Marshall Yardımı ve Amerika'nın Türkiye'ye Oyunu

Yeni Dünya Düzeni (New World Order), monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen teori

Mesajgönderen egesell » 14 Tem 2013 15:51

facebook
twitter
gplus

Öncelikle Marshall yardımı II. Dünya Savaşın'ndan sonra Amerika'nın Batı Avrupa'daki 16 ülkeye
verdiği ekonomik yardımdır.II. Dünya Savaşı sonrası tüm ülkelerde ekonomi çökmüş durumdadır.
Ekonomiyi kalkındıracak kaynak yoktur.Aslında Amerika Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardımı
uygun görmüştür çünkü bu iki ülke sovyet baskısı altındaydı.Fakat Avrupa'nın durumu iktisaden
kötüydü.

Amerika kendi ekonomisini düzeltmek için bu yardım sayesinde binevi diğer ülkeleri haraca
bağlamıştır.Şöyle ki; o yıllarda Amerika'da tahıl ürünlerinde patlama yaşanmıştır.Başta Türkiye
olmak üzere bir çok ülkeye tahıl ihracatı yapılacaktı.İhracat derkende zorunlu ihracat.

Fakat Türk halkı yüzyıllardır zeytin yağı kullanıyordu.Nasıl olacaktıda birden mısırözü yağına
alıştırılacaktı.Burda devreye Tavistock giriyor.(Tavistock'u bilmeyen arkadaşlar yazıya lütfen
öğrendikten sonra devam etsinler.) O dönemde Türkiye'de yüz yüzbinlerce zeytin ağaçları söküldü.
Zeytinyağı kötülendi. Örn. "Zeytin yağlı yiyemem aman" şarkısı bunun için yapılmıştır.Halkın
beyinini yıkladılar.O yıl Türkiye'de ilk margarin fabrikası kuruldu. Bunların çoğunu Tavistock
adlı örgüt yapmıştır.Böylece Türk halkı zeytinyağından soğutuldu ve margarine/katı yağa alıştırıldı.

Böylece Amerika II.Dünya Savaşı sonrası düşen ekonomisini böyle bir oyunla düze çıkarmıştır.
Birileri var, birileri var
Dünyanın çivisine, bugünün gerisine sahip çıkan
Birileri var, birileri var
Masumun nefesini koruyan birileri var.

Resim

“Onun haberlerinin doğruluğunu bir süre sonra mutlaka öğreneceksiniz.”
Sad 88
Kullanıcı avatarı
egesell

Re: Marshall Yardımı ve Amerika'nın Türkiye'ye Oyunu

Mesajgönderen Michael Sikkofield » 14 Tem 2013 15:58

facebook
twitter
gplus

Harikasın egesell.

Sivil Örümceğin Ağında adlı kitapta da Marshall yardımının aslında yardımdan ziyade Türkiye'nin ABD'ye bağımlı hâle getirilme projesi olduğu detaylarıyla anlatılır. Tavsiye ederim.
"Zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak vardır" - İnşirah 6
Kullanıcı avatarı
Michael Sikkofield

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 14 Tem 2013 16:05

facebook
twitter
gplus

Yani olayın özünde margarin olduğunu mu anlatıyorsun.
Yanlış olaylara odaklanıyorsun.
" Örn. "Zeytin yağlı yiyemem aman" şarkısı bunun için yapılmıştır." güldürdün valla.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen Michael Sikkofield » 14 Tem 2013 16:24

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Yani olayın özünde margarin olduğunu mu anlatıyorsun.
" Örn. "Zeytin yağlı yiyemem aman" şarkısı bunun için yapılmıştır." güldürdün valla.

Hayır margarin sadece bir örnek.

Yunanistan ve Türkiye'ye Yardım Sağlama Kanunu, birinci madde: "ABD Kongresinin senatosu ve Temsilciler Meclisi tarafından kanunlaştırılmıştır ki, cumhurbaşkanı ABD çıkarlarına uygun mütalaa ettiği zamanda, Yunanistan ve Türkiye'ye bu hükümetlerin talebi üzerine ve kendisinin tayin edeceği kayıt ve şartlarla yardımda bulunabilecektir."

Meali: Siz ABD'nin dediğini yapacaksınız, biz de size yardımda bulunacağız.

Üstelik bu sözüm ona "yardım"lar ile askeri okullarda ileride önemli mevkilere atanmak üzere ABD hayranı subaylar yetiştirmenin önü açılmıştır. Zira ABD, "Bizim eğittiğimiz adamlar sizin ordunuzda, bürokrasinizde önemli konumlara yerleşecek, yoksa yardım yok" demiştir. Birinci maddedeki "Cumhurbaşkanı, ABD çıkarlarına uygun mütalaa ettiği zamanda..." ifadesi, tüm bunlara kapı açmıştır.

Marshall Yardımı ayağına Türkiye, ABD'nin yarı sömürgesi olmuştur. Daha doğrusu bu yolda önemli bir adım atılmıştır.
Kullanıcı avatarı
Michael Sikkofield

Mesajgönderen Michael Sikkofield » 14 Tem 2013 16:45

facebook
twitter
gplus

consume obey die yazdı:Peki bu yardım o dönem içinde değerlendirirsek mutlaka alınmalı mıydı?

Almasak iktisadi açıdan bir bok olmazdı, gelirdik üstesinden. Ancak bu yardımı reddetmemiz, ABD'yi karşımıza aldığımız anlamına gelirdi ve Sovyetler ile yakınlaşma ihtimalimiz de ABD'yi deli ederdi. Ne yapar eder kabul ettirirlerdi yani bu paketi.

Veya şöyle anlatayım, tarihimizden zerre kadar ders almadığımız için benzer bir örnek bu: 1913'te İngilizler, Osmanlı'dan Kuveyt ve Katar'ı isterler. Dönemin sadrazamı Mahmut Şevket Paşa "İki çöl parçası yüzünden İngiltere'yi karşımıza almaya gerek yok, verelim gitsin" der ve verir. Ulan iki kazma vursan petrol fışkırıyor buralardan, ülkeyi yönetenlerdeki vizyonsuzluğa bak.

Marshall da o hesap, "yardım" deyince balıklama atlamıştır zaten bizimkiler. Yıllardır iyi bir şeymiş gibi AB'ye girmek için götümüzü yırtmıyor muyuz? Çocuklar Duymasın dizisinde bile "AB'ye girmeliyiz benjaa" diye "modern" muhabbetler çevrilmişti 7-8 yıl önce. Bu aşağılık kompleksimizi kırmadan bir bok olmaz bizden.

özet: her sikim hıyar diyene elinde tuzlukla koşulmamalı.
Kullanıcı avatarı
Michael Sikkofield

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 14 Tem 2013 16:49

facebook
twitter
gplus

Michael Sikkofield yazdı:

Yunanistan ve Türkiye'ye Yardım Sağlama Kanunu, birinci madde: "ABD Kongresinin senatosu ve Temsilciler Meclisi tarafından kanunlaştırılmıştır ki, cumhurbaşkanı ABD çıkarlarına uygun mütalaa ettiği zamanda, Yunanistan ve Türkiye'ye bu hükümetlerin talebi üzerine ve kendisinin tayin edeceği kayıt ve şartlarla yardımda bulunabilecektir."

Üstelik bu sözüm ona "yardım"lar ile askeri okullarda ileride önemli mevkilere atanmak üzere ABD hayranı subaylar yetiştirmenin önü açılmıştır. Zira ABD, "Bizim eğittiğimiz adamlar sizin ordunuzda, bürokrasinizde önemli konumlara yerleşecek, yoksa yardım yok" demiştir. Birinci maddedeki "Cumhurbaşkanı, ABD çıkarlarına uygun mütalaa ettiği zamanda..." ifadesi, tüm bunlara kapı açmıştır.

Marshall Yardımı ayağına Türkiye, ABD'nin yarı sömürgesi olmuştur. Daha doğrusu bu yolda önemli bir adım atılmıştır.

Margarinin verilebilecek en son örnek olduğunu düşünüyorum.
Evet Marshall yardımları Amerika'ya Türkiye'nin kapılarını açmıştır.
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen Michael Sikkofield » 14 Tem 2013 16:52

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:
Michael Sikkofield yazdı:

Margarinin verilebilecek en son örnek olduğunu düşünüyorum.
Evet Marshall yardımları Amerika'ya Türkiye'nin kapılarını açmıştır.

Paşam sembolik olarak "ABD'ye bağımlı hâle gelme, yerli üretimden uzaklaşma ve batı kültürünü benimseme"yı temsil etmesi açısından güzel bir örnek bence. Çok takılma ya, ko göte ehehe.
Kullanıcı avatarı
Michael Sikkofield

Mesajgönderen Kolanın Açma Halkası » 14 Tem 2013 17:43

facebook
twitter
gplus

Güzel yazmışsın reyiz. Böyle bir olay olduğunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu.

Ha bir de konuyla alakası yok sanırım ama şöyle bir şey buldum ingilizcesi olanlar bir bakabilir mi konu neymiş : www.israeleconomy.org/strat1.htm
Sadece Beşiktaş
Kullanıcı avatarı
Kolanın Açma Halkası

Mesajgönderen geatist simokin » 14 Tem 2013 19:58

facebook
twitter
gplus

ne kadar doğrudur bilmem ama bi okuyun derim vikiden alıntıdır;

12 Eylül 04.00

Mehmet Ali Birand'ın bu kitabında ortaya atılan, 12 Eylül Darbesi sırasında dönemin ABD Merkezi Haberalma Ajansı CIA Türkiye Masası İstasyon Şefi Paul Henze'in askerî müdahaleyi haber alırken haberi ulaştıran diplomatın [y]our boys have done it -- seninkiler yaptı/bizim çocuklar işi bitirdi anlamındaki konuşması, 12 Eylül Darbesi içinde ABD'nin rolü konusunda tartışmalara neden olmuştur. Henze'den sonra Ankara’daki çocuklar başardı şeklindeki mesaj Başkan Jimmy Carter’a iletilmiştir. Paul Henze 2003 yılında bir Türk gazetesine verdiği demeçte Bizim çocuklar işi başardı sözlerinin Mehmet Ali Birand'ın uydurması olduğunu belirtmiş, ancak kısa bir süre sonra Birand 1997'de Henze ile yaptığı görüşmenin sesli ve görüntülü kayıtlarını yayınlayarak Henze'i yalanlamıştır.

eğer bu gerçekse durumu özetlemiştir
Yazacak bişe bulamadım
Kullanıcı avatarı
geatist simokin

Mesajgönderen Dede Korkut » 15 Tem 2013 00:54

facebook
twitter
gplus

Marshall yardımları, ardından Nato ya girmek için koreye asker göndermeler bunların hepsi amerika ya daha çok bağlanma daha çok kontrolleri altına girmedir.
örneğin diğer darbelere kapı açan 27 mayıs darbesi centoya bağlılıklarını bildiren düşük rütbeli subaylar tarafından yapılmıştır her ne kadar yapılan anayasa özgürlükçü diye tabir edilse de ordu da giderek amerikancı subay sayısı artmıştır Türkiye daha çok bağlanmıştır Amerika' ya.
Dede Korkut

Sonraki

Dön Yeni Dünya Düzeni