Allah isminin söylenişindeki enteresanlık

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Allah isminin söylenişindeki enteresanlık

Mesajgönderen mark twain » 27 Ağu 2013 20:48

facebook
twitter
gplus

birşey dicem allah'ın bir sürü ismi var okuyoruz biliyoruz ama allah isminde özel bir enteresanlık sezdiğiniz oldumu hiç. nasıl diyim tanrı deyince olmayan birşeylerin olması gibi. burda bir acayiplik var tabiki ben bunu düşündüm doğduğumuzdan beri duyduğumuz için o ismi kutsal geliyor insana diye. neyse dyeceğim hollandalı bir adam araştırma konusu yapmış bunu geçenlerde okumuştum paylaşcaktım unutmuşum şimdi geldi aklıma.

Hollandalı bilim adamı ve psikolog Vander Hoven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin sırrını bulduğunu açıkladı Prof Hoven'in hastalar üzerindeki araştırmasının sonucu ise şöyle
01 Temmuz 2007 Pazar 00:24

Hollandalı bir psikolog olan Vander Hoven Kur'an okumanın ve ALLAH kelimesini tekrar etmenin hastalar ve sağlıklı insanlar üzerindeki etkilerini bulduğunu açıkladı

Hollandalı profesör üç yıldan beri bir çok hasta üzerinde araştırma ve çalışmasını yaparak yeni buluşuna ulaştığını söyledi

Hastalarından bazılarının Müslüman olmadığını, bazılarının da Arapça bilmediğini belirten Hoven hastalarına ALLAH kelimesini öğrettiğini söyledi

Alınan sonucun çok mükemmel olduğunu, özellikle depresyon ve tansiyon hastalarında çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti

Profesör Haven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin psikolojik hastaların üzerindeki etkilerini açıkladı

-ALLAH kelimesinin ilk harfi olan -A- harfi solunum sisteminden direk çıkıyor ve nefes almayı düzenliyor

- Damaktan söylenen -L- harfi ise, (Arapçada çıkarıldığı şekilde) dil hafifçe damağın üst kısmına dokunuyor ve çene kısa bir duraklamayla birlikte aynı işlem tekrarlanıyor(İki -L- harfi olduğu için) Bu işlem nefes alıp vermeyi rahatlatıyor

- Son harf olan -H- harfi çıkartılırken akciğer ve kalp arasında bir ilişki oluşuyor ve işlem sonucunda kalp atışları düzeliyor

Bu araştırmayı yapan Hollandalı profesör Müslüman değil, fakat İslam ilimlerine ilgi duyan ve Kur'an-ı Kerim'in sırlarını araştıran bir psikolog.

şimdi bunu yavaş yavaş tekrarlayın tekrarlarken ağzınızın içinde olan biteni düşünün ama. yani atıyorum yutkunmak gibi. mesela biz yutkunurken küçük dilimize hey sen git soluk borusunu kapat gebermeyeyim demiyoruz ama o gidip kapatıyor bunu nerden biliyor amk küçük dil, tüm yaşamımız boyunca adam bi kere görevini ihmal etse ölürüz lan :D adam dediğim küçük dil yani. şimdi bu allah derken olan biteni kurguladım var bi gariplik sanki. bu meseleyi daha önce araştıran varmı detaylarını bilen.
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Re: Allah isminin söylenişindeki enteresanlık

Mesajgönderen shirokenshi » 27 Ağu 2013 20:52

facebook
twitter
gplus

''Dikkat edin, kalbler ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur..'' - Rad 28
shirokenshi

Mesajgönderen Sahra » 27 Ağu 2013 20:53

facebook
twitter
gplus

O zaman "hala" kelimesini söylemek de çok sağlıklı bi şey olmalı, kalpler huzura kavuşmalı :D
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen samtik » 27 Ağu 2013 20:56

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:O zaman "hala" kelimesini söylemek de çok sağlıklı bi şey olmalı, kalpler huzura kavuşmalı :D

Anladığım kadarıyla sıralama da önemli ama.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen shirokenshi » 27 Ağu 2013 20:57

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:O zaman "hala" kelimesini söylemek de çok sağlıklı bi şey olmalı, kalpler huzura kavuşmalı :D

Fiziksel etki ile duygusal etki bir olmaz ki :) Artı senin açından, ses dizimi falan farklı, belki hala demek insanı strese sokuyor :D
shirokenshi

Mesajgönderen mark twain » 27 Ağu 2013 20:58

facebook
twitter
gplus

hayır ordaki detayı anlamamışsın bak. a nın görevi çift l nin görevi ve ahhh diye birşey çıkıyor. atıyorum fanatik bi takımın taraftarısın senin forvet karşı karşıya kaçırdı ahhh dersin böyle bi üzüntüyü rahatlatma gibi çıkar o otomatik. ilginç bak cidden ben düşündüm bunu sahra gerçekten çok garip vurgular var bu allah isminin bileşeninde.
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Mesajgönderen eliaa » 27 Ağu 2013 20:59

facebook
twitter
gplus

İlk defa duydum. Mantıken açıklanmaya çalışılmış ama fazla zorlama olmuş. Bana da kendimi iyi hissettiriyor fakat bunun sebebinin dil-damak hareketinden olduğunu sanmıyorum, dediğin gibi; psikolojik.
Kullanıcı avatarı
eliaa

Mesajgönderen ceci » 27 Ağu 2013 21:00

facebook
twitter
gplus

Allah kelimesinin olumlu/olumsuz fiziksel bir etkisinin olacagina acikcasi pek ihtimal vermiyorum. ancak iyimser bir tabirle sunu soylemek gerekirse, Allah lafzının muslumanlar uzerinde bazi durumlarda psikolojik olarak pozitif katkida bulundugu yadsinamaz bir gercek.
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen Sahra » 27 Ağu 2013 21:01

facebook
twitter
gplus

Allah demenin rahatlattığı doğru, ama aynı etkiyi offf, hoyyy gibi şeyleri söylerken nefes verince de hissediyorum =)

Neyse, belki doğrudur.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen shirokenshi » 27 Ağu 2013 21:09

facebook
twitter
gplus

Bu arada psikologlar da tasavvufa falan çok meraklı oluyorlar genelde, ilginç :D Bir de meditasyon falan yapılırken de dil damağa yapıştırılır, enerji akışını düzenlermiş, burda da görünce ilginç geldi.
shirokenshi

Sonraki

Dön Din & Felsefe