Silikon Vadisi vs Wall Street

Yeni Dünya Düzeni (New World Order), monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen teori

Silikon Vadisi vs Wall Street

Mesajgönderen poliphili » 07 Şub 2018 03:05

facebook
twitter
gplus

Yeni dünya düzeni için tek bir kurgu mu var yoksa 2 güç var da birbiriyle mi çarpışıyor ? Bu iki güç silikon vadisi ve wall street olarak gösteriliyor. Wall street bugünki düzenin kurucuları ve imparatorları olarak biliniyor yani küresel dünyanın. Ama son zamanlarda silikon vadisinin bu güçle savaştığı belli oluyor özellikle teknoloji olarak ve sanki kazanıyorlar gibi. Örneğin kripto paralar ile resmen bankacılık sistemine meydan okudular. Bu konuda araştırma yapınca sürekli yabancı kaynaklar ile karşılaşıyorum ama neredeyse hiç türkçe bu konuya değinen yok. Değinenler de yabancı kaynak çevirileri oluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz cidden küreselleşme bu 2 gücün savaşı sonucunda mı belli olacak ?
poliphili
 
Mesajlar: 11
Kayıt: 23 Eki 2013 18:01

Re: Silikon Vadisi vs Wall Street

Mesajgönderen Scalper » 28 Kas 2018 21:57

facebook
twitter
gplus

Hortlattğım için üzgünüm.

Öncelikle merhaba. Bu mevzu çevremdeki insanlar tarafından da sıkça dillendiriliyor. Bu konuya açıklama getirip insanların aklındaki soru işaretlerini gidermek önemli.

Öncelikle farkında olmamız gereken durum Wall St. ve Silikon Vadisi'nin ABD'de bulunduğudur. Wall Street'in Silikon Vadisini silip süpürmesi, ya da Silikon Vadisi'nin Wall Street'i yerle yeksan etmesi gibi bir durum aynen bir cebindeki parayı alıp diğer cebine koymak gibidir. Karlı olmayacaktır. Ayrıca neden hem dünyadaki finansı, hem de teknolojiyi tekeline almış iki ayrı yapın varken neden birinden vazgeçesin?

Size şimdi daha somut bir şekilde açıklayayım.

Wall Street demek borsa demek ve menkul kıymet yani hisse borsası, şirketlerin sermayesini büyütmek için hisselerini belirli bir fiyattan halka sattığı mecradır. Dolayısıyla teknoloji alanında çalışmalar yapan bir şirket, hisselerini satıp sermaye veya nakit akışı elde etmek için Wall Street'in yolunu tutar. Şahsen ben bundan 2 yıl önce Advanced Micro Devices (AMD) şirketinin hisselerini hisse başına 2 dolar gibi bir fiyat karşılığında satın aldım ve geçtiğimiz Eylül ayında 30 dolar gibi bir fiyata sattım (yatırım tavsiyesi değildir :) ). Wall Street sayesinde AMD 2 yıl boyunca benim paramı kullandı ve ben de bunun karşılığında paramı 15'e katladım. Eğer Wall Street gibi bir nimet olmasaydı ne AMD gibi Silikon Vadisi şirketleri bu kadar fazla yatırım alırdı, ne de yatırımcılar sermayelerini 2 yıl gibi kısa bir sürede 15'e katlardı.
Scalper
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 25 Kas 2018 01:56


Dön Yeni Dünya Düzeni
cron