Devlet-i Aliyye Osmanlı'nın haritası, hüküm sürdüğü yerler.

Tarihi araştırmaları ve olayları bu forumda paylaşabiliriz

Re: Devlet-i Aliyye Osmanlı'nın haritası, hüküm sürdüğü yerl

Mesajgönderen Skywalker » 17 Ağu 2014 00:51

facebook
twitter
gplus

canq yazdı:Kafanda "Osmanlı empeyalist değil" diye bir düşünce varsa tarafsız olamazsın.

Kafamda öyle bir düşünce yok ki, varsa zaten mutlaka çıkar ortaya. Her şeyi yazacağım. Ben zaten "Osmanlı niye Emperyalist değildi?" sorusunun cevabını değil, "Osmanlı Emperyalist mi değil mi?" sorusunun cevabını arayacağım.
Skywalker

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 17 Ağu 2014 01:03

facebook
twitter
gplus

6 yaşında çocuğun padişah olması devletin bekasına engel değil , iki yaşında kardeş,çocuk sahibi olmak engel değil mi ? Neden dolayı sırf asil kandan , hakkı diye 6 yaşında bir çocuğu tahta çıkarabiliyorsun ancak iki yaşında bir çocuğu isyan edicek diye boynunu vurdurtuyorsun.Asıl soru şu ya etmezse ? Deliyi padişah yapabiliyorsun ancak iki yaşında çocuğu yaşatmıyorsun o da güzelmiş.Bütün ömrün savaşta geçiyor ama 10 küsür eşin oluyor o da ayrı bir fantaziymiş.
Kuzgundan bir alıntı:Asla !
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Skywalker » 17 Ağu 2014 01:04

facebook
twitter
gplus

Bu eleştirilere bir şey diyemem tabi :) Her olayın haklı olduğu kadar haksız yanları da vardır elbette. Yanlış bir iş yapanlar da cezasını çekmeli elbet.
Skywalker

Mesajgönderen Ebu Akeb » 18 Ağu 2014 06:05

facebook
twitter
gplus

Leonardo da vinci yazdı:Dünyaları fetih etseler neye yarar ? İslamiyet adı altında yüzlerce çoluk , çocuk kılıçtan geçirimedi mi ? ikinci mehmetin katlettiği iki yaşında ki ahmet ile hasan'ın öldürülmesindeki mantık nedir ?.İki yaşında masum bir çocuğu iki gün sonra tahta gözünü diker devletin bekasını tehlikeye sokar diye öldürmek ne demek yahu.8 kardeşini boğdurup öldürmek ne demek.130 cariyeden 113 çocuk sahibi olmak ne demek.19 kardeşini katletmek ne demek.Baba katletmek ne demek.20 eş sahibi olmak ne demek.Bu işin içinden siz kemalist , laiksiniz,demeyle çıkılmaz.Bana istedikleri kadar hoş görü getirsinler , istedikleri yeri fetih etsinler , yahudileri , hristiyanları sevip okşasınlar onlara ilgi alaka göstersinler umurumda olmaz.Sen islam adı altında ecnabi karıları kendine paçavra yapıyorsan,islamiyet adı altında menfaatine gelmeyen kişileri kılıçtan geçiriyorsan ister doğu ister batı korkusundan titresin kimsenin umurunda olmaz.Çünkü:MASUM BİR KİŞİYİ ÖLDÜRMEK DÜNYAYI ÖLDÜRMEK DEMEKTİR.NOKTA.

Şu öldürülen insanların, senin zerre kadar umrunda olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Eğer umrunda olsaydı, böyle bir düşünce yapın olmazdı bir defa. İslâmiyete asırlarca hizmet etmiş, dini korumuş, insanını ezdirmemiş, ezmemiş, ateşe tapan, hiçbir şeye inanmayana bile dokunmamış, gâvura boyun eğmemiş ve asırlarca ayakta kalmış bir devleti kötülüyorsun. Cümle sonuna büyük harflerle aklı sıra laf soktuğunu sanıp NOKTA yazmakla da o iş olmuyor. Gelmiş burada Osmanlı'yı tenkid ediyorsun amacın ne? Dini mi savunmak öldürülenleri mi savunmak yoksa kemalizmi mi savunmak? Nedir amacın? Doğru düzgün tenkid etsen neyse, ama onu da göremiyorum maalesef. Neyse. Önce şunu idrâk et bakalım;

Tahkikât (soruşturma) sonucunda Patras Vakası'na da başı çekenlerle aynı derecede katkıları olduğu ispat edilen Ortodoks Patriki Gregorios'un asılması emredildi. Patrikhanenin bugün hâlâ kapalı olan ve intikam kapısı olarak bilinen kapının önünde Patrik Gregorios asıldı. İdam edilen Ortodoks Patriki Gregorios'un boynuna asılan idamnamede yazılanlar bizim için oldukça dikkat çekicidir. İdam fermanında deniyor ki; "Bu devlet Osman Gazi'nin kurduğu devlet değildir, bu devlet Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye değildir. Bu devlet Hz. Muhammed (S.A.V.) peygamber efendimizin Medine'de kurduğu devletin devamıdır. Bu devlet, Devlet-i Aliyye-i Muhammediyye'dir. Böyle bir devlete ihanetin cezası elbette idam olmak lâzım gelir. Zirâ Hakayık'ki Muhammediyye'nin galiben kıyamete kadar devam edebilmesi, böyle bir devletin varlığına bağlıdır. Böyle bir devlete ihanetin bedeli ölümdür, idamdır."

Evet şimdi asıl konuya geçeceğim. Bir insan bildiğini konuşmalı. Tenkid ederken de bilinçli olarak etmeli. Kardeş katline burada tek bir örnek vereceğim. Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, 14 yaşında tahta geçti. Haçlılar, İncil üzerine yemin ederek bir anlaşma imzalamışlardı. Osmanlı tahtına bir çocuk geçti diye, II. Murat Manisa'ya gitti "vaktimi ibadet ile geçireceğim" diye. Bir çocuk geçti diye papalığa müracat ettiler ve İncil üzerine yemin ederek bir madde imzalansa bile, bundan dönülebilir mi? Papa da dedi ki; "Müslümanlar kâfirdir İsa'nın uluhiyetini kabul etmedikleri için. (bak bak, kendi küfrünü nasıl da kullanıyor! Neyse.) onlara verilen söz İncil üzerine yemin edilerek de olsa, nûkül edebilirsiniz."

Bunun üzerine Haçlılar, saldırdılar Osmanlı ülkesine. 14 yaşındaki çocuk; "paşalar müdâfa tertibatı alın!" dedi ve o'na da "çocuk sen bu işi yapamazsın babanı çağır" dediler ve "hayır ben padişahım!" dedi buna rağmen yapamazsın dediler ve babasını çağırdılar, o da dâhihâne bir sözdür "Ben padişahsam emrediyorum gel vatan tehlikede, sen padişahsan gel vatan tehlikede" ve II. Murad geldi, haçlıların hakkından da geldi, işlerini bitirdi. Daha sonra da vefatı üzerine Fatih Sultan ikinci defa tahta geçti ama, o vaktiyle kendini çocuk sayıp emrini dinlemeyen paşalarla çalışıyor. Bir defa 19 yaşında bir genç, ikincisi o paşalara kızgın. Bir şey geliyor, sen bu sakalını herhalde değirmende ağırttın, ona bağırıyor buna bağırıyor habire. Paşalar da diyor ki, "Ulan bu deli asabi adamla biz nasıl geçiniriz? Biz bunu devirelim kardeşini geçirelim."

Peki kardeşi kim? Çocuk, bebek. En tehlikeli bir taht için çocuk yaşta bir adamdır. Çünkü o idare edemez, yerine biri veya birileri idare eder. Bu da bir usül oldu mu, bunun sonu yoktur. Adamın birisi uyurken sakalın üzerinden fare geçmiş. Uyanınca demişler ki, uyurken sakalının üzerinden fare geçti git yüzünü yıka. Adam da der ki, yok yok, bir makas verin de keseyim sakalı hepten. "Ya neden kesiyorsun?" derler ve adam da; "O hınzır yol etti gene geçer" demiş!

Bakın, başka tarihlerde de böyledir. O paşalar o çocuk adına idareci olurlar, sonra içinden nûfuzlu birisi Ali Osman olacağına, biraz da Ali Mithat olsun şeklinde dediler. (Bunu Osmanlı tarihinde yahudi asıllı olan Mithat Paşa söylemiştir dedesi bulgar yahudisidir. O eroinman mel'un, hanedan devirmeyi düşünebildi.) Hanedan değişikliği en büyük kargaşadır. Osmanlı, padişahlık kavgasını kendi hanedanına has etmiş. Bunlar da çocuğu geçirecekler, Fatih Sultan da bunu sezince, cellad başına "Git, boğ şu çocuğu!" dedi. Cellad başı boğdu geldi ve Fatih dedi ki, "Benden başka hanedan taht için varis yok. Gene de ihtilâl yapmayı düşünüyor musunuz?" Paşalar da baktılar olmadı, sırları ortaya çıktı ve eğdiler kafayı öne ve dediler ki, "Bu deliyle yürümeye mecburuuuuz. Ya bu kervanı güdeceğiz ya da bu diyardan gideceğiz..."

İşte Fatih Sultan Mehmed, bir ihtilâli önlemiş oldu böylelikle!

Bu Şeriât'a aykırı değildir. Onlar bir ihtilâle teşebbüs etselerdi, buna razı olmayanlarla bir kavga çıksaydı, yüzlerce binlerce insan ölecekti efendiler! Hâlâ anlamıyor musunuz yoksa anlamak istemiyor musunuz!

Bir adamla bin adam karşı karşıya. Bu kardeşin veya evladın, öteki de tebân. Bu cumhuriyet kafası taşıyan adamların hiçbiri "benim evladım bir kişidir o ölsün de bin kişi ölmesin" diyemez!.. DİYEMEZ!.. "Bin kişi ölsün de benim evladım hayatta kalsın!" der!..

Ama Osmanlı'da öyle denmiyordu, bir kişi o ölsün, binlerce insan kurtulsun! deniyordu ve böyle toplasan en fazla 30-40 şehzâdedir öldürülen. Her vakayı da ayrı ayrı değerlendirmek lâzım gelir ki, bu da Osmanlı'nın bir meziyetidir. Biraz tarih felsefesinden haberi olan bunu kınamaz, konuşmaz. Avrupa tarihleri hanedanlar arası kavgayla doludur. Fatih Sultan kardeşini öldürdü de Çandarlı'yı niye öldürdü? İşte Çandarlı'yı Çandarlı Hanedanı'nın, Osmanlı Hanedanı'na rakip hâle gelmesinden dolayı öldürdü! O öldürmeye bir de kâide koydu ki, malı devlete bırakır, evladına maaş bırakır. Çünkü ihtilâl para ile olur. Tebâsından herhangi bir kimsenin o kadar harb ganimeti ile zengin olmasını doğru bulmadı zirâ...

Şimdi anladın mı? Anladınız mı? Kardeş katli meselesine de açıklık getirmiş oldum. Daha neler neler yazarım bu konuya. Leonardo, bir daha benim abdestsiz ayağını yere bile basmayan ecdadıma şöyle katil böyle sapık şöyle böyle diye tenkidde bulunmadan önce iki kere daha düşün. Hatta oturur işi gücü bırakır üç gün üç gece sayfalarca ciddi ciddi sayfalarca üşenmeden bıkmadan ecdadım için seve seve yazarım burada ve oku oku bitiremezsin. Bu sefer de öylece bakakalır da bir türlü cevap veremezsin için içini yer böyle. Gider birkaç kemalist kaynağa bakarsın ama yine de yetmez seni kurtarmaya. Zaten kemalistler şu an senin isteklerine de cevap veremez. Japonların Pasifik'te ABD ile savaştığı gibi, sandıkla deviremedikleri hükümeti şiddetle devirmeye çalışıyorlar şu an çünkü. Sen de şiddetle saldırmaya kalkarsın işte. Dikkat edersen de sana çoğu zaman cevap vermiyorum. İçinize öyle bir nefret girmiş ki, ne dersek diyelim laftan anlamıyorsunuz. Bak, cümle sonlarına eklediğim noktalar senin eklediğin NOKTA gibi karizmatik değil. İdare edersin artık.

Son olarak, Cennet Mekân Sultanımız Fatih Sultan Mehmed Han Hz. sözü ile de bitireyim;

"Benim aklımın gittiği yere, düşmanlarımın hayali gitmez!"

Rahmetullâhi Aleyhim. Rabbim makamını cennet etsin yattığı yeri nur eylesin. AMİN.

Böyle güzel insanların torunu olduğum için gurur duyuyorum çok mutluyum bana güç veriyor, Allah'a (c.c.) şükürler olsun.
Ebu Akeb

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 18 Ağu 2014 16:11

facebook
twitter
gplus

Böyle insanları umursayıp umursamadığımı anlamak sana düşmez öncelikle.Hayatım hakkında ideoloji ve düşüncelerim hakkında buradan yazdığım iki tane entry ile yorum getirme hakkına sahip değilsin ve getiremezsin.Yukarıdaki kurduğum cümleler ağrına gitmiş sanırım.Dediklerimin arkasındayım ve kurduğum cümleleri farkında olarak yazdım.Burada kimseye hümanistlik taslıcak halim yok.Ne düşündüğümü ve kimleri önemseyip önemsemediği mi bilemezsin.İki yaşında bir çocuk hangi koşullarda olursa olsun katledilmesine kimse kusura bakmasın meşru bakamam.Gün yüzü görmemiş kadınların çocukların katledilişini doğru bulmuyorum.Kendi hanedanından birilerini katletmeyen padişahların sayısı toplasan eldeki parmakların sayısını geçmiyor.O zaman bana islam terbiyesinden bahsetmicekler.Bunların hepsi mi fitneye , fesata gelmiş.Bu kadar islam terbiyesiyle yetişmiş insanlar ne de çabuk dolduruşa gelebiliyorlar.Aynı zamanda atatürke olan kinin sanırım insanlara bakış açını somut bir şekilde etki edebiliyor.Ben tarihi ne doğan medyasından öğreniyorum ne kadir mısıroğlundan.İlber ortaylı gibi murat bardakçı gibi herkesin karşısında dik durmasını bilen , lafını esirmegeyen ve kaynak vermeden ağzından kelam çıkartmayan kişilerden okuyorum tarihi.Ben ne kemalist'im ne de milliyetçiyim vakti vuku bulur ise vatanım içinde dinim içinde haklı bir savaşta savaşmaktan çekinmem.Yeri geldiği zamanda en sert şekilde bu forumda Atatürk'ü bizzat ben eleştirdim yeri geldiği zaman Atatürk'ü elimden geldiğince savundum.Benim kimseye yiaa osmanlıyı nasıl seversiniz gibi bir ithamım olmadı.Atalarınla gurur duymak istiyorsan buyur duy kardeşim banane düşünce senin düşüncen , ideoloji senin ideolojin.Ancak aklıma ve mantığıma uygun gelmeyen şeyler var ve bu konuda en sert şekilde eleştirme hakkına da sahibim.Eleştirmekten de çekinmem.Allaha şükür kimseye laf sokma çabasında bir kişilik olmadım bu güne kadar bu forumda da kimse şahsım hakkında yorum getirmedi ve kimse ile kavga,patırdı yaşamadım.Herkes için doğrular ve yanlışlar aynı olmak zorunda değil senin için yüzlerce insanın ölmemesi için iki yaşındaki çocuğun öldürülmesi doğrudur diğeri için yanlıştır.Osmanlıdan kemalizme bağlayan kafa yapınla bundan sonra git kinini başka birilerine kus ve edebinle gerizekalıya anlatır gibi değil insana anlatır gibi anlat.Önce şu sondaki cümleleri idrak et bakalım.
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Mesajgönderen Ebu Akeb » 18 Ağu 2014 16:24

facebook
twitter
gplus

Anlamayan anlamıyor işte.

Murat Bardakçı ve İlber Ortaylı senin işine geliyor işine.

Daha Asliye Hukuk Mahkemelerini bile bilmeyip ortaya atılan bir belgenin sahteliğini ıspatlamaya çalışan bir tarihçidir Murat Bardakçı.
İlber Ortaylı, Sultan Vahideddin Han için "hain değil" diyen birisi. Hayret, bak şaşırttın beni şimdi onu okuduğunu söyleyerek.
Ebu Akeb

Mesajgönderen eskimo » 18 Ağu 2014 16:57

facebook
twitter
gplus

Ebu Akeb yazdı:Anlamayan anlamıyor işte.

Murat Bardakçı ve İlber Ortaylı senin işine geliyor işine.

Daha Asliye Hukuk Mahkemelerini bile bilmeyip ortaya atılan bir belgenin sahteliğini ıspatlamaya çalışan bir tarihçidir Murat Bardakçı.
İlber Ortaylı, Sultan Vahideddin Han için "hain değil" diyen birisi. Hayret, bak şaşırttın beni şimdi onu okuduğunu söyleyerek.

evet İlber Ortaylı, Vahdettin için "hain değil" der, ama hain olamayacak kadar da aciz ve beceriksizdi de der. kukla görevini icra ettiğini de söyler.
Kullanıcı avatarı
eskimo

Mesajgönderen Ebu Akeb » 18 Ağu 2014 17:35

facebook
twitter
gplus

eskimo yazdı:evet İlber Ortaylı, Vahdettin için "hain değil" der, ama hain olamayacak kadar da aciz ve beceriksizdi de der. kukla görevini icra ettiğini de söyler.

Bu konuda açıklama yapardım ben ama zamanla artık. Zaten çok fazla ileriye de gidemiyorum mesela örnek vereyim, Murat Bardakçı ile ilgili bir şey var yani onun hatalarını gösteren ama maalesef 5816 sayılı da kanun var. Şuraya bak ya şaka gibi. Neyse. Şunu paylaşayım;

Cemre Demirel'i bu kadar takip edenler, böyle tarihçileri nasıl destekler anlamıyorum.

Sultan Vahideddin Han hakkında özel program buyrun;

Ayrıca, bakınız: http://belgelerlegercektarih.com/catego ... l-ataturk/
Ebu Akeb

Mesajgönderen Leonardo da vinci » 18 Ağu 2014 18:01

facebook
twitter
gplus

Elbette murat bardakçı gibi ilber ortaylı gibi insanlar işime geliyor.İlber ortaylı gibi 18 dile hakim.Kendi ülkesini içerde ve dışarıda en iyi temsil eden bir kişi işime gelmicekte kim gelecek.Bağımsızlığına ve tarafsızlığına en güvendiğim kişidir.Halil inalcık'dan birebir eğitim almış ve projelerde yer alma fırsatı bulmuş.Kendini zamanla daha da geliştirmiş fikri ve ilmi anlamda tam donanımlı bir adamın yorumları işime gelmicekte kim gelecek.Murat bardakçı'nın ailesinde mason olması murat bardakçı'nın sunduğu kaynakların çürütülmediği gerçeğini değiştirmiyor.O mason yalancıdır gibi gözle bakıcak olursak elbette fikirlerinden yararlanamayız.Her dediğini ret etmekte her dediğini kabul etmek kadar tehlikelidir.Murat bardakçı'nın Fatih'İn ayasofya vasiyet namesi hakkında yaptığı konuşmaları da var aynı zamanda.Bir kaç kez bu forumda da dile getirildi.Belgelerle palavra olduğunu öne sürmüştü ve beni aydınlatmıştı.5 dil sahibi , osmanlı'nın yıkılışı konusunda bir çok araştırmaları olan bir şahıstır.Ebced sistemi , hamparsum ve niceleri konusunda çok donanımlı bir kişidir.Tarihin arka odası programında bir çok konuyu belgeleriyle dile getirmiştir.Doğru ve yararlı bilgilerini alıp , yanlış bilgileri ayıklayamayacak kadar acizsek o zaman ülke de hiç kimsenin takipçisi olmayalım.Cemre'yi takip ettiğine göre bir çok kez imza törenlerinde ve bloğunda bir insanın mason olması çok önemli değil önemli olan siyonizme ve bankerlere hizmet etmemesi dediğini de biliyorsundur.Bundan her mason masumdur gibi bir mesaj çıkartılmasın.İlber ortaylı aynı zamanda bir çok osmanlı tutkunu insan tarafından da sevilir.Vahidettin'le , padişahlarla benim alıp veremediğim yok.Osmanlı döneminde masum kişilerinde öldüğünü insanların kabul edilmemesini tasvip etmiyorum.İlber hoca da bu konuda kitabında ve programında çok kez belirttiği bir cümlesi vardır.Osmanlı da şehzade ölümlerinin çoğu zorunluluktan olmuştur ama bir şehzadenin hakılığına ve haksızlığına bakılmadan da öldürülebilir ve öldürülmüştür.
Kullanıcı avatarı
Leonardo da vinci

Önceki

Dön Tarih