...

Tarihi araştırmaları ve olayları bu forumda paylaşabiliriz

Re: Yavuz Sultan Selim'e Gönderilen 34 Mübarek Emanet

Mesajgönderen salihcyilmaz » 18 Ağu 2014 17:42

facebook
twitter
gplus

Ebu Akeb yazdı:
bir adem yazdı:ulan silahsiz atalarimi kesmis adam, sen ne diyon allah askina. attigimi bi oku, her seyi ustadin bilmeyebilir

Benimle öyle ulan diye konuşma, üslubunu bil. Kardeş katlini başka konuda uzunca izah ettim, bir de bunun için uğraştırma beni. Aman sen Osmanlı'yı sevme, uzak dur hatta. Osmanlı'nın senin sevgine çok ihtiyacı vardı sanki.

Allah askina bir izah etsene? Çok merak ettim harbiden diyorum...
It is a capital mistake to theorise before one has data. Insensibly one begins to twist facts to suit theories, instead of theories to suit facts.
salihcyilmaz

Mesajgönderen bir adem » 18 Ağu 2014 21:13

facebook
twitter
gplus

Ebu Akeb yazdı:
bir adem yazdı:ulan silahsiz atalarimi kesmis adam, sen ne diyon allah askina. attigimi bi oku, her seyi ustadin bilmeyebilir

Benimle öyle ulan diye konuşma, üslubunu bil. Kardeş katlini başka konuda uzunca izah ettim, bir de bunun için uğraştırma beni. Aman sen Osmanlı'yı sevme, uzak dur hatta. Osmanlı'nın senin sevgine çok ihtiyacı vardı sanki.

yazdigimi okumadigin belli oldu, kardes katli matli degil atalarimi kesmisler yok yere. ataturkculerden farkin yok su tepkinle bil.
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen marvin » 26 Ağu 2014 17:01

facebook
twitter
gplus

Skywalker yazdı:Bektaşi soydan gelen biri olarak söylüyorum, devlete haksız yere isyan eden kişi kim olursa olsun acımam. Tabi o donemde durumlar nasıldı bilmiyorum. Fakat Alevilerin çıkardığı bütün ayaklanmalar İran'ın desteklediği ayaklanmalardır. "Şah Kulu" var mesela. Şah'ın Kulu.

Ben de alevi soyundan gelen bir insanım. Her ne kadar bu görüşü savunmasam da buraya el atmadan edemedim. devlete haksız yere diyorsun. haksız yere olduğunu nerden çıkardın? anadoluda olan kadıların vs. yaptığı haksızlıkları, pir sultan abdal gibi insanları biliyorsundur eminim (alevi bir aileden geliyorsun madem). osmanlı hiçbir zaman anadolu halkını önemsemedi. anadolu insanları osmanlı'da ermenilerden rumlardan daha az itibar görüyordu. halk bu durumda olunca şah ismail'in halkı galeyana getirmesi de uzun sürmedi.
"Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım."

- Oscar Wilde-
Kullanıcı avatarı
marvin

Mesajgönderen Ebu Akeb » 26 Ağu 2014 22:53

facebook
twitter
gplus

İranlıların tarihini aç da bak bilmiyorsan. Hayatları boyunca müslümanlara harb etmişler. Hele Osmanlı'ya kaç sefer saldırmışlar ama hepsinde de mağlup olmuşlar. Cennet Mekan Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri güzel tokat attı onlara. Hâlâ da onun acısı var onlarda. Adamlar Şah Kulu adı altında isyan ettiler sen gelmiş ne diyorsun. Bir de Osmanlı Anadolu halkını önemsemedi diyorsun. Sen öyle san. Anadolu halkının cumhuriyete karşı çıkması, cumhuriyeti istememesi, Osmanlı döneminde ne kadar rahat olduklarını ve önemsendiklerini ıspat eder.
Ebu Akeb

Mesajgönderen Onurinho » 03 Eyl 2014 14:19

facebook
twitter
gplus

Ebu Akeb yazdı:Bir de Osmanlı Anadolu halkını önemsemedi diyorsun. Sen öyle san. Anadolu halkının cumhuriyete karşı çıkması, cumhuriyeti istememesi, Osmanlı döneminde ne kadar rahat olduklarını ve önemsendiklerini ıspat eder.

Alakası yok.Alışılmışın tamamen dışında bir sisteme bir anda geçtikleri için Anadolu halkı cumhuriyete bir süre karşı çıktı.Anadolu halkı Cumhuriyet sisteminin ne olduğunu bilmediği için hala padişaha hizmet ettiklerini zannediyorlardı. Bir insan bile alışkanlıkları dışına zor çıkar.O zaman da öyle olup bir süre sonra,alışınca karşı çıkmayı bırakmışlardır. Osmanlı'da Anadolu halkı rahat değildir,aksine Osmanlı'nın baskıcı politikasından rahatsızdır.

Osmanlı Anadolu'daki her isyanı kanla bastırıp “kurtuldum” diye düşündüğü bir anda, çok geçmez başka bir isyan bereketli Anadolu topraklarından boy verir… Çünkü Osmanlı, yüzyıllardır yaptığı gibi, yoksul Anadolu halkını isyan ettiren koşulları değil, halkı yok etmeyi düşünür. Oluk oluk kan akıtır, ama bitiremez. Çünkü halk ekmeksizdir, adaletsizdir.
Ayaklananlar yoksul köylülüktür, köylüler Osmanlı’nın yoğun sömürüsü ve baskısı altındadır. Ayaklanmalara katılanlar ağırlıklı olarak alevi, Türkmenlerdir. Devleti kuran Türkmenler Selçuklu’dan bu yana devletin olanaklarından yararlanmak bir yana, tüm sömürüyü omuzlarında taşımak zorunda kalmışlardır. Sünni devlet geleneği, Aleviliği ezmiş, yasaklamış, dağlara sürmüştür. Osmanlı devlet yapısı içindeki çekişmeler, lüks ve sefahat da bunlara eklenince Anadolu’da yüzyıl boyunca ayaklanmalar eksik olmaz.Yani ayaklanmaların önderleri nezdinde Alevilik bir hareket noktası olsa da gerçekte hareketlerin sosyo-ekonomik nedenleri anlamında yoksulların isyanı olarak tarihe geçmiştir.
Onurinho

Mesajgönderen Ebu Akeb » 26 Kas 2014 17:34

facebook
twitter
gplus

Onurinho yazdı:
Ebu Akeb yazdı:Bir de Osmanlı Anadolu halkını önemsemedi diyorsun. Sen öyle san. Anadolu halkının cumhuriyete karşı çıkması, cumhuriyeti istememesi, Osmanlı döneminde ne kadar rahat olduklarını ve önemsendiklerini ıspat eder.

Alakası yok.Alışılmışın tamamen dışında bir sisteme bir anda geçtikleri için Anadolu halkı cumhuriyete bir süre karşı çıktı.Anadolu halkı Cumhuriyet sisteminin ne olduğunu bilmediği için hala padişaha hizmet ettiklerini zannediyorlardı. Bir insan bile alışkanlıkları dışına zor çıkar.O zaman da öyle olup bir süre sonra,alışınca karşı çıkmayı bırakmışlardır. Osmanlı'da Anadolu halkı rahat değildir,aksine Osmanlı'nın baskıcı politikasından rahatsızdır.

Osmanlı Anadolu'daki her isyanı kanla bastırıp “kurtuldum” diye düşündüğü bir anda, çok geçmez başka bir isyan bereketli Anadolu topraklarından boy verir… Çünkü Osmanlı, yüzyıllardır yaptığı gibi, yoksul Anadolu halkını isyan ettiren koşulları değil, halkı yok etmeyi düşünür. Oluk oluk kan akıtır, ama bitiremez. Çünkü halk ekmeksizdir, adaletsizdir.
Ayaklananlar yoksul köylülüktür, köylüler Osmanlı’nın yoğun sömürüsü ve baskısı altındadır. Ayaklanmalara katılanlar ağırlıklı olarak alevi, Türkmenlerdir. Devleti kuran Türkmenler Selçuklu’dan bu yana devletin olanaklarından yararlanmak bir yana, tüm sömürüyü omuzlarında taşımak zorunda kalmışlardır. Sünni devlet geleneği, Aleviliği ezmiş, yasaklamış, dağlara sürmüştür. Osmanlı devlet yapısı içindeki çekişmeler, lüks ve sefahat da bunlara eklenince Anadolu’da yüzyıl boyunca ayaklanmalar eksik olmaz.Yani ayaklanmaların önderleri nezdinde Alevilik bir hareket noktası olsa da gerçekte hareketlerin sosyo-ekonomik nedenleri anlamında yoksulların isyanı olarak tarihe geçmiştir.

Cumhuriyeti bu kadar ballandıra ballandıra anlatıyorsun bir de anadolu halkı için bir süre karşı çıktı falan diyorsun. Ben sana cumhuriyetin ne olduğunu söyleyeyim de, neyi savunduğunu kendin gör.

Cumhuriyet, mazisi ve tarihi olmayan ülkeler için idealdir. Bugün ABD, Çin, Rusya, Japonya ve birçok büyük ülkelerde cumhuriyet yok. Çünkü bu ülkeler büyük devletlerdir. Yani sen "cumhuriyet" diyerek bütün tarihini silip atıyorsun.

Sen, onca dev gibi büyük olan tarihi reddedip cumhuriyeti destekleyince, bu saydığım ülkelere küçük düşürüyorsun kendini ama farkında bile değilsin. Olma da zaten. Çerkez Ethem için idam fermanı verenleri bile görmezden gelip saygı duyduğunu bile ifşa eden 'SEN', olma zaten.

Osmanlı'da içki mi (!) diye açtığın alıntı ve eksik konuna cevap da yazdım.

Haydi Selâmetle.
Ebu Akeb

Re: ...

Mesajgönderen Doctor » 26 Kas 2014 17:59

facebook
twitter
gplus

Cumhuriyet mazisi olmayan ülkelermiş..peh!TÜRK TARİHİ dersin birde işine gelmeyince.Bak dostum sen Kutaybe Bin Muslim'i bilir misin?Emevileri,Arapçıları bilir misin?Eğer sen gururlana gururlana TÜRK TARİHİ diyeceksen sana söyleyeyim,o savunduğun Osmanlı var ya,onlar yüzünden asimile olduk.Horasan Savaşı'nı bilir misin?Hani şu Arapçı,gaddar Emeviler geldi de atalarımızı kılıçtan geçirdi,kadınlarımıza tecavüz etti,etmediklerini bırakmadı.Sen hala İslam'ı keyfi kabul ettiğimizi san.O Arapçı Osmanlı'nı bırak artık bir kenara,TÜRK olmaktan gurur duyuyorsan,ne Arap'a özenirsin,ne de başkasına.Sizler gelip TÜRK TARİHİ demesin.Bizim tarihimiz öyle ayaklar altına alınamaz.Öyle işine gelen yerde kullanılamaz.
Kullanıcı avatarı
Doctor

Önceki

Dön Tarih