kitlesel zihin kontrolü

Yeni Dünya Düzeni (New World Order), monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen teori

kitlesel zihin kontrolü

Mesajgönderen subidonu » 13 Ağu 2014 01:18

facebook
twitter
gplus

insan üzerinde yapılan deneylerin en iğrenci zihin kontrolü elbette, ama kişilere uygulanan ve onları itaatkâr kölelere çeviren zihin kontrolü ile kitle zihin kontrolü biraz farklı gibi geliyor bana.
yani kitlesel zihin kontrolü daha yumuşatılmış, daha çok "karar", "duygudurum" üzerine gibi.
şöyle ki, eğitimdeki disipline dayalı cezalar, reklamlar, seçim kampanyaları insanların karar mekanizmasını etkilemek üzerine üretilmiş şeyler. krizler, terör, savaş ise kitlelerin duygudurumunu etkileyecek şeyler.
Reklamların etkisini hepimiz biliyoruz zaten, ürün seçimi/kararında bizi en çok etkileyen şey günümüzde.
Terör ve savaş korkusu ise otoriteye olan bağlılığı ve mecburiyet duygusunu artırır.
Bunları elinde bulunduran ise kitleleri istediği gibi manipüle edebilir. Fark ettiniz mi bilmem, ancak Cesur Yeni Dünya ve 1984'te tasvir edilen iki dünyanın sentezi gibi bu.
görünürde, itaatkâr köleler gibi değiliz ancak sistemin yaşamamızı istediği gibi yaşıyor, düşünmemizi istediği gibi düşünüyor, tüketmemizi istediği gibi tüketiyorsak aslında öyleyiz de. kafa karışıklığı olabilir şöyle demek daha doğru, insanlara fikirler kabul ettirilmiyor, fikirler sanki kendilerine aitmiş gibi düşünmesi sağlanıyor. son olarak bir soru da sorayım. bir ürün seçiminde bir reklamın etkisinde kalıyorsak, özgür bir karar verdiğimizi söyleyebilir miyiz?
subidonu

Re: kitlesel zihin kontrolü

Mesajgönderen subidonu » 13 Ağu 2014 14:45

facebook
twitter
gplus

acirisli yazdı:Size de çok tanıdık bir ağabeyimizin metodu gibi gelmedi mi? :D

eh tespit benim diyemem zaten, kendi penceremden yorumlamaya çalıştım, kimse sıfırdan fikir yaratmıyor zaten var olan fikirlerin yarattığı etkiye göre kafasında yorumluyor ve kendi fikrini oluşturuyor. Bu anlattığım da sayfalarca anlatılabilecek birçok fikrin kendi açımdan özeti.
Kafamda o soru işareti hep kalıyor işte anlamlandırmaya çalıştığım şey o, az veya çok etkilenme sonucu alınan kararlar ne kadar kendimize ait?
subidonu

Re: kitlesel zihin kontrolü

Mesajgönderen subidonu » 13 Ağu 2014 16:31

facebook
twitter
gplus

acirisli yazdı:
subidonu yazdı:
acirisli yazdı:Size de çok tanıdık bir ağabeyimizin metodu gibi gelmedi mi? :D

eh tespit benim diyemem zaten, kendi penceremden yorumlamaya çalıştım, kimse sıfırdan fikir yaratmıyor zaten var olan fikirlerin yarattığı etkiye göre kafasında yorumluyor ve kendi fikrini oluşturuyor. Bu anlattığım da sayfalarca anlatılabilecek birçok fikrin kendi açımdan özeti.
Kafamda o soru işareti hep kalıyor işte anlamlandırmaya çalıştığım şey o, az veya çok etkilenme sonucu alınan kararlar ne kadar kendimize ait?

Eyvallah dostum ama kastettiğim bu değildi. Kitlelerin zihnini kontrol etmek amacıyla uygulandığını söylediğin metot, bana İblis'in insanlığı Allah yolundan alıkoymakta kullandığı metoda ve onun bu yolda kullandığı söylemlere benzer geldi. Yazıyla ilgili bir eleştiri değildi.
Özellikle şu cümleden dolayı böyle düşündüm. " insanlara fikirler kabul ettirilmiyor, fikirler sanki kendilerine aitmiş gibi düşünmesi sağlanıyor."
Yazıyla ilgili bence güzel yazmışsın ama biraz kısa olmuş, fazla detaya girmemişsin. Detaylı yazabilecek yeteneğin var gibi geldi bana. Öyle bir yazı beklerim.
İyi günler!

Ha çok özür dilerim, apayrı bir anlam çıkarmışım. Evet iblisin planı bunun üzerine kurulu, hatta bununla bitmiyor her şeyin yedeğinin yedeğinin yedeği olduğu katmanlar halinde bir plan bana kalırsa. Böylece kendi imkanları dışında doğabilecek herhangi bir durumda ipleri elden tamamen kaybetmiyor. Bu arada eleştiri zannetmeme rağmen tepki değildi bendeki fikirlerimi anlatmaktı, sonuçta çevreden gelen olumlu/olumsuz fikirlere göre ölçmeliyiz kendimizi. Teşekkür ediyorum Allah hepimize yardımcı olsun
subidonu

Dön Yeni Dünya Düzeni