Lüks israf değildir

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Lüks israf değildir

Mesajgönderen Mecruh » 09 Ara 2014 19:40

facebook
twitter
gplus

Doğrudur. Kapitalizm dinine göre lüks israf değildir, hatta farzdır.

Ancak İslam ile bu kavramı yan yana getirmeye çalışmayın. Yemezler.
حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Kullanıcı avatarı
Mecruh

Mesajgönderen strider » 11 Ara 2014 14:01

facebook
twitter
gplus

Ben bu konuda mecruh ve sahra ya dolaylı olarak katılıyorum.
Bilime, ilime ayrılan para israf değildir. Teknoloji ve konfor olmazsa olmazdır bence de.
Ama lüks, yani ihtiyaç fazlası, bal gibi de israftır.
Diyelim ki zekatını hakkıyla verdin, yetim hakkı yemedin, vergini de ödedin. Yine de çok paran var.
Ve bir araba almak istiyorsun. Çok benzin yakan dev tekerlekli bir jip (ya da mercedes bmw) mi yoksa normal bir araç mı alırsın?
Buna benim vereceğim cevap jip olmaz, çünkü orada hem israf, hem de gösteriş vardır, egoya hizmet vardır.
Ayrıca herkes fakir olsun demiyorum ama söylediğim kriterleri yerine getiren biri zaten ultra zengin olamaz bence...
Selamlar
Kullanıcı avatarı
strider

Mesajgönderen metinav » 11 Ara 2014 16:27

facebook
twitter
gplus

strider yazdı:Ben bu konuda mecruh ve sahra ya dolaylı olarak katılıyorum.
Bilime, ilime ayrılan para israf değildir. Teknoloji ve konfor olmazsa olmazdır bence de.
Ama lüks, yani ihtiyaç fazlası, bal gibi de israftır.
Diyelim ki zekatını hakkıyla verdin, yetim hakkı yemedin, vergini de ödedin. Yine de çok paran var.
Ve bir araba almak istiyorsun. Çok benzin yakan dev tekerlekli bir jip (ya da mercedes bmw) mi yoksa normal bir araç mı alırsın?
Buna benim vereceğim cevap jip olmaz, çünkü orada hem israf, hem de gösteriş vardır, egoya hizmet vardır.
Ayrıca herkes fakir olsun demiyorum ama söylediğim kriterleri yerine getiren biri zaten ultra zengin olamaz bence...
Selamlar

Diğer yorumları okumadım bir başlığa baktım iki senin yorumuna :)
Lüks herkese yaygın bir hayat standardı olarak sağlanabiliyorsa asgari oranda israf olmaz.Ama bazı düğüm noktalarında hareketsizce duruyor ve yayılmıyorsa bence israftan öte haramdır kul hakkıdır.Argeye yatırım yapmak tüm insanlığa faydalı olacak keşifler yapmak israf olmaz...Burada da ince nokta asıl ihtiyaçlar dururken ektra lükse kaçan işlere araştırmalara para-emek harcanması israftır.Bir şeyi aklayabilmek için ucundan kıyısından da olsa yaymak tattırmak gerekiyor.Tam adaleti tam eşitliği bu nankör ve nefisperest insanın sağlaması mümkün değil.Ama en azından çaba göstermesi gerekli...Jipte alınır yat kat da alınır ama sen alırken imkan yönüyle diğeri alamıyorsa özellikle tekerini dahi alabilecek kazanç elde edemiyorsa bunu sorgulamak lazım.Dağıtım adaletli olmalı...Benim bir arkadaş vardı yaşı benden büyük bulgar göçmeni.O anlatıyordu bulgaristanda arazileri varmış ekim zamanı geldiğinde belediyeye başvuruyorlar.Ve belediye hemen traktör pulluk ve şoför yolluyor, arkadaşın arazisini sürüyor ücretsiz.Sonra tohumu veriyor ücretsiz, sonra ilaçlamayı yapıyor ücretsiz sonra gerekiyorsa sulamayı yapıyor ücretsiz.En sonunda harman işini yapıyor ücretsiz ve elde edilen ürünün 3 te 1 ni alıyor herkesten...Ne kadar ürün alındıysa o oranda.Bir yardım yapılacağı zaman aile fertleri adedince dağıtım yapıldığını anlattı...5 kişiyse beş kişilik yardım yapılıyor mesela odun kömür gibi...Ve bu sistem kominizim sistemiymiş...Tabi sonraları ne oldu bilmiyorum...Ama adil dağıtımı yönüyle islami gereklilikle çok benzer ve belki olması gerekendir diye düşünüyorum...Gerisine bir şey diyemem...
metinav

Mesajgönderen bayekurt » 12 Ara 2014 21:57

facebook
twitter
gplus

10 adet tilki derisinden yapılabilecek,bir kürk için, 40 adet tilki öldürüyorsun,
eşin de o kürkü çok istiyor.Hadi bakalım, bu israfmı dır, değilse neden, israfsa neden. sayın emre1974
bayekurt

Mesajgönderen bayekurt » 12 Ara 2014 22:00

facebook
twitter
gplus

Buna cevap ver, sonra o felsefeci! edip efendi için de yazacam
bayekurt

Mesajgönderen SiDRe » 13 Ara 2014 01:28

facebook
twitter
gplus

bayekurt yazdı:Buna cevap ver, sonra o felsefeci! edip efendi için de yazacam

Merhaba,

Dil anlaşmak, iletişim kurmak içindir.

Lüks kelimesinin anlamı, aynı zengin gibi, fakir gibi, güzel gibi, çirkin gibi bir miktar görece oladursun, Emre "lüks" kelimesi ile neyi kast ettiğini zaten yazısının içinde açıklamış. Aslında şu aşağıda yapacağımı yapmaya hiç gerek yok ama ısrarla anlaşılmadığı için açıklayayım bari:

Yazıda Emre lüks ile kaliteyi, konforu, dayanıklılığı kast ettiğini hem açık açık söylemiş, hem de bazen lüks ve israfın doğru orantılı da olabildiğini ve israf örneklerini kategori dışı bıraktığını şurada belirtmiş: "Hâlbuki israfın lüks ile doğru değil ters orantısı vardır çoğu kez"
Zaten yazısına da israfın haram olmasıyla başlamış.

Şu tartışmanın içinde bulunup kaliteli, konforlu, dayanlıklı malın alınmasına karşı olan var mı? Muhtemelen yok. Bu tarz mallara da lüks tüketim malzemesi deniyor arkadaşlar bilmem farkında mısınız?

Niçin lüks deyince aklınıza illa üzerinde Dolce&Gabanna yazan etiketi 5000 TL, maliyeti 5 TL olan tişört geliyor? Yahut niçin soyu tükenmekte olan hayvanların hunharca katledilmesi geliyor?

Lüks illa gösteriş demek değildir. Gösteriş zaten dinin sınırları içinde yanlış birşeydir, bunu da burada bilmeyen yok diye düşünüyorum.
Gösterişi zaten mülkün asıl sahibinin Allah olduğunu ve istese 1 saniyede hepsini alabileceği bilincine sahip olmayanlar yapar. O halde sorun ne?
Emre burada bariz bir şekilde, ucuz etin yahnisinden bahsediyor. Parası olanın kaliteli, dayanıklı, lüks mal almak yerine, anlık bir cimrilik ve para yığma arzusuyla adi-dayanıksız ürünlere yönelmesinin aslında israftan başka birşey olmadığını dile getiriyor.

Bir cam bardağa 1000 TL saymak saçmalığın daniskasıdır ama bu parayı trink sayabilecek kapasitede bir adam bu parayı kasasında bekletse mi daha iyi yoksa bir cam ustasından 1000 TL'lik bardak satın alsa mı daha iyidir sorusunun cevabı yine cam ustasından bardak satın alması'dır. En azından para el değiştirmiş ve cam ustasının cebi de para görmüş olur böylelikle.

Bu arada hazır yazıyorken, insanların bazılarında gördüğüm bir garip bakış açısına da değinmek istiyorum kısaca:

Bazı insanlar İslami kavramları düşünürken çok dar açılardan bakıyorlar.

Mesela mülk yahut bu dünya hayatının geçici süsü vs. dendiğinde bunu direkt para, gayrı menkul falan olarak algılanıyor. Halbuki bunlar aynı zamanda eşi, evlatları, Allah tarafından insana verilmiş tüm nimet ve güzellikleri de kapsıyor.

Paranın dağılımı konusunda eşitlikçiliği savunanlar, helal yoldan sahip olunan zenginliğe karşı olanlar acaba herkesin hayattaki en büyük tutkusunun para olmadığının da farkındalar mı?

Mesela, çocuk sahibi olmayı herşeyden çok isteyen ama olamayan insanlar görüyorum etrafta. Bu insanlardan durumu hiç de fena olmayanlar, tüp bebek vs denemek için mallarını satıyorlar, bu denemelere yatırıyorlar. Herkesin eşit olması gerektiğini savunan bir sistemde, başkalarının çocuklarını da bu çocuk sevdalısı çocuksuz infertil insanlara mı vereceğiz?

Yahut kimi insanlar ekstra güzel oluyor, kimisi ise az güzel- diyelim hadi-:) Güzelliğin, hayatta bir avantaj olduğu deneylerle bilimsel olarak ispatlanmış bir mesele, bu durumda herkesin güzelliğini eşit seviyeye çekmemiz yani fırsat eşitliği yaratmamız için güzel insanları çirkinleştirmemiz mi gerekiyor?

Yukarıdaki örneklerden bir kez daha görüleceği üzere, var olanları eksiltmek üzerine değil, yok olanların seviyesini yükseltmek üzerine kurulu olmalı tüm sistem. Yani komünizm gibi zengini de fakirleştiren bir sistem değil, herkesi zenginleştiren ve refah seviyesini artıran formüller uygulanmalı. Fakirlere, çirkinlere, çocuk sahibi olamayanlara düşen ise bunlara sahip olanları kıskanmak değil, bunlara helal yoldan sahip olmak için çabalamak ve bunu bir eşitsizlik değil, bir imtihan aracı olarak görmektir.

NOT: Burada tartışılan lüks- israf kavramlarını ülkemizdeki güncel durumlar, AK-saraylar üzerinden falan hayal edersek, baştan yanlış algılarız. Günümüz yeni Türkiye'sinde, son günlerde gözümüze fazlaca sokulan 1000 TL'lik bardak örneklerinde helal yollarla kazanılmış paralardan bahsetmemiz zaten pek mümkün gözükmüyor. Biz burada özü sözü bir, iman ve amel bütünlüğü yüksek müslümanlardan oluşan bir toplumun bireylerini yani ideali baz alarak kavramları tartışıyoruz.

Selamlar
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen bayekurt » 13 Ara 2014 01:47

facebook
twitter
gplus

Sayın sidre, eşya-insan ilişkisini anlamaya ve anlamlandırmaya çalışacağım, kurani ve felsefi olarak,

Mülkiyet üzerinde, kişinin sonsuz tasarrufu yoktur olamaz.Aslında konunun özü, evrende , bizden farklı olan varlıkların,
nesneler,bitkiler ve hayvanlar, kullanım ve yokedilmeleri ,dinin bu noktada nerede durduğu, .......falan benim
girip tartışmak istediğim konular, ikide bir de bana ahlak dersi vermeye kalkma, defolur giderim sitenizden hiç de umurumda olmaz
bayekurt

Mesajgönderen SiDRe » 13 Ara 2014 02:03

facebook
twitter
gplus

bayekurt yazdı:Sayın sidre, eşya-insan ilişkisini anlamaya ve anlamlandırmaya çalışacağım, kurani ve felsefi olarak,

Mülkiyet üzerinde, kişinin sonsuz tasarrufu yoktur olamaz.Aslında konunun özü, evrende , bizden farklı olan varlıkların,
nesneler,bitkiler ve hayvanlar, kullanım ve yokedilmeleri ,dinin bu noktada nerede durduğu, .......falan benim
girip tartışmak istediğim konular, ikide bir de bana ahlak dersi vermeye kalkma, defolur giderim sitenizden hiç de umurumda olmaz

Ne biçim bir üslup bu? Yazdığın mesajının başı kıçı ayrı oynuyor farkında mısın?
Ahlak dersi vermek de ne demek son ileti senin olduğu için onun üzerinden reply yaptım. Benim niyetim o değildi ama ahlak dersi olarak algılıyorsan da ihtiyacın o yönde olduğundan öyle algılamışsındır.
Nereye gidersin git, şaka mısın arkadaşım?
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Mesajgönderen bayekurt » 13 Ara 2014 04:11

facebook
twitter
gplus

lüks haramdır.Bunu Allah ın bir peygamberine izafe etmek ayrıca haramdır.

onlarca ayeti alt alta dizip,oradan hiçbirşey alamyanlar olarak bu "mealci" ve "kuran müslümanları?!" nı görüyorum.
Bu kadar çok malzmeyle mutfağa girip, hiçbir işe yarar yemek yapamayan,ahçı şapkası takmış , yakasında ahçı yazan tipler.
Bu da israftır. ayet israfı.Kuranın nesneleşme süreci de bu olsa gerek :D

Allah cc eşyayı yaratmış, insanın emrine amade (musahhar) kılmıştır.kimin için, az bir zaman dünyada kalacak ve daha sonra
baki olan hayata göçecek olan insan için.

Fussilet 11 :"Sonra duman (gaz) halinde bulunan göğe yöneldi, ona ve arza: "İsteyerek veya istemeyerek (buyruğuma) gelin" dedi. "İsteyerek (buyruğuna) geldik." dediler."
Ahzab 72:" Biz emaneti göklere, yere, dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten kaçındılar. Zira sorumluluğundan korktular, ama onu insan yüklendi. İnsan (bu emanetin hakkını gözetmediğinden) cidden çok zalim, çok cahildir."

bu iki ayetten çıkarımlar yapalım;
1-Allah cc. eşyayla konuşuyor.
2-Eşyaya teklifte bulunuyor.
3-Eşya teklife olumlu yada olumsuz cevap veriyor.Bu bilinç (şuur) halidir.
4-Eşyanın bildiğini insan bilmiyor.
sanırım bu tespitlere kimse itiraz edemez.
Buradan sonuç çıkarımımı söyleyim; Eşya, Allah ın yarattığı fizik kanunlar çerçevesince, sahipleirne hizmet vermesine rağmen,
Bunu değiştirme, reddetme potansiyelini bünyesinde bulundurmaktadır.
bayekurt

Mesajgönderen bayekurt » 13 Ara 2014 04:36

facebook
twitter
gplus

Enbiya 69; "Biz de: "Ey ateş, İbrâhim'e serin ve esenlik ol!" dedik.
Fizik kanunları gereği ,yakıcı olan ateş, yakma tabiyetini kullanmıyor,Serinlik (normalde göremediğimiz) özelliği ile arz-ı endam ediyor.
Konu çok uzun ve "velud". Sonuç itibariyle, burada şunu söyleyeyim;
Dünyada birlikte yaşadığımız,eski bilimcilerin "cansız" olarak tasnif ettiği eşya , "canlıdır" ve "bilinçli(şuurlu)dir.
Allahın yarattığı güzel komşularımızdır.Hatta kuran , hayvanat için "ümmet" kavramını kullanır,Enam suresi nde.
Biz, Allah ın emrimize amade kıldığı, bu varlıklarla olan ilişkimizi, allah ın bize söylediği şekilde düzenleriz.
Örneğin, bir bardak su içerken;
-Allah ın güzel bir varlığını(bilinçli-canlı) kullanacağımızı biliriz ve suya;
-ey su;Allah ın ismi ve izniyle, seni kullanacağım,tüketeceğim,yokedeceğim,kirleteceğim vsvs. deriz
O da, Allahın adı(rahman ve rahiym)anılınaca, kendini bütün faydası ve heyecanıyla bize sunacak ve biz ondan max. faydayı
elde edeceğiz.O, faaliyetlerine, midemizde, damarlarımızda, kalbimizde,beynimizde vsvs. devam edecek.............

Amma, allah cc. ölçüyüde koymuş, Benim eşya kullarımı kullanın, sakın ha israf etmeyin, aşırıya kaçmayın,onlara zulmetmeyin,
israf edenleri sevgimin, dışında tutarım.
bayekurt

ÖncekiSonraki

Dön Din & Felsefe