Jinn (2014)

Sinema ile ilgili her şeyi bu bölümde paylaşıyoruz.

Jinn (2014)

Mesajgönderen Skywalker » 01 Haz 2014 21:55

facebook
twitter
gplus

Beyler direk konuya giriyorum adamın fragmanın sonunda "Euzübillahimineşşeytanirracim" dediğini görünce şaşırdım, sizinle de paylaşayım dedim. 3 din ile ilgili araştırma yapıp ortaya böyle bir şey çıkarmışlar, fragmandan da belli zaten. Buyrun izleyin.

Skywalker

Re: Jinn (2014)

Mesajgönderen Kynetsu » 01 Haz 2014 22:40

facebook
twitter
gplus

Constantine e benzettim biraz, korku filmi gibide durmuyor izlenebilir.
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen dervis55 » 01 Haz 2014 23:41

facebook
twitter
gplus

yabanci filmis izlerim arkadasim sagolasin..
dervis55

Mesajgönderen Nate RIVER » 03 Haz 2014 20:11

facebook
twitter
gplus

Haç -> Hristiyanlık
6 köşeli yıldız -> Musevilik
Hilal -> Müslümanlık

Videonun ortalarında bir yerde bu üçünden bir sembol yapmışlar. Senin de bahsettiğin 3 dini simgeliyor galiba. Gerçi İslam'da hilal sembolü yoktur ama millet öyle inanıyor diye koymuşlar galiba. :D

Bu arada İslam'da böyle şeyler yoktur, yani garabet varlıklar felan.. Adı üstünde ''cinn'' (yani bilinmeyen demektir), nasıl olduğunu bilmiyoruz. Mesela Kuran'da genelde ''ins ve cinn'' kelimeleri birlikte kullanılır hatırladığım kadarıyla (yanlışsa düzeltin), anlamı; ''bilinen ve bilinmeyen her şey'' gibi bir anlama geliyor galiba, deyim gibi bir şey yani. Mesela biz ''aşağı - yukarı, gece - gündüz...'' gibi zıt kelimeleri bir arada kullanıp daha genel bir kalıp oluşturuyoruz ya hani, ha işte burada da öyle bir şey olabilir. Bu tanım daha mantıklı gelmişti bana. Cinlerin varlığı ve yokluğu bile tartışmalı bir konu. Ben hiç böyle şeyler görmedim mesela, gören var mı? :)

Bir de filmde şimdi dinleri böyle mitolojik olarak tanıtınca iyice ayağa düşer, insanların kafasına fantastik bir kavram olarak yerleşir yavaş yavaş. Piyasada böyle çok film var, ister istemez dinleri kötülüyorlar (farkındalar mı değiller mi bilmiyorum). Ama gerçi dinci kesimin çoğu böyle şeylere inandığı için adamlar da oradan malzeme çıkarıyor, bu noktadan sonra filmi yapanlara suç atmak saçma olur.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Dön Sinema