İslamda kadının yeri nedir?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

İslamda kadının yeri nedir?

Mesajgönderen Stavierae » 12 Tem 2013 02:04

facebook
twitter
gplus

Kafamı karıştıran konulardan biri de bu, yorumlarınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
Stavierae

Re: İslamda kadının yeri nedir?

Mesajgönderen Asperger » 12 Tem 2013 02:07

facebook
twitter
gplus

Kuran da cevabı verilmiş
Kullanıcı avatarı
Asperger

Mesajgönderen Rastafaray » 12 Tem 2013 02:09

facebook
twitter
gplus

Olum sahura gidecem ama şunu yazayım gidiyorum.

Aslanlar şimdi çıkıp da kimse 'efendim bakın İslam'da kadının yeri yoktur, miras verilmez' vs. cümlelerle gelmesin. İslam'da aksine kadına verilen özel bir önem vardır. Yani bir kadınla erkek evlendiği takdir de erkeğin kadının üzerinde çok sorumluluğu vardır en basitinden bir örnek vereyim. Ailede bir çocuk olunca kadının o çocuğa bakmama hakkı vardır, bu durumda erkek alıp o çocuğa bakıcı, süt anne vs. tutması gerekir yoksa vebali büyüktür.

Fazla uzatamayacağım ama yazmadan da gitmek istemedim be. Sahur kaçıyor ben gidiyom seviyorum hepinizi.
Kullanıcı avatarı
Rastafaray

Mesajgönderen Jin » 12 Tem 2013 02:12

facebook
twitter
gplus

Kadınlarınızdan zina edenlere karşı, içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları, ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin

(Nisa, 15)

Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün.

(Nisa, 34)
Kullanıcı avatarı
Jin

Mesajgönderen teslim » 12 Tem 2013 02:12

facebook
twitter
gplus

Kadının yeri nedir değil de nerededir diye sormuş kabul edip şöyle demek isterim;

İslamda kadının yeri birileri tarafından çalınmış yeridir. Kişiliğini eline tekrar veren ve dişiliğini örten bir yerdir. Ona şahsiyet veren bir yerdir. Bedeniyle değil fikriyle olduğu bir yerdir. Toplumu oluşturan bireyleri yetiştiren 'anne' konumuna yükseldiği yerdir. Amacı modernleşmek adı altında ve 'ekonomik özgürlük' adı altında sömürülen yerinden alınıp, birey yetiştiren anne konumuna konduğu yerdir.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen SiDRe » 12 Tem 2013 02:18

facebook
twitter
gplus

Ben bu soruyu net bulmadım.
Kimin açısından İslam'da kadının yeri nedir?
Soru Allah açısından ise kadın insandır, kuldur. Üstünlük zaten cinsiyet ya da başka birşeyle değil sadece takva iledir.
Toplumsal açıdan mı? Biyolojik açıdan mı? Fiziksel açıdan mı? Hukuksal açıdan mı? Hangi açıdan kadının İslam'daki yeri nedir?
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen Stavierae » 12 Tem 2013 02:29

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:Kadının yeri nedir değil de nerededir diye sormuş kabul edip şöyle demek isterim;

İslamda kadının yeri birileri tarafından çalınmış yeridir. Kişiliğini eline tekrar veren ve dişiliğini örten bir yerdir. Ona şahsiyet veren bir yerdir. Bedeniyle değil fikriyle olduğu bir yerdir. Toplumu oluşturan bireyleri yetiştiren 'anne' konumuna yükseldiği yerdir. Amacı modernleşmek adı altında ve 'ekonomik özgürlük' adı altında sömürülen yerinden alınıp, birey yetiştiren anne konumuna konduğu yerdir.

Sorumu tam olarak açıklamış aslında. Kadınların islama göre toplumsal yaşamdaki yeri nedirdi aslı. Doğu kültüründe kadınların tek faaliyetinin evde oturup çocuk yapmak ve kocaya her şekilde itaat etmek olduğunu görüyoruz bu da dine mal ediliyor. Halbuki örneğin Kur'andaki 'cihat' yalnızca erkeklere değil tüm insanlara farz kılınmıştır. Cihattan kastım savaş değil elbette bir şekilde bu dine hizmet etmek insanları doğru yola sevketmek. Fakat bu nasıl olmalı hangi sınırlar içerisinde olmalı merak ettiğim budur.
Kullanıcı avatarı
Stavierae

Mesajgönderen teslim » 12 Tem 2013 02:41

facebook
twitter
gplus

Stavierae yazdı:
teslim yazdı:Kadının yeri nedir değil de nerededir diye sormuş kabul edip şöyle demek isterim;

Sorumu tam olarak açıklamış aslında. Kadınların islama göre toplumsal yaşamdaki yeri nedirdi aslı. Doğu kültüründe kadınların tek faaliyetinin evde oturup çocuk yapmak ve kocaya her şekilde itaat etmek olduğunu görüyoruz bu da dine mal ediliyor. Halbuki örneğin Kur'andaki 'cihat' yalnızca erkeklere değil tüm insanlara farz kılınmıştır. Cihattan kastım savaş değil elbette bir şekilde bu dine hizmet etmek insanları doğru yola sevketmek. Fakat bu nasıl olmalı hangi sınırlar içerisinde olmalı merak ettiğim budur.

Ha siz anneliği evde oturup çocuk yapmak ve kocaya her şekilde itaat etmek algılıyorsanız doğru anlamışsınız. Fakat biz anneliği toplum inşaacısı olarak görüyoruz. Anne yoksa toplum yoktur. Dikkat ettiyseniz evde oturur demedim, 'ekonomik özgürlük' adı altında sömürülmez dedim. Yoksa çalışmayanı Allahın sevmediğine biz iman ediyoruz zaten.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Dön Din & Felsefe