[Tartışma] Halife Memun ve Mutezile

Tarihi araştırmaları ve olayları bu forumda paylaşabiliriz

Re: [Tartışma] Halife Memun ve Mutezile

Mesajgönderen bir adem » 07 Mar 2015 02:08

facebook
twitter
gplus

otoriter yönlerini saymazsak hamleleri iyi olmuş
hududunu ahududu bahçesi yaptım, geçişte tatlı yedim, kaçışta çite çarptım.
hz. kierkegaard (k.s) nin yolu üzere inşeallah

BİRRUH BİDDEM NEFDİK YA ADEM

olum engelleyin geçin ne uğraşıyonuz :D
bir adem

Mesajgönderen Nate RIVER » 02 Ara 2015 11:35

facebook
twitter
gplus

-Skywalker- yazdı:kilise kuyruklu yıldızları tanrının okları sanarken, mutezile kozmologları yörüngelerini hesaplamaktaydı. kilise aşı vurdurmayı günah saymaktayken, müslümanlar çiçek aşısından bahseden kitaplar yazıyordu. avrupa otopsiyi günah diye yasaklayıp lanetlerken, mutezile doktorları otopsiler sayesinde bir çok organı ve insan anatomisini öğrenmiş bunları kitaplarına aktarmışlardır. avrupa fırtınaları şeytanın işi olarak aktarırken, abbasiler sıcak ve soğuk hava basınçlarının farkını hesaplamaktaydı. jeoloji kilise tarafından cehhennemlik bir suç olarak bahsedilirken, müslüman jeologlar dünyanın yaşı hakkında deliller aramaktaydı. dünyayı tepsi gibi düz zanneden avrupa, müslümanların ekvatoru hesaplamakta olduğunu öğrenince ne hissetmişlerdir acaba ?

Nerede geçiyor bunlar? O dönemde yazılmış açık belgeler var mı? Bana daha çok "piramitleri bizden çaldılar" tarzında geldi.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen _f.cap » 02 Ara 2015 16:26

facebook
twitter
gplus

:roll:

En'am - 50 قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ
Resim
Kullanıcı avatarı
_f.cap

Dön Tarih