Yeni Sosyal Medya Duzeni

Yeni Dünya Düzeni (New World Order), monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen teori

Yeni Sosyal Medya Duzeni

Mesajgönderen Bilallerd » 30 Tem 2014 00:51

facebook
twitter
gplus

Her devirde bazı sektörlerdeki atılımlar Dünya’ya yön veriyor. Sanayi devrimi, petrolün yakıt olarak kullanılmaya başlanması, otomotiv sektörünün ABD ve Avrupa’daki doğusu , bilgisayarın evlerimize girmesi, cep telefonları, internet bunlardan bazıları.

Şu andaki trend ve odak sektör ise yeni sosyal medya düzeni. Bu sektörün bileşenleri, bazı ayrı kavramlar olmasına rağmen haberleşme yani haberin yayılması daha sonra da hayatımızın bir haber olmasını sağlaması ile birlikte hayatımızın halka açılmasıdır.

Teknoloji iletişim nereye gidiyor ? İnternet, Cep telefonu, Tablet kavramları derken artık her anımızı halka açmış bulunmaktayız. Herhangi bir ülkedeki ayaklanma haberi artık ilk olarak internetteki amatör kullanıcılar tarafından yayılmaktadır. Beraberindenki haber ve bilgi kirliliğine daha sonra geleceğim.

Bundan 12 sene önce ilk olarak bulaştığımız msn ve icq sistemi bu yeni düzenin bence yapı taşı ve temelini oluşturmaktadır. Msn ve icq ’ nun kurucu ve fikir babaları bile bu kadar bu sistemlerin tutulacağını tahmin ettiklerini hiç düşünmüyorum. Dünya’ nın yeni düzenini direk etkileceyecek bir adım attılar. Bunu ilerleyen yazılarımda da dile getireceğim.

Facebook ve Twitter’ ı olmayan kalmadı. Tatil fotoğraflarını, düğün fotoğraflarını, eski okul fotoğraflarını tüm tanıdık tanımadık arkadaşlarına açmak artık bir trend oldu. Kim tahmin edebilirdi ki tatil fotoğraflarını, yani bir insanın en özel anlarını tanımadıkları insanlara göstermek için uğraşacaklarını, hergün onlarca ömür boyu bir daha bakmayacakları dakika skor bazında girdi yazacaklarını söleseler kim inanırdı ?

İnanan varmış ki bu yapılar doğdu. İyi mi kötü mü oldu derseniz, tezlere konu olacak cinsten bir soru. Ama şunu söyleyebilirim ki eski halimize dönmek o kadar basit olmayacak. İnsanlık olarak her geçen gün daha az düşünen varlıklar oluyoruz. Neyi neden ve niçin yaptığımızı bilmeden yapıyoruz. Eskiden bunları yapmadan da hayat güzeldi. Eskiden cep telefonu olmadan insanlar nasıl buluşuyorlardı düşündünüz mü ? Hatta düşünmeyi bırakın hatırladınız mı? Yazılarımı okuyanların birçoğunu cep telefonu olmadan da Taksim’ de, Cadde’ de, Nişantaşı’ nda buluşuyordu. Haberleri anında olmasada birkaç gün geçtikten sonra tüm Dünya duyuyordu. Daha da eskiye gidildiğinde haberleşme için insanlar kullanılıyordu. Geçmişten örnek vermek ne derece doğru tartışılır ama elimizdeki tek örnek geçmişimiz. Eskiden dünya çekilmezmiydi ? Yada şimdi çekilirmi?

Benim düşüncem ilerleyen yıllarda okuyan sayısı artsada aklını çalıştırmayan insan yığını artarak gideceğini düşünerek, yeni medya düzeninin insanlık üzerinde çok büyük etkisinin olacağını düşünüyorum. Bu etki ama 3-5 yıl sonra tepebilirde. Şu an beni çok rahatsız eden birçok şey var. İnsanları belli bir doyuma geldikten sonra bir anda sosyal düzen olarak eski düzene dönme ihtimalleride bence az değil.

Bu koyu gerçekten küresel çapta bakmak gerekiyor. Kesinlikle belli bir grubun veya ülkelerin ellerinin altında değildir. Bu durum aslında gelişmiş ülkelerin için çok iyi bir durum olmamakta birlikte şu anda sanırım bu konuda endişe etmiyorlar ama durum sanıldığı kadar yüzeysel değil.

Bu konuda Ferit Şahenk’ in bir konuşmasını duyma fırsatım oldu ve orda bu konudaki kavramları benimde arkasında durabileceğim 3 ana başlık altında topladı

1- Gelişme Yayılma Hızı Artan Bilgi İletişim Teknoloji

2- Hizmet Alanlar

3-Hizmet Sunanlar veya Sunmak İsteyenler

Hizmet alanlar ile hizmet sunanlar arasındaki bağ o kadar ilginç bir bağ ki bundan önceki tüm dünya düzenini göz ardı eden bir bağ.

Kurallarını kendi belirleyen bir düzen. Kurallarını ne bir devlet başkanından ne bir multi milyarden ne de önde gelen bilge kişiliklerden almıyor. Bu düzenin kurallarını ilk koyanlar 1970 ile 1990 lı yıllarda doğan insanlar. Bu düzenin tüm parametreleri bu insanlar tarafından belirlenmekte. 1 yılda multi milyarder olunabilinecek tek sektör. Belki çok iddialı olacak ama devlet başkanını da tahtından çok kısa sürede indirebilecek tek sektör. Atom bombasını bir kenara koyarsak Yeni Dünya Düzeni’ nin en büyük silahı.

Bu silah gerçekten iyi ve insani bir kalkanda olabilir, atom bombası gibi yıkıcı da olabilir. Bu düzenin taşları daha yerine oturmadı ve daha 3-5 yıl içinde de oturacağını düşünmüyorum. Bu düzenin parametreleri eğer yukarda saydığım yaş grubu tarafından belirlenirse insanlık için çok kötü olacağını düşünmüyorum. Ama bu düzeni elde etmek isteyecek insanlar, gruplar olacağıda kesin, belkide altyapıyı yapmaya başlamışlardır

Teknoloji ve Sosyal Medya Düzeninde en önemli detaylardan biride bu kavramı belirleyenleri arz sahipleri tarafından değil talep sahipleri tarafından olmasıdır. Bu çok önemli kırılgan bir yapıya sahip olmasını da beraberinde getiriyor. 1 günde hit olan bir günde bit olabilir. Bu kırılganlığın hem pozitif hem de negatif tarafları olduğu kadar kendini yenileyen bir organizma gibi canlı olduğuda bir gerçektir. Vakalara kendi içinde tepki verebilicek bir yapıya bürünmüştür.

Eskiden tek kanallı medya varken şu an 20 milyon kanallı bir medya vardır. Bu sistem yukarda anlattığım gibi çok kısa sürede kendi kendi imha edebilecek bir yapı olduğu da kesinlikle unutulmamalıdır.

Bundan

1000 sene önce güç demek asker sayısı demekti

100 sene önce güç demek elinde silah tutan asker sayısı demekti

50 sene önce güç demek uçak sayısıydı

25 sene önce güç demek teknoloji demekti

10 sene önce güç demek ekonomik verilerdi

günümüzde ise güç demek yeni medya düzeni...
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır...
Kullanıcı avatarı
Bilallerd

Dön Yeni Dünya Düzeni