Saygımı İnançmı daha iyi bir toplum yaratır

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Saygımı İnançmı daha iyi bir toplum yaratır

Mesajgönderen mark twain » 28 Ağu 2013 21:47

facebook
twitter
gplus

sizce hangisi daha iyi yaşamın olduğu bir toplumu yaratır. saygı deyince aklıma nedense hep japonlar geliyor. varya hani genel bir kanı çoğu ateist ya da agnostik ama bir çok inançlı ülkeden daha düzenli bir yaşama sahipler. yani en basitinden bir afet sonrası bizde birşey dağıtıldığında millet birbirini ezerken, adamlar bilmem kaç şiddetinde depremden sonra sırayla tek kargaşa çıkarmadan alıyorlar ihtiyaçlarını.
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Re: Saygımı İnançmı daha iyi bir toplum yaratır

Mesajgönderen samtik » 28 Ağu 2013 22:01

facebook
twitter
gplus

Yine mi sen lan diyeceksin ama görünce fikrini söyleme gereği hissediyor insan :D
İnanç saygıyı kapsayan/barındıran bir kavram zaten.
İmanı/inancı saygıdan ayrı düşünmek yanlış olur.
Verdiğin örnekte haklısın ama bunun inançla bir ilgisi yok bence.
Bu toplumsal bir olay. Eğitim anlayışı ile ilgili birşey.
İnancını layıkıyla yerine getiren kişi elbette saygılı olmayı gözardı etmez.

İnsanlar gerçekten inançlı olsa böyle bir soru sorma gereği bile hissetmezdik sanırım.
O yüzden sorunun net cevabı bende yok.
Ayrıca saygı, iyi bir toplum olmanın önemli ancak sadece tek şartından biridir.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen ceci » 28 Ağu 2013 22:19

facebook
twitter
gplus

samet (buyuk samet :) ) arkadasim, la illa ayni seyleri yazmak zorundamiyiz :) bu sefer sen hizli davrandin yazdin :) bana birsey birakmadin :)

mark bebeim, herhangi bir teist inanci olmayan biri de pek tabii saygili olabilir, evrensel ahlak ve insan haklari cercevesinde, ilahi bir duzeyde ahlaki zorunlulukta kendisini hissetmese bile dedigim gibi sadece evrensel hukuk normlari ekseninde saygili olabilir.

inanc soz konusu ise olay bambaska bir boyut halini aliyor. inancli bir insan hem evrensel hukuk normlarina uymak zorunda hisseder kendini ve bu sayede dolayli olarak saygili bir insan olur. hemde ilahi duzeyde bir emri yerine getirdigi icin saygili olur.

dolayisiyla inancli bir insan combo yapmis olur :)
Resim
Kullanıcı avatarı
ceci

Mesajgönderen samtik » 28 Ağu 2013 22:22

facebook
twitter
gplus

ceci yazdı:samet (buyuk samet :) ) arkadasim, la illa ayni seyleri yazmak zorundamiyiz :) bu sefer sen hizli davrandin yazdin :) bana birsey birakmadin :)

mark bebeim, herhangi bir teist inanci olmayan biri de pek tabii saygili olabilir, evrensel ahlak ve insan haklari cercevesinde, ilahi bir duzeyde ahlaki zorunlulukta kendisini hissetmese bile dedigim gibi sadece evrensel hukuk normlari ekseninde saygili olabilir.

inanc soz konusu ise olay bambaska bir boyut halini aliyor. inancli bir insan hem evrensel hukuk normlarina uymak zorunda hisseder kendini ve bu sayede dolayli olarak saygili bir insan olur. hemde ilahi duzeyde bir emri yerine getirdigi icin saygili olur.

dolayisiyla inancli bir insan combo yapmis olur :)

Bende farkettim bu olayı, hatta bazen hiç yazmıyorum ben. Cengiz yazmış zaten benim yazacağımı deyip bırakıyorum :D
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Mesajgönderen shirokenshi » 28 Ağu 2013 22:24

facebook
twitter
gplus

Japonlar şintoisttir. Ateist veya agnostik iseler bile dini geleneklere bağlılar yani, kültürleri öyle. Dinin kendisine olmasa bile geleneklerine uyar ve saygı gösterirler. Soruna gelince, birinin olması insan yapısı itibariyle şart zaten :) Doğruya inanç artmalı ve saygı da artmalı.
shirokenshi

Mesajgönderen mark twain » 28 Ağu 2013 22:45

facebook
twitter
gplus

@samtik ayıp eidyon ya niye yinemi sen diyim benim aradığım zaten cevap sen kaale alıp cevap vermişsin desem desem sağol kanka derim :D bu arada hepiniz sağolun düşüncemi biraz derinleştirmek için farklı bakışlara ihtiyacım vardı, şu an muhasebedeyim eklenen paranoyaklıklarımla yeniden girdi yapabilirim :D
Mark der ki; İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır
Kullanıcı avatarı
mark twain

Mesajgönderen samtik » 28 Ağu 2013 23:11

facebook
twitter
gplus

alexis mahone yazdı:deist bi yakınım Kur'anda Allah'in inanmayanlara sapkın ve sapık demesinden dem vurarak saygı duymuyor Allah inanmayana ama dinde hani hoşgörü vardı dedi. Sizin buna cevabınız ne olurdu. Ben bi cevap verdim sizinkini de merak ettim

Allah dine mensup değildir. İnsanın insana ithamı olsa anlaşılabilir. Ancak bu durumda olayın özünden uzaklaşıp, Allahı, herhangi bir insanla bir düşünmüş oluruz. Bu, yakınının yaratıcı kavramına da ters düşecektir. Aslında sorusunun içinde cevabını rahatlıkla bulabilirmiş.
AT
Kullanıcı avatarı
samtik

Dön Din & Felsefe