Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi

Bilim ve teknoloji ile ilgili konuları bu forumda paylaşabiliriz

Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi

Mesajgönderen Sofie » 22 Haz 2014 18:34

facebook
twitter
gplus

DARPA'nın geliştirdiği beyin çipi ile hafızadaki belli anıların silinmesi ya da olmayan anıların yerleştirilmesi gerçek olacak.

Bu tüyler ürpertici gelişmenin hangi amaçlarla kullanılacağı ise hala bilinmiyor. İnsanlara sahte anılar yerleştirerek neler yapılabileceğini bir düşünün.

Bir sinirbilimci olan Joseph LeDoux konuyla alakalı olarak, DARPA'nın bu tarz çalışmalarına tam gaz devam ettiğini ve ajansın bu çipleri beyne yerleştirmekle neyi amaçladıklarını bilmediğini söyledi. Bu çiplerin bir protez olarak nitelendirilebileceğini söyleyen LeDoux, kol ya da bacak yerine bunda hafızanız düzeltilecek.

Bu teknoloji ne zaman yaygınlaşacak bunu göreceğiz. Peki sizce bu teknoloji ile neler yapılabilir?
http://www.haberler.com/hafizayi-silen-ve-sahte-ani-olusturan-beyin-cipi-6180782-haberi/
Resim
Kullanıcı avatarı
Sofie

Re: Hafızayı Silen ve Sahte Anı Oluşturan Beyin Çipi

Mesajgönderen Aschille » 22 Haz 2014 20:13

facebook
twitter
gplus

Çok şey yapılabilir fakat bu çiple anıları değiştirme/ düzenleme işinin tak fişi bitir işi şeklinde yapılacağını sanmıyorum. Şu an insan vücudunun en az çözümlenen parçası beyin. Bu işlem beyinde çeşitli anomalilere de yol açabilir. Ama gerçekleşirse büyük sükse yapacağa benziyor.
Kullanıcı avatarı
Aschille

Mesajgönderen canq » 22 Haz 2014 21:42

facebook
twitter
gplus

İtörnıl Sanşayn of dı sıpotldssgfdd filmi gibi mi? Anı silmek tamam da ekleme olayı ilginçmiş. Orayı nasıl yapacaklar anlamadım.

Bir de bence bu tarz bilimsel gelişmelere korkuyla yaklaşmamamız lazım. Temkinli, ama korkuyla değil. Sonuçta bunu yapanlar düşmanlarımız değil.
canq

Mesajgönderen Sofie » 23 Haz 2014 00:36

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Sonuçta bunu yapanlar düşmanlarımız değil.

Çok dostane olduklarını düşünmüyorum
Resim
Kullanıcı avatarı
Sofie

Mesajgönderen Tmaca » 23 Haz 2014 10:55

facebook
twitter
gplus

Geçen bir arkadaşla konuşuyorduk bu konuyu. 'İnsanın anıları kaydedilip , öldükten sonra başka bir bedene takılıp yaşamaya devam etmesi ' gibi birşey. Tabii olabilir mi ? Nasıl sonuçlar doğurur ? İyice düşünmek lazım. Tabi Bu söylediğim çok uç ama başlıktaki olay oluyorsa insanların anıları benlikleri kaydedilip başkabedenlerde yaşamaya devam edebilir. O ne lan reenkarnasyon gibi oldu :twisted:

Cidden beni ürkütüyor bu tarz buluşlar..
Kullanıcı avatarı
Tmaca

Mesajgönderen Aschille » 23 Haz 2014 12:34

facebook
twitter
gplus

İnsanın ölümüne az bir zaman kala, oluşturulan boş insan bedenlerine yeni insan bedenleri yerleştirilerek geçici bir süre ölüm geciktirilebilir, yalnızca hafızanın taşınmasıyla olmaz o olay. Ama bu proje de sadece teoride kaldı.
Kullanıcı avatarı
Aschille

Mesajgönderen Adm » 23 Haz 2014 14:02

facebook
twitter
gplus

Sofie yazdı:DARPA'nın geliştirdiği beyin çipi ile hafızadaki belli anıların silinmesi ya da olmayan anıların yerleştirilmesi gerçek olacak.

Bu tüyler ürpertici gelişmenin hangi amaçlarla kullanılacağı ise hala bilinmiyor. İnsanlara sahte anılar yerleştirerek neler yapılabileceğini bir düşünün.

Bir sinirbilimci olan Joseph LeDoux konuyla alakalı olarak, DARPA'nın bu tarz çalışmalarına tam gaz devam ettiğini ve ajansın bu çipleri beyne yerleştirmekle neyi amaçladıklarını bilmediğini söyledi. Bu çiplerin bir protez olarak nitelendirilebileceğini söyleyen LeDoux, kol ya da bacak yerine bunda hafızanız düzeltilecek.

Bu teknoloji ne zaman yaygınlaşacak bunu göreceğiz. Peki sizce bu teknoloji ile neler yapılabilir?
http://www.haberler.com/hafizayi-silen-ve-sahte-ani-olusturan-beyin-cipi-6180782-haberi/

Öncelikle bu tür bilim kurgu ürünü icatların son zamanlarda medyada çok fazla ortaya atıldığını görmekteyiz. Bununda ne kadar doğru olduğu tartışılır fakat DARPA'nın web sitesindeki biyoloji alanında çipli tek proje: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Release ... 5/27a.aspx
İngilizcem çok iyi değil fakat anladığım kadarıyla bu projede amaç Bir beyin arayüzü oluşturmak, bu çip sayesinde nörolojik aktiviteyi hesaplamak ve gelecekte kullanılması için klinik tedaviler oluşturmak. Bu tedavilerde genellikle felç gibi durumları engellemeye çalışan beynin hasarlı bölgesini tedavi etmeye yönelik. Hafıza silme anı oluşturma ile ilgili bir şey görmedim sizde bir göz gezdirin.
Aschille yazdı:İnsanın ölümüne az bir zaman kala, oluşturulan boş insan bedenlerine yeni insan bedenleri yerleştirilerek geçici bir süre ölüm geciktirilebilir, yalnızca hafızanın taşınmasıyla olmaz o olay. Ama bu proje de sadece teoride kaldı.

Bu konunun ise şöyle bir sonucu vardır. Ben ölmek üzereyim söylediğin şekilde hafızam kopyalanıp benim genç bir klonuma aktarılıyor. Ben yaşlanarak ölüyorum o yaşayamaya devam ediyor. Güya ömrümü uzatmış oluyorum. Ama bu işlem sadece hafızanın yaşamasına olanak sağlar. Yani bir hafızayı taşıyacak yeni bir konak oluşturulur. Hafıza yaşamaya başka ama tıpatıp aynı (Kopya) bir bilinçte devam eder. Aktarım yapılan bilinç ise ölmüştür. Kısaca bu işlem öyle yada böyle bireyin ömrünü uzatmaz onun hafıza mirasını canlı tutar.
Kullanıcı avatarı
Adm

Dön Bilim ve Teknoloji