Nasıl namaz kılıyorsunuz?

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Nasıl namaz kılıyorsunuz?

Mesajgönderen michael sahtefield » 13 Tem 2013 01:26

facebook
twitter
gplus

İlmihalde falan anlatıldığı şekilde mi? Yoksa Kur'an'dan anladığınız şekilde mi? İkinci şekilde kılıyorsanız tam olarak nasıl?
michael sahtefield

Re: Nasıl namaz kılıyorsunuz?

Mesajgönderen teslim » 13 Tem 2013 02:03

facebook
twitter
gplus

Kuranda anlatıldığı şekilde namazı kılmanız mümkün değildir. Peygamberin bunları birleştirmesiyle ortaya çıkan şekilde kılıyorum. Kaynağımız Kuran diyerek peygamberi dışlamak hadisçi din öğretisine değil Allahın isteğine de karşı çıkmaktır bana göre. Hadisçi dine karşı çıkalım fakat peygamberi hadisle eşitleyip onun uygulamalarına değil. Kurana göre namazı kılmanız neden mümkün değil? Çünkü kuran tüm hareketleri vermesine rağmen bunları ayrı ayrı yerlerde zikreder. Mesela secde edenlerle secde edin der, ruku edenlerle siz de rüku edin der. Yani böyle alırsak hepsini ayrı bir ibadet gibi almamız lazım. Bunun birleştirilmesi gerektiğini peygamberin uygulamasından anlıyoruz. Ki bu peygamberin görevidir. Peygamberin görevi arasında 'beyan' ve 'talim' vardır. Daha önce yazmıştım tekrar yazayım. Bu konuda Mustafa İslamoğlunun 3 Muhammed kitabını herkes okumalı. Çünkü hadislerin yanlışlarına karşı çıkalım derken kasıtlı olmadan peygambere karşı çıkabiliyoruz.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen Jan Valjean » 13 Tem 2013 02:08

facebook
twitter
gplus

Hareketler yine neyse de. Ne okuyosunuz ? Arapça mı Türkçe mi ?

Arapça okusan anlamı biliyor dahi olsan mutlaka bir süre sonra otomatikleşiyor. Peki otomatikleşmiş namazın anlamı var mı ?
Fikirlerine katılmıyorum, ama o fikirleri özgürce ifade etmen için gerekirse canımı bile veririm (Voltaire)
Kullanıcı avatarı
Jan Valjean

Mesajgönderen teslim » 13 Tem 2013 02:14

facebook
twitter
gplus

Jan Valjean yazdı:Hareketler yine neyse de. Ne okuyosunuz ? Arapça mı Türkçe mi ?

Arapça okusan anlamı biliyor dahi olsan mutlaka bir süre sonra otomatikleşiyor. Peki otomatikleşmiş namazın anlamı var mı ?

Kuranda namazın bizi kötülüklerden arındıracağından bahsediliyor. Sen Türkçe okuyarak arınıyorsan öyle oku, arapçayla arınabiliyorsan öyle oku. Mesela ayakta Arapça okuyorum fakat tane tane okuyorum çünkü anlamınıdüşünerek okuyorum. Ama otururken salli barik duaları yerine iiçimden geldiği gibi Türkçe dua ediyorum.
İstek ve arzularını kendisine ilah edineni görmedin mi? (Furkan/43)

Amaç, düşünmek/sorgulamak değil hakikate/gerçeğe ulaşmaktır. Sorgulamak/düşünmek bu yolda gerekli bir araçtır.
teslim

Mesajgönderen SiDRe » 13 Tem 2013 03:06

facebook
twitter
gplus

teslim yazdı:
Jan Valjean yazdı:Hareketler yine neyse de. Ne okuyosunuz ? Arapça mı Türkçe mi ?

Kuranda namazın bizi kötülüklerden arındıracağından bahsediliyor. Sen Türkçe okuyarak arınıyorsan öyle oku, arapçayla arınabiliyorsan öyle oku. Mesela ayakta Arapça okuyorum fakat tane tane okuyorum çünkü anlamınıdüşünerek okuyorum. Ama otururken salli barik duaları yerine iiçimden geldiği gibi Türkçe dua ediyorum.

Zaten Arapça bilmeyen biri Arapça namaz kılarak nasıl şu ayetteki emri gerçekleştirebilir ki?
Bakara Suresi 45 Sabra ve namaza sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.
Hayatta insanın varoluş sebebini sorgulamasından ve bulmaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
SiDRe

Dön Din & Felsefe