Bir Fil Olduğunu Söylesem

Din ve Felsefe üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz

Re: Bir Fil Olduğunu Söylesem

Mesajgönderen Asperger » 13 Tem 2013 14:20

facebook
twitter
gplus

Arkadaş soruyu yanlış sormuş. O soru o tarzda sorulmuyor :D

Havada uçan bir pembe fil olduğunu söylesem inanıp o yöne bakar mıydın?

Bu soruda düşündürülmek istenen şu:

Ortada herhangi bir kanıt veya sebep yokken neden hayali bir varlığa inanasın ki? Uçan pembe file inanmazdın. Yaratıcı da uçan pembe fil gibidir. Neden inanıyorsun?

-------------------
Ben bir Deist olduğum için benim de sorum şu yönde:

Bir yaratıcıya inanıyorsun, çünkü hayat mucizevi ve bu mucizenin başlayabilmesi için üstün bir varlık gerekiyor. Evet, katılıyorum. Peki bu yaratıcının Kur'an'daki tüm o kuralları koyan Allah olduğunu düşündüren şey nedir? (aşağıdaki kısır döngü dışında)

O kitap sadece kurallardan bahsetmiyor. Örneğin çiçeklerin nasıl tozlaştığından ve kadın ile erkeğin nasıl ürediğinden bahsediyor.
O çağlarda elde edilemeyecek bilgilerden bahsediyor.

Ateistlerin pek çoğuna göre, Muhammed şizofrendir. Ve kitabı kendi kafasından uydurmuştur.
Ancak, kitabı bir açıp okuyun göreceksiniz; kitap sizi sizden daha iyi tanıyor
Kullanıcı avatarı
Asperger

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 14:28

facebook
twitter
gplus

Asperger yazdı:O kitap sadece kurallardan bahsetmiyor. Örneğin çiçeklerin nasıl tozlaştığından ve kadın ile erkeğin nasıl ürediğinden bahsediyor.

Ateistlerin pek çoğuna göre, Muhammed şizofrendir. Ve kitabı kendi kafasından uydurmuştur.

Kitabı birçok Müslümandan daha iyi biliyorum. Yine de bilmediğim çok ayet var. Okumayı düşünüyorum.
Ben de Muhammed'in şizofren olmasını olası görüyorum.
Kitapta yeni keşfedilmiş hiçbir bilimsel gerçek, doğrudan söylenmiyor. Müslümanlar "Aaa bu ayette meğer bu bilimsel gerçek anlatılmak isteniyormuş" diyerek kendilerince delil buluyorlar. Bilimle uymayan ayetler de var, paylaşmıştım. Onlar ne olacak? Kitapta tek bir kusur bile olmamalıydı, ki çok fazla kusur var.

Şunu da söyleyeyim ki, günün birinde kitabın mucizevi yanları olduğuna inanırsam oturup bir daha değerlendiririm İslam'ı.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 18:54

facebook
twitter
gplus

rockonur yazdı:
Sahra yazdı:
Asperger yazdı:O kitap sadece kurallardan bahsetmiyor. Örneğin çiçeklerin nasıl tozlaştığından ve kadın ile erkeğin nasıl ürediğinden bahsediyor.

Kitabı birçok Müslümandan daha iyi biliyorum. Yine de bilmediğim çok ayet var. Okumayı düşünüyorum.
Kitapta yeni keşfedilmiş hiçbir bilimsel gerçek, doğrudan söylenmiyor. Müslümanlar "Aaa bu ayette meğer bu bilimsel gerçek anlatılmak isteniyormuş" diyerek kendilerince delil buluyorlar. Bilimle uymayan ayetler de var, paylaşmıştım. Onlar ne olacak? Kitapta tek bir kusur bile olmamalıydı, ki çok fazla kusur var.

Şunu da söyleyeyim ki, günün birinde kitabın mucizevi yanları olduğuna inanırsam oturup bir daha değerlendiririm İslam'ı.

Kitabı okumadan birçok müslümandan iyi bildiğini iddia etmek???
Senin şizofreni, kusur ve eksiklikler senin anlayabilme kapasitenden doğan kendi kafanın içindeki eksiklikler. Zira sende olaya din - bilim karşılaştırmasıyla giriyorsun illede somut bişeyler arıyorsun. Yola çıkış tarzın yanlış istersen 500 defa oku anlamayacaksın Kuranı. Kuran plütonyumdan tren motoru yapma planlarını vermez arkadaşım. Bilimsel gerçekler neden yok hheeyooo diye yola çıkmak senin yanlışın. Allah özgür iradeye verir araştırma yetisini ve bulmayı. Herşeyi şöyle yap böyle yap demeyecekti tabi..

Önyargılısın. Kafanda çizdiğin kitap hakkında hiçbir fikri olmadığı halde atıp tutan inançsız portresiyle değerlendiriyorsun beni. Ben de önceden Müslümandım kardeşim. Orucumda ve namazımda bir Müslümandım. Ayrıca, kitabı okumadan birçok Müslüman'dan iyi bildiğimi iddia ediyorum çünkü Müslümanların birçoğu benim bildiğimden daha az ayet biliyor, kitaplarını benim okuduğum kadarıyla bile okudukları yok, benim şu an yaptığım gibi dini tartışmalar içinde yer almaktan bile kaçınıyorlar. Kendi dinlerini öcü gibi görüyorlar. İbadet desen zaten yok.
Ben bilim kitabı gibi olsun demiyorum kitap, bilimle çelişmemesi şarttır her şeyi bilen bir yaratıcı tarafından gönderilmişse diyorum.
8 yıl deistlikten sonra 19 sistemiyle Müslüman oldu. Ayrıntılı bilgi için: http://tanrininkodu.blogspot.com/2018/0 ... du-19.html
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen Feynman » 13 Tem 2013 19:12

facebook
twitter
gplus

Sahra yazdı:

O paylaştığın konudada söyledim, burda da söyleyelim. Verdiğin linkte tam tersi Kuran'ın bilimselliğini gösteren ayetleri bile koymuşlar tezatlık diye. Hepsine cevap vermek isterdim fakat biraz uzun bir 'eleştiri' olmuş. Hangilerini bilmek istiyorsan, ona göre yardımcı olmaya çalışalım biz de. İki taraf için de daha kolay olur. :roll:
Feynman

Mesajgönderen conspiracy_theory » 13 Tem 2013 20:31

facebook
twitter
gplus

Sahra yeni bir başlık altında eleştiri getiriyorsan eleştirdiğin başlığın linkini ver arkadaşım. Havaya atıyorsun lafı altı yok, millete salıyorsun kuşkuyu linki yok. Nerde bilimle çelişen kuran ayetleri bir söyle okuyabilelim çamur at izi kalsın yapma.

Asıl söylemek istediğim ise bugüne kadar bilimle çelişen kuran ayeti diye pazarlananların her birinde ateistlerin yahut deistlerin saçmaladıklarına şahit oldum ki çelişeceğini düşündüğün birşey bulsan dahi bu bilimin değişkenliğinden olacak. ister kabul et ister kabul etme materyalist kafayla din yorumlanmaz. Sen direk somut delil istiyorsun böyle yüzde bir milyon gerçeklik içeren o dönemde bilinme şansının imkan dahilinde olmadığı ve aksi bir yorum yaklaşım olamayacağı bir ayet istiyorsun. Varmı öyle bi dünya varsa bizde onun peşinden koşalım. Nerde kaldı inanç.

Bu arada uçan pembe uçan file gelecek olursak. fil insanların gördüğü birşeydir, uçan kuşlarda öyle ve bir filin uçacak olmasını birleştirme yöntemiyle sallayabilirsin. Peki allah kavramının örneği yokken nasıl sallayabilirsin. Bana yeni olmayan örnekleyemeyeceğim bir kavram söyle.
81/29 Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler dileyemezsiniz.
conspiracy_theory

Mesajgönderen Sahra » 13 Tem 2013 20:43

facebook
twitter
gplus

rockonur yazdı:
Seni doğru yola çekmek gibi bir derdim yok muhabbetine yazıyorum..
Beni tanımıyorsun. Sadece bir cümleden önyargılı olup olmadığımı bilemezsin. Ateistler de tanıdım konuştum. Ben din islam hoaaaa diye böğürenlerden değilim. Böyle gördüysen yine dar açı bakmışsın. Yine ''kitabı okumadım ama genelden fazla ayet biliyorum'' diyorsun. Genel müslümanlar diye nitelediğin insanlar kim? Akp lilerden görüp tanıdığın ''dinci'' kesimmi? Kitapta çelişme zaten yok. O senin bakış açın. Öyle olsa birçok insan bu kanıda olur, hatta müslüman kişi sayısı bu kadar olmazdı. Ve bu kadar yükselen bir grafik göstermezdi müslümanlığa geçen kişi sayısı. Yani ''çelişki var!!!!'' diyince elektriği bulmuş olmuyorsun.
Çelişki senin yaptığın. ''İbadet ettim müslümandım'' diyorsun sonra deist oldum diyorsun. Deizm başlı başına bir çelişki zaten. Hem Allaha inanıp, varlığını bilip, gönderdiği kitaba, dine inanmamak nasıl olabilir? Bu ikisi nasıl yanyana olabilir?

Bu arada kendimi anlatmaktan nefret etsem de benim hakkımda kalıp düşünceler oluşturma diye söyliyim. Slayer-korn-pentagramı aynı potada eriten alkolik bir tiptim askere gittim biraz adam oldum Teomana düştüm ;) İki yıl önce alkolü bıraktım. Dinden değil bana faydası yoktu :)

Daha kavramları oturtmadan Deistliği eleştiriyorsun
Deistler Allah'ın varlığına değil, yaratıcının varlığına inanır. Çünkü evrenin yaratılmış olması gerektiğine inanır. Fakat (sözde) Allah'ın söyledikleri birbirleriyle çelişir. Mesela merhametli olmasıyla sırf kendisine inanmıyor diye bir insanı sonsuza dek yakması birbiriyle çelişir. Bu sebeple Allah'a değil kitap göndermemiş tanrıya inanırlar.

Çevrem Müslümanlarla dolu, hep forumlarda dolanıyorum, oralar da Müslümanlarla dolu. Yaklaşık %98'i (saydım :D ) anlattığım tarzda Müslüman.
Dinci Müslümanlar da tanıyorum, dindar Müslümanlar da, Kurancı Müslümanlar, Müslümanlığı fazla takmayan Müslümanlar da. Çoğunluk bu son saydığım kesim.

Neyse, tamam sıkıldım bu konudan :D

@Feynman, o konuya bir ara cevap yazmayı düşünüyorum =) Bekletmiş olcam, kusura bakma

@conspiracy_theory, desteksiz atmıyorum. Geçenlerde bir arkadaş "Kur'an'daki Bilimsel Ayetler" tarzında bir başlık açmıştı, oraya bir link vermiştim. Orada dediğim tarzda ayetler mevcut. Yalnız orada yazan her eleştirinin doğru olduğunu söylemiyorum. Ayet çürütme işini yaparken saçmaladıkları, mantık çerçevesindeki ayetlere de çamur attıkları oluyor.
Kullanıcı avatarı
Sahra

Mesajgönderen conspiracy_theory » 13 Tem 2013 20:57

facebook
twitter
gplus

Sende cehennemi ön kabul ile daha en başından bu dünyanın fiziksel şartlarındaki ateş ile anlatıldığını düşünüyorsan, deriler yanacak yenilenecek gibi anlatımları daha en baştan otomatik fırına girip yanıyoruz gibi algılıyorsan bu senin tek bir açıyla kuran'a yaklaştğını gösterir. biz misaller ile anlattık tevilini yanlızca allah bilir gibi ayetler vardır her defasında hiç düşünmezlermi diyerek düşünmeye iten bir allah vardır. artık nasıl anlıyorsan öyle anlarsın ama ben şu kadarını söyleyeyim kuran'daki anlatım herşeyin herkese aynı olmayacağını söylüyor ne cehennemin ne cennetin. Buna inan diyede koskoca evrende kum tanesi büyüklüğünde bir gezegene hapsedilmişsin (atmosfer) ama ne hikmetse o koskoca evrende gezegenin bile bir nokta iken sen bir nokta bile değilken adı anılamayacak kadar küçük birşeyken o evren hakkında ne kadar bilgiye ulaşabilirsen o kadarını algılayacak bir beyine sahipsin. Bana kalırsa herşey açık gerçek basit zor olan kabul etmek belkide bu yüzden teslim olmayı seçmiştir din olarak.
81/29 Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler dileyemezsiniz.
conspiracy_theory

Önceki

Dön Din & Felsefe