Peygamberler hep neden kral, imparator vs...

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Peygamberler hep neden kral, imparator vs...

Mesajgönderen Kynetsu » 20 Ağu 2013 03:34

facebook
twitter
gplus

mark twain yazdı:
Kynetsu yazdı:http://www.diniyazilar.com/2013/07/kur%E2%80%99an-semavi-kitaplar-ve-%E2%80%9Ceskilerin-masallari%E2%80%9D-3/
http://www.mucizeler.com/2011/03/dogrus ... anlisligi/
http://blog.milliyet.com.tr/mayalar-ve- ... gNo=250250

Mesela mayaların inanç sistemindeki benzerlikleri görebilirsin.

hah hoş geldin emre 2 :lol: aga ben ayar oluyom bu link meselesine okumaktan psikopat oldum nolur özet geçin bana be. şu forummda vesveselerimi bi emre yemiyordu bide sen çıktın şimdi. onada ne zaman soru sorsam boru gibi 5 sayfa yazıyı döşüyor oku bul diyor :D

:D Bunlar mesela mayaların inanç sisteminden ilgimi çekenler.

Churchward'a göre, Mayalar önceleri tektanrılı Mu Dini’ne bağlı topluluklardı. Dinleri sonradan yozlaştırılmış ve sembollerin, zamanla, Mısır’daki ve Hint’teki gibi, anlamlarını anlamayanlarca ilahlaştırılması sonucunda, çoktanrılı bir din haline getirilmiştir.

Hunab Kú: Adının anlamı tek olan Tanrı’dır. Yaratan, var eden Tanrı’dır. Mutlak olandır. Tüm ilahların babası ve efendisidir. Adındaki üç heceden “hun” “tek olan” anlamına,”nab” “ölçü” ve “hareket” anlamına ve “ku” ya da “kub” “veren” anlamına gelir ki, üçü birleştirildiğinde oluşan anlam, “ölçüyü ve hareketi vermiş tek olan” ya da “hareketi veren ‘tek olan’”dır

"Ölmek" sözcüğü Popol-Vuh kitabını yazanların torunları olan Chorti kızılderililerinde aynı zamanda “yolculuk” anlamına gelir. Chorti'ler ölen kimsenin öte-âleme, ucu Tanrı’nın elinde olan bir iple çekilerek göçtüğüne inanırlar.
Kullanıcı avatarı
Kynetsu

Mesajgönderen shirokenshi » 20 Ağu 2013 09:28

facebook
twitter
gplus

1- Hepsi kral değildi elbette, kavimleri tarafından pis ve hakir görülüp itelenen çok peygamber vardı. Dediğin gibi peygamberlerden hz Davut, Süleyman, Zülkarneyn(tahmini) falan var, daha varsa hatırlatın. Ama mesela Musa Peygamber kavmine gönderildiğinde 40 yaşında bir çobandı, peygamberlik görevini devam ettirdikçe de kavminin en zengini olmadı asla (bkz Karun).

2- Budistlerin cehennem tasvirleyen resimlerini ara bul o zaman. Bak bakalım var mıymış. Elbette ki bazı dinler bozulmuştur ama Allah katındaki din aynıdır. Bir de dikkat edersen bozulan her din tekamül-reenkarnasyon-panteizm eksenine kayıyor.
shirokenshi

Mesajgönderen yazyagmuru » 20 Ağu 2013 10:57

facebook
twitter
gplus

zandan başka birşeyin ardına düşmüyorsunuz.sürekli cevap vermek sanki savunma mekanizmasını çalıştırıyor olarak algılanıyor,doğrusu ise bilgisi olmayanların yanlış düşünmelerine fırsat vermemek.lütfen Kur'an üzerine detaylı düşününüz ve hep ilk olarak ona müracaat ediniz.
bakara suresi 214.ayeti: Em hasibtum en tedhulûl cennete ve lemmâ ye’tikum meselullezîne halev min kablikum messethumul be’sâu ved darrâu ve zulzilû hattâ yekûler resûlu vellezîne âmenû meahu metâ nasrullâhi, e lâ inne nasrallâhi karîb.
1. em hasibtum : yoksa zan mı ettiniz
2. en tedhulû : girmeniz
3. el cennete : cennet
4. ve lemmâ : ve olmadıkça
5. ye'ti-kum : size gelir
6. mesele : durum, haller
7. ellezîne : o kimseler, onlar
8. halev : gelip geçti
9. min kabli-kum : sizden önce
10. messet-hum : onlara dokundu, isabet etti, başına geldi
11. el be'sâu : şiddetli belâ
12. ve ed darrâu : ve darlık, zarar, sıkıntı, felâket
13. ve zulzilû : ve sarsıldılar
14. hattâ : olacak kadar
15. yekûle : söyleyecek, diyecek
16. er resûlu : resûl
17. ve ellezîne : ve o kimseler, onlar
18. âmenû : îmân ettiler
19. mea-hu : onun yanında
20. metâ : ne zaman
21. nasrullâhi : Allah'ın yardımı
22. e lâ : (öyle) değil mi
23. inne nasrallâhi : muhakkak ki, mutlaka Allah'ın yardımı
24. karîbun : yakın
MEALİ: Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler: Allah'ın yardımı ne zaman! dediler. Bilesiniz ki Allah'ın yardımı yakındır.
demek ki hepsi bir elleri yağda bir elleri balda insanlar değildi,aslında çoğu başlarına gelene sabreden ve her durumda hamd eden kişilerdi.

musa peygambere Tevrat'ın verilmediği iddiası da doğru değildir:
bakara suresi 87.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik ve ardından peşpeşe elçiler gönderdik. Meryem oğlu İsa'ya da apaçık belgeler verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs'le teyid ettik. Demek, size ne zaman bir elçi nefsinizin hoşlanmayacağı bir şeyle gelse, büyüklük taslayarak bir kısmınız onu yalanlayacak, bir kısmınız da onu öldürecek misiniz?
bakara suresi 136.ayet meali:Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiç birini diğerinden ayırdetmeyiz ve biz O'na teslim olmuşlarız."
ali imran suresi 84.ayet meali:De ki: "Biz Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunlarına indirilene, Musa'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Onlardan hiç biri arasında ayrılık gözetmeyiz. Ve biz O'na teslim olmuşlarız."
enam suresi 91.ayet meali:Onlar: "Allah, beşere hiç bir şey indirmemiştir" demekle Allah'ı, kadrinin hakkını vererek takdir edemediler. De ki: "Musa'nın insanlara bir nur ve hidayet olarak getirdiği ve sizin de kağıtlar üzerinde yazılı kılıp açıkladığınız ve çoğunu gözardı ettiğiniz kitabı kim indirdi? Sizin ve atalarınızın bilmediği şeyler size öğretilmiştir." De ki: "Allah." Sonra Onları bırak, içine 'daldıkları saçma uğraşılarında' oyalanıp-dursunlar.
enam suresi 154.ayet meali:Sonra biz Musa'ya, iyilik yapanların üzerinde tamamlamak, her şeyi ayrı ayrı açıklamak ve bir hidayet ve rahmet olarak Kitabı verdik. Umulur ki Rablerine kavuşacaklarına inanırlar.
hud suresi 17.ayet meali:Rabbinden apaçık bir delil üzerinde bulunan, onu yine ondan bir şahid izleyen ve ondan önce bir önder ve rahmet olarak Musa'nın kitabı bulunan kimse, (artık onlar) gibi midir? İşte onlar, buna (Kur'an'a) inanırlar. Gruplardan biri onu inkar ederse, ateş ona vaadedilen yerdir. Öyleyse, bundan kuşkuda olma, çünkü o, Rabbinden olan bir haktır. Ancak insanların çoğunluğu inanmazlar.
hud suresi 110.ayet meali:Andolsun, Musa'ya kitabı verdik, onda anlaşmazlığa düşüldü. Eğer Rabbinden bir söz geçmiş olmasaydı, mutlaka aralarında hüküm verilmiş olacaktı. Gerçekten onlar, bundan yana kuşku verici bir tereddüt içindedirler.
isra suresi 2.ayet meali:Musa'ya kitap verdik ve "Benden başka vekil edinmeyin" diye onu İsrailoğullarına kılavuz kıldık.
müminün suresi 49.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik, belki onlar hidayete erer diye.
furkan suresi 35.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik ve onunla birlikte kardeşi Harun'u yardımcı kıldık.
kasas suresi 43.ayet meali:Andolsun, ilk nesilleri yıkıma uğrattıktan sonra, Musa'ya, insanlar için basiretler, hidayet ve rahmet olmak üzere Kitap verdik. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürler diye.
secde suresi 23.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı vermiştik; böylece sen ona kavuşmaktan kuşku içinde olma. Biz onu İsrailoğullarına bir yol gösterici kılmıştık.
mümin suresi 53.ayet meali:Andolsun biz Musa'ya hidayeti verdik ve İsrailoğullarına kitabı miras bıraktık.
ahkaf suresi 12.ayet meali:Bundan önce de, bir rehber ve bir rahmet olarak Musa'nın kitabı var. Bu da, zulmedenleri uyarmak ve ihsanda bulunanlara bir müjde olmak üzere doğrulayıcı ve Arapça bir dil ile olan bir kitaptır.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen SiDRe » 20 Ağu 2013 12:04

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:zandan başka birşeyin ardına düşmüyorsunuz.sürekli cevap vermek sanki savunma mekanizmasını çalıştırıyor olarak algılanıyor,doğrusu ise bilgisi olmayanların yanlış düşünmelerine fırsat vermemek.lütfen Kur'an üzerine detaylı düşününüz ve hep ilk olarak ona müracaat ediniz.
bakara suresi 214.ayeti: Em hasibtum en tedhulûl cennete ve lemmâ ye’tikum meselullezîne halev min kablikum messethumul be’sâu ved darrâu ve zulzilû hattâ yekûler resûlu vellezîne âmenû meahu metâ nasrullâhi, e lâ inne nasrallâhi karîb.
1. em hasibtum : yoksa zan mı ettiniz
2. en tedhulû : girmeniz
3. el cennete : cennet
4. ve lemmâ : ve olmadıkça
5. ye'ti-kum : size gelir
6. mesele : durum, haller
7. ellezîne : o kimseler, onlar
8. halev : gelip geçti
9. min kabli-kum : sizden önce
10. messet-hum : onlara dokundu, isabet etti, başına geldi
11. el be'sâu : şiddetli belâ
12. ve ed darrâu : ve darlık, zarar, sıkıntı, felâket
13. ve zulzilû : ve sarsıldılar
14. hattâ : olacak kadar
15. yekûle : söyleyecek, diyecek
16. er resûlu : resûl
17. ve ellezîne : ve o kimseler, onlar
18. âmenû : îmân ettiler
19. mea-hu : onun yanında
20. metâ : ne zaman
21. nasrullâhi : Allah'ın yardımı
22. e lâ : (öyle) değil mi
23. inne nasrallâhi : muhakkak ki, mutlaka Allah'ın yardımı
24. karîbun : yakın
MEALİ: Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler: Allah'ın yardımı ne zaman! dediler. Bilesiniz ki Allah'ın yardımı yakındır.
demek ki hepsi bir elleri yağda bir elleri balda insanlar değildi,aslında çoğu başlarına gelene sabreden ve her durumda hamd eden kişilerdi.

musa peygambere Tevrat'ın verilmediği iddiası da doğru değildir:
bakara suresi 87.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik ve ardından peşpeşe elçiler gönderdik. Meryem oğlu İsa'ya da apaçık belgeler verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs'le teyid ettik. Demek, size ne zaman bir elçi nefsinizin hoşlanmayacağı bir şeyle gelse, büyüklük taslayarak bir kısmınız onu yalanlayacak, bir kısmınız da onu öldürecek misiniz?
bakara suresi 136.ayet meali:Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiç birini diğerinden ayırdetmeyiz ve biz O'na teslim olmuşlarız."
ali imran suresi 84.ayet meali:De ki: "Biz Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunlarına indirilene, Musa'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Onlardan hiç biri arasında ayrılık gözetmeyiz. Ve biz O'na teslim olmuşlarız."
enam suresi 91.ayet meali:Onlar: "Allah, beşere hiç bir şey indirmemiştir" demekle Allah'ı, kadrinin hakkını vererek takdir edemediler. De ki: "Musa'nın insanlara bir nur ve hidayet olarak getirdiği ve sizin de kağıtlar üzerinde yazılı kılıp açıkladığınız ve çoğunu gözardı ettiğiniz kitabı kim indirdi? Sizin ve atalarınızın bilmediği şeyler size öğretilmiştir." De ki: "Allah." Sonra Onları bırak, içine 'daldıkları saçma uğraşılarında' oyalanıp-dursunlar.
enam suresi 154.ayet meali:Sonra biz Musa'ya, iyilik yapanların üzerinde tamamlamak, her şeyi ayrı ayrı açıklamak ve bir hidayet ve rahmet olarak Kitabı verdik. Umulur ki Rablerine kavuşacaklarına inanırlar.
hud suresi 17.ayet meali:Rabbinden apaçık bir delil üzerinde bulunan, onu yine ondan bir şahid izleyen ve ondan önce bir önder ve rahmet olarak Musa'nın kitabı bulunan kimse, (artık onlar) gibi midir? İşte onlar, buna (Kur'an'a) inanırlar. Gruplardan biri onu inkar ederse, ateş ona vaadedilen yerdir. Öyleyse, bundan kuşkuda olma, çünkü o, Rabbinden olan bir haktır. Ancak insanların çoğunluğu inanmazlar.
hud suresi 110.ayet meali:Andolsun, Musa'ya kitabı verdik, onda anlaşmazlığa düşüldü. Eğer Rabbinden bir söz geçmiş olmasaydı, mutlaka aralarında hüküm verilmiş olacaktı. Gerçekten onlar, bundan yana kuşku verici bir tereddüt içindedirler.
isra suresi 2.ayet meali:Musa'ya kitap verdik ve "Benden başka vekil edinmeyin" diye onu İsrailoğullarına kılavuz kıldık.
müminün suresi 49.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik, belki onlar hidayete erer diye.
furkan suresi 35.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı verdik ve onunla birlikte kardeşi Harun'u yardımcı kıldık.
kasas suresi 43.ayet meali:Andolsun, ilk nesilleri yıkıma uğrattıktan sonra, Musa'ya, insanlar için basiretler, hidayet ve rahmet olmak üzere Kitap verdik. Umulur ki, öğüt alıp-düşünürler diye.
secde suresi 23.ayet meali:Andolsun, biz Musa'ya kitabı vermiştik; böylece sen ona kavuşmaktan kuşku içinde olma. Biz onu İsrailoğullarına bir yol gösterici kılmıştık.
mümin suresi 53.ayet meali:Andolsun biz Musa'ya hidayeti verdik ve İsrailoğullarına kitabı miras bıraktık.
ahkaf suresi 12.ayet meali:Bundan önce de, bir rehber ve bir rahmet olarak Musa'nın kitabı var. Bu da, zulmedenleri uyarmak ve ihsanda bulunanlara bir müjde olmak üzere doğrulayıcı ve Arapça bir dil ile olan bir kitaptır.

Selam,
Ben Musaya tevrat verilmedi demedim.
Isaya incilin, Muhammede Kuranin verildigi acikca yaziyor Kuranda. Musaya ise tevratin verildigi soylenmiyor. Levha ve kitaptan bahsediliyor. Tevrat diye bir ifade yok. Gunumuzeki bulgularla birlesince, bu durum Tevratin israilogullarinin peygamberlerinin geneline gonderilen vahyin adi oldugunu gosteriyor olabilir.
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen yazyagmuru » 20 Ağu 2013 12:32

facebook
twitter
gplus

dediğin gibi olsaydı beni israil denmez,beni musa denirdi.israiloğulları musa peygamberden önceleri de kavim olarak yeryüzünde bulunuyorlardı.musa ve tevrat'tan önce de rehber edinecekleri sahifeleri vardı.şöyle ki;ali imran 84.ayeti:
Kul âmennâ billâhi ve mâ unzile aleynâ ve mâ unzile alâ ibrâhîme ve ismâîle ve ishâka ve ya’kûbe vel esbâtı ve mâ ûtiye mûsâ ve îsâ ven nebiyyûne min rabbihim, lâ nuferriku beyne ehadin minhum, ve nahnu lehu muslimûn.
meali:De ki: Biz, Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Ya'kub ve Ya'kub oğullarına indirilenlere, Musa, İsa ve peygamberlere Rableri tarafından verilenlere iman ettik. Onları birbirinden ayırdetmeyiz. Biz ancak O'na teslim oluruz.
musa'ya tevrat,davud'a zebur,isa'ya incil ve muhammed'e kur'an verilmiştir.
musa'ya tevrat verildi denmez ancak kitap verildi denir.ayrıca isa'ya incil,davud'a zebur,muhammed'e Kur'an verildiği ayetlerle sabittir.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen SiDRe » 20 Ağu 2013 12:50

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:dediğin gibi olsaydı beni israil denmez,beni musa denirdi.israiloğulları musa peygamberden önceleri de kavim olarak yeryüzünde bulunuyorlardı.musa ve tevrat'tan önce de rehber edinecekleri sahifeleri vardı.şöyle ki;ali imran 84.ayeti:
Kul âmennâ billâhi ve mâ unzile aleynâ ve mâ unzile alâ ibrâhîme ve ismâîle ve ishâka ve ya’kûbe vel esbâtı ve mâ ûtiye mûsâ ve îsâ ven nebiyyûne min rabbihim, lâ nuferriku beyne ehadin minhum, ve nahnu lehu muslimûn.
meali:De ki: Biz, Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Ya'kub ve Ya'kub oğullarına indirilenlere, Musa, İsa ve peygamberlere Rableri tarafından verilenlere iman ettik. Onları birbirinden ayırdetmeyiz. Biz ancak O'na teslim oluruz.
musa'ya tevrat verildi denmez ancak kitap verildi denir.ayrıca isa'ya incil,davud'a zebur,muhammed'e Kur'an verildiği ayetlerle sabittir.

Ben seni anlayamadim. Yazdiklarinin aynisini soyluyorum neredeyse ve anlasmazliga dustugumuz nokta nedir? Isa, Muhammed ve Davuda verilen kitaplarin isimleri Kuranda acikca belli lakin Musaya verilenin Tevrat oldugu soylenmiyor acikca. Hal boyleyken gunumuzde Tevrat denen kitap (tora) yazili ve sozlu kaynaklardan olusuyorken hatta zeburu da iceriyorlen (psalm) %100 tevrat=musaya verilen kitaptir demenin dayanagi nedir? Beni israil benimusa olayini ise hic anlamadim. Aciklar misin?

Selam
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen shirokenshi » 20 Ağu 2013 22:23

facebook
twitter
gplus

SiDRe yazdı:
yazyagmuru yazdı:dediğin gibi olsaydı beni israil denmez,beni musa denirdi.israiloğulları musa peygamberden önceleri de kavim olarak yeryüzünde bulunuyorlardı.musa ve tevrat'tan önce de rehber edinecekleri sahifeleri vardı.şöyle ki;ali imran 84.ayeti:

Ben seni anlayamadim. Yazdiklarinin aynisini soyluyorum neredeyse ve anlasmazliga dustugumuz nokta nedir? Isa, Muhammed ve Davuda verilen kitaplarin isimleri Kuranda acikca belli lakin Musaya verilenin Tevrat oldugu soylenmiyor acikca. Hal boyleyken gunumuzde Tevrat denen kitap (tora) yazili ve sozlu kaynaklardan olusuyorken hatta zeburu da iceriyorlen (psalm) %100 tevrat=musaya verilen kitaptir demenin dayanagi nedir? Beni israil benimusa olayini ise hic anlamadim. Aciklar misin?

Selam

Benim bildiğim, Musa Peygamber'e levhalar ve Kitap doğrudan, fiziksel olarak iniyor bir şekilde, sadece vahiy ve ilham ile değil yani. Ayetlerde de vardı galiba böyle bir şey ama tam hatırlayamadım hangilerindeydi. Bizim Peygamberimize ise farklı şekilde vahyolunuyor. Şu anki Tevrat asıl Tevrat mıdır dersen, bence değildir derim. Çünkü zaten kendi içinde de yazar zamanında Yahudilerin ve hahamların Allah sözünü değiştirdiği ve peygamberleri öldürdüğü.
shirokenshi

Önceki

Dön Din & Felsefe