Atatürk ve Yeni Dünya Düzeni

Tarihi araştırmaları ve olayları bu forumda paylaşabiliriz

Atatürk ve Yeni Dünya Düzeni

Mesajgönderen Nate RIVER » 20 Nis 2014 20:59

facebook
twitter
gplus

Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki yıl önce yayınlanan bir tarih yazdı. Eserinin son sayfaları Dünya tarihinin gelecekteki safhası başlığı altında bazı düşünce ve görüşleri içine almaktadır. Bu görüşlerin yönelmiş olduğu hedef "Un gouvernement federal mondial" yani birleşik bir dünya devletidir. Wells, bu bölümde, birleşik bir dünya devletinin nasıl kurulabileceğini ve böyle bir devletin önemli ayırıcı özellikleri ile ilgili tasavvurlarını belirtiyor; adaletin ve tek bir kanunun hâkimiyeti altında dünyamızın ne durumda bulunacağını tahayyül ediyor. Wells, bütün hâkimiyetler tek bir hâkimiyet içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir kuvvet meydana çıkmazsa, dünya mahvolacaktır diyor ve "gerçek devlet, çağdaş hayat şartlarının bir zaruret haline getirdiği birleşik dünya devletinden başka birşey olamaz; hiç şüphe yoktur ki, insanlar kendi icatları altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmeye mecbur olacaklardır" görüşünü ileri sürüyor.

İnsanlığın dayanışması iIe ilgili büyük hayallerin sonunda gerçekleşmesi için ne yapmak ve neyin önüne geçmek gerektiğinin doğru olarak bilinmediği ve saIdırgan bir dış siyaset geleneğine sahip olan devletlerin, birleşik bir dünya devleti tarafından güçlükle temsil edilebileceği de bildiriliyor. Wells'in "Avrupa ve Asya'nın felâketleri ve ortak ihtiyaçları, belki dünyanın bu iki parçasındaki milletlerin bir dereceye kadar birleşmesine yardım edecektir, olabilir ki, dünya ölçüsünde bir birIeşmeye gidilmeden önce, bir sıra bölgesel birleşmeler yapılabilir" şeklindeki düşüncelerini de kaydedeyim.

Efendiler, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşüncede yükselip olgunlaşması, Hristiyanlığı, Müslümanlığı, Budizmi bir yana bırakarak basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılacak duruma getirilmiş saf ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye kadar kavgalar, çirkeflikler, kaba istek ve iştahlar arasında bir sefalethanede yaşamakta olduklarını kabul ederek, bütün vücutları ve zekâları zehirleyen zararlı tohumları yok etmeye karar vermesi gibi şartların gerçekleşmesini gerektiren birleşik bir dünya devleti kurma hayalinin tatlı olduğunu inkâr edecek değiliz.

KAYNAKÇA --> Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk, Sayfa 462-464

http://bugrayerli.blogspot.com.tr/2014/04/avh.html

Atatürk sen yapma bari. :|
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Re: Atatürk ve Yeni Dünya Düzeni

Mesajgönderen meetozik » 27 Nis 2014 22:09

facebook
twitter
gplus

halifeliğin bunla alakası ne? bence kılıf uyduruyor millet. bu dille bahsedeceğine sosyalizmi daha anlamına uygun olarak ifade edemez miydi Mustafa Kemal? ki kendisi 17 ihtilalinden sonraki Rusya'nın fikirlerine şiddetle karsı cıkmısken.
meetozik

Mesajgönderen Nate RIVER » 01 May 2014 23:24

facebook
twitter
gplus

Abi halifelik nedir ya. Koca bir dindar topluluğunu tek bir adamın eline bırakmak da nereden çıktı? İnsanlar neden bu kadar köleci anlamış değilim, biri çıkıp da ''insanlar aslında koyunlardan evrimleşmiştir'' dese inanabilirim o derece. :D
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen bir adem » 02 May 2014 00:02

facebook
twitter
gplus

mustafa kemal hakkındaki her iyi senaryoya atlamamak gerekli, melek ya da seytan değildi bu adam ve tartışılması gereken çokça sözü ve fiili var bana göre.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen Hürkuş » 02 May 2014 00:41

facebook
twitter
gplus

Atatürk hakkında bilgi kirliliği çok. Bir ateist oluyo bir agnostik biri kafayı kafayı uzatıp hayır hutbesi var diyor beriki Kuran'ın Türkçeleştirmesinin önünü açtı diyor. Bir bakıyorsunuz Yeni dünya düzeniyle ilgili destekleyici sözler kurmuş gerçi o zamanlar Yeni dünya düzeninin tam olarak anlaşılması bence zor. Bilgi kirliliğini engellemek şart
Resim

Spoiler: göster
Resim
Hürkuş

Mesajgönderen Nate RIVER » 06 May 2014 02:11

facebook
twitter
gplus

fatih yazdı:Atatürk hakkında bilgi kirliliği çok. Bir ateist oluyo bir agnostik biri kafayı kafayı uzatıp hayır hutbesi var diyor beriki Kuran'ın Türkçeleştirmesinin önünü açtı diyor. Bir bakıyorsunuz Yeni dünya düzeniyle ilgili destekleyici sözler kurmuş gerçi o zamanlar Yeni dünya düzeninin tam olarak anlaşılması bence zor. Bilgi kirliliğini engellemek şart

Adam ateistti (en azından dinsizdi büyük ihtimalle). İnternette videosu var ''gökten indiği sanılan kitaplar...'' diye bir ifade kullanıyor. Düz ateist işte niye bu kadar çok tartışma konusu oluyor anlamadım. Bir de şöyle söylentiler var, ''ya aslında orada başka kitaplardan bahsediliyor...'' yahu böyle bir şey varsa videonun devamını getir izleyelim be mübarek. Madem sen biliyorsun getir biz de öğrenelim. :D Belki gerçekten videonun gerisinde veya ilerisinde başka şeyler söylemiş olabilir ama şu anda elimizdeki kanıt bu kadar ne yapalım yani. Yanlız şu var; o konuşmanın sadece o kısmı kesildiyse bilinçli olarak yapılma ihtimali yüksektir. Yani Atatürk'ün o konuşmasının sadece o kitaplarla alay ettiği kısmı mevcut, neden diğer kısımları yok? Adamın adını kötülemek için cımbızlama yapıp videonun geri kalanını yok eden şakirtler planlamış olabilir bunu, bak bu ihtimal de yüksek. Objektifliği elden bırakmamak lazım. Şimdi Atatürk'ün dinsiz olduğunu kabul ederek tespitime devam ediyorum izninle :D ; o müslüman tavırları felan da şundan kaynaklanıyordu; adam o kadar cahilin arasından çıkıp da ''heey ben ateistim hadi bana katılın ve ülkeyi kurtaralım'' dese kim destek verecekti? Mecburen halkın kurtulması için dindar bir portre çizmek zorundaydı, aksi durumda millet ateiste mi oy verecek? Hele bir de onun önderliğinde Osmanlı Hükümet'ine karşı çıkacaklar öyle mi? Vay babam vay. :D Yani adamın müslüman taklidi yapmaktan başka çaresi yoktu, halkın kurtuluşu için yapmak zorundaydı. Umarım anlatabilmişimdir. Bu laflar sana değildi bu arada, genel konuştum. :D
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen eskimo » 06 May 2014 02:22

facebook
twitter
gplus

biraz uzun ama biraz daha detaylı bilgi için göz atmakta yarar var:

http://dergi.ilahiyat.omu.edu.tr/Makale ... 010129.pdf
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Nate RIVER » 06 May 2014 15:31

facebook
twitter
gplus

O meşhur ''gizlenen vasiyet''i çok merak ediyorum ben de. Onda net olarak inancını felan söylüyordur diye tahmin ediyorum. :roll:
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen Nate RIVER » 06 May 2014 15:36

facebook
twitter
gplus

Abi bir vasiyet neden açıklanmaz veya açıklanma süresi uzatılır anlamıyorum. Adam öldü sonuçta nesi gizleniyor ki? :roll: O belgede önemli şeyler var kesin. :D
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Dön Tarih