Demokrasi sadece sandik degildir

Demokrasi'den ne anlıyoruz? Demokrasi'den ne bekliyoruz? Bu bölümde demokrasi hakkında her şeyi konuşuyoruz

Demokrasi sadece sandik degildir

Mesajgönderen Nazif Tahiroğlu » 20 Şub 2014 12:31

facebook
twitter
gplus

sandıktan çıkamayıp zıvanadan çıkanlar kendilerine yeni bir slogan buldular. demokrasi sadece sandık değilmiş.
düne kadar demokrasinin göklere çıkartıldığı bu ülkede ne değişti de demokrasi tu kaka oldu diye düşünüyorum ve elbette ki bir cevap bulamiyorum. sonra gözüme bir fotoraf ilişiyor:
Resim
Hmm. diyorum. ve anliyorum. demokrasi sadece sandik degilmis. kuru kuruya sandik demokrasi olamaz. demokrasi olsa olsa alti oklu bayraga sarili sandiktir.
demokrasi dimos ve kritos kelimelerinden gelip halkın yönetimi anlamina gelir. halka koyun diyip halkcilik oynayan ve umdugunu bulamayinca careyi koc'un kasalarinda arayan dava... aman seyler bunu bilemezler.
ne yapalim efendim halkimiz cahil bir kerre. bu haseple sadece universite mezunu, elestirel dusunebilen, cagdas, on yargilardan uzak kisilere oy kullandirmak gerekiyor. eh oyumuz dagdaki cobanla bir degil ne de olsa. biz mustafa kemal'in postal yalamayi siar edinen darbe muhibi askerleri demokrasinin bize uygun olmadigi kanaatine vardik. bizim icin en uygun sistem yirminci yuzyil turk dikdatoryasidir. yahut meritokrasi. eheheh.
kisa bir not: ulkeyi seriat devletine sevirmek isteyen, seyhinin sozunden cikmayan biatcilar benim basligima yazmasin. :mrblue:
seriat cok kotuuuu. kafa kesiyorlar yaaa : ( (
Keşke olmasaydın...
Kullanıcı avatarı
Nazif Tahiroğlu

Re: Demokrasi sadece sandik degildir

Mesajgönderen muhibbi » 20 Şub 2014 12:39

facebook
twitter
gplus

:shock:
En son muhibbi tarafından 15 Nis 2015 10:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen Nazif Tahiroğlu » 20 Şub 2014 12:47

facebook
twitter
gplus

Ataturk'un kadina secme secilme hakkini verdigini zannedenler kendindilerine yutturulan yalanlar icerisinde debelensinler. Bu ulkede secme ve secilme hakki yoktu. Simdiye kadar olmadi da. Patti adaylarini CHF secer ve halkin onayina sunardi. Halka ise evet demek kalirdi. Hayir demeye haklari yoktu. Cunku oy verecek baska parti yoktu. Ataturk'ten sonra ise acik oy gizli sayim vardi. Halk yine enayi yerine koyuluyordu. Evet demeye hakkiniz vardi, hayir deseniz de bir sey degismiyordu. Derkeeen ulkeye biraz da olsa demokrasi gelmisti. O da asker postali altinda ezilip gitti. Simdiyse darbecilere guzellemeler dizip asker goreve diye bagiran darbe muhibi postal yalayicilari var.
Keşke olmasaydın...
Kullanıcı avatarı
Nazif Tahiroğlu

Mesajgönderen muhibbi » 20 Şub 2014 12:55

facebook
twitter
gplus

:shock:
En son muhibbi tarafından 15 Nis 2015 10:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
''Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde Kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
muhibbi

Mesajgönderen siyasetciningunlugu » 29 Nis 2014 15:44

facebook
twitter
gplus

demokrasi basit bir rejim değildir. sadece sandıktan ibaret de olamaz. demokrasiyi sandık sonuçlarına indirgemiş bir ülke sadece belli bir süreliğine diktatörünü seçmektedir denilebilir. unutmamak lazım ki saddam, esad, hitler, kenan evren gibi niceleri de sandıktan istediği sonuçları elde etti, sine-i millete gitti. peki bu onları demokratik bir ülkenin demokratik liderleri yapar mı?

ayrıca http://siyasetciningunlugu.blogspot.com.tr/

arada bir gelin çayımı kahvemi için ;)
siyasetciningunlugu

Mesajgönderen siyasetciningunlugu » 29 Nis 2014 16:05

facebook
twitter
gplus

ha bir de, şu sıralar çok meşhur oldu akpyi övmek için 30ların 40ların chpsine bok atmak. arkadaşım, güzel kardeşim, kim dedi ki sana türkiyeye 1951'den önce demokrasinin geldiğini? çoğu akademik çalışma, 51 seçimlerine kadar tc'yi bir geçiş ülkesi ya da otoriter rejim olarak ele alır. bunun da çok önemli sebepleri vardır:

1- o dönemde almanya, italya, ispanya gibi avrupanın pek çok başat aktörlerinde çok bariz bir faşistleşme eğilimi vardı ve bu daha sonra mussolini ve hitler örnekleriyle daha da pekişmişti. öte yandan sovyet rusya da otoriter bir rejime doğru hızla kaymıştı. yani dönemin siyasi konjonktürü buydu.

2- dünya çok hızlı ilerlerken türkiye fazlasıyla geriden gidiyordu. türkiyenin acilen kalkınması gerekiyordu ve bu da tek elden yönetimi zorunlu kılıyordu. demokrasi oldukça ağır işleyen bir yönetim şeklidir, bu yüzden kendisini ciddi bir tehdit altında hisseden devletler demokrasiye pek yönelmez. şurada da yazmıştım: http://siyasetciningunlugu.blogspot.com ... krasi.html

3- ülkede demokrasiyi tesis edebilecek altyapı yoktu o dönemde. kemalist rejim, asker ve bürokrat ağırlıklı bir rejimdir. bu kadrodan demokrasi çıkması zaten zordu. buna rağmen demokrasi yolunda çok önemli bir basamak atlattılar ülkeye. onların çocukları döneminde türkiye demokrasi ile tanıştı. bu bile onların ne kadar başarılı bir iş yaptığının ispatıdır görmek isteyene. ayrıca bırakın altyapıyı, halk daha demokrasinin ne olduğunu dahi bilmiyordu. demokrat parti iktidara geldiği zaman vatandaş vergi ve ceza ödemeyi bile reddetmiş demokrasi geldi diye. ona göre düşünün artık. ayrıca kemalistlerin de o dönem en büyük korkusu bir karşı devrimin meydana gelmesi. her devrim, bir şekilde karşıtlarını ezer, aksi halde kendi varlığını sürdüremez. biliyorum kulağa hoş gelmiyor ama gerçek bu.

kemalist değilim. atatürkü seversiniz, sevmezsiniz beni ilgilendirmez. ben şahsen atatürkün şapka kanunu gibi şekilci bir batılılaşma dayatmasına gitmesini her zaman eleştirmişimdir. ama eleştiri yapıyorsak da insaflı olmak zorundayız. taa 1930'lardan 40lardan bahsediyoruz. almanya bile demokrasiden vaz geçmiş, italya, ispanya, rusya gibi devletler otoriter ve totaliter rejimlerle yönetiliyor, komşularımızın birisi bile demokrasiyi tesis edememiş, dünya büyük bir savaşa hazırlanıyor ve siz o dönemde türkiyeyi demokratik olmamakla suçluyorsunuz. azıcık insaf! daha da kötüsü bunu 2014 yılında akp iktidarını savunmak için yapıyorsunuz. demokrasi sadece sandık değildir. bu kadar basit. tek parti döneminde demokrasi yoktu ve sadece sandık vardı. bakın siz de diyorsunuz bunun ne kadar anti-demokratik olduğunu. e bugüne ne diyeceğiz o zaman? şimdi de "demokrasi sadece sandıktır" diyen bir başbakanımız var. o zaman siz de başbakanın bu sözünün anti-demokratik bir söylem olduğunu kabul etmiş oluyorsunuz.
siyasetciningunlugu

Dön Demokrasi Üzerine