2 boyutlu madde olamaz. (başlık yanlış)

Bilim ve teknoloji ile ilgili konuları bu forumda paylaşabiliriz

2 boyutlu madde olamaz. (başlık yanlış)

Mesajgönderen Nate RIVER » 02 Şub 2014 14:24

facebook
twitter
gplus

''2 boyutlu madde'' diye bir şey nasıl olabilir. 2 boyutlu demek, yüksekliğin olmaması demek değil mi (burası yanlışsa düzeltin). Yani 3 boyutlu cisim, en, boy ve yüksekliği (bazı yerlerde ''derinlik'' olarak geçer, aynı şey) olan cisimdir diye biliyorum. 2 boyutlu cismin de yüksekliği olmaz. E yüksekliği olmayan bir cisim uzayda yer kaplayamaz ki. Mesela ince bir kıl düşünün, bu kıl 3 boyutludur çünkü atomik düzeyde yüksekliği var. Bu şekilde yükseklik kavramını küçülte küçülte sıfıra getirdiğiniz zaman cismi de ortadan kaldırmış olursunuz, hacmi sıfırlanır. Yine mesela, bir kağıda mavi kalemle dikdörtgen şekli çizdiğinizi düşünün. O mavi dikdörtgen şekil aslında 3 boyutludur. Çünkü kalemin üzerindeki mavi boya kağıdın üzerine düştü, o kağıdın üzerinde artık kalemin mavi ucunu oluşturan atomlar var. Yine atomik düzeyde 3 boyutu elde etmiş olursunuz. Uzun lafın kısası; madde en az 3 boyuttan başlar. :ugeek:

Yanılıyorsam uyarın. 2 boyuttan çıkıp devam ediyorum;

Şunu izleyin;

Adamın 2 boyut ile ilgili anlattıkları yanlıştı diye düşünüyorum. Çünkü 2 boyutlu bir evren olamaz, madde 3 boyuttan başlar. Ama sonraki 2 küsür dakika çok ilginç, çünkü doğru söylüyor. Bunu anlatmamış (belki de ilerleyen dakikalarda söylüyordur, videoyu kesmişler) ama ben söyleyeyim, adamın bahsettiği ''hiper küp''ün gölgesini aldığınız zaman büyük ihtimalle 3 boyutlu bir ''düzgün küp'' gibi göreceksiniz. Zaten küpler düzgündür, burası yanlış oldu ama bu ''düzgün'' lafına dikkat çekmek için yazdım. Çünkü o gölgenin açıları eşit olacak. Mesela 3 boyutlu bir küpe baktığınız zaman gölgesi yamuk yumuktur. Çünkü boyutlar arası geçiş olduğu zaman bozulmalar oluyor (3 boyuttan 2. boyuta geçiş). Adamın elindeki hiper küpü de biz saçma bir cisim olarak algılıyoruz çünkü 3 boyutluyuz, yani cisim boyut değiştirdiği için bozulmaya uğradı. Daha önce görmedim ama bu adamlar o elindeki şeklin ''hiper küp (yani 4 boyutlu küp)'' olduğunu şu şekilde anlıyorlar; adam bu şeklin gölgesine baktığı zaman düzgün bir küp görüyor bence (bunun gölgesini hiç görmedim bilen varsa versin). Yani gölge sonuçta 2 boyutlu ama şekle baktığımız zaman düzgün küp görürsek, bilin ki o elimizde tuttuğumuz şey 4 boyutludur, ama biz algılayamayız. Ama bir cismin 4 boyutlu olduğunu anlayabiliriz. Gölgesine bakın, eğer düzgün bir prizma şekli alıyorsa (açılarının felan eşit olması gerek) işte bilin ki o tuttuğunuz cisim 4 boyutludur. Tabi ki biz onun temsili bir ''bozulmuş 3 boyutlu hali''ni görebiliriz ancak. Çünkü dediğimiz gibi boyutlar arası geçiş olduğu zaman maddeler bozuluyordu.

Ya bu ''düzgün küp gölgesi'' tabiri tam güzel olmadı bence ama bu şekilde bir deney ile anlıyorlar. Veya başka bir yere yansıtıp felan 3 boyutlu bir prizma şeklinde bir gölge görüyorlar. 4. boyutu bu şekilde anlayabilirsiniz ancak. Veya bilgisayarda direk yapmış olabilirler mi. Ama bu gölge ile bir alakası var abi. O 4 boyutlu şeyin gölgesini bulamadım hiç bir yerde bilen varsa resim verebilir mi? Ama gölgesini alsan pek bir şey değişmez çünkü o olay o içerideki küçük küpte bitiyor, e gölgesini alırsan o içerideki küp görünmeyecek. Buradan pek bir yere varamayız yanlış alarm. O zaman 4 boyutlu şekli bilgisayardan felan yapıp anlıyorlar. Ama bir şekilde 3 boyutlu bir düzgün prizma elde edip sağlamasını yapmaları lazım abi. Ya gölge ile, veya başka bilmediğim bir gölge metodu ile olması gerekir diye düşünüyorum.

Düzenleme:

Eğer evrende 4 boyutlu şekiller varsa, işte kübünün 3 boyutlu gölgesini görebilirsiniz. Ama dikkat edin ekranınız 2 boyutlu. Yani 4 boyutlu bir şeklin, 3 boyutlu gölgesini sizin 2 boyutlu ekranınızda, 2 boyutlu olarak görüyorsunuz. Yani gölgenin gölgesi...

http://emre1974tr.blogspot.com.tr/2011/ ... erkup.html

Tamam çözdüm. Şimdi bu 4 boyutlu cismin 3 boyutlu bir gölgesi olması lazım. Bunu da elimizdeki mevcut boyutlardan anlıyoruz, eğer 3 boyutlu bir küpün 2 boyutlu bir gölgesi varsa o zaman 4 boyutlu bir cismin de 3 boyutlu bir gölgesi olur. Ama bizim evrende 3 boyutlu gölge diye bir şey olmaz, çünkü gölgeler zaten 2 boyutlu. Yani ''3 boyut'' direk madde olur bizim evrende, gölge olmaz. Yani Emre'nin dediği doğru, gölgenin gölgesi... O zaman bu adamlar bir cismin ''4 boyutlu bir hiperküp'' olduğunu bilgisayar yoluyla veya başka bir teknoloji ile veya hologram ile gölgesini alarak felan buluyorlar.
En son Nate RIVER tarafından 05 Eyl 2015 23:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Re: 2 boyutlu madde olamaz.

Mesajgönderen Simonov » 02 Şub 2014 15:49

facebook
twitter
gplus

Sadece başlığı okudum. Fizik bilgim de fazla değil su madde değil mi? Ya da hava? Sanirim madde olmasi için boyutlardan fazlası gerekiyor. Uzayda yer kaplasin yeter kafası var bende. Sanirim boyut, madde olabilmesi için ölçü değil
Resim
Kullanıcı avatarı
Simonov

Mesajgönderen salihcyilmaz » 02 Şub 2014 18:45

facebook
twitter
gplus

İçeriği okumadım bir ara okurum sakin kafayla.

Madde tanımı gereği en az 3 boyutludur, çünkü madde atomlardan oluşur. Maddeye şekil verenlerde elektronların dağılımı olduğuna göre ve elektronlar dahi 3 boyutta dağıldıklarından madde için minumum boyut sayısı 3'tür.
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen Nate RIVER » 03 Şub 2014 01:50

facebook
twitter
gplus

Simonov yazdı:Sadece başlığı okudum. Fizik bilgim de fazla değil su madde değil mi? Ya da hava? Sanirim madde olmasi için boyutlardan fazlası gerekiyor. Uzayda yer kaplasin yeter kafası var bende. Sanirim boyut, madde olabilmesi için ölçü değil

salihcyilmaz yazdı:Madde tanımı gereği en az 3 boyutludur, çünkü madde atomlardan oluşur. Maddeye şekil verenlerde elektronların dağılımı olduğuna göre ve elektronlar dahi 3 boyutta dağıldıklarından madde için minumum boyut sayısı 3'tür.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen augustus » 03 Şub 2014 03:54

facebook
twitter
gplus

Başlığa tıkladım yazı ne kadar uzun diye bakacaktım ki Carl sagan reyiz i gördüm.

Tek bişey söylüyorum yazıyı okumadım ama Reyiz doğru söylüyor emin ol. Anlamaya çalış.
Gittiğin yerlerden
yer tut OPTİK BAŞKAN
Unutmayacağız seni
SON HOLİGANN!!
augustus

Mesajgönderen Nate RIVER » 03 Şub 2014 05:15

facebook
twitter
gplus

augustus yazdı:Başlığa tıkladım yazı ne kadar uzun diye bakacaktım ki Carl sagan reyiz i gördüm.

Tek bişey söylüyorum yazıyı okumadım ama Reyiz doğru söylüyor emin ol. Anlamaya çalış.

Yazıyı oku işte. 8-)

2 boyutlu bir madde gerçekte olamaz, o adam ya sembolik olarak anlatıyor ya da yanlış. Bir maddenin yüksekliğini (veya derinliğini) ortadan kaldırırsan hacmi sıfıra eşit olur, dolayısıyla uzayda yer kaplayamaz. Bu durumda ''2 boyutlu bir evren'' veya ''2 boyutlu bir madde''den söz edemeyiz.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Devrez » 04 Şub 2014 20:54

facebook
twitter
gplus

Videoyu izlemedim fakat 2 boyutlu maddelerden söz edebiliriz hatta kafamızda canlandırıp problem çözerken kullanabiliriz.

2 boyutlu maddeye ulasamadığımız için sadece bir kavram olarak kafamızda kalıyor ve bu kavram üzerinden gerçeğe uygun formüller üretebiliyoruz.

Hatta söyle açıklayayım daha açık olsun. Elinde tuttuğun bir cisme 3. Boyutunu gormeyecek şekilde bakarsan iki boyutlu bir cisime bakmış olursun. Iki boyutlu bir cisme ulaşmanın ve gozlemlemenin en kolay yolu kesit almaktır. Bu nedenle 2 boyutlu cisimlerin varlığı söz konusu ama 3. boyut olmadan tek başlarına gozlemleyemiyoruz. Tıpkı oksijenin tek atomlu değil de O2 olarak doğada dolaşması gibi.

Senin sarı renkli karga görmemiş olman sarı renkli kargaların olmasının imkansızlığını göstermez. Kafanda canlandırabilmen yeterlidir.

Not: videoyu izlersem yazımı editleyebilirim henüz izlemedim.

Ha bir de 4 boyutlu bir cismin gölgesine baktığında yine 2 boyutlu olacaktır. Çünkü türevinin türevini alıyorsun. 4 boyutlu bir cismin 3 boyutlu halini görebilmek için gölgesine değil dokunabildigin tadabildigin haline yani gerçek haline bakman lazım. Bu mantıkla düşünürsen her cismin zaten her boyutta bir integrali oluyor. Turevini aldıkça bunların bir nokta olarak kesişiyorlar.
Kullanıcı avatarı
Devrez

Mesajgönderen Nate RIVER » 04 Şub 2014 22:12

facebook
twitter
gplus

Kafanızda canlandırabilirsiniz ama gerçekte yoktur sonuç olarak. ''2 boyutlu bir cisim düşünebiliriz'' ama ''2 boyutlu madde (veya evren) vardır'' diyemeyiz. Ayrıca 3 boyutlu gölgeyi de açıkladım yazının sonlarına doğru.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Devrez » 04 Şub 2014 22:16

facebook
twitter
gplus

3. boyut evrenine gerçek diyoruz zaten. Gerçek evrenin sözlük anlamı o. Fakat gerçekten başka evrenler, cisimler, sayılarda vardır.
Ahiret gerçek dışı bir evren ama yalanlamıyorsun.
Cin,üçgen, kare gerçek dışı cisim ama yalan değiller.
Kök içinde - li sayılar gerçek dışı sayılar fakat bunların işlemini bile yapıyoruz imajiner sayılar ismi altında.
Gerçek kavramı üzerine düşünmek gerekiyor bence.
Kullanıcı avatarı
Devrez

Mesajgönderen Devrez » 04 Şub 2014 22:20

facebook
twitter
gplus

Şunu da eklemek isterim ki "gerçek" gibi sınırlayıcı kavramlar bir Müslümanın aklında boş kalabalık yapmamalı. Örneğin 0 rakamını bulan el-harezmi bir Müslümandı. Gerçek kavramı onu sınırlamamıştı.
Kullanıcı avatarı
Devrez

Sonraki

Dön Bilim ve Teknoloji