Interstellar

Sinema ile ilgili her şeyi bu bölümde paylaşıyoruz.

Re: Interstellar

Mesajgönderen ilydaozl » 08 Tem 2015 15:16

facebook
twitter
gplus

Neden sinemada gitmedim diye hayıflandığım film...
Bir kere çok gerçekçi olmuş hani insana " lan ya gelecekte uzayda yaşam bulunursa da gezegenler arası akraba ziyareti yapabilme şansımız olursa " diye düşündürtüyor.
Oyunculuklar çok başarılı, sanki film değilde gerçek yaşamdan bir kesit izliyormuşum gibi hissettim.
En iyi görsel efekt ödülü oscarını hakkıyla kazanmış.
Bilimkurgu tarzında film sevenler mutlaka izlemeli.
"Yara derin açıldığında içeride çiçek yetiştiriyorsun."
ilydaozl

Mesajgönderen emlcvdv » 18 Tem 2015 00:36

facebook
twitter
gplus

Gayet güzel filmdi. Yalnız biraz kafa yormak gerekiyor.
emlcvdv

Mesajgönderen Nate RIVER » 12 Eyl 2015 23:45

facebook
twitter
gplus

Filmle ilgili bir eleştiri görmüştüm (zannedersem Sikkofield'di).

Spoiler: göster
Film insanlara, üstün uzaylıların bir süre sonra mesih gibi gelip insanları kurtaracağı fikrini aşılıyormuş (new age akımı). Filmde olan tam olarak bu değildir. O üstün boyuttaki varlıklar başka varlıklar değil, dünyadaki insanların bizzat kendisi. Zaten Cooper da üst boyuttan kızını izlerken ''bunu başkaları yapmadı, biz yaptık'' diyor. Yani günümüzdeki sıradan insanlar ileri teknoloji sayesinde başka boyutlara geçiyorlar, üst boyuta geçtikleri için zamanda yolculuk yapıp Dünya yok olmadan önce geçmişteki diğer insanları kurtarmaya çalışıyorlar. Ortada başka bir ''üst boyutlu uzaylı ırk'' felan yok yani. Arada ince bir çizgi var.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Gemma » 24 Ağu 2016 11:43

facebook
twitter
gplus

vicdansiz reseptor yazdı:http://blog.radikal.com.tr/sinema-film-kritikleri/interstellar-dunya-nasil-gozden-cikarilir-79492

Bu aşırı aşırı yersiz ve saçma bir eleştiri olmuş bence. Bu filmdeki baba-kız arasındaki ilişkiyi cinselliğe yormak bende tam anlamıyla kaşlarımı aşağıya indirip gözlerimi açarak "ne mana" etkisi oluşturdu. Sanki filmi izlerken hepimiz babayla kızın aynı yaşta olduğu sahnede bir araya gelmesinden deli gibi korkuyoruz, bu hepimizde amaaan ya rabbi şu anda asla yan yana olmamalılar etkisi uyandırıyor. Yok öyle bir şey. Ben izlerken baba-kız arasında cinselliğe dair hiçbir şey hissetmedim. Annesizliğin ve yaşadıkları dönemin verdiği yalnızlığın sonucuydu bence yaşadıkları yoğun duygusallık.

Baba Cooper'ın ilk bahsettiğim duygusal sahnede kızı Murph'ü terkedip Dünya'yı kurtarmak üzere çıktığı uzay yolculuğundaki olasılıkları düşünün. Cooper burada kızına yapılan hesaplamalara göre (nedense) Dünya'ya döndüğünde aynı yaşta olabileceklerini söylüyor. (Burada sonsuz olasılık varken özellikle bu "aynı yaşta olma ihtimali" seçilmiş.) Sonra indikleri gezegende çıkan birçok hesaplanamazlığa ve aksaklığa rağmen yine de (nedense) Cooper'ın dediği oluyor ve kamera kaydını izlerken (ikinci duygusal sahnede) aynı yaşta olduklarını görüyoruz. Gayet net açıklamalarıma rağmen bakış açıma direnç gösteren arkadaşlara senaryodaki bu ekstra çabanın sebebini soruyorum.

Ya yaşının katının üç eksiğinin ikiye bölümü diye formül mü verecekti. Ya aynı yaşta olacağız diyecek, ya da senden büyük olacağım diyecek. O an dillendirilebilecek sonsuz olasılık yok. Alla alla.

Babanın asıl kadınla olan yolculuğu, iletişimsizliği ve duygusuzluğu aşikardı ama bu bende onların birbirini yeterince sevmediği fikri dışında bir şey oluşturmadı. Filmi izleyeli oldu bir kaç yıl ama ben izlerken habire o kadına sövdüğümü hatırlıyorum. Kadının saçma nazı niyazı yüzünden oldu her şey. Ya böyle filmlerde inatçı, zeki sanılan ama gerizekalı olan kadınların lafının dinlenip sonra her şeyin mahvolması ve bunun düzeltilmeye çalışılınması yavaş yavaş klişe mi oluyor ben mi abartıyorum.

Velev ki filmde böyle bir şey gördün, ihtimal dahilinde olduğunu açıklarsın. Yazan sen değilsin, çeken sen değilsin bu nasıl emin konuşmak.

Ben filmi izledikten sonra genel olarak bir sinirliydim, üzerinden sene geçti film hakkında eleştiri okudum yine sinirlendim. dkjfkjdklgjs :mrblue: Bu film beni sinirlendiriyor.
Kullanıcı avatarı
Gemma

Interstellar

Mesajgönderen Canq » 24 Ağu 2016 17:16

facebook
twitter
gplus

Yalnız o makale eleştiriden daha ziyade freud'a selam çakmış bir tespit. Benim de filmi izlerken dikkatimi çekti, makaleyi okuyunca da katıldığım yanları fazla oldu.
Canq

Önceki

Dön Sinema