Doğal afetlerle savaşmak

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Doğal afetlerle savaşmak

Mesajgönderen mark twain » 26 Ağu 2013 20:45

facebook
twitter
gplus

beyler yine felsefe yapıcam, lanet olası sorular işte gitmiyor bi türlü. şimdi beyler insan olarak biz doğal afetlere karşı hep önlem alıyoruz, hep direnmeye çalışıyoruz peki doğal afet nedir? allahtan gelen şey değil midir. şimdi biz allahlamı savaşıyoruz ben anlamadım. kuran eğer allah'ın kitabıysa ve bizi ilim bilim vs'ye yönlendiriyorsa ve biz bu ilim bilim vs ile doğa'ya karşı önlemler alıp devamlı yaşamı olabildiğince uzatmanın yollarını arıyorsak allahla savaşmış olmuyozmu ?

en basitinden yağmur için bile şemsiye var amk :D en dibiyse kıyamet olayı. şimdi bu kutsal kitaplar kıyamet olacak diyor ama bize ilimi bilimi öneriyor ee bizde bu ilim ve bilimle kıyamete karşı direnmeye çalışıyoz maksadımız yaşamı devamlı canlı tutmak burda allah ne yapmak istiyor ?
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Re: Doğal afetlerle savaşmak

Mesajgönderen samtik » 26 Ağu 2013 20:53

facebook
twitter
gplus

Sınavdayız ve bu bahsettiklerin bunun bir parçası desem çok basit bir cevap olacak ve seni tatmin etmeyecek biliyorum.
Ama fikrimi de söylemeden geçemeyeceğim.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen mark twain » 26 Ağu 2013 20:58

facebook
twitter
gplus

samtik yazdı:Sınavdayız ve bu bahsettiklerin bunun bir parçası desem çok basit bir cevap olacak ve seni tatmin etmeyecek biliyorum.
Ama fikrimi de söylemeden geçemeyeceğim.

yok kanka her türlü cevaba açığım ben bir kelime bile beni başka bir düşünceye girişe sevk edebiliyor. sağol cevap için. şimdi sınav üzerinden düşünce derinleştirmeye giriyorum :D
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Mesajgönderen Nate RIVER » 27 Ağu 2013 13:42

facebook
twitter
gplus

Doğal afetlerden korunmaya çalışırız. Afetlerden korunmaya çalışmak Allah'a karşı bir savaş değildir. İnsanlar ilim ve bilim ile yaşamı uzatmaya çalışsa da birşey ifade etmiyor (İslam inancına göre).

Kuran'da aklı çalıştırmanın önemi belirtilirken bir yandan da ''Her nefis ölümü tadacaktır.'' yazar. Yani burada Allah'a karşı bir savaş yok sen İslam'ı kabul edersen zaten ölümü kabul edersin. Mesela ölümsüzlüğü bulmaya çalışan bilim adamları bir bakıma Allah ile savaşır.

Yağmur yağınca şemsiye kullanmak sadece ondan korunmak içindir. Aksi durumda hasta olursun. Yağmurun asıl amacı dünya hayatını devam ettirmektir. Yağmur bitkilere gerekli yaşam ortamını sağlarken sen de korunursun en basitinden.

Kıyamet için ise yapılabilecek birşey yok. Müslüman bir insan ''şu kıyameti de bi durdursak çok iyi olur he'' demez zaten. Dediğim gibi İslam'ı kabul ettiğinde Kuran'da yazan herşeyi kabul etmiş olursun. Müslüman bir insanın bilim ile ilgilenmesi kıyamete veya Allah'a kafa tutmak için değildir. Bilim bundan ibaret değil zaten.

Birşeyler karaladım umarım yardımcı olmuştur.

Düzenleme: Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi kabaca 'sınav'dayız diyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
Nate RIVER

Mesajgönderen mark twain » 27 Ağu 2013 15:38

facebook
twitter
gplus

Nate RIVER yazdı:Doğal afetlerden korunmaya çalışırız. Afetlerden korunmaya çalışmak Allah'a karşı bir savaş değildir. İnsanlar ilim ve bilim ile yaşamı uzatmaya çalışsa da birşey ifade etmiyor (İslam inancına göre).

Kuran'da aklı çalıştırmanın önemi belirtilirken bir yandan da ''Her nefis ölümü tadacaktır.'' yazar. Yani burada Allah'a karşı bir savaş yok sen İslam'ı kabul edersen zaten ölümü kabul edersin. Mesela ölümsüzlüğü bulmaya çalışan bilim adamları bir bakıma Allah ile savaşır.

Yağmur yağınca şemsiye kullanmak sadece ondan korunmak içindir. Aksi durumda hasta olursun. Yağmurun asıl amacı dünya hayatını devam ettirmektir. Yağmur bitkilere gerekli yaşam ortamını sağlarken sen de korunursun en basitinden.

Kıyamet için ise yapılabilecek birşey yok. Müslüman bir insan ''şu kıyameti de bi durdursak çok iyi olur he'' demez zaten. Dediğim gibi İslam'ı kabul ettiğinde Kuran'da yazan herşeyi kabul etmiş olursun. Müslüman bir insanın bilim ile ilgilenmesi kıyamete veya Allah'a kafa tutmak için değildir. Bilim bundan ibaret değil zaten.

Birşeyler karaladım umarım yardımcı olmuştur.

Düzenleme: Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi kabaca 'sınav'dayız diyebiliriz.

söylemek istediğini anladım nate zaten ben çok zorlama bir konuda kafa açıyorum :D ama demek istediğim şu şimdi müslümansın, kıyamet anı geldi çattı sen insan olarak yine son ana kadar direnmeyecek misin? hayatta kalmak için her yolu deneyeceksin. islam teslimiyet demekse niye teslim olmuynda direniyon :D
Kullanıcı avatarı
mark twain

Mesajgönderen ceci » 27 Ağu 2013 16:29

facebook
twitter
gplus

Hakiki imanı elde eden insan dünya'da kalmak için direnmez, varını yoğunu ortaya koymaz.. ha bu, "amann siktir et dünyayı, biz en iyisi ölelim hacı" demek değildir. elbette ki bundan bahsetmiyorum. sadece dünya hayatına bizler gibi sıkı sıkıya bağlı değiller..
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Dön Din & Felsefe