George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Yeni Dünya Düzeni (New World Order), monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen teori

George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen Emre_1974tr » 06 Ağu 2013 04:26

facebook
twitter
gplus

Ekşi Sözlükte büyük harf yazımı olmadığından entrymin tüm harfleri küçük.

Sözlük'teki başlık "George Orwell".

george orwell


özellikle "1984" adlı romanını ele alacak olursak;

yazar george orwell bir komünist görüldüğü kadarıyla(ya da en azından bir zamanlar öyleymiş). ama şu kandırılan, materyalist/ateist solculardan olma ihtimali yüksek. ve illuminati ile vücuda getirdiklerini sonradan öğrenerek bunun şokunu yaşıyor gerçek hayatında da.

öncelikle marks'ın ve diğer illuminati ajanlarının insanlara söylediği yalanları hatırlamak lazım. onlara göre üretim araçları birgün kimsenin elinde olmayacaktı ve ürünler/zenginlik eşit paylaşılacaktı.önce sosyalist dönem yaşanacaktı. bu, devlet eliyle kolektivizmin egemen kılınacağı dönemdi.yine onların yalanlarına göre daha sonra insanlar/toplum daha da evrimleşecek ve devlete de gerek kalmayacaktı.yani devletsiz/komünist döneme, nihai sona ulaşılacaktı. artık iktidarı ve serveti elinde bulunduran biri veya azınlık olmayacak, zenginler ve de yönetici bir iktidar söz konusu olmayacaktı. sınıfsız (hem mali hem de siyasi açıdan sınıfsız) bir dünya toplumu oluşacaktı. ülkeler, din, milliyetçilik gibi kavramlar da tarihe karışacaktı onların kaleme aldığı uydurmalara göre.

tabii bu ruhçu öğretinin (şeytanların) insanların ayaklarını kaydırmak için ortaya attığı planın insanlara yutturulma çalışmasıydı. gerçekte ise insanlara ve onlara verilen nimetlere/hediyelere düşman olan iblis, insanların her 2 dünyada da ızdıraplar içinde kalmasını ve kaybetmesini hedefliyordu. bu sapkın kolektivist firavun öğretisini (komünizmi) gerçekte onları köleleştirmek, ızdıraba ve sefilliğe yuvarlamak ve dini de ellerinden alarak ahirette de sonsuza dek cehennemi yaşamalarını sağlamak için bir araç olarak ortaya çıkarmıştı.

tek tanrı inancını ortadan kaldırmak, cinsellikle de dahil olmak üzere tüm nimetlere insanoğlunun da düşman olmasını ve onlardan uzaklaşmasını sağlamak, maddi ve manevi işkenceleri çeşitli maskelerle insanlara benimsetme ve iç dengelerini alt üst etme planlarını tarih boyunca uyguladılar. bu yüzden ruhçu öğretinin bulaştığı her felsefe veya din; sefillik, ızdırap ve komünizm unsurlarını temelinde barındırdı. tabii diğer temelleri arasında da evrim, panteizm, kutsal insanlar vs. bulunmakta...

işte yazar orwell kafasındaki komünizm (ve ondan önceki aşama olan sosyalizm) ile gerçekteki arasındaki farkı, daha da kötüsü komünizmin içyüzünü görmeye başlayınca yıkıma uğramış gibi gözüküyor. ilk farkettiği, amacın özgürlük ve refah değil, tam tersi olduğu gerçeğidir. zaten kolektivist felsefenin bireyi hiçe saydığını ve sanki sosyalizm iyi birşeymiş gibi sunulan ambalajında bile bireylerin yani insanların kolayca harcanan fareler olarak görüldüğünü baştan fark etmesi gerekiyordu. dahası, bireyci yani liberal olmadan demokrasi diye birşeyin bile olmayacağını düşünememiş. hatta toplumcu da olunamayacağını...ve yaşadığı hayalkırıklığı gittikçe daha da derinleşmiş.

illuminati hakkında çok şey öğrenmiş ve hatta onlardan bazı şeyler belleğine bile yerleşmiş gibi. ama tekrar belirtmek gerekirse, olayı yine de tam çözememiş olabilir.belki de karşısındakileri(sosyalizmi vücuda getirenleri) hala materyalist/ateist, sadece iktidar düşkünü bir oluşum olarak tanımış ve algılamış olabilir(burası tartışılır). bunlar madolyonun veya buzdağının çok küçük bir parçası tabii. örneğin cinselliğe ve hazza neden düşman olduklarının felsefi temelini belki tam bilmiyor da olabilir(ya da tam tersi...). bu oluşumun kendini tanrı olarak görmesini sadece iktidar anlamında ele alıyor romanda. ama gerçekte ise onlar kendilerini panteist/ruhçu felsefede gerçekten tanrı olarak görüyorlar...(ya da dediğim gibi yazar bunları da biliyor belki ve sembollerle aktarıyor bilgilerini).

farkettiği veya açıkça aktardığı hurafeler arasında; zıtlıkların birliği inancı, maddenin hayal olduğu kabulü, nimetlerden uzaklaşılıp ızdırabın hedeflendiği, kötülükle iyiliğin karışması, bireyin önemsizliği vs. var.

bu arada 11 sayısını defalarca tekrarlamış romanında. ya "11 yıl" lafı geçiyor, ya 11 dakika veya kişi... baştan sona birçok kez bu sayıyı kasıtlı olarak kullanmış gözüküyor.

yazarın iç dünyasına dönecek olursak, hayal kırıklığı ve öfke içindeki bir komünist (orwell) var demektir. eski topluma göre sadece iktidar/zenginlik el değiştirmekle kalmıyor, halkı/insanlığı bitirmeye niyetli bir şeytani oluşumla karşı karşıya olduğunu farkediyor.

yarattığı 1984 dünyasında piramit şeklinde devasa yapıların bulunması da, yine orwell'in komünizmin; illuminati ve dolayısıyla kabalacı/ruhçu öğretinin maşası olduğunu bildiğini gösterdiği şeklinde yorumlanabilir.

son olarak;

çiftdüşün uygulaması her zaman insanlara uygulanmakta olan bir yöntem gibi gözüküyor. insanların kafası çeşitli yollarla karışık hale getirilmekte, robotlaştırılmakta ve çelişkilerle dolu düşüncelere/inançlara sahip olmaları sağlanmakta. direkt cinlerin zihne yönelik saldırılarında da buna benzer sonuçlar ortaya çıkıyor. yani tarih boyunca zaten var.

geçmişi/kayıtları değiştirme muhabbeti, aynı zamanda incil ve daha eski kutsal kitapları değiştirme olayını da kapsar.

yenisöylem denilen şey de daha çok değiştiremedikleri kitapları, örneğin kuran'ı etkisiz hale getirmeye çalışma, insanların onu anlamasını engellemeye çalışma planlarının parçası olabilir. eğer kullanılan dili değiştirirlerse, kitap aynı bile kalmış olsa, onu okuyunca farklı şeyler anlaşılmaya başlar...başka bir deyişle;kıyamete kadar dini kaynak olarak bir tek kuran korunduğundan bu dünyada, dili değiştirmek yoluyla kitabın anlaşılmasını engelliyor, daha da kötüsü yanlış anlaşılmasını sağlamayı hedefliyor olabilirler uzun vadede.

ve big brother insanların gerçeğe imandan vazgeçip, hurafelere, onların hastalıklı öğretisine inanmasını hedeflemekte yine romanda. ve bu dünyadan öbür dünyaya da insanların böyle kafir bir şekilde gitmelerine çalışmakta. zaten bu da ruhçuluğun başlıca hedefidir maalesef.

yazar bu konuda da çok şey biliyor veya en azından sezinlemiş durumda gözükmekte. insanlığı bu oluşum ve tehlikelerine karşı uyarmakta gibi...

konunun, komünizmin sinsi iç yüzünün daha iyi anlaşılması için şu yazılarım okunmalı:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/armagedon.html

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/ ... oyunu.html

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/ ... rleri.html

komünizmin kökenini oluşturan ruhçuluğun içyüzünü anlattığımız videomuz:

http://www.youtube.com/watch?v=va4L78ls6rc

https://eksisozluk.com/entry/31817394
Emre_1974tr
 
Mesajlar: 444
Kayıt: 30 Haz 2013 12:33

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen hantalhaffar » 06 Ağu 2013 04:41

facebook
twitter
gplus

kitabı okumadım ama ilgimi çekti, mutlaka okuyacağım. böyle bir konusu olduğunu bilmiyordum. güzel yazı, eyvallah.
gelir bir bir. gider bir bir. kalır Bir.
Kullanıcı avatarı
hantalhaffar
 
Mesajlar: 71
Kayıt: 16 Tem 2013 23:09

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen shirokenshi » 06 Ağu 2013 05:30

facebook
twitter
gplus

Ben de 4-5 yıl önce okumuştum bunu çok etkilemişti beni. Peki 11 sayısının olayı nedir, Kabaladaki anlamı mı? 9-11 hesabı?
shirokenshi
 
Mesajlar: 214
Kayıt: 04 Ağu 2013 22:16

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen samtik » 06 Ağu 2013 11:25

facebook
twitter
gplus

Çok ilgimi çekti benimde. İlk fırsatta alıp okunacaklara ekledim.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik
 
Mesajlar: 1843
Kayıt: 13 Tem 2013 15:16
Konum: İnegöl

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen sarıcizmelimehmetaga » 11 Ağu 2013 20:57

facebook
twitter
gplus

çok başarılı bir yazı olmuş gerçekten. kitabı lise yıllarında okumuştum ama bazı şeyleri bu kadar derinlemesine anlayamamıştım.
sarıcizmelimehmetaga
 

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen sarıcizmelimehmetaga » 11 Ağu 2013 21:41

facebook
twitter
gplus

consume obey die yazdı:peki 1Q94 hakkında ne düsünüyorsunuz?


herkesin harika ve çok akıcı diye bahsettiği ama daha okumaya fırsat bulamadığım başarılı bir Haruki Murakami kitabı. bana hemen 1984'ü anımsatmıştı. ama konu olarak farklı diye okumuştum. ayrıca fiyatı da biraz pahalı bir kitap.
sarıcizmelimehmetaga
 

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen Anti » 23 Ağu 2013 19:23

facebook
twitter
gplus

Emre_1974tr yazdı:bu arada 11 sayısını defalarca tekrarlamış romanında. ya "11 yıl" lafı geçiyor, ya 11 dakika veya kişi... baştan sona birçok kez bu sayıyı kasıtlı olarak kullanmış gözüküyor.
Kitabı şöyle bir didikliyorum da dediklerine ek olarak bende şöyle bir şey buldum:

...Yarısından çoğunun ayağında ayakkabı bile yokmuş. Dokuz yaşında okuldan ayrılır, günde oniki saatten çok çalışır, bir odada on kişi uyurlarmış. Bu arada azınlıkta olan ve kapitalist denilen varlıklı ve güçlü bir avuç insan varmış...(1984, Can Yayınları, 16. basım, sf. 83)

Edebiyatın buna benzer komplo teorilerine kurban edilmesinden yana değilim ancak arkadaşın belirtmiş olduğu bu durumun gerçekliği de yok değil. Misalen kitapta sıklıkla bahsedilen ve herkesin ismini duyduğunda dahi ürperdiği işkence odasının numarası da 101'dir.
Evvelce okuyup değerlendirmesini dahi yaptığım 1984'e farklı bir perspektiften bakıp bir kere daha okuma zarureti duyduğumu söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
Anti
 
Mesajlar: 9
Kayıt: 21 Tem 2013 07:28

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen bisuur » 30 Ağu 2013 22:50

facebook
twitter
gplus

kitap bugün elime geçti. en kısa zamanda okuyup dönücem buraya..

---

250. sayfadayım şuan, emmanuel gladstone reisin kitabının içeriğini okuyorum. kitabı bitirince ayrıntılı bir giri yazarım buraya.

--

emmanuel gladstone falan hikayeymiş, çiftdüşün, yenisöylem totaliter otoriter oligarşik devrim bana çok şey anımsattı!
Putları Reddet İdealleri Koru!

Resim
Kullanıcı avatarı
bisuur
 
Mesajlar: 548
Kayıt: 12 Ağu 2013 23:27
Konum: İstanbul

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen Emre_1974tr » 27 Eyl 2013 01:13

facebook
twitter
gplus

Roman birkaç kez filme çekilmekle beraber, en başarılısı 1984 yılında çekilen "1984" idi:

http://www.imdb.com/title/tt0087803/

Ama bu uyarlama bile romanın özeti olmakdan öteye gidemiyor...

Selam
Emre_1974tr
 
Mesajlar: 444
Kayıt: 30 Haz 2013 12:33

Re: George Orwell ve romanı "1984" hakkında yazdığım entry

Mesajgönderen Emre_1974tr » 08 Haz 2017 20:22

facebook
twitter
gplus

Çin 2020 yılında "sosyal skor" uygulamasını başlatarak Orwell'ın "1984" romanındaki distopyayı/cehennemi iyice hayata geçirmeye hazırlanıyor.

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yas ... ygulayacak
Emre_1974tr
 
Mesajlar: 444
Kayıt: 30 Haz 2013 12:33


Dön Yeni Dünya Düzeni
cron