Allah bizi neden yarattı?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Allah bizi neden yarattı?

Mesajgönderen voltairea » 29 Eyl 2013 19:44

facebook
twitter
gplus

tebliğ görevlisi yazdı:Hoşbulduk dostumda neden öyle bir şey yapmak istediğini anlamadım :) 4-5 saattir meşguliyetlerle ,hiç bir mesajı atlamadan bu başlığı okudum.Herkesin yorumlarına göz gezdirdim.Ve yorum yazma ihtiyacı duydum bu forumuda sikkofield'in blogunda gördüğüm için geldim :mrblue: .

Bende aynı şekilde sikkofield'in blogunda görüp gelmiştim. Buradaki çoğu kişi öyle geldi diye düşünüyorum. Kullandığın nick ilgimi çekti, bir de baktım ilk mesajın, hoş geldin diyeyim dedim :D Başka bir sebep yok yani ama konuyu dağıtıyoruz diye uyarı gelebilir birazdan :D
voltairea

Mesajgönderen tebliğ görevlisi » 29 Eyl 2013 19:50

facebook
twitter
gplus

voltairea yazdı:
tebliğ görevlisi yazdı:Hoşbulduk dostumda neden öyle bir şey yapmak istediğini anlamadım :) 4-5 saattir meşguliyetlerle ,hiç bir mesajı atlamadan bu başlığı okudum.Herkesin yorumlarına göz gezdirdim.Ve yorum yazma ihtiyacı duydum bu forumuda sikkofield'in blogunda gördüğüm için geldim :mrblue: .

Bende aynı şekilde sikkofield'in blogunda görüp gelmiştim. Buradaki çoğu kişi öyle geldi diye düşünüyorum. Kullandığın nick ilgimi çekti, bir de baktım ilk mesajın, hoş geldin diyeyim dedim :D Başka bir sebep yok yani ama konuyu dağıtıyoruz diye uyarı gelebilir birazdan :D

Eyvallah teşekkür ettim dostum e illa bi topic'den başlamak gerekiyor kalabalık ve güzel bi konudan olsun dedim 17 sayfa sayesinde akşam ettim iyi oldu :mrblue: Deyip sonlandıralım uyarı almayalım :D
tebliğ görevlisi

Mesajgönderen MeclisKumandası » 25 Mar 2014 21:29

facebook
twitter
gplus

"Ben gizli bir hazine idim bilinmek istedim" diyor Allah.

Bilinmek istedimden kasıt nedir peki? tabii ki de evreni ve insanları yaratmasıdır(burda benim düşüncelerim devreye giriyor)

Biz(insanlar) Allah'ı ancak O'nun sıfatları sayesinde (başka bir değişle O'nun sıfatları ile) anlayabilir, tanıyabiliriz. Bu sıfatların tezahürü ile de evren yaratıldı, ve O'nu anlaması içinde İnsan yaratıldı ve -O'na ruh üflendi.
MeclisKumandası

Mesajgönderen sonkiucdort » 26 Mar 2014 03:38

facebook
twitter
gplus

Allah bilinmek istedim diye nerde söylüyor? bu Allahı insanileştirmek olmuyor mu?
Kullanıcı avatarı
sonkiucdort

Mesajgönderen Sahra » 26 Mar 2014 11:35

facebook
twitter
gplus

MeclisKumandası yazdı:"Ben gizli bir hazine idim bilinmek istedim" diyor Allah.

Bilinmek istedimden kasıt nedir peki? tabii ki de evreni ve insanları yaratmasıdır(burda benim düşüncelerim devreye giriyor)

Biz(insanlar) Allah'ı ancak O'nun sıfatları sayesinde (başka bir değişle O'nun sıfatları ile) anlayabilir, tanıyabiliriz. Bu sıfatların tezahürü ile de evren yaratıldı, ve O'nu anlaması içinde İnsan yaratıldı ve -O'na ruh üflendi.

Bu bir hadis yalnız. Cümle Allah'ın ağzından olduğu için ayet sanılabiliyor.

Yaratma sebebi şudur:

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet -kulluk- etsinler diye yarattım.” ( Zâriyât Sûresi, 56)

İbadet etmesek nolcaktıysa artık : D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen yazyagmuru » 26 Mar 2014 11:52

facebook
twitter
gplus

bir yaratıcı için secdeye kapanmak ve dua etmek çağımız insanlarına absürd geliyor sanırım.

nitekim m.kemal de nutkunda "bütün insanlığın.... hıristiyanlıktan,müslümanlıktan,budizmden vazgeçerek ( yahudiliği bilmediğini varsayıyorum), basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılır hale sokulmuş saf ve lekesiz bir dinin kurulması için 'birleşik dünya hükumeti' hayal etmenin tatlı bir şey olduğunu" itiraf etmektedir ya.

yok artık diyeceksiniz ama var artık.
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen Sahra » 26 Mar 2014 11:54

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:bir yaratıcı için secdeye kapanmak ve dua etmek çağımız insanlarına absürd geliyor sanırım.

nitekim m.kemal de nutkunda "bütün insanlığın.... hıristiyanlıktan,müslümanlıktan,budizmden vazgeçerek ( yahudiliği bilmediğini varsayıyorum), basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılır hale sokulmuş saf ve lekesiz bir dinin kurulması için 'birleşik dünya hükumeti' hayal etmenin tatlı bir şey olduğunu" itiraf etmektedir ya.

yok artık diyeceksiniz ama var artık.

Yoo bana yaratıcı için secdeye kapanmak ve dua etmek absürt gelmiyor. Zira hala dua ediyorum.

Yaratıcının sırf bunun için yaratması absürt geliyor. Çarpıtmayalım söylenenleri.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen yazyagmuru » 26 Mar 2014 12:16

facebook
twitter
gplus

sahra cevabi bir yazı değildi benimki.asıl vurgulamak istediğim bambaşka birşey. dikkatlice bir kez daha okumanı öneririm.

ben afalladım ve siyon protokollerini hatırladım m.kemal'in nutukta söylediği sözleri okuyunca.günümüzle ve hatta ötesi ile fazlasıyla paralellik arzediyor.

şurada biraz tartışılmış:
viewtopic.php?f=4&t=145&p=30515&hilit=siyon#p737
وَتَرَى الْمَلَائِكَةَ حَافِّينَ مِنْ حَوْلِ الْعَرْشِ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَقُضِيَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَقِيلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

Mesajgönderen Sahra » 26 Mar 2014 12:38

facebook
twitter
gplus

yazyagmuru yazdı:sahra cevabi bir yazı değildi benimki.asıl vurgulamak istediğim bambaşka birşey. dikkatlice bir kez daha okumanı öneririm.

ben afalladım ve siyon protokollerini hatırladım m.kemal'in nutukta söylediği sözleri okuyunca.günümüzle ve hatta ötesi ile fazlasıyla paralellik arzediyor.

şurada biraz tartışılmış:
viewtopic.php?f=4&t=145&p=30515&hilit=siyon#p737

İyi madem : D

Evet Nutuk'taki sözler çok ilginç. Ama Müslüman olmadığına inandığım, mason olduğundan da (en azından masonik düşüncelerden etkilendiğinden) şüphe ettiğim için çok da şaşırmadım :D

Bana da tatlı geliyor Birleşik Dünya Devleti olayı :D Fakat sinsi planlarla kurulmak istendiği için, söylendiği gibi masum niyetlerle inşa edilmeyeceği için ve söylendiği gibi olmayacağı için (insanoğlu her daim gruplaşacağı için) karşı çıkıyorum.
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen yazyagmuru » 26 Mar 2014 13:24

facebook
twitter
gplus

bu yazıyı da 3 mart 2014 te,fatih şahintürk isimli birisi yazete.com adlı bir sitede yazmış ve benim yaptığım alıntıyı kullanmış,kendisini tanımam.

PARALEL YAPI VE DİNLERARASI DİYALOG'UN İFLASI 1

Bizim lisenin girişinde, kapının üzerinde söyleyenini bilmediğim kocaman bir yazı vardı… Hiç unutmadım:

“Küçük beyinler kişileri, orta beyinler olayları, büyük beyinler fikirleri konuşur…”

Zamanla bunun doğruluğunu müşahede ettim…

Ve o yıllardan itibaren fikirlere, doktrinlere, ideolojilere, hâsılı felsefeye ve dinler tarihine merakım arttı…
Hemen Cağaloğlu’na çıkıp, felsefe tarihi üzerine birkaç kitap alıp okumuştum…

Sokrates, Platon, Sofistler, Skolastik düşünce, Rönesans, reform, pozitivizm… Kısaca hemen tanıştım bunlarla…

Hakikaten de, kişileri konuşup tartışmayı bırakınca, olayları öğrenip incelemeye başlayınca, kişileri konuşmak çok sıradan ve basit gelmişti…

Halen olaylar kısmındayım, daha henüz fikirlere geçemedim, bunu da itiraf edeyim…

Malum, gündemimiz çok yoğun… Önümüzde kısa fasılalarla, bir yerel, bir genel ve bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi var…

Hakikaten de Başbakan’ın dediği gibi 2023’e giden yolda son koridor’un eşiğindeyiz…

Uluslararası Sermaye’nin taşeronluğunu yapan Paralel Yapı, var gücüyle, bu süreçte mevcut başbakanın düşmesi, gitmesi için elinden geleni yapıyor. Görünürde Başbakanın Cumhurbaşkanlığının engellenmesi gibi gözükse de asıl amaç, liderinin yüksek cazibesi şahsında kontrolden çıkan bir akp hareketinin, yeniden dizginlenmesi veya 2002’deki çıkış sürecindeki aynı fikri tabana oturtulması…

Yani kısaca, tamamen demokratik, sekülerize edilmiş, kapitalistleşmiş, Ilımlı İslam, Nafiz Can Paker’in terimiyle Protestan İslam anlayışı… Bu haliyle Neo-Con’ların teorisyenliğini ve uygulamasını yapmaya çalıştığı bu yaklaşımdan uzaklaşarak, içki yasağı, One Min çıkışı, Mavi Marmara gibi radikal çıkışlar, başbakanın isminin üzerinin çizilmesine yeter de artar bile…

Evet, son 4 yıldır, akp bu çizgiden hayli uzaklaştı… Üstelik bu çizgiden uzaklaşırken de yaptığı birkaç büyük yatırımla da (Marmaray, kanal İstanbul, 3.havalimanı vs.), birçok büyük devletin tekerine çomak soktu…

Düşünsenize, bir Kanal İstanbul Projesiyle 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi, anında fesholuyor. Bir üçüncü havalimanı ile Alman Lufthansa Hava Yollarının tahtı sallanıyor…

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bir de tekelist TÜSİAD’ın yanına ve yerine kendi sermaye grubunu (Çalık Grubu, Kalyoncu Grubu, Ağaoğlu, Mehmet Cengiz, Cevahir vs.) koymaya çalışması, büyükler nezdinde bardağı taşıran son damla olmalı…

Kısacası, ABD Derin Devletinin Belkemiğini oluşturan Neo-Con’lar fikri önderliğinde, Tekelist Sermaye grubu TÜSİAD’ın finansörlüğünde, Ukrayna’da olduğu gibi Soros tipi muhalif örgütlenmelerle desteklenmiş, Paralel Yapı Taşeronluğunda bir tiyatro izliyoruz…

Peki bu yazının konusu ne?

Yazının konusu Dinler Arası Dialog iflas sürecine girer mi?

Sanmıyorum, ama bir mim koyup, tarihini yazmak istiyorum… Çünkü tarih, ibret alınarak bakılırsa en güzel aynadır.

Önce şunu belirtelim, dinler arası dialog, Cemaatle falan başlamadı. Çok önceden vardı.

Avrupa’da bin yıldır yaşanan Gnostik Hristiyanlık-Katolik Hristiyanlık savaşının, Gnostik Hristiyanların zaferiyle sonuçlanması, aynı yapının doktrinini yaptığı fikirleri günümüze taşıdı…

Peşin söyleyelim: Gnostik Hristiyanlığın çıkış noktası Kabalizm ve Satanizm’dir.

Bu bağlamda, Tek kutuplu dünya, tek din, devlet, tek ordu, tek merkezli bir dünya düzeni rüyası, en az bin yıllık bir teoridir.

Bu sistemde, üç kast sınıfı vardır: Efendiler, efendilerine hizmet eden yönetici bürokrasi sınıfı ve köle halk…
Ancak Batı dünyasında bu sürece giden en büyük üç engel Kilise, İmparatorluklar ve Burjuva Sınıfı idi…
Mistik Gnostik Hristiyanlık - Katolik Hristiyanlık savaşının son raundu olan 789 Fransız Devrimiyle, bu sorunlar aşıldı…

Laiklik ile Kilise silindi. Protestanlık ile Sekülerize edilmiş bir mezhep kurgulandı. Ulus Devlet kavramıyla İmparatorlukların sonu geldi. Cumhuriyet, Hukuk, eşitlik, demokrasi gibi kavramlarla da Toprak Ağası, şatolarda yaşayan, derebey Burjuva sınıfının hakları elinden alındı…

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında biz de bu furyadan nasiplendik, tüm dünyada olduğu gibi…

Bu tiyatronun ikinci perdesi de, ayrıştırılan, ufalanan ulus devletleri, kendi kontrolünde birleştirmek…

Tabi bunu yaparken de, ortak parametreler kullanmak… Mesela ortak bir din gibi…

Şu satırlar Nutuk’tan:

Baylar, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşünüşte yükselip olgunlaşması, Hristiyanlıktan, Müslümanlıktan, Budizm’den vazgeçerek yalınlaştırılmış ve herkes için anlaşılacak bir duruma getirilmiş arı ve lekesiz, evrensel bir dinin kurulması ve insanların, şimdiye dek, kavgalar, pislikler, kaba istek ve eğilimler arasında bir bataklıkta yaşadıklarını kabul ederek, bütün gövdeleri ve usları ağulayan kötülük etkilerini ortadan kaldırmaya karar vermesi gibi koşulların gerçekleşmesini gerektiren “Birleşik Dünya Devleti” kurma düşününün tatlı olduğunu yadsıyacak değiliz. (Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk, s.350)

Ne diyor Gazi Paşa: Birleşik Dünya Devleti…

Bu arada şunu da ifade etmek istiyorum: Bugün paranoya haline gelen bir Kürdistan korkusu var. Görüldüğü gibi, tarihin seyri içinde mevcut konjonktür buna uygun değildir. Ulus Devletler, geçtiğimiz yüzyılın içinde geçerli olan bir olaydı. Artık Ulus Devletler süreci yok, birleşen devletler, birleştirilen devletler süreci var…

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Ortak Para Birimi Euro, Ortak Ordu NATO gibi yapılara bu gözle bakmak lazım…

Bu Global yapıyı destekleyenlerin, Misak-ı Milli, Ulusal Sınırlar, Milli Devlet gibi yaklaşımlara kökünden karşı olduğunu da hatırlatalım.

Adamlar istiyor ki, dünya vatandaşı, sabah kahvaltısını Brüksel’de yapsın, öğlen yemeğini Amsterdam’da yesin, akşam yemeğini de Paris’te yesin… Tabi, bu süreçte, din millet, ulus vs gibi “primitif” kavramları bıraksın ve Global Küresel sermayeye entegre olsun…

Bu planı yapanların, bir de ortak din projesi var…

Sınıfsız, idraksiz, kemiksiz, ruhsuz, küresel güçlere ve sermayeye entegre edilmiş bir din…

Beyazıt Camii imamının Kur’an okurken, öndeki masalarda içki içildiği bir din…

http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizl ... --28022013

İbrahimi Dinler Projesi, Dinler Arası Dialog, Dinlerin Barışı ve kardeşliği adı altında, hoşgörü adı altında bir din…

Cemalnur Sargut, Yaşar Nuri Öztürk, Zekeriya Beyaz gibi isimlerin önderliğini yaptıkları bir din…

9 yerden raporlu çakma mehdi şizofren Adnan Oktar’ın istediği gibi, modern İslam anlayışı adı altında bir din…

Özünde, dinsizlik olan bir din…
Kullanıcı avatarı
yazyagmuru

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe