Penisi Olan Dişi Böcek

Bilim ve teknoloji ile ilgili konuları bu forumda paylaşabiliriz

Penisi Olan Dişi Böcek

Mesajgönderen Aschille » 19 Nis 2014 16:42

facebook
twitter
gplus

Dişinin de penisi olur mu demeyin. :D
"Uzmanlar yeryüzünde karşı cinsin üreme organına sahip ilk hayvan örneğinin, Neotrogla ismi verilen bu böcek türünün olduğunu söyledi

Brezilya’da keşfedilen ve Neotrogla denilen türün dişisi sertleşme özelliğine sahip üreme organına, türün erkeği ise vajina benzeri bir üreme organına sahip. Dişi, ginosom adı verilen penis benzeri organıyla erkeğin vajinaya benzeyen organına girerek sperm emiyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma raporda Neotroglalarda dişinin daima üstte olduğu çiftleşme dikkate değer bir süre olan 40 ila 70 saat devam ettiği belirtildi. Raporun yazarı Japonya'nın Hokaido Üniversitesi'nden Kazunori Yoshizawa, "Cinsiyet rolü değişikliği bir çok başka hayvanda daha önce bulunmuştu ama üreme organlarının ters olduğu ilk örnek Neotrogla" dedi.

Böcekler Brezilya'nın doğusundaki bir mağarada bulundu ve bu özellikler Neotrogla familyası içinde dört ayrı türü kapsıyor. Dişinin ginosom adı verilen penis benzeri organı erkeğin içine girdiğinde şişiyor. Organın içindeki dikenler sayesinde iki böcek birbirine yapışıyor. Bu olağanüstü rol değişikliğinin, böceklerin yaşadığı mağara ortamındaki besin yetersizliği sonucu gelişmiş olabileceği düşünülüyor. Çiftleşme sırasında dişiye erkeğin vajinasından sadece sperm değil, besleyici değeri yüksek diğer sıvıları da emme imkanı verdiği de ortaya çıktı. O nedenle çiftleşme ne kadar sık olursa dişi o kadar beslenmiş de oluyor.
Bu tuhaf türün incelenmesi türlerde cinsel organların evrimi, bilim insanlarına cinsler arası çelişki ve çatışmalar konusundaki tezlerin test edilebileceği yeni alanlar açtı. Japonya'daki Keio Üniversitesi'nden Yoshiitaka Kamimura "O kadar seks rolleri değişimi görülen hayvan arasında neden sadece Neotrogla'da dişi penis geliştiğini açıklayabilmek önem taşıyor" dedi." (Kaynak: http://www.t24.com.tr/haber/brezilyada- ... ldi/256368 )
Ya insan da bu şekilde evrimleşseydi? :(
Kullanıcı avatarı
Aschille

Re: Penisi Olan Dişi Böcek

Mesajgönderen Adm » 19 Nis 2014 18:26

facebook
twitter
gplus

Îliğimizi kuruttular zaten bide böyle olsa bittik. (Sahra geliyor hazır olun :mrblue: )
Kullanıcı avatarı
Adm

Mesajgönderen Nate RIVER » 19 Nis 2014 18:30

facebook
twitter
gplus

Tövbe tövbe... :D
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen vicdansiz reseptor » 19 Nis 2014 19:31

facebook
twitter
gplus

Tam bunun üzerine şu videoya denk geldim :D

http://alkislarlayasiyorum.com/m/conten ... li-sirtlan
Kullanıcı avatarı
vicdansiz reseptor

Mesajgönderen Yowzah Anakata » 19 Nis 2014 19:49

facebook
twitter
gplus

Daha çok böceğin nasıl pipisi okuyo mk merağıyla geldim, sırtlan yaprağıyla gidiyorum
Kullanıcı avatarı
Yowzah Anakata

Mesajgönderen Sahra » 19 Nis 2014 22:47

facebook
twitter
gplus

Yowzah Anakata yazdı:Daha çok böceğin nasıl pipisi okuyo mk merağıyla geldim, sırtlan yaprağıyla gidiyorum

"pipi" :lol:

Adm yazdı:Îliğimizi kuruttular zaten bide böyle olsa bittik. (Sahra geliyor hazır olun :mrblue: )

niye len, feminist bi imaj mı çizdim :lol:
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Dön Bilim ve Teknoloji