırtmamız gereken yer ya da olaylar üzerinden gitmeye başlarsak zaten insanların ihtiyaç duyacağı bir hareket haline geliriz. AKP’ye karşı değil Türkiye için, Türkiye’de yaşayan herkes için çalışırsak; o zaman uzun vadede planınız kimi kazanmak olursa olsun kazanırız.

Muhalefet olmak eğlenceli bir şeydir !

- Meclis ve devletin kendi yapısı bizi sıkıştırıyor, sıkıştırır bu yüzden sivil itaatsizlik eylemlerine devam edelim.

Yaş 12 :

- Öncelikle bana sırasını veren ablalarıma, ağabeylerime teşekkür ediyorum. Heyecanlıyım kusura bakmayın. Gezi Parkı siyasi bir olay değildir, halkın siyasi olayıdır. Burada halkın siyaseti var. Bunu Kemal Kılıçdaroğlu’na, Atatürk’e sıkıştırmalarına izin vermeyin.

- Muhalefet cok eğlenceli bir şeydir. Elimizdeki gücün farkında olalım. Sivil itaatsizlik eylemlerini arttıralım. Her yerde çapuling yapalım! Destek görelim. Orada olduğumuzu gösterelim, birbirimize hissettirelim. Girdiğimiz her mekanda, otobüste, metroda elleri forumda yaptığımız gibi sallayalım. Denedim karşılık buluyor !

- Politize olmayalım. Meclisin yapısında kaybolmayalım. AKP’nin politikalarına karşı sivil direniş !

- Neden miting yapmıyoruz? Böyle bir mitinge engel olamazlar. Taleplerimizi hazırlarız. Görülmemiş bir miting yapabiliriz. Görülmemiş bir direniş yapabiliriz. Caddeler, sokaklar hala harekete açılmadı. Arkadaşlarımız hala gözaltında. Taleplerimizi sunabiliriz. Kazlıçeşme’de yapalım mitingi. Kendi dilimizle sunalım taleplerimizi. Teknik desteğe ihtiyaç var ve yardımlar geliyormuş. Samimilerse o desteği de kullanırız.

Hareketin evrileceği vücut ne olmalı, ne olacak?

- Türkiye’de milletvekilliği özellikle yüzde 10 barajından dolayı rant kapısı. Büyük bir holdingmiş gibi davranabiliyorlar. AKP’nin yaptığı şey CHP için de geçerli. Bu süreci bizim yıllara yaymamız lazım. Ben 25 yaşındayım. Demokrasiye ilerde de ihtiyacım olacak. Sivil toplum örgütleri de siyasete katılabiliyorlar. Çevre mimarisi gibi konularla da bir sürü veçhesiyle muhalefet olabiliriz. Diğer yüzde ellinin de derdini anlayacak şekilde devam etmeliyiz. Ağır Kemalistlerin yaptığını şimdi AKP bize yapıyor. Kemalist rejimle AKP’nin rejimi aynı. Ciddi şekilde aynı. Ben 50 yaşıma geldiğimde de sizinle çalışabiliyor olayım, 50 yaşında da bunu bana başh edin.

- Siyasetten uzak durun! Kimseye kötülük etmek istemiyoruz. İstediğimiz refahlı bir yaşam. Siyaset bizim dilimizi zedeler.

Bir teyzemiz dua ettirtti. Amin dememizi önceden söylemişti ama ilk duasında beklediği tepkiyi alamadığı için kızdı sonra hepimiz sözünü dinledik. Amin teyzeciğim, potansiyel anneanneceğim!

AMİN VIDEO : vine.co/v/hugiiEA0EBv

- 2 tane önemli konu var. Çözüm süreci ile ilgili ne düşünüyoruz? Konuşmaktan kaçmayalım. İkincisi ise parti konusu. İkili bir yapı işimizi çözer. Eğer bu halk hareketi içinden bir parti doğuruyorsa buna engel olamayız. Halkın hareketini de kaybetmeden kurabiliriz partiyi. Eğer bu parti rantın hevesine kapılırsa da partinin tabanı olarak söz sahibi oluruz. Tabanını bilen bir partimiz olur.

- Yüzde 10 barajına hayır. Dokunulmazlıklara dokunun! Yüzde 10 barajını kaldırmaya çalışmayan hiçbir partiye oy vermeyin!

Leyla Köpek, Kahramanlar ve Barbaros Şansal

- Hepimiz berbat yayınlarda çalışıyoruz. Ben basın emekçisiyim. Burada kurumlarımız adına konuşmayalım. İşsizlik bazen biber gazı yemekten daha zor olabilir. Kahramanlık yakaya takılacak bir şey değil. İş sonrası, öğle yemeği arasında cesaretle çalışan insanların kahramanlığı var. Bu yüzden dikkat edelim.

Mağruz kaldığı şiddetli gaz yüzünden köpeğini kaybetmiş bir arkadaşımız konuştu. Köpeğinin adı yanlış hatırlamıyorsam Leyla. Başı sağ olsun…

Sevimli haller :

- Hiçbirimiz dinsiz değiliz.

- AAAAA.

- Niye ki canım?

- Niye böyle bir şey diyorsun?

(Gülüşmeler)

- Arkadaşlar öyle demek istemedim. Aramızda dinsiz olanlarda var.

- AAAAAAA ( gülüşmeler)

- Galatasaraylı olarak Çarşı kanı taşıyan birisiyim !

ve barbarossansal57@hotmail.com : vine.co/v/huXOThFM1lh

Eylem Hatırlatmaları / Duyurular

Cumartesi Anneleri: Devletten çocuklarının kemiklerini istiyorlar ! Çok fazla eylem duyurusu yapıldığının farkındayım ama bunun özel bir yeri var. Onlar bugüne kadar hiç destek bulmadılar. Bütün eylemlere gidemezsiniz ama Cumartesi Annelerini unutmayın. Yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir orada onlar!

Cumartesi Günü Saat 12:00 Yer: Galatasaray Meydanı

- 22 Haziran 2013 Saat 15:00 İlk Yardım Eğitimi Yer: Cihagir Parkı

- Aslında gelmeyecektim ama bir video gördüm ve gelmeye karar verdim. Bu yüzden böyle paylaşımlara devam edelim arkadaşlar !

Bahsi geçen video:

- Bilişim suçları avukatlığı yapan arkadaşımdan size haberim var. Gelecekte Twitter ile ilgili bizi sınırlandıran bir yasa çıksa da bu yasa geçmişi kapsamayaz.

Kaynak:
http://www.sendika.org/2013/06/abbasaga ... 1-haziran/
Kullanıcı avatarı
eskimo

Dön Park Forumları